Nedjelja, 15.12.2024 | 17:10
IZVOR:

Mašković: PUP Podgorice ignorišući zakon omogućava profit privilegiranim pojedincima nauštrb javnog interesa

Aktuelna vlast na čelu sa Ministarstvom prostornog planiranja i urbanizma pokazuje potpuni nedostatak sluha za potrebe i glas građana. Javna rasprava o izmjenama Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Podgorice sprovodi se na način koji jasno ukazuje na namjeru da se proces opstruira i da se ključne odluke donesu bez adekvatne stručne i građanske participacije, saopštio je odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Miloš Mašković.




Foto: Evropski savez

"Umjesto da se radi na izradi potpuno novog PUP-a, što je logičan i odgovoran korak s obzirom na to da postojeći plan ističe za 15 dana, vlast forsira izmjene i dopune koje prvenstveno služe interesima malog broja privilegovanih pojedinaca. Tačkaste promjene ucrtavaju zelene površine kao građevinsko zemljište, pretvaraju najkvalitetnije poljoprivredne zone poput Sadinama u građevinske, i stvaraju prostor za izgradnju na Veljem brdu, bez ikakvih studija i analiza uticaja na životnu sredinu, ekonomiju ili demografiju".

Kako je naveo, "projekat izgradnje na Veljem brdu, predstavljen uoči izbora, očigledno ima cilj da omogući enormnu zaradu nekolicini investitora, a da pri tom devastira prirodu i resurse Podgorice".

"Plan o izgradnji desetina hiljada stanova u nepostojećem “novom gradu” bez jasnog urbanističkog koncepta, sa infrastrukturnim i ekološkim rizicima, predstavlja recept za novu urbanističku katastrofu. Ovo nije razvojni plan; ovo je dokaz potpune neodgovornosti vlasti prema budućnosti Podgorice i njenih građana. PUP Podgorice se mijenja bez usvajanja Prostornog plana Crne Gore, koji je istekao prije četiri godine. Ovo predstavlja direktno kršenje zakonskih obaveza Vlade. Takođe, Glavni grad je već dao dva negativna mišljenja na predložene izmjene, dok se ignorisanje stručnih mišljenja i građanskih zahtjeva nastavlja. Usvajanje ovog plana značilo bi kraj svih moratorijuma na gradnju i otvaranje vrata za nekontrolisanu urbanizaciju, što će trajno uništiti zelene i javne površine u gradu. Ukoliko ovaj dokument bude usvojen, građani Podgorice suočiće se sa posljedicama ove katastrofalne politike Demokratskog fronta i Pokreta Evropa sad – nestankom zelenih površina, gužvama u saobraćaju, nedostatkom parkinga, degradacijom životnog prostora i ekološkom devastacijom", zaključio je Mašković.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ibrahimović: Crna Gora računa na PODRŠKU Irske tokom predsjedavanja Savjetom EU 2026

Četvrtak, 24.07.2025 | 17:31

Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović izjavio je da Crna Gora računa na podršku Irske tokom predsjedavanja Savjetom EU 2026, te zahvalio na njenoj dosadašnjoj podršci evropskom putu. On je to poručio danas na sastanku sa državnim sekretarom za evropske poslove i odbranu Irske Tomasom Birnom.

DPS: Umjesto da ih SMIJENI, Spajić čelnike bezbjednosnog sektora abolira od ODGOVORNOSTI

Četvrtak, 24.07.2025 | 17:25

Slike i poruke sa sinoćnje sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost djeluju nadrealno, čak i u Crnoj Gori u kojoj je, svjedoci smo, nakon avgusta 2020. ama baš sve moguće. Umjesto da ih smijeni, premijer Milojko Spajić čelnike bezbjednosnog sektora abolira od odgovornosti, saopšteno je iz Demokratske partije socijalista.

Anđušić: "Ozbiljan momenat biti najgori u najgoroj Vladi"

Četvrtak, 24.07.2025 | 16:49

Politički direktor DPS-a i poslanik Mihailo Anđušić, reagovao je na društvenoj mreži “X” povodom Statističkog prikaza realizacije planiranih aktivnosti Vlade u prvoj polovini godine, prema kom je Ministarstvo unutrašnjih poslova imalo manje od polovine realizovanih zadataka, i kazao da je ozbiljan momenat biti najgori u najgoroj Vladi.

Milatović: Pravda više NEĆE biti u rukama političkih STRANAKA

Četvrtak, 24.07.2025 | 16:14

U Crnoj Gori koju gradimo pravda više neće biti u rukama političkih stranaka, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Vuković Kuč: PES omogućio Mandiću da LEGALIZUJE nasilje u Crnoj Gori

Četvrtak, 24.07.2025 | 15:31

Pokret Evropa sad (PES) omogućio je predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću da legalizuje nasilje u Crnoj Gori, saopštila je potpredsjednica DPS-a i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč.

Rakočević: Uništenje turizma je POLITIČKI PRIORITET vlasti od 2020. godine

Četvrtak, 24.07.2025 | 11:23

Nikoga ne treba posebni ubjeđivati da ono što danas gledamo na primorju, na sjeveru i na putnim pravcima prema najznačajnijim turističkim pozicijama Crne Gore je poražavajuće, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalsita i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Rakočević, na jutros održanoj zajedničkoj konferenciji za medije DPS-a i SD-a o turističkoj sezoni.

