Utorak, 31.12.2024 | 07:35
IZVOR: Vijesti.me

Crna Gora - Paklice cigareta uskoro SKUPLJE 10 centi

Poskupljenje.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Cijena paklice cigarete narednih dana biće povećane za deset centi zbog nastavka usklađivanja akciznog kalendara sa Evropskom unijom odnosno povećanja specifične akcize sa 52 na 53,5 eura na hiljadu cigareta, saznaju “Vijesti”.

Akciza ulazi u obračun poreza na dodatu vrijednost a i uvoznici i distributeri u skladu sa ovim rastom usklađuju svoje marže.

Uvećana akciza stupa na snagu od 1. januara, ali će distributeri maloprodajne cijene povećati nakon praznika.

Druga proporcionalna akciza ostaje ista (24,5% od maloprodajne cijene cigareta).

Prema Zakonu o akcizama, ukupna akciza ne može biti manja od 91,5 eura na hiljadu cigareta, odnosno 1,83 eura po paklici.

“Prema novom obračunu akciza, minimalna akciza koju uvoznici moraju da plate po paklici prema Upravi carina iznosi 1,83 eura za najjeftinije cigarete. S obzirom na to da na visinu akcize utiče i varijabilni dio koji se kalkuliše na osnovu maloprodajne cijene, iznos akcize će ići i preko 2,40 eura za najskuplje cigarete na tržištu. Kada se na ovaj iznos doda i pripadajući PDV po paklici, država ubira preko 85% od ukupnog iznosa maloprodajne cijene paklice cigareta”, saopšteno je “Vijestima” od distributera duvanskih proizvoda.

Oni navode da je od juna 2021. godine do danas, a posebno u periodu tokom 2022. i 2023. godine, odlučnim djelovanjem Uprave carina i ostalih službi, efekat crnog tržišta cigareta minimalizovan odnosno da se skoro cjelokupno tržište vratilo u legalne tokove.

Njihovi podaci pokazuju da je u 2018. godini postojalo ogromno nelegalno tržište duvanskih proizvoda koje je prouzrokovano odlukom tadašnje Vlade da bez ikakve potrebe zamijeni postojeći akcizni kalendar koji je podrazumijevao postepeno povećanje akcize na duvanske proizvode.

“Uz opravdanje da se akciza mora usaglasiti sa akcizama Evropske unije, te godine cijene cigareta su povećane za 0,50 eura po paklici i u roku od samo 6 mjeseci tržište legalnih cigareta skoro prepolovljeno. Potpuni kolaps legalnog tržišta je izbjegnut nakon što je te iste godine donesena odluka da se akcize vrate na prethodni nivo. Od kraja 2020. godine Ministarstvo finansija i Uprava prihoda i carina, su učinili ogroman uspjeh u povećanju legalnog tržišta zahvaljujući odlučnoj borbi protiv crnog tržišta cigareta, a što je još važnije umjerenim i postepenim povećanjem akciza i predvidivim akciznim kalendarom. Ostvarena je rekordna prodaja u 2023. godini od 56.507.000 paklica cigareta, što je u odnosu na prodaju u 2022. godini više za 6,7 odsto, a 37,5 odsto u odnosu na 2021. godinu kada je u junu 2021. počeo ozbiljan udar na crno tržište od strane Uprave carina i prihoda”, navedeno je u istraživanju tržišta kojeg su uradili distributeri.

na ove podatke, kako kažu, treba dodati još oko 6.200.000 paklica bezdimnih duvanskih proizvoda što ukupno predstavlja oko 62.707.000 paklica ili 1.254 tone duvanskih proizvoda.

“Ukupni količinski rast legalnog tržišta cigareta u 2023. godine je 6,7 odsto u odnosu na 2022. Na ovo treba dodati i rast bezdimnih duvanskih proizvoda koje definitivno sve više imaju uticaja na tržište jer je ukupan rast ove kategorije 28 odsto. Postepeno podizanje akcize i odlučna borba protiv crnog tržišta, uvijek rezultiraju velikim uvećanjem prodaje cigareta a samim tim i naplatom akcize na duvanske proizvode i ona je bila rekordna za 2023. Količinski rast prodaje je pratio i rast prihoda od akcize na duvanske proizvode, te je u 2023. godini naplaćeno 100,2 miliona eura, što je u apsolutnom iznosu 8,2 miliona ili 8,9 odsto više”, naveli su distributeri u analizi.

Državi od akciza 110 miliona, ovo je posljednje usklađivanje

Da je politika umjerenih promjena akciza opravdana, na čemu su distributeri uvijek insistirali i upozoravali, govori i podatak da će se u 2024. godini prodati preko 1.210 tona cigareta (60.500.000 paklica) što predstavlja uvećanje od preko 8,5 odsto u odnosu na 2023. godine.

“Kada su u pitanju bezdimni duvanski proizvodi, ova kategorija nastavlja da raste i procjena je da će se u 2024. godini prodati preko 8.000.000 paklica ovog proizvoda, što predstavlja količinski rast od preko 25 odsto. U finansijskom efektu po budžet, ukupna naplaćena akciza na duvanske proizvode u 2024. godini procjenjuje se na preko 110 miliona eura, što je uvećanje od preko 10% u odnosu na 2023. godinu, a ujedno i rekord kada je u pitanju naplata akcize na duvanske proizvode u Crnoj Gori”, naveli su distributeri.

