Petak, 13.12.2024 | 09:45
IZVOR: indEx.hr

Zašto su parfemi SKUPI?

Kad biste znali koliko stvarno košta svaka doza vašeg parfema, biste li dvaput razmislili prije nego što posegnete za bočicom? Ta mala bočica vašeg omiljenog mirisa mogla bi imati višu cijenu nego što mislite.




Foto: Ilustracija/ pixabay.com

Vrijednost parfema daleko nadilazi ono što se nalazi unutar bočice. Od umijeća izrade i rijetkih sastojaka do kompliciranog pakiranja, u ovoj olfaktornoj investiciji postoji više nego što se čini na prvi pogled, piše Hypebae.

Prema Rebel Aromas, ako gledamo samo pakiranje i cijenu sastojaka, Diorov Sauvage košta 19 centi po jednom špricanju, a Muglerov Angel 17 centi. Upoređujući veličinu bočice s cijenom, jedno korištenje parfema može stajati poprilično, posebno imajući u vidu da obično prskamo tri do pet puta po nošenju.

S oko 900 raspršivanja u bočici od 100 ml, procjenjuje se da je Bottega Venetin miris Déjà Minuit stoji 49 centi  po raspršivanju, dok Le Laboov popularni Santal 33 košta 33 centa po raspršivanju.

Šta zapravo stoji iza cijene parfema? Evo što kažu stručnjaci iz industrije mirisa.

Za vrhunske parfeme, reputacija brenda, marketinške kampanje i ekskluzivni distribucijski kanali igraju glavnu ulogu u određivanju cijene. "Stvarni troškovi proizvodnje, uključujući troškove sirovina, često čine relativno manji dio ukupne cijene", navodi Gliwinska.

"Vrijednost mirisa je koliko vam se čini dragocjenim, to je vrlo osobno", kaže Salmon. Neki su proizvodi nevjerojatno skupi za izradu, ali vrijednima ih čini emocija koju izazivaju. "Znajući trošak proizvodnje, mogu reći da su neki mirisi čija proizvodnja nije skupa mnogo vrjedniji od nekih skupih", tvrdi Salmon.

Njegovo razmišljanje? Parfumer je uspio stvoriti kombinaciju sastojaka koji mirišu jedinstveno, posebno i čine da se njihov nositelj osjeća povezanim. "U parfumeriji rezultat je puno više od zbroja njegovih dijelova i pakiranje parfema skupim materijalima obično pomaže stvoriti nešto vrijedno, ali nije uvijek jamstvo", govori Salmon.

Za Daniela Patricka Gilesa, njegova robna marka Perfumehead je vrijedna zbog svojih kvalitetnih sastojaka i postojanosti proizvoda - svaki je miris extrait de parfum, stoga je njegova koncentracija formule visoka i stoga dugotrajnija od parfemskih voda.

"U Perfumeheadu koristimo samo najbolje - tursku ružu iz Maroka, jasmin iz Indije i vaniliju s Madagaskara. Ovi sastojci su skupi, ali se isplati. Ono što plaćate nije samo miris; to su sirovine, umješnost i priča iza svake bočice."

Koja je stvarna cijena po jednom nanošenju?
"Postoji toliko mnogo varijabli", kaže Giles. Jedan pritisak na raspršivač vrijedi više od cijene nekoliko mililitara tekućine i rijetkosti njegove formulacije. To je kombinacija kreativnosti, izrade, sastojaka i mnogih drugih elemenata. Možda ćete dodatnu vrijednost pronaći u viziji poznatog parfumera ili luksuznom pakiranju koje čini da bočica izgleda tako dobro na vašem noćnom ormariću.

Isplati li se?

Je li vaš parfem vrijedan svoje cijene? Sve zavisi o tome šta cijenite. Za neke se radi o ekskluzivnosti, kvaliteti, umijeću ili brendu koji ga proizvodi. Za druge se radi o pronalaženju mirisa u kojem se prepoznaju i koji privlači druge.

Iako rijetki sastojci mogu povećati cijenu mirisa, druge stvari dolaze u obzir: pakiranje, reklama slavnih osoba, marketinški napori i tako u nedogled. Bilo da se radi o umijeću koje stoji iza bočice ili o priči koju brend pokušava ispričati, miris je proizvod i unutarnje iskustvo. Ako vam se vaš miris čini vrijednim, onda je to vaš odgovor.

Zašto je parfem pozicioniran kao luksuzni proizvod?

