Subota, 18.01.2025 | 18:37
IZVOR: klix.ba

Najčešće GREŠKE kod kardio treninga i kako ih IZBJEĆI za bolje rezultate

Iako je tjelesna aktivnost ključna za zdravlje srca, mozga, mišića i kostiju kao i za bolje raspoloženje, pretjerivanje i loše planiranje treninga mogu sabotirati vaše ciljeve.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Fitness trener John Peel pojasnio je koje su najčešće greške tokom kardio treninga, kao i koji su načini na koje ih možete izbjeći.

Početnici često griješe započinjući trening u takozvanoj zoni 3 gdje srčani ritam doseže 70-80 posto maksimalnog kapaciteta, što nije idealno za početak. Peel savjetuje početak u zoni 2 gdje je srčani ritam na 60-70 posto maksimuma. Ovaj nivo intenziteta pomaže u izgradnji izdržljivosti jačanju aerobnog kapaciteta što je osnova za kasnije intenzivnije treninge.

Takođe,rutina brzo može postati dosadna, što vodi ka gubitku motivacije. Peel savjetuje da često mijenjate aktivnosti kako biste održali zanimljivost i angažovanost kroz trening.

Opsjednutost sagorijevanjem kalorija može dovesti do frustracije, a Peel pojašnjava da je bolje fokusirati se na plan i osjećaj, a ne na brojke. Osim toga, odmor je bitan jer se tokom dana odmora mišići oporavljaju i jačanje. Preskakanje odmora može usporiti napredak, pa se zbog toga preporučuje bar jedan dan odmora sedmično kako biste svom tijelu omogućili regeneraciju.

Kardio je koristan, ali bez treninga snage nedostajat će vam ključni element za cjelokupnu kondiciju. Trening snage gradi mišićnu izdržljivost, jača tijelo i smanjuje rizik od povreda. Peel preporučuje jednostavne vježbe poput čučnjeva, iskoraka i sklekova. On smatra da nije potrebno dizati teške tegove, već pravilno izvoditi osnovne vježbe.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Lazar Šćepanović odbranio magistarski rad sa najvećom ocjenom na Pravnom fakultetu UCG

Utorak, 30.06.2026 | 18:30

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović odbranio je danas na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici magistarski rad pod nazivom „Otkrivanje i suzbijanje teških ubistava izvršenih od strane kriminalnih organizacija u crnogorskom i evropskom krivičnom zakonodavstvu i praksi“, saznaje nezvanično Pobjeda.

Mujović: Šokiran sam podatkom da je Vodovod otpisao 18 miliona eura duga

Utorak, 30.06.2026 | 19:11

Podaci o višegodišnjem otpisu milionskih potraživanja u Vodovodu Podgorica ponovo su otvorili pitanje načina upravljanja ovim gradskim preduzećem i odluka koje su donosile bivše gradske uprave. Gradonačelnik Saša Mujović ocijenio je da su takve informacije neprihvatljive i da zahtijevaju utvrđivanje odgovornosti.

Minić: Za posljednjih devet godina počinjena 24 femicida

Utorak, 30.06.2026 | 17:56

Forum žena Demokrata, u saradnji sa ekspertima, organizovao je dvije edukativne konferencije za više od 70 žena u Bijelom Polju, u okviru Akademije Demokratkinja i Edukativnog programa „Ravnopravnost je ženskog roda".

Krapović: Neka se Radulović dobro spremi jer će nezavisne institucije utvrditi istinu

Utorak, 30.06.2026 | 18:44

Nakon što je Ministarstvo odbrane detaljno i transparentno objasnilo cjelokupnu proceduru, pravni osnov i sve relevantne aspekte nabavke dva patrolna broda iz Francuske, odlučio sam da se lično obratim javnosti kako bih do kraja razobličio hibridno djelovanje dvostruko optužene organizovane kriminalne grupe Aca Mijajlovića i sa njima povezanih grupa, pojedinaca, medija i političkih subjekata - navodi se u saopštenju koje potpisuje ministar odbrane Dragan Krapović.

