Srijeda, 15.01.2025 | 11:17
IZVOR: una. rs

Šta USPJEŠNI ljudi izbegavaju poslijee radnog vremena? Ovo su tajne produktivnosti

Dakle, ako želite da poboljšate svoju produktivnost, nemojte da radite ove stvari.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ono što radite nakon posla može imati veliki uticaj na to koliko ćete se dobro osjećati sljedećeg dana, da li ćete biti budni, fokusirani i spremni za rad. Zato je važno ne samo da imate dobre planove kada ste na poslu, već i nakon što se radno vrijeme završi. 

Prema mišljenju stručnjaka za produktivnost, neke navike za koje mislimo da nam pomažu da budemo vrijedni su zapravo one koje bi trebalo najviše da izbjegavamo posle posla.

Ako pokušavate da budete produktivniji, možda vjerujete da morate da iskoristite svaki minut u danu za završavanje projekata, planiranje budućih koraka, da morate uvijek da budete "uključeni"... Ali ako sebe prisiljavate da radite bez odmora, to ne znači nužno da ćete biti efikasniji. Štaviše, ako svom mozgu nikada ne date vremena da se odmori i oporavi, vaša pažnja, kreativnost i vještine, rešavanja problema će zaostati.

Dakle, ako želite da poboljšate svoju produktivnost, ne smijete raditi sljedeće kada se vratite sa posla:

Sebi zadajete još više posla

Poslednja stvar o kojoj bi trebalo da razmišljate čim završite sa poslom je: dodatni posao. Bilo da je to vezano za današnje poslovne zadatke ili je u pitanju lični projekat, ne bi trebalo odmah da mu se posvetite kada ste tek završili sa radnim vremenom.

Istraživanja pokazuju da mnogi osjećaju pritisak da rade danonoćno, i oni koji nastavljaju da se bave drugim projektima posle radnog vremena imaju veću vjerovatnoću da dožive "burnaut" i osjećaju se manje zadovoljno poslom.

Ključno je dati svom mozgu malo slobodnog vremena, tako da može da se oporavi i reorganizuje. Umjesto da se trudite da svakoga dana radite dok ne dođe vreme spavanja, pokušajte da se bavite aktivnostima koje nisu mnogo zahtjevne, kao što su šetnja, čitanje knjige ili bilo šta što će da vam razbistri um i pomoći vam da budete osvježeni za sljedeći dan.

Uvijek čitate poslovne mejlove

Bilo bi mudro da izbjegnete stalno iščekivanje poslovnih mejlova ili poruka u večernjim satima. Čak iako zapravo ne radite, samo praćenje mejlova i stalni podsjetnici vam mogu prouzrokovati stres.

Tada je mozak ponovo spreman da radi, da rešava probleme i donosi odluke, ali vama je u tom trenutku potreban odmor. Kada izađete iz kancelarije, isključite obavještenja o poslu. Ako imate poslovni telefon ili laptop, ostavite ih u drugoj prostoriji. Vremenom ćete lakše odlučiti koja obavještenja su vrijedna vaše pažnje nakon radnog vremena, a koja ne.

Nemate aktivnosti mimo "režima rada" 

Istraživanja kažu da su za mnoge posao i lični život postali toliko isprepleteni da više ne znaju kada je vrijeme za rad, a kada za opuštanje, prenosi "Hafington post". Zato je dobro imati aktivnost koja vam pomaže da se "isključite" od posla i opustite u domu.

Vaše veče je puno drugih, napornih obaveza 

Umjesto da odjednom završite gomilu obaveza posle posla (koja ste možda odlagali) pokušajte da svoje kućne poslove rasporedite na više dana. Ako znate da su pred vama zahtjevni kućni poslovi, to može da vas opterećuje cio dan i da vam oduzme energiju. Napravite nedeljni raspored koji će vam pomoći da sve završite, ali da se ne premorite.

Spavanje je na posljednjem mjestu 

Dobar san je od suštinskog značaja za vašu produktivnost, performanse, pamćenje, kreativnost i energiju. Kada zanemarite higijenu spavanja, sjutradan možete biti umorni i razdražljivi.

Za početak, izbjegavajte da pijete napitke sa kofeinom šest do osam sati prije spavanja, pokušajte da ne dremate kasno u toku dana i probajte da odete u krevet u razumno vrijeme (uglavnom se preporučuje da spavate najmanje sedam sati svake noći).

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto jedemo kada nismo gladni? Niz psiholoških faktora krije se iza ove navike

Četvrtak, 07.05.2026 | 16:30

Kada se suočimo sa viškom kilograma, često se zapitamo: "Kako se ovo desilo?". Često se javlja i osjećaj da se više ne prepoznajemo u ogledalu.

Postpraznični blues – Januar je gotov, jeste li spremni za februar?“

Srijeda, 28.01.2026 | 11:16

Nakon praznika, usporenog ritma, kasnih buđenja i manje obaveza, povratak poslu mnogima je teži nego što su očekivali. Fokus slabi, motivacija kasni, a energija je „na rezervi“.

Zašto se ne razumijemo: najčešće greške u komunikaciji i kako da ih izbjegnemo

Subota, 17.01.2026 | 14:56

Često imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, ili da je to nešto što prirodno dobro radimo, a ne vještina koja se može usavršavati i kojoj možemo svjesno posvetiti pažnju. Ako poboljšamo svoje komunikacijske vještine, gotovo svaki aspekt našeg života imaće koristi. Komunikolozi izdvajaju neke uobičajene loše navike koje bi trebalo da ostavimo u prošlosti – i objašnjavaju zašto.

