Četvrtak, 19.12.2024 | 15:00
IZVOR: krstarica.rs

Možete li da DOTAKNETE prste na nogama? Ako je vam odgovor NE, tijelo vaš ŠALJE SIGNAL

Iako se često zanemaruje, poboljšanje fleksibilnosti presudni je dio održavanja cjelokupnog fizičkog zdravlja, navodi American Council on Exercise.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Redovno istezanje može vam pomoći da poboljšate držanje, oslobodite mišićnu napetost pa čak može smanjiti rizik od povreda.

Odličan pokazatelj gipkosti je jednostavna vježba. Pokušajte da se sagnete i prstima dotaknete nožne prste dok su vam noge spojene jedna uz drugu i ravne u koljenima. Ako to ne možete da uradite, krajnje je vrijeme da poradite na svojoj fleksibilnosti, a u tome bi vam mogli pomoći i savjeti Samjuela Čana, fizikalnog terapeuta iz Njujorka koji je u razgovoru za Livestrong otkrio šta tijelo pokušava da vam poruči ako ne možete da odradite spomenutu vježbu.

Osjećate trzanje u zadnjem dijelu nogu i listovima

Tijelo vam možda poručuje: Imate slabe potkoljenice

Ponekad se slabost u tijelu može pogrešno tumačiti kao loša fleksibilnost, kaže Čan. U nekim slučajevima ojsećaj stezanja ili zatezanja na zadnjoj strani nogu dok nastojite da dotaknete nožne prste zapravo može ukazivati na slabe potkoljenice, a ne na nedostatak fleksibilnosti.

Osjećate zatezanje u donjem dijelu leđa

Tijelo vam možda poručuje: Imate problem s lošom pokretljivošću i oštećenjem nerava.

Vježbe pokretljivosti, poput aktivnog istezanja potkoljenica, mogu pomoći ublažiti ovaj neprijatan osjećaj. Međutim, osim vježbanja važno je obratiti pažnju i na držanje, kao i na to kako sjedite.

"Budući da išijas dolazi iz kičmeni stub, sjedenje je vrlo važno – pobrinite se da imate potporu na donjem dijelu leđa", savetuje Čan.

Osim što cijelim stopalom treba dodirivati pod, ako dugo sjedite, držite jastuk na stolici kako biste tako osigurali dodatnu potporu, prenosi Krstarica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Održana ponovljena XXIV redovna Skupština akcionara EPCG

Nedjelja, 26.07.2026 | 17:51

Akcionari Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić na današnjoj, ponovljenoj XXIV redovnoj skupštini akcionara, usvojili su finansijske iskaze i Izvještaj o poslovanju Društva za 2025. godinu, Konsolidovane finansijske iskaze EPCG grupe, Politiku naknada, Poslovnik o radu Skupštine te izabrali revizora za 2026. godinu. Imenovan je novi saziv Odbora direktora. Sjednicom je predsjedavao predsjednik Skupštine akcionarskog društva Radojica Macanović.

Određeno zadržavanje braći Ivanović, osumnjičenima za ubistvo Adrovića

Nedjelja, 26.07.2026 | 14:55

Braći Dušku (59) i Dragoslavu Ivanoviću (57), koji se terete da su nakon verbalne rasprave i fizičkog obračuna hicem iz pištolja usmrtili komšiju Mija Adrovića, određeno je zadržavanje do 72 sata, saopšteno je nezvanično CdM-u iz Višeg tužilaštva u Podgorici.

Najveći pad plate u istoriji NBA: Lebron sa 52,63 prešao na 3,88 miliona dolara

Nedjelja, 26.07.2026 | 15:23

Košarkaški svijet nije bio iznenađen samo odlukom Lebrona Džejmsa da pređe u Filadelfiju, već i podatkom koliku će platu imati u novom klubu. U svojoj 24. NBA sezoni, čime će dodatno produžiti rekord po dužini karijere, legendarni košarkaš imaće ugovor vrijedan svega 3,88 miliona dolara.

SDT od ponedjeljka na novoj adresi

Nedjelja, 26.07.2026 | 14:49

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) od ponedjeljka, 27. jula, radiće na novoj adresi u Podgorici, saopšteno je iz Državnog tužilaštva Crne Gore.

U protekla 24 sata uhapšen 31 vozač

Nedjelja, 26.07.2026 | 15:07

Saobraćajna policija u Podgorici je u protekla 24 časa uhapsila 31 vozača, i to: 21 zbog prekoračenja brzine, četiri alkohola, pet zbog narkotika i jednog zbog nezaustavljanja na znak Stop, saopšteno je iz Uprave policije.

Google uvodi prijavu licem: Zaboravite lozinke, dovoljan je selfi video

Nedjelja, 26.07.2026 | 15:00

Google vam sada omogućava da se prijavite na svoj nalog pomoću selfi videa. Naravno, prvo morate to da podesite tako što ćete snimiti početni selfi video u kojem samo gledate u kameru svog uređaja i napravite "nekoliko kratkih, navođenih pokreta glave kako bi se zabilježilo više uglova", navode iz kompanije.

Bojanović: U Podgorici nema aktivnih požara, dvije ekipe su u konstantnom obilasku terena i kritičnih lokacija

Nedjelja, 26.07.2026 | 14:24

Trenutno nema aktivnih požara u Podgorici. Od jutros smo intervenisali na par manjih požara u okolini Podgorice i Zete koji su stavljeni pod kontrolu odmah nakon dolaska ekipa na lice mjesta, i nedugo nakon toga su potpuno ugašeni, kazao je za Portal TV Podgorice komandir podgoričke Službe zaštite i spasavanja Nikola Bojanović.

Knežević: Upoznao sam Barbera sa diskriminacijom Srba i brutalnom policijskom akcijom u Botunu

Nedjelja, 26.07.2026 | 14:16

Delegacija Demokratske narodne partije (DNP) saopštila je da je nastavila svoju diplomatsku ofanzivu u Sjedinjenim Američkim Državama posjetivši Kongres u kojem su predsjednik DNP-a Milan Knežević i član Predsjedništva Vladislav Bojović imali niz značajnih sastanaka. U razgovoru sa Džordžom Barberom, saradnikom kongresmena Varena Dejvidsona, Knežević je govorio o “diskriminatorskom odnosu” prema identitetskim pravima srpskog naroda u Crnoj Gori i “brutalnoj akciji policije” u Botunu.

Janović poručio Vukoviću: „O odnosima sa Zagrebom ne mogu lekcije držati oni čiji su lideri zagovarali napad na Dubrovnik“

Nedjelja, 26.07.2026 | 14:02

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Tonći Janović reagovao je na društvenoj mreži X na izjave poslanika DPS-a Ivana Vukovića, ocijenivši da je „paradoksalno“ da upravo predstavnici te partije govore o odnosima Crne Gore i Hrvatske.

Jedan snimak bio je dovoljan: Da li se Milan Stanković vraća na scenu?

Nedjelja, 26.07.2026 | 13:53

Kako samo jedan kratak snimak može da izazove pravi haos na Instagramu – pokazala nam je mlada pjevačica Tea Bilanović.