Ponedjeljak, 16.12.2024 | 21:24
IZVOR: rtcg.me

NSD: Nova hapšenja vrh debelog brijega; DPS: Ko se ogriješio o zakon da odgovara

Nedavna hapšenja bivših ministara i službenika Ministarstva poljoprivrede dobra su vijest za Crnu Goru, uz poštovanje pretpostavke nevinosti, poručio je poslanik NSD-a Marko Kovačević u emisiji “Naglas” na TVCG. U DPS-u kažu da su za to da svi koji su se ogriješili o zakon treba da odgovaraju, ali poručuju da se ne smiju samo na osnovu pretpostavki donositi zaključci i osude.




Foto: DPS

O optužbama koje se stavljaju na teret bivšim ministrima Milutinu Simoviću i Petru Ivanoviću, kao i bivšem državnom sekretaru Nemanji Katniću, večeras je bilo riječi u emisiji "Naglas".

Poslanik NSD-a, član Odbora za antikorupciju Marko Kovačević, istakao je da su, imajući u vidu stanje u kojem su se nalazili policija i tužilaštvo, bili potrebni ozbiljni napori da se “izgura ovakva stvar”.

“Mora se odati priznanje, ali i konstatovati da smo samo dotakli mali vrh debelog brijega kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Nije da se ništa nije uradilo – imamo pozitivne pomake, ali daleko od toga da je sav posao završen,” kazao je Kovačević.

On je saopštio da veliki posao tek predstoji. Osnovi sumnje su postojali i ranije, a kako dodaje, opozicija je već ukazivala na njih.

“Dobro je da se pokazuje da ono što je pričala nekadašnja opozicija, a sadašnja vlast, jesu bile realne optužbe,” kazao je Kovačević i dodao da veliki posao ostaje da se obavi.

“Ovo su sve dobre vijesti za Crnu Goru. Poštujemo prezumpciju nevinosti, ali ovo su sve stvari o kojima se pričalo i ranije,” dodao je Kovačević.

On je saopštio i da su iz Sky prepiski građani mogli zaključiti da je šef organizovanog kriminala bio Milo Đukanović, dok su veze bili stariji i mlađi Lazović.

“I vidimo da se po pitanju bivšeg predsjednika države i DPS-a ne dešava ništa", kazao je Kovačević i dodao da su očekivanja građana u tom pogledu velika.

Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović, istakla je da u toj partiji poštuju prezumpciju nevinosti, ali i da svi oni koji su se ogriješili o zakon treba da odgovaraju.

“Sva hapšenja više liče na medijski senzacionalizam, bez jasnih optužnica. Sve djeluje kao scenario u kojem se zanemaruju humanost, lični, profesionalni i porodični integritet pojedinca,” kazala je Bojanić Lalović.

Dodala je da se u maloj Crnoj Gori svi dobro poznaju, te da način na koji se odnosi prema ljudima ukazuje na dehumanizaciju.

Bez obzira iz koje partije dolaze osumnjičeni, kako kaže, treba voditi računa o osnovnim ljudskim pravima i humanosti.

“DPS ima jasan stav - svi koji su se ogriješili o zakon treba da odgovaraju, ali ne smijemo samo na osnovu pretpostavki donositi zaključke i osuđivati ljude. Treba pustiti da proces ide do kraja,” kazala je Bojanić Lalović.

Ona je navela da nema jasnih optužnica, dodajući da se u slučaju Milutina Simovića sumnje odnose na sponzorstva određenim društvima, dok je u prethodnom periodu, kako kaže, bilo sličnih sponzorstava.

“Znamo da ima mnogo primjera gdje je u posljednje četiri godine stanje bilo mnogo gore,” poručila je Bojanić Lalović.

Poslanik GP URA Filip Adžić kazao je da građani uvijek imaju velika očekivanja.

“Ovo u slučaju (Petra) Ivanovića nije jedini predmet. Imamo i Abu Dabi fond, službena putovanja, dodjele sredstava... Dakle, nije riječ samo o jednom slučaju ili dizanju prašine, već govorimo o nekome ko je u produženom trajanju zloupotrebljavao službeni položaj,” saopštio je Adžić.

stakao je da ga ova hapšenja ne iznenađuju. Pojasnio je da je Vlada Dritana Abazovića omogućila promjene u tužilaštvu. Kako je naveo, izmjenama Zakona o tužilaštvu došlo se do ljudi koji ostvaruju rezultate.