Sadašnje januarsko povećanje akciza je ujedno i posljednje povećanje prema postojećem akciznom kalendaru.

“Očekivati je da u naredne dvije do tri godine neće dolaziti do novih povećanja cijena cigareta, imajući u vidu da je minimum akcize od 90 eura na 1.000 cigareta koji je Evropska unija navodno zahtijevala od Ministarstva finansija, dostignut pa i premašen jer će u Crnoj Gori iznositi 91,50 eura”, naveli su distrubuteri.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mugoša: Većina nedavno htjela da zabrani javna okupljanja - više im ne smetaju blokade

Četvrtak, 15.01.2026 | 09:57

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša komentarisao je aktuelne blokade saobraćajnica u Podgorici.

Protesti Zećana će biti svakodnevni

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:10

Stanovnici Zete i Botuna juče su nenajavljeno blokirali kružni tok na putu prema Cetinju i Nikšiću u znak protesta zbog početka gradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Huter: Građani se dovode u zabludu, krize se rješavaju novim foteljama, vlast bez legitimiteta

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:27

Poslanik Demokratske partije socijalista Oskar Huter u razgovoru za portal CdM govorio je o navodima da će napustiti DPS zbog odluka budvanskog odbora te partije, situaciji oko izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, stabilnosti aktuelne vlasti, političkom uticaju Andrije Mandića, ali i o aktuelnoj poziciji i planovima DPS-a.

Rat i u Bijeloj kući: Melanija povrijedila najstariju Donaldovu kćerku

Četvrtak, 15.01.2026 | 13:18

Ivanka Tramp navodno je žestoko povrijeđena zbog tvrdnji da ju je Melanija isključila iz dokumentarnog filma o sebi i da je nije pozvala ni na premijeru.

Četvoro astronauta vratilo se na Zemlju: Sletjeli u Pacifik zbog hitnog medicinskog stanja

Četvrtak, 15.01.2026 | 10:13

Četiri astronauta u kapsuli SpaceX Crew Dragon spustila su se u more rano u četvrtak u Tihom okeanu, čime je okončan nedjelju dana dug napor da se neimenovani član posade vrati kući radi procene zdravstvenog problema.

Bijela kuća: Evropski vojnici koji su stigli na Grenland ne brinu Trampa

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:35

Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit izjavila je danas da vojne aktivnosti evropskih zemalja na Grenlandu nisu promijenile namjere američkog predsjednika Donalda Trampa da to arktičko ostrvo postane američka teritorija, prenio je Si-En-En (CNN).

VIDEO: Pahlavi: Priznao bih Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao nuklearni program

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:14

Sin svrgnutog iranskog šaha Reza Pahlavi, koji živi u Vašingtonu, objavio je danas da bi, u slučaju povratka na vlast u Iranu, odmah priznao Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao razvoj iranskog nuklearnog programa i obustavio podršku terorističkim grupama na Bliskom istoku.

Venus Vilijams navija za Đokovića: „Želim da vidim Novaka kako osvaja 25. Grend slem titulu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:13

Novak Đoković u Melburnu kreće u pohod na 25. grend slem trofej.

SZO traži da se poskupe zaslađena pića i alkohol

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:00

Gojaznost je u porastu širom svijeta. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija objavila dva izvještaja u kojima poziva na akciju u vezi sa zaslađenim pićima i alkoholom.

Forum žena SDP: Napad na Elzu je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:49

Napad na Elzu Numanović je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama, saopštile su predstavnice Foruma žena SDP i Evropskog saveza.

Jočić: Raspisan javni poziv za prijavu štete od poplava u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:35

Glavni grad raspisao je javni poziv za prijavu štete od poplava koje su nedavno zadesile Podgoricu – nadležni poručuju da će u što kraćem roku izaći na teren i proslijediti izvještaj Vladinoj komisiji koja će odlučiti o visini naknade, prenosi RTV Podgorica.

Bešić: Izlazak DNP iz vlasti ne bi proizveo krupne probleme

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:29

Profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda Miloš Bešić smatra da Demokratska narodna partija (DNP) neće izaći iz vlasti, a i ako to učini, po njegovom mišljenju, to neće proizvesti krupnije probleme.

Voren Bafet podijelio zlatni savjet za zaradu: „Nastavite ga kupovati i u dobru i u zlu“

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:15

Šest decenija investiranja Vorena Bafeta naučilo je svijet jednostavnim principima koje svako može primijeniti. Njegova ključna preporuka je jasna i dosljedna: ulagati u jeftin indeksni fond S&P 500.

Na Grenland stigli vojni kontigenti nekoliko evropskih zemalja

Četvrtak, 15.01.2026 | 19:56

Vojni kontigenti nekoliko evropskih država počeli su da stižu na Grenland, ali radi se o malom broju vojnika, koji su u takozvanoj izviđačkoj misiji, prenosi danas Bi-Bi-Si (BBC).

Božović: Neistina da je bilo ko zabranio odlaganje otpada Zećanima

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:01

Direktor "Deponije" Podgorica Aleksandar Božović demantovao je izjavu predsjednika Opštine Zeta, Mihaila Asanovića, da je bilo ko zabranio odlaganje otpada na podgoričkoj Deponiji.