Četvrtak, 09.01.2025 | 20:41
IZVOR: zadovoljna.hr

Tačna brojka: Ovoliko čučnjeva treba da URADITE da se ZATEGNETE

Za gluteus i bedra nema bolje, ali koliko čučnjeva treba uraditi da se vide rezultati?




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Čučnjevi su vježba kojom se sagorjeva više kalorija nego mnogim drugim vježbama, a mogu se izvoditi kod kuće, na poslu, u teretani, parku, zapravo svugdje. Osim što jačaju mišiće gluteusa i bedara, čučnjevima ćete poboljšati držanje tela i ravnotežu.

Vježbanje čučnjeva takođe će ubrzati metabolizam, što će podstaći brže sagorevanje masnoća i rezultirati gubitkom kilograma. Sve u svemu, redovno izvođenje čučnjeva poboljšaće kvalitet života i olakšati svakodnevne zadatke i obaveze.

Za početak je važno znati kako se čučnjevi pravilno izvode: kada smo u položaju čučnja, važno je da kolena ne idu preko vrha nožnih prstiju. Ako izvodite čučanj ispravno, tokom svakog ponavljanja, tj. vraćanja iz čučnja u početni položaj, osjetićete kontrakcije mišića gluteusa.

Ako ne osjećate da se mišići guze zatežu, onda vrlo vjerovatno prenosite težinu tela na prednji dio stopala umjesto na pete. To znači da većinu posla odrađuju kvadricepsi, a ne mišići gluteusa.

Kako biste to ispravili, prebacite težinu tijela na pete i stisnite gluteus dok se vraćate u početni položaj. Tokom vježbanja osjetićete peckanje u mišičima zadnjice.

Većina stručnjaka savjetuje izvođenje seta od 10 do 20 ili 30 čučnjeva dnevno, dva do tri puta sedmično, piše Zadovoljna.hr.

Vaš plan izvođenja čučnjeva može biti i sljedeći:

20 čučnjeva dnevno – savršeno za početnike. Ako dodajete čučnjeve svom programu vježbanja, na početku ne bi trebalo da izvodite više od 20 čučnjeva. Kada vam to postane lako, možete povećati broj čučnjeva.

50 čučnjeva dnevno – odlično za one koji naročito žele da ubrzaju metabolizam.

100 čučnjeva dnevno – idealno za one koji žele da vide i osete brojne rezultate vježbanja, uključujući povećanje mišićne mase, bolju izdržljivost i generalno promjenu načina života.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tudor na meti Italijana: Dva kluba iz Serije A žele hrvatskog stručnjaka

Utorak, 26.05.2026 | 10:34

Hrvatski stručnjak Igor Tudor je bez angažmana od raskida saradnje sa Totenhemom pre dva mjeseca.

Brighty stvara Fuziju: Nova era digitalnih finansija stiže u Crnu Goru

Utorak, 26.05.2026 | 10:10

Podgorica će uskoro postati centar susreta biznisa, tehnologije i inovacija kroz ekskluzivni launch događaj “Brighty Creates Fusion”, kojim fintech platforma Brighty zvanično ulazi na tržište Crne Gore.

Preminuo Soni Rolins, jedan od najboljih saksofonista svih vremena

Utorak, 26.05.2026 | 10:20

Soni Rolins, jedan od najznačajnijih i najboljih džez saksofonista svih vremena, preminuo je u 95. godini.

Brnabić: Za samo deset godina plate u Srbiji su prestigle plate u Crnoj Gori

Utorak, 26.05.2026 | 10:02

Predsjednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks i odgovorila na nove napade na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Bijelo Polje: Dvije osobe uhapšene zbog marihuane

Utorak, 26.05.2026 | 09:54

Bjelopoljska policija uhapsila je M.S. (19) i maloljetnika starog 16 godina zbog sumnje da su izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.     

Papa poručio da vještačka inteligencija mora da bude "razoružana": Programeri snose posebnu odgovornost

Utorak, 26.05.2026 | 09:43

Papa je pomenuo trgovinu robljem u vezi sa vještačkom inteligencijom, sugerišući da je svijet u opasnosti da ponovo normalizuje eksploataciju ljudi - i u njenoj proizvodnji, i u primjeni   

Izmjena režima saobraćaja na putu Mateševo - Kolašin od 26. do 30. maja

Utorak, 26.05.2026 | 09:06

Na regionalnom putu R-13 Mateševo - Kolašin, od 26. do 30. maja, u terminu od 23.00 do 15.00 časova narednog dana, biće izmijenjen režim saobraćaja zbog redovnog održavanja, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj.

Milatović sportistima: Nosili ste ime Crne Gore tamo gdje stižu samo najbolji

Utorak, 26.05.2026 | 08:57

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović upriličio je na Cetinju prijem za crnogorske olimpijce, u okviru programa obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, poručivši da su upravo sportisti bili među najvažnijim licima naše države pred svijetom.  

EPCG i Nikšićko pozorište nastavljaju partnerstvo, potpisan ugovor o sponzorstvu

Utorak, 26.05.2026 | 09:31

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Nikšićko pozorište potpisali su ugovor o sponzorstvu, nastavljajući uspješnu saradnju i potvrđujući zajedničku posvećenost razvoju kulture i podršci institucijama koje svojim radom doprinose očuvanju i unapređenju kulturnog identiteta zajednice, saopšteno je iz EPCG.

Ibrahimović na prijemu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore u Njujorku

Utorak, 26.05.2026 | 08:16

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović prisustvovaće na svečanom prijemu u Njujorku, koji povodom 20 godina od obnove crnogorske nezavisnosti organizuje Generalni konzulat Crne Gore u Njujorku.