“Vidimo sada da je urađen veliki posao. Ponavljamo – ruka pravde neće stati, a sada je samo pitanje kada će koji predmet doći na red,” saopštio je Adžić.

Advokat Veselin Radulović kazao je da smo daleko od toga da imamo ujednačenu sudsku praksu kada je riječ o određivanju mjera za osumnjičene. To je, kako ističe, poseban problem kojim bi se pravosuđe trebalo baviti.

“Simoviću se stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Radulović je poručio i da su u ovom slučaju najvažnije pravosnažne presude.

“Vidimo da suđenje Vesni Medenici nikako da počne. Teško je oteti se utisku da je to rezultat uticaja koji Medenica ima u sudstvu. Ako taj uticaj postoji, mi smo u velikom problemu,” zaključio je Radulović.

Ponovio je da je pritvor krajnja mjera, ali i da se ostale mjere mogu izricati. Podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, što nije mali iznos, jer je za to, kako kaže, propisana kazna do 12 godina zatvora.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Klikovac: Mujović vodi kadrovsku politiku SUPROTNO zakonima

Petak, 20.06.2025 | 12:17

Gradonačelnik Mujović nastavlja da vodi kadrovski politiku suprotno zakonima Crne Gore - Zakon o sportu i Zakon o spriječavanju korupcije. Po običaju za PES, saopštio je šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac.

Dragaš: Knežević može biti spokojan - Vlade ima i bez njega i bez DPS-a

Petak, 20.06.2025 | 11:30

U vezi sa izjavom poslanika Kneževića da ga „nužda tjera" da bude dio vladajuće koalicije, želim najprije da ga relaksiram i obavijestim da će parlamentarna većina opstati i bez njega, kao i bez DPS-a, saopštio je član Predsjedništva PES-a Tihomir Dragaš.

Knežević: Koalicija ZBCG neće podržati izvještaj o radu tužilaštva

Četvrtak, 19.06.2025 | 20:54

Koalicija “Za budućnost Crne Gore” neće podržati Izvještaj o radu Tužilaštva za prethodnu godinh, pošto je specijalni tužilac Vukas Radonjić izjavio da slučajevi takozvanih “Crnih trojki” zastarjeli. Ovo je saopštio predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, gostujući na Aplus televiziji.

Čarapić: Do kraja godine moguće ZATVARANJE sedam poglavlja

Četvrtak, 19.06.2025 | 20:28

Usvajanje Rezolucije u Evropskom parlamentu korak je bliže članstvu Crne Gore u EU, ocijenio je poslanik PES-a Vasilije Čarapić, poručujući da bi naša zemlja do kraja godine mogla zatvoriti sedam pregovaračkih poglavlja. S druge strane, poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč upozorava na rast istorijskog revizionizma i nacionalističke retorike, koje, kako navodi, ugrožavaju evropski put Crne Gore.

Živković: Do HAPŠENJA nekadašnjih funkcionera bi došlo i da je DPS ostao na VLASTI

Četvrtak, 19.06.2025 | 20:22

"Da nije bilo ove politike, ne bi se raskrstilo sa politikom Miloševića 1997. godine. Da nije bilo ove politike, ovdje bi vjerovatno bio rat. Jer da je bio Andrija Mandić, nemojte da imate sumnju da bi nas i bombardovali, da bi smo imali rat ovdje. Kad kažem Andrija Mandić, ne govorim u smislu ličnosti, nego u smislu te politike", poručio je.", kazao je lider DPS-a.

Košarkašice PORAŽENE u Brnu - Češka slavila ubjedljivo s 45 poena RAZLIKE

Četvrtak, 19.06.2025 | 17:40

Meč za zaborav odigrala je naša ženska košarkaška reprezentacija na otvaranju Evropskog prvenstva u Češkoj - slavila je domaća selekcija 64:31 u okviru grupe C.

Đurašković: Vlada koja guši akademske slobode, ne može biti Vlada koja zemlju vodi u EU

Četvrtak, 19.06.2025 | 15:33

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković reagovao je na odluku Vlade Crne Gore da ne odobri upis nove generacije studenata na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost sa Cetinja:

Stručnjaci upozoravaju – SMS kodovi više nijesu BEZBJEDNI za verifikaciju

Četvrtak, 19.06.2025 | 16:34

Novi izvJeštaj pokazuje da je oko milion kodova za dvofaktorsku autentifikaciju (2FA), koji su poslati putem SMS poruka, vJerovatno presretnuto.

