Petak, 03.01.2025 | 08:50
IZVOR: N1

Zimska vožnja - Osam KLJUČNIH pravila koje bi trebalo SLIJEDITI

Kako da izbjegnete opasne situacije kada je u pitanju zimska vožnja?




Foto: Ilustracija/Pexels.com

Vožnja u zimskim uslovima je najmanje dvostruko teža nego u ostatku godine, što predstavlja izazov i za početnike i za iskusne vozače, piše N1.si.

Francuski reli vozač Brajan Bufije kaže da je za savladavanje snijega i leda dobro znati neke savjete i trikove, kako da postupite da biste izbjegli potencijalno opasne situacije i šta da radite ako se nađete u jednoj.

Zimska vožnja: 8 pravila

Osnovno pravilo: polako i bez naglih pokreta

„Na sniježnim putevima najvažnije je ostati miran, polako kočiti, gledati daleko ispred sebe, povećati put kočenja i smanjiti brzinu“, ističe Bufije kao osnovno pravilo.

Najjednostavniji i najvažniji savjet koji treba slijediti na sniježnim putevima je da vozite polako bez naglih pokreta. U zimskim uslovima gume imaju manje prianjanje, što znači da su vaši točkovi skloniji proklizavanju. Nagli pokreti volana ili naglo kočenje mogu izazvati sudar ili tešku nesreću.

Bezbjednosna udaljenost na mokrim ili klizavim putevima

Put kočenja na mokrim i klizavim putevima može biti dva do tri puta duži, u zavisnosti od vozila i brzine. Zbog toga je važno povećati rastojanje do vozila ispred vas kako biste sebi dali više vremena da se bezbjedno zaustavite.

Kočenje

Savladavanje tehnike kočenja posebno je važno zimi.

Iskusni vozači često koriste kočenje motorom, što je sigurnije. Umjesto pritiska na pedalu kočnice, potrebno je skinuti gas i prebaciti u nižu brzinu kako bi vozilo samo smanjilo brzinu bez naglih pokreta.

Većina savremenih vozila ima ugrađen ABS sistem koji sprečava blokiranje točkova prilikom kočenja, što je posebno korisno na klizavim putevima. ABS skraćuje put kočenja i sprečava vozilo da “pleše” na putu.

Šta učiniti ako vozilo počne da “pleše” na putu?

Ključno je uputstvo od početka: ostanite mirni i ne pravite nagle pokrete.

Ako prednji točkovi proklizavaju, smanjite gas ili potpuno skinite nogu sa gasa. Auto će se skoro zaustaviti, omogućavajući vam da povratite kontrolu.

Ako zadnji točkovi proklizavaju, usmjerite volan u smjeru u kome zadnji točkovi klize. Ako točkovi klize udesno, okrenite volan udesno. Polako smanjite gas i kočnice.

Ako se zaglavite u snijegu, tako da ne možete da pokrenete, ne gazite na gas i ne okrećite točkove u praznom hodu. Ovo će samo produbiti snijeg ispod točkova.

Umjesto toga, pokušajte da pomjerite vozilo napred-nazad nekoliko puta zaredom. Ako to ne pomogne, očistite snijeg oko točkova i stavite patosnice ispod guma. Ovo će pružiti gumama bolje prianjanje i biće vam lakše da se izvučete iz snega.

Zašto je potrebno očistiti automobil od snijega prije vožnje?

Uvjek očistite snijeg sa krova vozila prije polaska.

Tokom vožnje, sneg sa krova može da sklizne napred na vetrobransko staklo i da smanji vidljivost.

Testirajte svoje vozilo.

Ako ste novi vozač ili ne znate kako se vaše vozilo ponaša na snijegu, važno je da ga testirate na bezbjednom području bez saobraćaja.

