Petak, 31.01.2025 | 16:37
IZVOR: klix.ba

Ova VJEŽBA može SMANJITI RIZIK od smrti od raka za 46 posto

Jedna od najtežih stvari kod dijagnostifikovanja  raka je osjećaj da nemate kontrolu nad prognozom.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Međutim, nova istraživanja sugeriraju da vaše navike vježbanja mogu imati značajan uticaj na vaše zdravlje i životni vijek - čak i nakon što vam je dijagnostifikovan.

Objavljeno u januaru 2025. u recenziranom BMJ: British Journal of Sports Medicine, revolucionarnoj studiji desetak istraživača iz Ujedinjenog Kraljevstva, Australije, Italije i Brazila koji su se udružili da analiziraju podatke o zdravlju i fitnesu od 47.000 pacijenata koji žive s različitim tipovima i stadijumima bolesti, prenosi The Healthy.

Njihovi nalazi zaključuju da održavanje zdrave mišićne snage i kardiorespiratorne kondicije kroz trening snage – uključujući trening s utezima, trening s tjelesnom težinom, trening sa trakom otpora ili bilo šta drugo što izgrađuje mišiće – može skoro prepoloviti rizik oboljelih od raka da umru od bilo kojeg uzroka.

Istraživači su podijelili učesnike u dvije grupe, određene prema visokim ili niskim nivoem  mišićne snage i kardiorespiratorne kondicije. Otkrili su da u poređenju s onima u grupi s nižom fizičkom spremom, oni u grupi sa višom fizičkom spremom imaju smanjenje od 31 posto do 46 posto smrtnosti od svih uzroka.

Osim promoviranja ukupne dugovječnosti, tim je takođe otkrio da je održavanje mišićne mase povezano s manjom vjerovatnoćom da pacijenti umru od raka, posebno.

"Jedinično povećanje kardiorespiratorne kondicije povezano je sa značajnim smanjenjem rizika od smrtnosti od karcinoma od 18 posto", izvještavaju istraživači.

Kada su grupisali podatke prema stadiju raka, tim je uvidio da su ove prednosti istinite čak i kod raka u uznapredovalom stadiju. Napomenuli su da su mišićna snaga i kardiorespiratorna kondicija povezani sa 8 posto do 46 posto manjim rizikom od smrtnosti od svih uzroka kod pacijenata sa uznapredovalim stadiju raka, nudeći nadu, zajedno sa mjerom upravljivosti, pacijentima koji su najosjetljiviji na njihovu bolest. Imati fitnes plan za izgradnju snage bio je "posebno prediktivni" kod pacijenata kojima je dijagnostifikovan rak pluća i probavnog sistema.

To je posebno zato što ovo nije prva studija koja je otkrila da održavanje kondicije može smanjiti smrtnost od raka i rizik od ponovnog pojavljivanja. Prethodna studija koju su sproveli istraživači iz Centra za rak Memorial Sloan Kettering (MSKCC) u New Yorku otkrila je da ljudi s dijagnozom raka koji redovno vježbaju mogu smanjiti rizik za 25 posto u  poređenju  s ljudima s rakom koji nisu vježbali. Među onima koji su redovno vježbali, srednje vrijeme preživljavanja povećano je za oko pet godina, pokazalo je to istraživanje.

Kako ističu autori BMJ studije, utvrđivanje veze između mišićne mase i mortaliteta kod pacijenata sa rakom može poslužiti više od svrhe. Kao prvo, pokazuje da procjena mjera fitnesa može pomoći u predviđanju smrtnosti kod pacijenata s rakom, potencijalno mijenjajući liječenje.

I, što je još važnije, nudi nadu. Jednostavno postoje neki dani tokom vašeg putovanja od raka kada se vježbanje može činiti kao posljednja stvar koja je moguća. Odmor je takođe ljekovit! Ova studija bi mogla biti samo pozivnica da držite mali set bučica u blizini za one dane kada se osjećate malo jači, čak i ako se odmarate.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Podgorica: Starica teško povrijeđena pokušavajući da zaustavi tuču kod Sahat kule

Subota, 20.06.2026 | 15:40

U blizini Sahat kule u Podgorici sinoć je došlo do narušavanja javnog reda i mira u kojem su, prema sumnjama policije, učestvovala dva muškarca, a kojom prilikom je teže povrijeđena starija žena koja je pušala da zaustavi sukob, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

Najzahtjevnija tačka trase žičare Đalovića pećine: Radovi na stubu 7 u toku

Subota, 20.06.2026 | 14:08

Teren koji je godinama predstavljao izazov sada je aktivno gradilište. Ministarstvo javnih radova saopštilo je da se nastavljaju radovi na obezbjeđivanju pristupa i montaži stuba 7 žičare Đalovića pećine, poručujući da „nema odustajanja“.     