UP - PRETRESI na sjeveru države: ODUZETA dva pištolja, dvije puške, municija, vozilo

Četvrtak, 19.06.2025 | 14:13

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ su shodno planskim aktivnostima sproveli pojačane aktivnosti u cilju suzbijanja svih oblika kriminaliteta sa akcentom na pronalazak i oduzimanje oružja u ilegalnom posjedu, te izvršili pretrese na devet lokacija i oduzeli oružje, municiju i vozilo, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Živković: Do HAPŠENJA nekadašnjih funkcionera bi došlo i da je DPS ostao na VLASTI

Četvrtak, 19.06.2025 | 20:22

"Da nije bilo ove politike, ne bi se raskrstilo sa politikom Miloševića 1997. godine. Da nije bilo ove politike, ovdje bi vjerovatno bio rat. Jer da je bio Andrija Mandić, nemojte da imate sumnju da bi nas i bombardovali, da bi smo imali rat ovdje. Kad kažem Andrija Mandić, ne govorim u smislu ličnosti, nego u smislu te politike", poručio je.", kazao je lider DPS-a.

Neočekivan preokret - Nova Bond zvijezda stiže s Netflixa?

Petak, 20.06.2025 | 13:09

Dobro obaviješteni izvor tvrdi da Amazon traži da slavnog 007 agenta u novom filmu igra britanski glumac Aaron Pierre.

Ova BESPLATNA aplikacija pretvara iPhone u profesionalnu kameru za SAVRŠENE slike

Petak, 20.06.2025 | 12:57

Adobe je lansirao novu aplikaciju za komputacionu fotografiju namenjenu iPhone korisnicima - a jedan od njenih kreatora, Mark Levoj, ranije je pomagao u razvoju impresivnih funkcija za komputacionu fotografiju koje su neke od starijih Google Pixel kamera učinile posebnim.

Godinama NEGIRAJU sukob, a sada su novim POTEZOM šokirale FANOVE - Selena Gomez i Hejli Biber su PREKINULE primirje

Petak, 20.06.2025 | 12:30

Selena Gomez i Hejli Biber izgleda povlače ranije tvrdnje da među njima nema zle krvi, u iznenadnom obrtu situacije.

Klikovac: Mujović vodi kadrovsku politiku SUPROTNO zakonima

Petak, 20.06.2025 | 12:17

Gradonačelnik Mujović nastavlja da vodi kadrovski politiku suprotno zakonima Crne Gore - Zakon o sportu i Zakon o spriječavanju korupcije. Po običaju za PES, saopštio je šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac.

Bez upotrebe MOBILNOG TELEFONA - Pet načina na koje možete da ZABAVITE DJECU

Petak, 20.06.2025 | 12:05

Ako ipak niste roditelji koji rado izlaže decu ekranima i voleli biste da to smanjite, postoje načini da zabavite mališane bez uređaja.

Šaranović: Reforme u sektoru bezbjednosti TEMELJNA transformacija institucija

Petak, 20.06.2025 | 11:38

Proces reformi u sektoru bezbjednosti nije administrativna formalnost, već temeljna transformacija institucija u cilju jačanja vladavine prava i zaštite prava građana, poručio je ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović.

Dragaš: Knežević može biti spokojan - Vlade ima i bez njega i bez DPS-a

Petak, 20.06.2025 | 11:30

U vezi sa izjavom poslanika Kneževića da ga „nužda tjera" da bude dio vladajuće koalicije, želim najprije da ga relaksiram i obavijestim da će parlamentarna većina opstati i bez njega, kao i bez DPS-a, saopštio je član Predsjedništva PES-a Tihomir Dragaš.

Četiri stvari koje NE TREBA da radite tokom leta - Stjuardesa otkriva na šta da obratite PAŽNJU

Petak, 20.06.2025 | 11:25

Iako to neki putnici često rade, Kajlin upozorava šta nikako ne biste smJeli da uradite u avionu. 

Pita od tikvica i sira - Brzo, sočno i ukusno jelo za LJETNJE dane

Petak, 20.06.2025 | 10:55

Sezona tikvica je u punom jeku, pa je zato pravi trenutak da napravite ukusnu pitu od ovog povrća i sira koja će vas oduševiti – kako ukusom, tako i lakoćom pripreme.

Imate osjećaj da se brže GOJITE od drugih? Evo šta se DEŠAVA u vašim crijevima

Petak, 20.06.2025 | 10:38

Ako se debljate brže od drugih i ne znate zašto, možda problem nije u prehrani ili tjelovježbi, već u vašim crijevima.U nastavku donosimo detalje.