Mlađima od 21 godine zabrana vožnje noću, povratnicima oduzimanje vozila

Srijeda, 01.07.2026 | 08:29

Vozači mlađi od 21 godine neće moći da upravljaju vozilom snage motora veće od 80 kilovata, a biće im zabranjeno i da voze u periodu od ponoći do pet sati ujutru. To je predviđeno predlogom izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, koje je u parlamentu obrazložio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.  

Sabaljenka uz male poteškoće do 3. kola

Srijeda, 01.07.2026 | 17:07

Prva teniserka svijeta Arina Sabaljenka plasirala se u treće kolo Vimbldona.

Košta: Moguće završiti pregovore sa Crnom Gorom prije kraja godine

Srijeda, 01.07.2026 | 16:59

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta, povodom početka irskog predsjedavanja Savjetu EU u Dablinu, kazao je da će proširenje biti oblast u kojoj će irsko predsjedavanje imati ključnu ulogu. Košta je istakao slučaj Crne Gore, prenosi TVCG.

Sveti Stefan ponovo otvoren: Nakon višegodišnje pauze, simbol crnogorskog turizma ponovo dočekuje goste

Srijeda, 01.07.2026 | 16:39

Danas, 1. jula, Aman Sveti Stefan zvanično je ponovo otvorio svoja vrata, vraćajući u funkciju jedan od najprestižnijih hotelskih kompleksa na Mediteranu i jednu od najprepoznatljivijih razglednica Crne Gore.

Konkurs za dodjelu stipendija najboljim studentima za studijsku 2026/2027. godinu

Srijeda, 01.07.2026 | 16:25

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacije je raspisalo Konkurs za dodjelu stipendija najboljim studentima za studijsku 2026/2027. godinu.

SDT sprovodi istragu protiv četvorice Rožajaca i državljanina Srbije zbog stvaranje kriminalne organizacije i šverca

Srijeda, 01.07.2026 | 16:02

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) donijelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv četvrotice Rožajaca i državljanina Srbije zbog stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenja cigareta, a predmet istrage je šverc oko 20.000 paketa cigareta.

Francuski premijer najavio doživotnu kaznu zatvora za seksualne nasilnike nad djecom

Srijeda, 01.07.2026 | 15:47

Premijer Francuske Sebastijen Lekorni potvrdio je da je vlada usvojila amandman kojim se predviđa doživotna zatvorska kazna za seksualne nasilnike nad djecom i skraćuje se zakonski rok za sprovođenje istrage u takvim slučajevima.

MVP Palestine: Osuđujemo opasni kolonijalni plan naseljavanja koji predvode izraelske milicije i organizacije doseljenika

Srijeda, 01.07.2026 | 15:36

Ministarstvo vanjskih poslova Države Palestine oštro je osudilo, kako su naveli u saopštenju, opasni kolonijalni plan naseljavanja koji predvode izraelske milicije i organizacije doseljenika, uključujući takozvani „Savez doseljeničkih farmi“, uz podršku Vlade Izraela.

Jelena Rozga o zdravstvenim problemima: "Na terapiji sam"

Srijeda, 01.07.2026 | 17:30

Jelena Rozga prvi put je javno govorila o zdravstvenim problemima sa kojima se bori posljednjih mjeseci.

U Baru uhapšena osoba koju je potraživao Interpol Sarajevo

Srijeda, 01.07.2026 | 15:09

Službenici NCB INTERPOL-a Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Bar juče su locirali i lišili slobode lice za kojim je bila raspisana međunarodna potjernica NCB Interpola Sarajevo.

Potvrđene optužnice zbog krađe, neovlašćenog nošenja oružja i porodičnog nasilja

Srijeda, 01.07.2026 | 17:23

Potvrđene su tri optužnice zbog krađe, nedozvoljenog držanja i nošenja oružja i eksplozivnih materija i nasilja u porodici ili u porodičnoj zajednici, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Nikšiću.