Srećan brak trebao bi biti sigurno mjesto za oba partnera, čak i u trenucima stresa ili sukoba. Ali, ljudi s jednom osobinom - neuroticizmom, koju karakteriše emocionalna nestabilnost i sklonost negativnom razmišljanju, često interpretiraju neutralne situacije kao prijetnju.
Foto: Ilustracija, Pixabay
To može dovesti do eskalacije sukoba i smanjenja bračnog zadovoljstva, tvrdi psiholog Mark Travers. Objašnjava da neuroticizam stvara napetost, impulsivnost i osjećaj niskog samopouzdanja, što otežava komunikaciju.
"Visoki nivoi neuroticizma često stvaraju anksioznost, napetost i impulsivnost, što otežava zdravu komunikaciju i povećava osjećaj emocionalnog iscrpljivanja u vezi", istakao je za Psychology Today.
Dodaje kako osobe s ovom osobinom često preuveličavaju svakodnevne situacije, što može rezultirati nesporazumima i udaljavanjem partnera.
Sklonost pretjeranim emocionalnim reakcijama dodatno narušava odnose, jer osobe s neuroticizmom teško kontrolišu svoje emocije.
"Takvi partneri mogu izazvati osjećaj zanemarenosti kod druge strane, što dovodi do smanjenja osjećaja povezanosti i podrške. Takođe, nerazriješeni emocionalni konflikti često vode do povlačenja i izolacije, što narušava temelje braka", napominje psiholog.
Za očuvanje zdravog odnosa ključno je raditi na emocionalnoj svjesnosti i regulaciji. Travers ističe da emocionalna stabilnost nije izbjegavanje stresa, već konstruktivno suočavanje s njim.
"Ljubav u braku možda započinje hemijom, ali opstaje kroz zrelost, samosvijest i sposobnost održavanja bliskosti čak i u izazovnim trenucima", zaključio je psiholog.
KOMENTARI (0)