Uhapšene četiri osobe osumnjičene za krađe u Beranama i Bijelom Polju

Subota, 20.06.2026 | 13:56

Policija u Bijelom Polju i Beranama podnijela je krivične prijave protiv četiri osobe od kojih su tri, kako je saopšteno iz Uprave policije, operativno interesantna lica. Oni su osumnjičeni za krađe.

Interventna u akciji: Hapšenja u Zagoriču i na Starom aerodromu, zaplijenjen kilogram marihuane

Subota, 20.06.2026 | 14:13

Dvojica mladića, M.S. (25) i N.G. (24), uhapšena su sinoć u Podgorici, po nalogu Višeg državnog tužilaštva, nakon što je kod njih pronađeno više od kilogram marihuane.

Ronaldinjo potpisao za italijanskog trećeligaša!

Subota, 20.06.2026 | 15:17

Ime Ronaldinja ponovo je u centru pažnje fudbalske javnosti.

Zelenski: Rusija za nedjelju dana lansirala oko 2.200 dronova na Ukrajinu

Nedjelja, 21.06.2026 | 12:23

Volodimir Zelenski je izjavio da je Rusija, tokom prošle nedjelje, lansirala oko 2.200 udarnih dronova na teritoriju Ukrajine.

Nikšićanin osumnjičen da se lažno predstavljao i polagao vozački u ime druge osobe, podnijete krivične prijave

Nedjelja, 21.06.2026 | 12:17

Nikšićka policija podnijela je krivične prijave protiv Ž.A. (18) i D.J. (19) zbog sumnje da su počinili krivična djela u vezi sa polaganjem vozačkog ispita, tako što se jedan od njih lažno predstavio i polagao ispit u ime drugog, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Radičević: Očekujemo od Perića da provjeri svu dokumentaciju u vezi izgradnje postrojenja u Botunu

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:33

Odbornika Pokreta Evropa sad (PES) u Skupštini Glavnog grada, Branislav Radičević, saopštio je da naglašava da su Izvještaj o radu gradonačelnika, kao i ostali materijali javno objavljeni ove godine kao i prethodne. Sve to govori, kako je naveo, iz razloga što postoji namjera da se stvara utisak kako je za vrijeme gradonačelnika Saše Mujovića bilo netransparentno rukovođenje glavnim gradom.

Beživotno tijelo mladića pronađeno u rupi na gradilištu u Budvi

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:06

https://www.kolektiv.me/302901/troje-povrijedjenih-u-udesu-u-kolasinu-medju-njima-i-petomjesecna-beba

Šteta za budžet države 60.000 eura: Krivične prijave za nelegalnu gradnju protiv fizičkog i pravnog lica

Nedjelja, 21.06.2026 | 10:48

lužbenici Odjeljenja bezbjednosti Bar podnijeli su, po nalogu nadležnog tužioca, krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru protiv fizičkog i pravnog lica zbog sumnje da su izvršili krivično djelo građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje, čime su Budžetu Crne Gore pričinili štetu u iznosu od oko 60.000 eura.

Ulcinj: Albanac kažnjen 1.000 eura, poršeom vozio 154km na sat, Beograđanima kazne od po 1.500 , odbili test na droge

Nedjelja, 21.06.2026 | 10:16

Albanski državljanin E. B (39) iz Tirane kažnjen je ukupnom novčanom kaznom od 1.000 eura jer je poršeom sinoć na magistralnom putu Ulcinj - Bar vozio 154 kilometara na sat, 74 kilometra brže nego što je dozvoljeno.

"Nevidljivi" troškovi zbog koji nikad nemate para

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:45

Fico: Ne bih propustio priliku za dijalog sa Putinom

Nedjelja, 21.06.2026 | 10:04

Slovački premijer Robert Fico izjavio je da ne bi propustio nijednu priliku za dijalog sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

U kotorskoj luci četiri broda

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:37

Po informacijama sa sajta AD “Luka Kotor” dolazak MSC “Lirica” očekuje se u 15 sati. Biće na poziciji sidra 1 do 20 sati i 30 minuta, prenosi Radio Kotor.

Japan ubjedljiv protiv Tunisa u 1.000 meču u istoriji Mundijala

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:53

Fudbalska reprezentacija Japana ostvarila je svoju prvu pobjedu na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu svladavši u meču 2. kola grupe F u Montereju Tunis sa 4-0 (2-0). Golove za Japan postigli su Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) i Junya Ito (69). Nakon teškog poraza od Švedske (1:5) u prvom nastupu na SP, Tunis je smijenio selektora i umjesto Sabrija Lamouchija na klupu doveo Hervea Renarda, ali ta promjena nije donijela nikakav rezultat jer je u drugom nastupu stigao još jedan ubjedljiv poraz.