Ponedjeljak, 13.01.2025 | 16:06
IZVOR: TU Magazine

Novi TREND putovanja - Šta se krije iza VOLONTURIZMA?

U modernom svijetu koncept volonturizma postaje sve popularniji, naročito među mladima koji teže ne samo avanturi već i mogućnosti da ostave pozitivan trag u zajednici koju posjećuju.




Foto: Ilustracija/ Pixabay.com

Volonturizam je spoj volonterskog rada i turizma, a cilj mu je pružanje pomoći zajednicama dok istovremeno omogućava učesnicima da istraže nove destinacije.

Jedna od najvećih prednosti volonturizma je njegova dvosmjerna korist. S jedne strane, lokalne zajednice dobijaju neophodnu pomoć, bilo da je riječ o obrazovanju, zdravstvenoj njezi ili očuvanju životne sredine.

S druge strane, volonteri stiču neprocjenjivo iskustvo, uče o različitim kulturama, razvijaju empatiju i usavršavanju vještine timskog rada.

Takođe, volonturizam može doprinijeti podizanju svjesti o globalnim problemima kao što su siromaštvo, klimatske promjene ili neadekvatan pristup obrazovanju. Volonteri postaju ambasadori tih problema u svojim zajednicama, šireći ideje o solidarnosti i zajedničkom rešavanju izazova.

Kritike volonturizma

Međutim, volonturizam je često kritikovan, skeptici često ukazuju na rizik od površnog pristupa problemima. Ukoliko volonteri nisu adekvatno obučeni, njihova pomoć može biti više štetna nego korisna. Pored toga, komercijalizacija volonturizma često dovodi do situacija u kojima kompanije profitiraju na račun stvarnih potreba lokalnih zajednica.

Druga česta kritika odnosi se na tzv. "kompleks spasitelja", ideju da volonteri donose rješenja za zajednice u razvoju, zanemarujući lokalne resurse i znanja. Rješenje je u partnerskom pristupu, u kome volonteri rade zajedno sa lokalnim stanovništvom kako bi se stvorila održiva rješenja.

Kako praktikovati odgovoran volonturizam?

Odgovoran volonturizam podrazumeva pažljiv izbor programa i organizacija. Prije nego što se odluče za volontiranje, potencijalni učesnici bi trebalo da istraže projekte i provjere da li oni zaista doprinose zajednici. Pored toga, volonteri bi trebalo da imaju realna očekivanja o svom doprinosu i da budu spremni na učenje.

Važno je i obezbjediti da takvi projekti ne narušavaju lokalnu ekonomiju. Na primjer, donacija ili zapošljavanje lokalnih radnika često ima dugotrajniji i pozitivniji efekat nego privremeni dolazak stranih volontera.

Volonturizam, kada se praktikuje odgovorno, može biti moćan alat za stvaranje pozitivnih promjena. Povezivanjem putovanja i volonterizma, učesnici ne samo da pomažu drugima već i postaju bogatiji za jedinstvena iskustva koja oblikuju njihovu ličnost. Ipak, važno je pristupiti ovom konceptu sa pažnjom, poštovanjem prema zajednicama i željom za istinskim doprinosom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Siner izjednačio Đokovićev rekord

Subota, 21.03.2026 | 21:25

Janik Siner je bez problema prošao prvu prepreku na masters turniru u Majamiju.

Čurović: Betonizacija uzima maha; Vukčević: U prethodnih nekoliko godina izgrađeno 30 parkova i 70 igrališta

Subota, 21.03.2026 | 21:10

Pejzažne arhitekte upozoravaju da betonizacija uzima maha, te da zelene površine nestaju. S druge strane, iz podgoričkog „Zelenila“ poručuju da će nastaviti da grade zelene površine, ali da moraju poštovati prostorno-urbanističke planove.

Smanjite rizik od bolesti: Ove namirnice biste trebali izbjegavati nakon 50. godine

Subota, 21.03.2026 | 21:39

Ulaskom u pedesete godine tijelo prolazi kroz brojne promjene, zbog čega ishrana postaje još važnija za očuvanje zdravlja i energije.

Tramp o vijesti da je preminuo Robert Miler: "Drago mi je da je mrtav"

Subota, 21.03.2026 | 21:21

Američki predsjednik Donald Tramp komentarisao je smrt bivšeg šefa FBI-ja Roberta Milera izjavom u kojoj navodi kako mu je drago što je Miler mrtav.

Vučić: Srbija kao vojno neutralna država mora da se naoruža, ali neće nikoga napadati

Subota, 21.03.2026 | 20:43

Srbija kao vojno neutralna država mora da se naoružava, ali neće nikoga napadati - kazao je predsjednik ove zemlje Aleksandar Vučić večeras na skupu Srpske napredne stranke.

Kastratović: Nema riječi o odgađanju dijaloga sa zvaničnim Zagrebom

Subota, 21.03.2026 | 20:32

Crna Gora nije dogovorila bilo koji termin za tretiranje otvorenih pitanja sa Hrvatskom, te nema riječi o odgađanju dijaloga sa zvaničnim Zagrebom, kazao je za TVCG državni sekretar u MVP Periša Kastratović, istiluči da bilateralne konsultacije idu dobrim tokom, prenosi RTCG.

Vuković Kuč: Ko ne diže spomenik Joki Baletić, diže ruku protiv antifašizma

Subota, 21.03.2026 | 20:14

Ko ne diže spomenik Joki Baletić, diže ruku protiv antifašizma i diže ruku na nezavisnu, građansku i evropsku Crnu Goru, napisala je na mreži X potpredsjednica DPS-a i poslanica Aleksandra Vuković Kuč, komentarišući to što je Savjet za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova u Nikšiću odbio inicijativu GP URA za podizanje spomen-obilježja Joki Baletić.

Skorseze otkrio jedini film koji može ponovo da gleda

Subota, 21.03.2026 | 20:21

Iako Martin Skorseze ima jednu od najcjenjenijih filmografija u istoriji Holivuda, postoji samo jedan njegov film koji može ponovo da gleda bez nelagode.

Rad gradskih preduzeća u Podgorici bez zastoja, cijene usluga ostaju nepromijenjene

Subota, 21.03.2026 | 19:44

Uprkos rastu cijena goriva u Crnoj Gori, rad gradskih preduzeća u Podgorici ostaje stabilan i bez zastoja. Iz Čistoće, Zelenila, Vodovoda za RTV Podgorica poručuju da poskupljenja utiču na njihove operativne troškove, ali ne i na kvalitet i kontinuitet usluga koje pružaju. Građani, kako ističu, neće osjetiti posljedice ni kada je riječ o cijenama usluga koje će ostati nepromijenjene.

Crnogorskim reprezentativcima 22 medalje na Kritu

Subota, 21.03.2026 | 19:26

Džiu džicu reprezentacija Crne Gore nastup na Evropskom prvenstvu za sve uzrasne kategorije na Kritu završila je sa 22 medalje.