Subota, 18.01.2025 | 13:51
IZVOR: b92.net

Lamborghini zabilježio REKORDNU PRODAJU i prestigao Bentley

Na prvi pogled to možda ne zvuči značajno, ali Bentley je uvijek bio daleko ispred Lamborghinija tokom ere u VW grupi. To više nije slučaj.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Volkswagen grupa objavila je kompletne rezultate prodaje za 2024. godinu, koji pokazuju pad isporuka od 2,3% na 9,03 miliona vozila.

Međutim, pažnju je privukla zanimljiva promjena pozicija unutar grupe brendova koju njemački automobilski gigant naziva "Brand Group Progressive". Ova grupa uključuje Audi, Lamborghini i Bentley.

Već je bilo poznato da je Audi imao lošu godinu, dok je Lamborghini zabilježio rekordnu prodaju. Sada su objavljeni i rezultati marke Bentley - i nisu ohrabrujući.

Britanski luksuzni brend zabilježio je pad od čak 21,5% u 2024. godini, sa samo 10.600 isporučenih automobila.

Tokom poslednjih 12 mjeseci, Lamborghini je isporučio 100 automobila više od svog internog konkurenta. Na prvi pogled to možda ne zvuči značajno, ali Bentley je uvijek bio daleko ispred Lamborghinija tokom ere u VW Grupi. To više nije slučaj.

U 2016. godini, poslednjoj prije nego što je Urus ušao u Lamborghinijevu ponudu, italijanski proizvođač prodao je samo 3.465 automobila. Bentley je te godine zabilježio otprilike trostruko veću prodaju.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Naravno, moglo bi se reći da to nije fer poređenje, jer je SUV Bentayga nosila glavni teret prodaje. Međutim, čak i prije nego što je britanski SUV stigao, Bentley je imao znatno veću prodaju od Lamborghinija, koji se generalno smatra egzotičnijim od ta dva brenda.

U 2014. godini, poslednjoj prije Bentayge, Bentley je prodao oko 11.000 automobila, četiri puta više od Lamborghinija.

Što se tiče uzroka pada prodaje u 2024, ukidanje legendarnog W12 motora svakako nije pomoglo.

Takođe, V8 motor se suočava s gašenjem, jer je dostupan samo u modelu Bentayga. Ne treba zaboraviti ni da je novi Continental GT izašao prošle godine, a smjena generacije modela obično usporava prodaju.

Obje kompanije planiraju proširenje svoje ponude električnim vozilima. Međutim, luksuzni brendovi VW grupe odložili su lansiranje svojih EV modela.

Lamborghinijev Lanzador, kupe sa četiri sjedišta i većim klirensom, biće predstavljen 2029. umjesto 2028.

Bentley "Urban SUV", manji od Bentayge s motorom na fosilna goriva, trebalo je da stigne na tržište ove godine, ali je njegovo lansiranje pomjereno za 2026. godinu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

PRODAT dio stepeništa Ajfelovog tornja, i to po ovoj NEVJEROVATNOJ CIJENI

Petak, 22.05.2026 | 16:42

Komad istorije, dio originalnog spiralnog stepeništa Ajfelovog tornja, starog 137 godina, prodat je na aukciji u Parizu.

Do kraja maja jedan znak očekuje novac koji nije ni slutio

Petak, 22.05.2026 | 15:30

Dok jedni ovih dana pažljivo broje svaki cent, pojedini horoskopski znaci kao da ulaze u potpuno novu finansijsku fazu. Astrolozi tvrde da period do 25. maja donosi snažne prilike za zaradu, rešavanje dugova i neočekivane novčane preokrete, posebno za znakove koji su prethodnih mjeseci vrijedno radili i čekali svoj trenutak.

UPOZORENJE neurologa: Jedna večernja navika uništava zdravlje mozga

Petak, 22.05.2026 | 13:34

Iako mnogi veče koriste za opuštanje, neurolozi upozoravaju da neke navike mogu dugoročno da štete zdravlju mozga.

UP: Rasvijetljena razbojnička krađa u Kotoru, uhapšeni osumnjičeni američki i britanski državljani u pokušaju bjekstva

Petak, 22.05.2026 | 12:06

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Kotor su, postupajući po nalogu tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, lišili slobode tri državljanina Sjedinjenih Američkih Država i jednog državljanina Ujedinjenog Kraljevstva zbog sumnje da su izvršili krivično djelo razbojnička krađa na štetu jednog lica iz Kotora, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Vila Miločer ponovo prima goste: Kapaciteti puni, otvoreni SPA i plaže, besplatni setovi za mještane na Kraljevoj plaži

Petak, 22.05.2026 | 11:41

Vila Miločer ponovo je jutros otvorila vrata gostima, a prema saznanjima Pobjede, svi kapaciteti u Vili Miločer i Vili 400 već su popunjeni.

Na koncertu Rikija Martina bilo 18 hiljada ljudi, policija traži osobu koja je bacila suzavac

Petak, 22.05.2026 | 09:38

Proslave Dana nezavisnosto protekle su bez većih incidenata, a Uprava policije radi na identifikaciji osobe koja je sinoć bacila suzavac blizu bine tokom koncerta Rikija Martina, kome je prisustvovalo oko 18 hiljada ljudi.

Spajić: Noć za pamćenje, da je vječna

Petak, 22.05.2026 | 09:20

Premijer Milojko Spajić, prisustvovao koncertu svjetske muzičke zvijezde Riki Martina na Trgu nezavisnosti u Podgorici.

Spejs-Iks izlazi na berzu, Elon Mask postaje BILIONER

Petak, 22.05.2026 | 08:16

„Spejs-Iks“ je u srijedu predstavio planove za izlazak na američku berzu, otkrivajući detalje o svom finansijskom poslovanju. Kompanija za rakete i satelitske operacije Ilona Maska biće postavljena berzi „Nasdak“ pod oznakom SPCX, uz procijenjenu vrijednost od oko 1,75 biliona dolara, najvjerovatnije 12. juna. Kompanija traži investicije u vrijednosti do 80 milijardi dolara.

VIDEO: SPEKTAKL Rikija Martina u Podgorici - Vidimo se sljedeći put, volim vas

Petak, 22.05.2026 | 00:03

Svjetska muzička zvijezda Riki Martin, održao je spektakularan koncert na prepunom Trgu nezavisnosti u Podgorici.

Naučnici otkrivaju - „Brojčanik“ za sagorijevanje masti koji bi mogao pomoći u JAČANJU KOSTIJU

Četvrtak, 21.05.2026 | 17:20

Poznavanje načina na koji tijelo sagorijeva masti je ključno za razumijevanje svih vrsta metaboličkih sistema – za regulisanje tjelesne temperature, težine, nivoa energije i još mnogo toga... Istraživači su upravo otkrili novi molekularni „brojčanik“ koji kontroliše sagorijevanje masti kod miševa.