Luksuzna reputacija parfema proizlazi iz mnogih subjekata, uključujući njegov istorijski značaj, složenu izradu, ekskluzivnost i emocionalni utjecaj. "Umjetnost parfumerije zahtijeva godine obuke i istančan osjećaj za kreativnost. Parfumeri pažljivo miješaju različite sastojke kako bi stvorili jedinstvene i zadivljujuće kompozicije", rekle su Emma Vincent i Alina Gliwinska, parfumerice u Lushu.

Budući da ga predobro poznaju, Vincent i Gliwinska kažu da proces može biti dugotrajan i često uključuje upotrebu brojnih komponenti: "Inkorporacija rijetkih i visokokvalitetnih sastojaka, dobivenih etički i održivo, dodatno podiže luksuzni status parfema."

Je li stvar u sastojcima, marketingu ili nečemu trećem?

Je li cijena parfema povezana s rijetkim sastojcima ili plaćate ime brenda? Pomalo oboje i ovisi o tome koga pitate. "Cijena je zbroj sljedećeg: trošak sastojaka mirisa, boca i njezine komponente, pakiranje, zaposlenici, logistika, distribucija, oglašavanje, marketing i još dosta toga", kaže Renaud Salmon, glavni kreativni direktor Amouagea.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Podgoričanka po glasovima publike iz čitavog svijeta trenutno najljepša na takmičenju Miss Summer World 2026.

Subota, 16.05.2026 | 16:47

Miss Summer World 2026 Albania je međunarodno takmičenje ljepote koje se održava u Albaniji od 11. do 18. maja 2026. godine. Ovaj prestižni događaj okuplja učesnice iz mnogih zemalja svijeta sa ciljem promocije ljepote, kulture, elegancije i turizma Albanije.

Vesna de Vinča: Crnogorska misica je čudesna i izuzetna

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 14:04

Vesna de Vinča, vlasnica agencije Miss Monte – koja posjeduje licencu za zvaničan izbor za mis Crne Gore, oglasila se nakon prošlonedjeljenog krunisanja Maše Vukićević.

Miss Crne Gore Maša Vukićević za Kolektiv.me: Kruna je simbol odgovornosti i prilike da inspirišem druge

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:34

Novoizabrana Miss Crne Gore Maša Vukićević još sabira utiske nakon pobjede, ističući da joj titula donosi i veliku odgovornost, ali i priliku da svojim primjerom inspiriše mlade.

Sa Cetinja do svjetske scene: Maša Vukićević nova Miss Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:37

Maša Vukićević sa Cetinja sinoć je izabrana za novu Miss Crne Gore i ona će našu zemlju predstavljati na izboru za miss svijeta u Vijetnamu. Vukićević je svoje prve utiske nakon proglašenja pobjede podijelila sa ekipom medijske agencije Media Biro.

Miss Crne Gore među jedan odsto najinteligentnijih ljudi na svijetu

Utorak, 28.04.2026 | 15:07

Aktuelna Miss Crne Gore, Andrea Nikolić, još jednom je ispisala istoriju - ovog puta kao prva Miss Crne Gore koja je postala članica Mense.

Spajić: Zadovoljstvo je vidjeti da crnogorski umjetnici prave sjajnu atmosferu

Subota, 23.05.2026 | 08:15

U petak veče na Trgu nezavisnosti je nastupila grupa No Name sa prijateljima, a kncertu je prisustvovao i premijer Milojko Spajić.

AKCIJA "dostava" - Izdato 36 prekršajnih naloga, izrečene novčane kazne u iznosu od 59.400 eura

Petak, 22.05.2026 | 15:11

Na inicijativu Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje inspekcijskog nadzora, tokom 14. i 15. maja na teritoriji Glavnog grada Podgorice sprovedena je opsežna koordinisana akcija usmjerena na kontrolu rada dostavljačkih službi, sa posebnim fokusom na dosljednu primjenu zakonskih propisa iz oblasti radnih odnosa, poreskog sistema, sanitarno-higijenskih uslova i bezbjednosti saobraćaja, saopšteno je iz Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje inspekcijskog nadzora.

Subota donosi PROMJENLJIVO VRIJEME - Pročitajte prognozu za 23. MAJ

Petak, 22.05.2026 | 22:00

U subotu se u južnim i centralnim predjelima malo do umjereno oblačno sa dužim sunčanim intervalima, u popodnevnim satima, u planinskim oblastima, moguća je lokalno kratkotrajna nestabilnost.

Do kraja maja jedan znak očekuje novac koji nije ni slutio

Petak, 22.05.2026 | 15:30

Dok jedni ovih dana pažljivo broje svaki cent, pojedini horoskopski znaci kao da ulaze u potpuno novu finansijsku fazu. Astrolozi tvrde da period do 25. maja donosi snažne prilike za zaradu, rešavanje dugova i neočekivane novčane preokrete, posebno za znakove koji su prethodnih mjeseci vrijedno radili i čekali svoj trenutak.