Zimske gume

Vjerovatno ne treba ni spominjati, ali zimske gume su preduslov za bezbjednu vožnju u zimskim uslovima. Njihov sastav i dubina gazećeg sloja obezbjeđuju bolje prianjanje koje univerzalne gume ne mogu da ponude.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Barsa na ljeto dobija veliko pojačanje iz Mančestera

Subota, 02.05.2026 | 12:23

Barselona finansijski nije u mogućnosti da kupuje koliko i kako želi, ali velikan pronalazi načine da bude sve jači.

Mugoša predložio saslušanje Šimuna oko obuhvata vakcinacije djece

Subota, 02.05.2026 | 12:11

Predsjednik poslaničkog kluba Evropskog saveza, Boris Mugoša predložio je saslušanje ministra zdravlja Vojislava Šimuna na temu obuhvata djece vakcinisane vakcinom protiv malih boginja, zauški i rubele.

UP: Zbog nedozvoljene brzine uhapšeno pet vozača, dva vozila pod dejstvom alkohola

Subota, 02.05.2026 | 11:54

Službenici Mobilne jedinice saobraćajne policije sprovode pojačane aktivnosti kontrole saobraćaja, sa posebnim fokusom na prekoračenje brzine i upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola na frekventim putnim pravcima širom Crne Gore, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Veče Hadži Petra Božovića 05. maja u KIC-u

Subota, 02.05.2026 | 10:55

U okviru „Dana podgoričke kulture” 5. maja u 20 sati biće priređeno Veče Hadži Petra Božovića u velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović”.

London imenovao novu ambasadorku u Crnoj Gori: Neris Džouns preuzima dužnost

Subota, 02.05.2026 | 11:35

Neris Džouns imenovana je za ambasadorku Velike Britanije u Crnoj Gori. Ona će naslijediti dosadašnju ambasadorku Don Meken, objavljeno je na sajtu britanske vlade.

OKC: Za 24 sata 14 saobraćajnih nezgoda

Subota, 02.05.2026 | 11:05

U Crnoj Gori, u posljednja 24 sata, evidentrano je 14 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba povrijeđena teže, a tri lakše.

Mađar imenovao brata od supruge za ministra pa se pravdao: "Njegovo iskustvo i rad su neupitni"

Subota, 02.05.2026 | 10:45

Budući premijer Mađarske Péter Mađar je imenovao Mártona Melléthei-Barnu za ministra pravde, a ovaj potez je izazvao kritike zbog činjenice da je on brat Magyarove supruge.

Oskarovac Robert de Niro i Netflix nastavljaju saradnju – stiže novi, mračni triler o otmici djeteta

Subota, 02.05.2026 | 10:35

Robert De Niro nastavlja saradnju sa striming gigantom Netflix, ovoga puta u mračnom trileru “The Whisper Man”.

Joksimović: Medijska scena prolazi kroz fazu zrele institucionalne transformacije

Subota, 02.05.2026 | 10:15

Medijska scena u Crnoj Gori danas prolazi kroz fazu zrele institucionalne transformacije, u kojoj se nalazi u novoj etapi pune implementacije usvojenih standarda i dosljedne primjene zakona, pri čemu je taj proces u punom toku, poručila je predstavnica Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija, Dubravka Joksimović.

Zdenka Popović izabrana za predsjednicu OO Foruma žena Demokrata

Subota, 02.05.2026 | 10:05

U Podgorici je u okviru svečanih konvencija povodom osnivanja Opštinskog odbora Foruma žena Demokrata Glavnog Grada, kao i Opštinskog odbora Foruma žena Demokrata Tuzi, održan i niz aktivnosti u okviru Akademije Demokratkinja i Edukativnog programa "Ravnopravnost je ženskog roda". Za predsjednicu Opštinskog odbora Foruma žena Podgorica izabrana je Zdenka Popović, dok je za potpredsjednicu iz reda mladih izabrana Roberta Camaj. Funkciju sekretarke Opštinskog odbora Foruma žena Demokrata obavljaće Snežana Nikolić.