Utorak, 07.01.2025 | 08:42
IZVOR: index.hr

ČUVENI automobil - Evo koliko bi KOŠTALA Zastava 101 da se danas prodaje

Zastava 101 ili popularnije Stojadin bio je i ostao jedan od najprepoznatljivijih automobila jedne epohe.




Foto: YouTube screenshot/The NZ Yugo

Zastava 101 je model razvijen na osnovi Fiata 128, a svijetlo dana ugledao je daleke 1971. godine. S inovativnim konceptom petih vrata, odnosno kombi-limuzine ubrzo je naišao na odličan odjek među domaćim vozačima.

Jedan od aduta Stojadina bila je i cijena. Prema dostupnim izvorima, koje je objavio Zastava forum, cijena novog Stojadina objavljena 1972. godine u AVTO Magazinu bila je 40.040 dinara ili oko 2084 dolara. Preračunato na današnje vrijednosti, uvažavajući inflaciju, cijena automobila bi bila oko 15.500 dolara ili oko 15.000 eura. Iznos je to za koji se danas može kupiti novi automobil kao što je Dacia Sandero. 

Inovativni koncept kompakta stigao je na tržište četiri godine prije Golfa I. Imao je brojne adute, ali ga je vrijeme bukvalno pregazilo. Kad se prestao proizvoditi u gotovo nepromijenjenom izdanju, Golf je već bio na šestoj generaciji.

Možda je još bolji pokazatelj kupovna moć građana kroz iznose prosječnih plata. Krajem 1980-ih Stojadin je spadao u domenu jeftinijih modela na tržištu, a za njega je trebalo izdvojiti 38 prosječnih plata. Danas bi novog Stojadina, ili moderniju Daciju, platili nešto više od 11 prosječnih plata.

Zastava 101 ili samo Stojadin proizvodio se punih 37 godina, do 21. novembra 2008. godine. Proizvedeno je 1.045.458 primjeraka, od čega je njih čak 224.851 završilo u izvozu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Krapović i Meken potvrdili snažno savezništvo CG i UK

Petak, 03.07.2026 | 18:33

Ministar odbrane Dragan Krapović sastao se danas sa ambasadorkom Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori, Nj. E. Don Meken, koja je boravila u oproštajnoj posjeti povodom završetka svog diplomatskog mandata - saopšteno je iz tog Vladinog resora.  

Plenković: Nakon Milanovićeve zabrane za vojsku, na vojnu paradu u Pariz ide policija

Petak, 03.07.2026 | 18:22

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je danas da će vlada na predstojeću vojnu paradu u Parizu uputiti policijske jedinice pošto je predsjednik Zoran Milanović kao vrhovni komandat zabranio odlazak hrvatskih vojnika.  

U KCCG za dan obavljeno preko 1,8 hiljada pregleda, rođeno 19 beba

Petak, 03.07.2026 | 17:59

U Poliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), u protekla 24 sata, obavljena su 1.864 ambulantna pregleda, od toga 302 u Institutu za bolesti djece (IBD).  

Kraj juna i početak jula ključni su za krompir: Evo šta tada treba uraditi

Petak, 03.07.2026 | 17:44

Kraj juna i početak jula važan su period za razvoj krompira jer biljka tada cvjeta i formira krtole. Upravo zato mnogi iskusni baštovani u tom periodu primjenjuju folijarnu prihranu bornom kiselinom, vjerujući da može doprinijeti obilnijem i kvalitetnijem rodu.  

Tramp ocijenio "smiješnom” ideju da SAD zadrži sadašnji nivo podrške NATO-u

Petak, 03.07.2026 | 17:32

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je "smiješno” da Sjedinjene Američke Države (SAD) nastave sadašnji, kako ga je opisao, jednostrani odnos prema NATO-u, nekoliko dana pred samit Alijanse u Ankari.

Božović: Vjerujem da ćemo u ponedjeljak imati podršku za izmjene Ustava i da ćemo 2028. godine slaviti članstvo u EU

Petak, 03.07.2026 | 17:21

Poslanici crnogorskog parlamenta nastavili su danas raspravu o promjenama Ustava koje je predložila Vlada, a za čije usvajanje je neophodna dvotrećinska većina.

U Nikšiću podijeljeno 300 sadnica; Ćulafić: Zajedno sa građanima gradimo odgovorniji odnos prema životnoj sredini

Petak, 03.07.2026 | 17:10

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera danas je u Nikšiću uspješno realizovalo akciju „10 plastičnih boca ili limenki za jednu sadnicu“, tokom koje je podijeljeno oko 300 sadnica, dok su građani prikupili više od 3.000 komada ambalažnog otpada, saopšteno je iz tog resora.  

Ukropina se vratio u Jadran M:Tel

Petak, 03.07.2026 | 16:57

Novljani doveli reprezentativca Crne Gore.  

Delegacija EU traži od crnogorskih vlasti da ispitaju navode o nepravilnostima u izboru Savjeta RTCG

Petak, 03.07.2026 | 16:43

Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori pozvala je nadležne organe da bez odlaganja i temeljno ispitaju navode o mogućim nepravilnostima u postupku izbora članova Savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG) i obezbijede punu usklađenost sa zakonodavstvom.  

Ibrahimović i Tiso: Suočavanje s prošlošću jedini je put ka trajnom miru i pomirenju

Petak, 03.07.2026 | 16:33

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović otvorio je danas, zajedno sa rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso, panel diskusiju povodom Međunarodnog dana sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici iz 1995. godine. Na početku događaja minutom ćutanja odata je počast za žrtve genocida u Srebrenici.