VIDEO: Ilon Mask lansirao dosad najveću raketu: Motor otkazao u pola leta

Subota, 23.05.2026 | 12:57

Kompanija SpaceX, Ilona Maska uspješno je lansirala Starship V3, svoju najveću i najmoćniju raketu do sada, visoku 142 metra.

Usvojena Mapa puta za održivi razvoj sjevernog regiona

Subota, 23.05.2026 | 13:57

Vlada Crne Gore je, na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, usvojila Mapu puta za održivi razvoj sjevernog regiona Crne Gore, prvi sveobuhvatni operativni okvir usmjeren na dugoročni održivi razvoj ovog dijela države.

Evropska komisija EK neće ponovo razmatrati posljednje optužbe protiv Marte Kos, da je bila saradnica nekadašnje tajne službe jugoslovenske policije UDBA

Subota, 23.05.2026 | 13:44

Evropska komisija EK neće ponovo razmatrati posljednje optužbe protiv Marte Kos, da je bila saradnica nekadašnje tajne službe jugoslovenske policije UDBA.

Bar: Uhapšen državljanin Kosova, osuđen za silovanje

Subota, 23.05.2026 | 13:33

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Bar su, u koordinaciji sa NCB Interpol Podgorica, lišili slobode H.B (22), državljanina Kosova, kojeg na međunarodnom nivou potražuje UNMIK Kosovo, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Zogović: Patriotizam ne smije biti mjeren mržnjom prema svemu srpskom

Subota, 23.05.2026 | 12:44

Potpredsjednik Demokratske narodne partije Milun Zogović poručio je da dvadeset godina od referenduma ne bi smjelo da bude povod za" histeriju, podjele i odricanje od sopstvenog istorijskog bića, već prilika da se kao ozbiljno društvo podsjetimo istine o sopstvenoj državnosti i sopstvenom narodu". On je kazao da patriotizam ne može i ne smije biti mjeren mržnjom prema svemu srpskom.

UP - Očuvan stabilan bezbjednosni ambijent i nesmetan protok putnika

Subota, 23.05.2026 | 12:33

Povodom obilježavanja državnog praznika – Dana nezavisnosti, 21. i 22. maja, službenici Sektora granične policije, su u cilju brzog i efikasnog odgovora, preduzimali pojačane mjere i aktivnosti iz svoje nadležnosti, usmjerene na očuvanje stabilnog bezbjednosnog ambijenta, nesmetano odvijanje prekograničnog saobraćaja i stvaranje uslova za bezbjedan i ugodan boravak građana i turista u Crnoj Gori, pri čemu su praznični dani protekli mirno, stabilno i bez incidenata na graničnim prelazima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Abazović: Ne trošimo vrijeme na podjele, razvijajmo državu u kojoj će biti čast živjeti

Subota, 23.05.2026 | 11:56

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović u autorskom podkastu emitovanom sa Lovćena poručio je da za 20 godina Crnu Goru vidi kao izuzetno uspješnu evropsku državu. Istakao je da ne treba da trošimo vrijeme na podjele, već da razvijajmo državu u kojoj će biti čast živjeti.

Prihodi najvećih uvoznika hrane i pića porasli u 2025. godini, dobit u padu

Subota, 23.05.2026 | 13:20

Deset velikih kompanija koje posluju u sektoru distribucije pića, hrane, mliječnih proizvoda i robe široke potrošnje ostvarilo je u 2025. godini ukupan prihod od 237,62 miliona eura, što je oko 6% više nego godinu ranije. Rast prihoda, međutim, nije se u istoj mjeri pretočio u rast profitabilnosti, jer su rashodi rasli brže od prodaje i dostigli 232,07 miliona eura, odnosno bili su veći za približno 9% u odnosu na 2024. godinu, piše Bankar.me.

Lejkersi spremaju bombu ljeta: Janis i Dončić u istom timu!

Subota, 23.05.2026 | 11:45

Los Anđeles Lejkersi ponovo su doživjeli neuspjeh u plej-ofu, a titula NBA lige i dalje djeluje kao dalek cilj.

Tamara Rađenović o jubileju nezavisnosti: Cijelo tijelo mi je drhtalo od posebne emocije

Subota, 23.05.2026 | 11:33

Crnogorska sopranistkinja Tamara Rađenović održala je koncert povodom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.

Kolašin bez vode do 16 časova: Kvar na glavnom cjevovodu

Subota, 23.05.2026 | 13:07

Bez vode će biti naselja preko Tare, Babljak, Rogobore, Drijenak, Bakovići, Plana i dio Mojkovačke ulice.