Milatović: Druga dionica auto-puta dokaz da Crna Gora zna kojim putem želi da ide

Četvrtak, 24.07.2025 | 09:50

Zadovoljstvo mi je da pozdravim jedan od najvažnijih koraka za razvoj Crne Gore, ugovore o finansiranju druge dionice auto-puta između Mateševa i Andrijevice, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Avgust donosi OSTVARENJE SNOVA za ova tri znaka

Četvrtak, 24.07.2025 | 11:02

Avgust 2025. godine obiluje snažnim astrološkim događajima koji mogu značajno uticati na živote mnogih. 

Satler: EU daje 150 MILIONA EURA bespovratne pomoći za nastavak gradnje autoputa

Četvrtak, 24.07.2025 | 14:55

Evropska unija (EU) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), kako je saopšteno, pomažu unapređenje transportne povezanosti Crne Gore obezbjeđivanjem finansijske podrške za nastavak izgradnje autoputa Bar–Boljare, dionice Mateševo – Andrijevica.

Grad iz našeg komšiluka PROGLAŠEN za NAJBOLJU DESTINACIJU za odmor s društvom

Četvrtak, 24.07.2025 | 13:24

Dubrovnik je osvojio prestižnu titulu najbolje destinacije za odmor u grupi (Best Leisure Destination for Groups) na ovogodišnjim Leisure Lifestyle Awards, koje dodjeljuje ugledni američki časopis Global Traveler.

Evo kako vam MAGNEZIJUMmože pomoći u borbi protiv NESANICE

Petak, 25.07.2025 | 08:22

Prirodni mineral koji umiruje nervni sistem i poboljšava kvalitet sna.

Mars ulazi u Vagu - Tri horoskopska znaka mijenjaju ŽIVOT iz korijena do 22. septembra

Petak, 25.07.2025 | 08:07

Mars, planeta akcije, koju astrolozi nazivaju i gospodarem rata, ulazi u Vagu 6. avgusta i tu će ostati do 22. septembra. Ovakva planetarna pozicija donosi odličan period za Vage, Vodolije i Blizance. Neće prijati Jarčevima, Rakovima i Ovnovima. 

Sutjeska imala vođstvo i dozvolila PREOKRET - Nikšićani POKLEKLI u finišu meča

Četvrtak, 24.07.2025 | 22:26

Drugi put će fudbaleri Sutjeske na neutralnom terenu juriti istovjetan rezultat - nakon što je Dinamo Brest u 1. kolu slavio 2:1, večeras je to na stadionu kraj Bistrice uradio i Beitar iz Jerusalima. Zbog toga će Nikšićani biti prinuđeni da ponove podvig iz Zalaegersega i u rumunskom Ploještiju u duelu sa Izraelcima traže plasman u 3. kolo kvalifikacija za Ligu konferencija.

Gladni ste u toku NOĆI? Evo zbog čega se to javlja i šta je "bezbjedno" da pojedete

Četvrtak, 24.07.2025 | 21:55

Biti gladan je potpuno prirodan i zdrav proces. Kada je naš stomak prazan, nivo insulina opada i naše telo proizvodi hormon koji se zove grelin. Ovo stvara osjećaj "gladi" u stomaku.

Donald Tramp se OPROSTIO od Hulka Hogana: "Izgubili smo sjajnog prijatelja"

Četvrtak, 24.07.2025 | 21:37

Američki predsjednik se biranim riječima oprostio od Hulka Hogana.

MUP apelovao: NE PALITI vatru na otvorenom i NE KORISTITI pirotehnička sredstva

Četvrtak, 24.07.2025 | 21:16

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) uputilo je putem sms poruke apel građanima zbog opasnosti od požara.

Ovu su najčešće „bijele laži“ koje RODITELJI govore o svojoj DJECI

Četvrtak, 24.07.2025 | 21:06

Roditelji nisu savršeni, koliko god nastoje biti, a ujedno svjesni toga, mnogi od njih se trude da održe takvu sliku o sebi, pa često lažu druge roditelje o svojim postupcima.

Ćećanović: Požar na Lovćenu LOKALIZOVAN - Ekipe će DEŽURATI tokom noći

Četvrtak, 24.07.2025 | 20:10

Nakon višednevne borbe sa vatrenom stihijom na Lovćenu, komandir Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje Miloš Ćećanović kazao je Radio Cetinju da je situacija pod kontrolom i da su vatrogasne ekipe uspjele da lokalizuju požar.

DPS Kotor: Sumnjamo da je Radunovićeva briga o Boki PLEMENITA i DOBRONAMJERNA

Četvrtak, 24.07.2025 | 19:56

Iz kotorskog DPS-a ističu da kada je u pitanju status Kotora u UNESCO-u onda nema mjesta niti politici, niti političkim pretenzijama. Znajući da je ministar Slaven Radunović već više decenija političar i da je mu je iskustvo na tom polju veliko, bilo bi naivno ako bi pomislili da je pozadina njegove brige za razvoj kotorske opštine i bafer zone plemenita i dobronamjerna.

Palačinke od TIKVICA i BIJELOG MESA – Kombinacija kojoj nećete ODOLJETI

Četvrtak, 24.07.2025 | 19:46

Palačinke od tikvica sa bijelim mesom su lagan i ukusan obrok koji osvaja jednostavnošću i aromom.