Ponedjeljak, 02.12.2024 | 10:15
IZVOR: kolektiv.me

Milatoviću dodijeljen počasni doktorat Univerziteta u Ankari

Predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću dodijeljen je počasni doktorat u oblasti ekonomije na Univerzitetu u Ankari. On danas, na poziv predsjednika Republike Turske Redžepa Tajipa Erdogana, boravi u zvaničnoj posjeti toj zemlji.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

“Prijateljstvo između naše dvije zemlje ima svoje istorijske i kulturne korijene, na koje možemo biti jednako ponosni. Diplomatski odnosi, uspostavljeni prije 145 godina, ostaju važan temelj u razvoju bilateralnih odnosa između Crne Gore i Turske, koji su rezultirali, i nastavljaju da rezultiraju, saradnjom u mnogim oblastima društvenog života. Konkretno, smatram da saradnja u domenima nauke i obrazovanja predstavlja oblast kojoj naše dvije zemlje trebaju posvetiti posebnu pažnju, a vaš Univerzitet u tome može i već ima nezamjenjivu ulogu”, poručio je predsjednik Milatović.

On je kazao da je formalno obrazovanje sticao na brojnim uglednim univerzitetskim centrima i zahvalio se na počasnom doktoratu Univerziteta u Ankari, posebno ističući njegov istorijski i obrazovni značaj u Republici Turskoj.

“Ovaj počasni doktorat doživljavam kao dodatno zadovoljstvo za sve što sam postigao tokom svoje profesionalne karijere, ali i kao podstrek za ono što namjeravam da radim u budućnosti. Današnji događaj predstavlja još jednu simboličnu potvrdu međusobnog poštovanja i povjerenja između Crne Gore i Republike Turske. Ponosan sam što ću ovim činom ući u istorijske knjige vašeg Univerziteta i postati dio vaše obrazovne i istraživačke porodice”, zaključio je predsjednik Milatović.

On je održao predavanje studentima Fakulteta političkih nauka na temu političkog i ekonomskog razvoja Crne Gore kroz istoriju, sa akcentom na proces evropskih integracija i cilj države da postane 28. država članica Evropske unije do 2028. godine.

Milatović je sa rektorom Univerziteta Nekdetom Unuvarom zasadio i drvo prijateljstva, kao simbol saradnje i poštovanja između dvije institucije i države.

Kako je saopšteno iz Kabineta Predsjednika, Univerzitet u Ankari je jedan od najstarijih i najprestižnijih univerziteta u Turskoj i ima posebnu istorijsku važnost jer je prvi univerzitet osnovan u modernoj Republici Turskoj, na inicijativu osnivača Republike Mustafe Kemala Ataturka. Osnovna ideja njegovog osnivanja bila je da doprinese razvoju obrazovanja, nauke i istraživanja u Turskoj, čime bi se izgradile jake osnove za modernizaciju zemlje. Univerzitet trenutno ima više od 100 hiljada studenata i veliki broj akademskog osoblja, što ga čini jednim od najvećih obrazovnih centara u zemlji.

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Gusar
02.12.2024 11:03

Što reći … blagoš nama ….!!!!!

2 0
lala land
02.12.2024 11:54

Ovo koji god drzavnik bude na viskoj funkciji i ode u ove njihove obilaske, dobije kakvu plaketu doktorata...Tako sad Milatovic, prije njega Abazovic, itd..I onda narod u cudu sto ima ovoliko kupljenih i laznih diploma...

3 0

OSTALE VIJESTI

DPS Bijelo Polje: Ne pristajemo na ultimatume

Utorak, 17.02.2026 | 09:29

Iz Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista (DPS) Bijelo Polje poručili su da ne pristaju na ultimatume, te da ostaju posvećeni obezbjeđivanju stabilnosti i funkcionalnosti vlasti u tom gradu, uz puno poštovanje demokratskih procedura.

Poslanici danas glasaju o Krstonijeviću

Utorak, 17.02.2026 | 08:11

Poslanici crnogorskog parlamenta danas će održati četiri vanredne sjednice. Na jednoj od njih trebalo bi da se izjašnajavaju o predlogu predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da se za sudiju Ustavnog suda izabere Predrag Krstonijević.

Kanadski premijer stvara veliki savez protiv Trampa

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 21:38

Kanadski premijer Mark Karni pokrenuo je inicijativu za formiranje jedne od najvećih ekonomskih alijansi na svijetu, okupljajući Evropsku uniju i veliku indo-pacifičku trgovinsku grupu u pokušaju da ublaži posledice najavljenih carina Donalda Trampa.