Način na koji govorimo može da otkrije poremećaj ličnosti – navode istraživači

Nedjelja, 28.12.2025 | 18:05

Da li je moguće uočiti disfunkciju ličnosti iz nečijeg svakodnevnog govora i upotrebe riječi?

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Ubijen dostavljač pice u Hrvatskoj, specijalci i helikopteri traže osumnjičenog

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:14

Hrvatska specijalna policija traga za 50-godišnjim muškarcem za kojeg se sumnja da je iz vatrenog oružja pucao u 19-godišnjeg dostavljača pice. Mladić je na licu mjesta preminuo od zadobijenih povreda.

Šimun: Stabilizovan Institut Igalo, u planu izgradnja nove bolnice u Meljinama

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:09

Prilikom posjete Bolnici Meljine, povodom donacije koju je obezbjedila Opština Herceg Novi, ministar zdravlja Vojislav Šimun osvrnuo se na proces unaprijeđenja rada medicinkih ustanova u Herceg Novom.

Monstat: Otkupljeno više mlijeka

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:04

Ukupna količina otkupljenog kravljeg mlijeka u prvom kvartalu ove godine iznosila je 7,28 miliona litara, što je 10,9 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period.

Perović: Đukanović bestidno pokušava da opere biografiju, mafijaškoj hobotnici stati na kraj

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:54

Crna Gora izgleda tačno kako sam predviđao da će izgledati. Ona je nastavila da bude privatni posjed Mila Đukanovića, posjed stečen krvavim razaranjem bivše Jugoslavije, ratnim zločinom, teškim kriminalom, vođenjem crnogorske mafije, račundžijskim služenjem zločincu Slobodanu Miloševiću, poručio je, između ostalog, bivši lider Liberalnog saveza Slavko Perović.

Ivanović: Crna Gora ne smije propustiti istorijsku šansu za EU, potrebno jedinstvo svih institucija

Nedjelja, 17.05.2026 | 15:15

Potpredsjednik Vlade Filip Ivanović poručio je da je za Crnu Goru ključno da do kraja godine postigne internu spremnost za zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom, upozoravajući da pred državom stoji još mnogo obaveza koje zahtijevaju punu posvećenost izvršne, zakonodavne i sudske vlasti.

Ulcinj: Turisti upali u pećinu duboku 15 metara, ekipe za spašavanje ih brzo izvukle

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:07

Dvoje turista danas je upalo u pećinu duboku oko 15 metara u blizini plaže Albatros u Ulcinju, dok su istraživali to područje.

Kolike su školarine za strane studente širom Evrope?

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:32

Dok pojedine evropske zemlje značajno povećavaju školarine za strane studente, druge pokušavaju da ih privuku povoljnijim uslovima i fleksibilnijim modelima studiranja. Razlike su ogromne — od gotovo besplatnog obrazovanja u Njemačkoj i Švajcarskoj do desetina hiljada eura godišnje u Velikoj Britaniji.

Dinar: Detalji su odlučili; Branko Vujović: Sreća na strani Slovenije

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:27

Lijevo krilo Aleksandar Bakić ponosan na borbu u Kopru.

Uspostavljen nadzor zaštite na radu u državnom sektoru: Jedan inspektor pokriva šest opština

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:54

Više od godinu – sve do sredine aprila – nije bilo inspekcijskog nadzora iz oblasti zaštite i zdravlja na radu u državnom sektoru, dok su kontrole sprovođene isključivo u privatnom, prenosi Portal RTV Podgorica.  

Tramp: Za Iran vrijeme ističe

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:19

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je danas Iranu da od njega neće ostati ništa ukoliko njegovi lideri brzo ne preduzmu određene korake.

Siner osvojio Rim i uradio isto što i Đoković

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:06

Nije bilo dileme u finalu mastersa u Rimu.

Havijer Bardem u Kanu govorio zbog čega javno priča o Gazi: „Ako ćutite, podržavate genocid – to je činjenica“

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:34

Havijer Bardem govorio je na konferenciji za medije tokom Filmskog festivala u Kanu, gdje su ga, između ostalog, pitali o Gazi. Priznao je da javno govori o stradanju Palestinaca uprkos strahu, naglasivši: „Ako ćutite, podržavate genocid – to je za mene činjenica“.

Deset medalja za naše kik boksere

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:17

Kik-boks reprezentacija Crne Gore sa deset medalja – četiri zlatne, tri srebrne i tri bronzane završila je nastup na Svjetskom kupu u Antaliji.

Ivanović: Ovogodišnji Sajam knjiga pomjerio granice

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:46

Na kraju sedmice ispunjene izuzetno bogatim književnim programom jubilarni 20. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja završen je svečanom dodjelom nagrada i posebnih priznanja u sajamskom prostoru u TC Big Fashion.  

Milatović sa Kipra: Crna Gora spremna da postane 28. članica EU do 2028.

Nedjelja, 17.05.2026 | 19:55

Predsjednik Crna Gora Jakov Milatović poručio je tokom radne posjete Kipar da je Crna Gora spremna i odlučna da do 2028. godine postane 28. članica Evropska unija.