Petak, 31.01.2025 | 19:18
IZVOR: klix.ba

Ovo je jedna od NAJBOLJIH VJEŽBI - Jača vaše mišiće i poboljšava DRŽANJE TIJELA

Stručnjaci za fitnes smatraju plank idealnom vježbom za jačanje mišića u tijelu nezavisno o dobi ili fizičkoj spremnosti osobe.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Kako tvrde, postoje mnoge verzije planka, ali njegov osnovni oblik izvođenja uključuje balansiranje na nožnim prstima i podlakticama dok tijelo držite iznad tla.

"Jedan od razloga velike popularnosti planka kao vježbe je što istovremeno jača brojne mišiće u tijelu", pojasnila je dr. Klara Morov.

Ona dalje pojašnjava da je ovo prilično učinkovita vježba za mišićne grupe koje se aktiviraju tokom izvođenja planka. Osim toga, ukoliko redovno radite plank vježbe, na taj način ćete poboljšati držanje vašeg tijela i vremenom moći lakše da obavljate svakodnevne aktivnosti.

Za sve osobe koje tek počinju sa ovom vježbom savjetuje se da započnu u stojećem položaju, stavljajući ruke na zid ili rub radne ploče. Hodajte unazad dok se ne naslonite na površinu, a zatim zadržite ovaj položaj 10 sekundi i ponovite ga četiri puta, piše CNN.

Osim klasične vježbe plank, postoji i niz varijacija poput bočnog planka koji predstavlja balansiranje na jednoj podlaktici s bočno postavljenim stopalima i tijelom. Ovakav vid vježbe aktivira bočne dijelove tjela, poboljšava ravnotežu i jača kukove.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Dončić se konačno oglasio o raskidu sa vjerenicom: „Sve što radim je za sreću mojih ćerki..."

Srijeda, 11.03.2026 | 08:34

Luka Dončić, jedan od najboljih košarkaša današnjice, konačno se oglasio povodom raskida sa vjerenicom i dugogodišnjom djevojkom Anamarijom Goltes.

Analitičari: Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste krizu i povećaju cijene

Srijeda, 11.03.2026 | 08:28

Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste novonastalu krizu i uvećaju cijene proizvoda. To je ocijenio Marko Subotić iz Unije Slobodnih sindikata.

U Vašingtonu osvanuo kip Trampa i Epsteina inspirisan legendarnom scenom iz Titanika

Srijeda, 11.03.2026 | 09:42

Anonimni umjetnici koji su već ranije u Vašingtonu postavljali satirične statue i instalacije usmjerene prema predsjedniku SAD-a Donaldu Trampu predstavili su svoj novi rad, prenosi Index.hr.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Budućnost ispala iz Evrokupa, Kluž osvojio "Moraču"

Srijeda, 11.03.2026 | 21:16

Gost u Morači slavio rezultatom 100:82, i to u meču u kojem je velikim dijelom imao dvocifrenu prednost i više raspoloženih igrača.

Podgorica: Jedna osoba pokušala samoubistvo na Sastavcima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:12

Jedna osoba pokušala je večeras u Podgorici da izvrši samoubistvo.

Dodijeljene nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 21:09

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, uručila je na svečanosti u Vili Gorica nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu.  

Bratić: Moje hapšenje režirano, tog dana sutkinja Suzana Mugoša dobila smjenu

Srijeda, 11.03.2026 | 20:55

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić kazala je u emisiji Kontroverza na RTV Podgorica da je njeno hapšenje režirano, kao i da je još 2022. godine, riječi načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predraga Šukovića shvatila kao prijetnju.

Spajić: Na pragu smo istorijskog dogovora-potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a

Srijeda, 11.03.2026 | 20:43

Na pragu smo istorijskog dogovora – potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a koji će biti zlatni standard za sve međudržavne sporazume u cilju ekonomskog rasta i jačanja saradnje sa strateškim partnerima, saopštio je premijer Milojko Spajić.

"Crvene" napravile veliki korak ka glavnoj rundi: Ukrajina pala u Rigi

Srijeda, 11.03.2026 | 20:36

Košarkašice Crne Gore napravile su izuzetno važan korak ka plasmanu u glavnu rundu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pošto su u Rigi savladale Ukrajinu rezultatom 79:61 u četvrtom kolu kvalifikacija.  

Ivanović: Ako namjerno izmišljate - prestanite, Vuković: I jedna i druga informacija su lako provjerljive

Srijeda, 11.03.2026 | 20:22

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović reagovao je na izjavu poslanika DPS-a Ivana Vukovića.

Pejović: Nekontrolisano ponašanje poslanika DPS-a sve izraženije kako smo bliži Evropskoj uniji

Srijeda, 11.03.2026 | 19:48

Danima je crnogorska javnost imala priliku da čuje insistiranje poslaničkog kluba DPS-a na striktnom i bezuslovnom poštovanju Poslovnika Skupštine Crne Gore. Tome smo i danas više sati svjedočili u plenumu, saopštio je član Predsjedništva PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.

Radović u četvrtfinalu, Bakić eliminisan

Srijeda, 11.03.2026 | 19:43

Crnogorski parastonoteniser Filip Radović plasirao se u četvrtfinale, dok je Luka Bakić, uprkos dobroj igri, u grupi završio nastup na turniru u poljskom Vladislavovu,