Nedjelja, 01.12.2024 | 10:19
IZVOR: informer.rs

Emocije imaju različiti ROK TRAJANJA - Naučnici OTKRILI koja je NAJDUGOVJEČNIJA

Ako se osjećate tužno, to bi moglo da potraje čak i do pet dana dok vam se raspoloženje ne promijeni, jer nedavna studija tvrdi da tuga traje 240 puta duže od ostalih emocija.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Da bi istražili trajanje i intenzitet osjećanja, Filip Verdujn i Saskija Lavrijsen s Univerziteta Leuven u Belgiji zatražili su od 233 učesnika da se prisjete nedavnih emocionalnih izliva i zabilježe koliko su trajali. Učesnici su takođe odgovarali na pitanja o načinima na koje su se suočavali s emocijama.

Od 27 emocija, tuga se pokazala kao najdugovječnija, trajala je čak 240 puta duže od osjećanja gađenja ili stida. Strah i gađenje obično su trajali oko 30 minuta, dok je mržnja u prosjeku trajala 60 sati.

Tuga je najdugovječnija

Raskid, gubitak voljene osobe ili generalno osjećaj tuge mogu preplaviti čovjeka upravo zbog trajanja, objašnjavaju istraživači.

Tuga je često povezana s događajima izazvanim višom silom, poput smrti ili nesreće, što ljudima daje potrebu da duže promišljaju o onome što se dogodilo i suočavaju se s posljedicama. Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu "Motivejšen end imoušens", prvo je koje nudi objašnjenja zašto neka osjećanja traju duže od drugih, piše "Dejli mejl".

Naučnici su ujedno otkrili i da emocije kraćeg trajanja obično proizlaze iz događaja koji nemaju veliki značaj za osobu, dok dugotrajnije emocije proizlaze iz događaja s važnim ličnim posljedicama. Profesor Verdujn dodaje da se posljedice takvih događaja ponekad otkrivaju tek s vremenom, što uzrokuje produžavanje i intenziviranje emocija. Na primjer, istraživanje je pokazalo da krivica traje znatno duže od srama, dok tjeskoba traje duže od straha.

Ruminacija, odnosno stalno promišljanje, ključan je razlog zašto neka osjećanja traju duže od drugih. Emocije povezane s visokim stepenom promišljanja trajaće najduže, tvrde istražvači. 

Trajanje emocija:

Tuga: 120 sati

Mržnja: 60 sati

Radost: 35 sati

Očaj, nada, tjeskoba, razočaranje, zadovoljstvo: 24 sata

Ljubomora: 15 sati

Olakšanje: 8 sati

Entuzijazam: 6 sati

Divljenje i zahvalnost: 5 sati

Opuštanje: 4,3 sata

Krivica: 3,5 sata

Stres: 3 sata

Ponos: 2,6 sata

Dirnutost: 2,5 sata

Ljutnja, dosada, iznenađenje: 2 sata

Nervoza: 1,3 sata

Saosjećanje: 1,3 sata

Poniženje: 0,8 sati

Strah: 0,7 sati

Sram, gađenje: 0,5 sati

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto jedemo kada nismo gladni? Niz psiholoških faktora krije se iza ove navike

Četvrtak, 07.05.2026 | 16:30

Kada se suočimo sa viškom kilograma, često se zapitamo: "Kako se ovo desilo?". Često se javlja i osjećaj da se više ne prepoznajemo u ogledalu.

Postpraznični blues – Januar je gotov, jeste li spremni za februar?“

Srijeda, 28.01.2026 | 11:16

Nakon praznika, usporenog ritma, kasnih buđenja i manje obaveza, povratak poslu mnogima je teži nego što su očekivali. Fokus slabi, motivacija kasni, a energija je „na rezervi“.

Zašto se ne razumijemo: najčešće greške u komunikaciji i kako da ih izbjegnemo

Subota, 17.01.2026 | 14:56

Često imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, ili da je to nešto što prirodno dobro radimo, a ne vještina koja se može usavršavati i kojoj možemo svjesno posvetiti pažnju. Ako poboljšamo svoje komunikacijske vještine, gotovo svaki aspekt našeg života imaće koristi. Komunikolozi izdvajaju neke uobičajene loše navike koje bi trebalo da ostavimo u prošlosti – i objašnjavaju zašto.

Način na koji govorimo može da otkrije poremećaj ličnosti – navode istraživači

Nedjelja, 28.12.2025 | 18:05

Da li je moguće uočiti disfunkciju ličnosti iz nečijeg svakodnevnog govora i upotrebe riječi?

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Peugeot priprema iznenađenje: Stiže SEDAM MODELA do 2030. godine

Subota, 08.08.2026 | 11:23

Peugeot priprema jednu od najvećih modelskih ofanziva u poslednjih nekoliko godina.

Milatović: Slavne pobjede crnogorske vojske pripadaju Crnoj Gori

Subota, 08.08.2026 | 09:47

Slavne pobjede crnogorske vojske pripadaju našoj istoriji, našem državnom dostojanstvu i svim generacijama koje su kroz vjekove čuvale slobodu naše zemlje, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

USPJEH mladih "lavica" - Crna Gora je u finalu Svjetskog prvenstva!

Petak, 07.08.2026 | 19:34

Mlade „lavice“ su u Rumuniji ispisale jednu od najljepših stranica u istoriji crnogorskog ženskog rukometa!

Njemački list o dolasku Zelenskog u Beograd: Iza kulisa razgovori o zajedničkoj fabrici dronova u Srbiji

Petak, 07.08.2026 | 19:28

Dolazak Volodimira Zelenskog u posjetu Srbiji možda je najava zajedničke fabrike dronova, piše Frankfurter algemajne cajtung. Za taj list priča Kristofer Hil koji opisuje kako je srpska municija izvožena u Ukrajinu.

Sunčano i vrelo, ali ne svuda: Subota donosi temperature do 40 stepeni i lokalnu grmljavinu

Petak, 07.08.2026 | 15:30

Pomračenje Sunca 12. avgusta: Naočare za posmatranje skoro rasprodate

Petak, 07.08.2026 | 15:26

Predstoji najveće pomračenje Sunca od 1999. godine

Herceg Novi: Bogdan Diklić i film Dom otvaraju 39. Filmski festival

Petak, 07.08.2026 | 15:12

Glumačka legenda Bogdan Diklić, ovogodišnji dobitnik nagrade „Milan Žmukić“ za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti, svečano će otvoriti 39. Filmski festival Herceg Novi – Montenegro Film Festival, koji će biti održan od 22. do 28. avgusta.

Požar na Lisinju i dalje aktivan

Petak, 07.08.2026 | 15:04

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja, avio-helikopterske jedinice MUP-a, uz podršku građana, pokušavaju da stave pod kontrolu požar na Lisinju, koji prijeti već sedmicama, prenosi Bar Info.

Polovina svjetskih hidroelektrana bi mogla da postane nefunkcionalna do 2060. godine

Petak, 07.08.2026 | 14:49

Akumulaciona jezera širom svijeta gube kapacitet za skladištenje vode prosečnom stopom od 7,3 odsto po deceniji, pri čemu su nesrazmerno pogođene manje akumulacije koje zajedno obezbeđuju vodu za milijarde ljudi.

Raspisan tender za obnovu parketa u fiskulturnoj sali škole u Kolašinu, vrijednost radova skoro 40.000 eura

Petak, 07.08.2026 | 14:34

Osnovna škola „Risto Manojlović“ u Kolašinu raspisala je tender za izvođenje parketarskih radova u fiskulturnoj sali, čija je procijenjena vrijednost 39.750 eura, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).