Estonski ministar: Ukoliko Rusija napadne baltičke zemlje, uslijediće razorni kontranapad

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 20:49

NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se Moskva usudi da izvrši invaziju na baltičke države, upozorio je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna, odbacujući strahove da bi Moskva mogla brzo da osvoji teritoriju na istoku. U intervjuu za britanski Telegraf na marginama Minhenske bezbjednosne konferencije, on je rekao da će baltičke države Estonija, Letonija i Litvanija "odbiti sve osvajače" i da će nakon toga uslijediti razorni kontranapad na rusku teritoriju.

Rama tvrdi da je Vjosi Osmani prijećeno iz Specijalizovanog tužilaštva u Hagu

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 19:21

Albanski premijer Edi Rama danas boravi na Kosovu, gdje se najprije sastao sa kosovskom predsjednicom Vjosa Osmani, a potom i sa premijerom Aljbin Kurti.

DPS Bijelo Polje: Ne pristajemo na ultimatume

Utorak, 17.02.2026 | 09:29

Iz Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista (DPS) Bijelo Polje poručili su da ne pristaju na ultimatume, te da ostaju posvećeni obezbjeđivanju stabilnosti i funkcionalnosti vlasti u tom gradu, uz puno poštovanje demokratskih procedura.

Kineski humanoidni roboti sada mogu da izvode savršeni kung fu

Utorak, 17.02.2026 | 09:25

Na najgledanijem TV programu u Kini, Proljećnoj gala večeri, roboti koje je razvila kompanija "Unitree Robotics“ pojavili su se zajedno sa učenicima iz škole borilačkih vještina Henan Tagou.

Kup bitke u Bijelom Polju, za početak Budućnost – Lovćen

Utorak, 17.02.2026 | 09:22

Finalni turnir Kupa Crne Gore u obje konkurencije počeće sjutra u Bijelom Polju, a za prvi trofej u sezoni boriće se osam timova u muškoj i četiri u ženskoj konkurenciji, saopšteno je iz Košarkaškog saveza.

Bečići: Pijani vozač uhapšen nakon što je izazvao udes

Utorak, 17.02.2026 | 09:17

Jedna osoba uhapšena je zbog vožnje pod dejstvom alkohola nakon saobraćajne nezgode koja se dogodila jutros na bulevaru u Bečićima, potvrđeno je portalu ADRIA iz budvanske policije.

Hilari Klinton optužila Trampovu administraciju za zataškavanje Epstinovih dosijea

Utorak, 17.02.2026 | 09:07

Bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton optužila je administraciju predsjednika Sjedinjenih Američkih Država za "zataškavanje" u vezi sa postupanjem prema dokumentima koji se odnose na osuđenog seksualnog prestupnika Džefri Epstin.

DRI: Negativno mišljenje na pravilnost poslovanja Albanske alternative za 2024. godinu

Utorak, 17.02.2026 | 09:02

Državna revizorska institucija (DRI) izrazila je uslovno mišljenje na godišnji konsolidovani finansijski izvještaj i negativno mišljenje na pravilnost poslovanja Albanske alternative za 2024. godinu.

Ljetno računanje vremena 2026.: Kada i kako se pripremiti

Utorak, 17.02.2026 | 09:02

Proljeće donosi više sunca, duže dane i tradicionalnu promjenu vremena. 2026. godine prelazimo na ljetno računanje vremena u nedjelju, 29. marta.

Ataman ostaje trener Panatinaikosa

Utorak, 17.02.2026 | 09:02

Vlasnik Panatinaikos, Dimitris Janakopulos, odlučio je da pruži punu podršku trofejnom stručnjaku Erginu Atamanu. Panatinaikos, koji raspolaže jednim od najvećih budžeta u Evropi, od početka 2026. godine bilježi oscilacije, osam poraza u 17 utakmica u svim takmičenjima.

GI Spasimo Brezna: CGES nastavlja da ignoriše ljude kojima dalekovodi prolaze iznad kuća

Utorak, 17.02.2026 | 08:53

Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) nastavlja decenijsku praksu guranja visokonaponskih projekata u naseljenim mjestima i turističkim regijama, bez informisanja javnosti i bez smislenih konsultacija sa lokalnim zajednicama kojima gigantski dalekovodi i visokonaponske žice prolaze iznad kuća i preko imanja, navodi se u saopštenju Građanske inicijative (GI) “Spasimo Brezna”.

Policija vratila zaplijenjene tablete nakon što im je dostavljena medicinska dokumentacija

Utorak, 17.02.2026 | 08:35

Nakon što je Uprava policije 14. februara objavila da je u Rožajama oduzela pištolj i ljekove sa liste opijata, saopštenjem za javnost oglasila se i porodica osumnjičenog R.K.