Nedjelja, 02.02.2025 | 13:27
IZVOR: dan.co.me

Za putovanja poslanika 350.000 EURA o TROŠKU GRAĐANA

U Sarajevo, Beograd, Pariz, Ženevu, Njujork, Baku, Kopenhagen, Rigu, Montreal, Tbilisi, Solun, Rejkjavik, Atinu, Rim, Vašington i na brojne druge evropske i svjetske destinacije stizali su crnogorski poslanici prošle godine – o trošku građana. Putovanja šezdesetak crnogorskih poslanika prošle godine su poreske obveznike koštala 352.000 eura, piše današnji Dan.




Foto: Skupština Crne Gore 

Službeno su putovali mahom u inostranstvo, a znatno manje po Crnoj Gori, ali i po regionu.

Prošle godine je o trošku građana najviše putovala nezavisna poslanica Jevrosima Pejović – čak 18 puta, a parlament je za njena službena putovanja, dnevnice, smještaj i prevoz isplatio 24.594 eura. Ona je u martu prošle godine 19 dana provela na službenim putovanjima – raznim povodima bila je u Brižu, Tivtu, Atini i Ženevi. Službeno je putovala i u Herceg Novi, Kotor, Bratislavu, kao i u Budimpeštu i Jerevan. Pejović je lani bila i u Budvi, Dablinu, Ženevi i Tbilisiju.

U novembru je čak 21 dan, u svojstvu poslanice, provela van Crne Gore – od 1. do 7. novembra u Vašingtonu, od 8. do 14. u Rejkjaviku, od 19. do 21. u Briselu i od 26. do 29. novembra u Dohi. U decembru je bila u Rimu i Sarajevu.

Prema onome što su zvanični podaci parlamenta, poslanicima, povodom službenih samita, foruma, molitvenih doručaka, obilježavanja raznih povoda, posjeta i slično, pripadaju troškovi na ime dnevnica, a Skupština im pokriva troškove smještaja i prevoza, osim ako troškove za neku od tih stavki, na primjer, snosi organizator skupa.

Ogroman trošak za putovanja imao je i poslanik PES-a Gordan Stojović. Njegovi odlasci u Rabat, Ženevu, Madrid, Rim, Njujork, Buenos Ajres, Tbilisi, Ženevu i Istanbul poreske obveznike su koštali 19.406 eura.

Troškovi za 10 putovanja poslanika Demokrata Duška Stjepovića iznosili su 17.261 euro. On je lani bio u Trstu, Briselu, Brižu, Talinu, Rimu, Sofiji, Varšavi, Montrealu i dva puta u Vašingtonu.

Službena putovanja potpredsjednika Skupštine Nikole Camaja koštala su 15.868 eura. On je u prošloj godini tri puta službeno bio u Strazburu, a putovao je i u Pariz, Bragu, Kopenhagen, Srebrenicu, Valonu, Budvu, Rigu, Budimpeštu, Atinu, Montreal, Pariz i Barselonu.

Za 10 službenih putovanja poslanice Demokrata Anđele Vojinović utrošeno je 14.440 eura. Ona je u prošloj godini putovala u Strazbur, Brisel, Herceg Novi, Njujork, Budimpeštu i Rejkjavik.

I poslanica Nove srpske demokratije (NSD) Jelena Božović prešla je zavidnu kilometražu u 2024, a njena službena putovanja parlament su koštala 13.198 eura. Ona je lani službeno bila u Strazburu, Herceg Novom, Njujorku, Budimpešta, Beogradu i po dva puta u Ženevi i Briselu.

Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Admir Adrović učestvovao je na događajima u Brižu, Strazburu, Bakuu, Luksemburgu, Budimpešti u Njujorku, a njegova putovanja koštala su 13.008 eura.

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović u prošloj godini službeno je bila u Bakuu, Beču, Tirani, Herceg Novom, Kotoru, Lisabonu, Kolašinu, Bukureštu, Srebrenici, norveškom Stavangeru, Budvi, Dablinu, Taškentu i Rejkjaviku. Njena putovanja, dnevnice i smještaj koštali su 11.501 euro.

Potpredsjednica parlamenta Zdenka Popović lani je putovala u Davos, Tivat, Atinu, Herceg Novi, Kotor, Kolašin, Srebrenicu, Berlin, Rejkjavik, Brisel i Vašington, a za njene troškove i dnevnice utrošeno je 11.447 eura.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Rakočević službeno je putovao u Talin, dva puta u Vašington, Varšavu, Tbilisi i Budvu, a na ime dnevnica za putovanja, smještaj i prevoz isplaćeno je 10.313 eura.

Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Amer Smailović prošle godine se, zahvaljujući poslaničkoj funkciji, našao na 13 lokacija, a ta putovanja poreske obveznike su koštala 10.263 eura. Smailović je službeno putovao u Baku, Madrid, Tiranu, Lisabon, Bratislavu, Bukurešt, Stavanger, Budvu, Dablin, Berlin, Taškent, Ašhabad i Sarajevo.

Za putovanja Branke Marković (PES) u prošloj godini je utrošeno 9.490 eura, a ta poslanica je lani putovala u Brisel, Tivat, Herceg Novi, Kolašin, Kotor, Budvu, Rejkjavik, Berlin i Ženevu.

Službena putovanja poslanika Građanskog pokreta URA Miloša Konatara koštala su 9.351 euro, a on je po dva puta bio u Strazburu i Parizu, kao i u Lisabonu i španskoj Terasi.

Nađa Laković (PES) lani je tri puta bila u Strazburu i dva puta u Parizu, a putovala je i u Lampedusu i Istanbul. Troškovi tih putovanja iznosili su 9.156 eura.

Poslanik PES-a Miodrag Laković putovao je u Vašington, Montreal, Brisel, Beč, Sofiju, Srebrenicu i Varšavu. Ta putovanja poreske obveznike su koštala 8.693 eura.

Troškovi putovanja poslanice Drite Lole (DPS) u Madrid, Strazbur, Tivat, Atinu, Rejkjavik, Herceg Novi i Budvu iznosili su 8.210 eura.

Poslanik Ivan Vuković putovao je Namur, Tbilisi, Strazbur, Bukurešt, Bratislavu, Berlin, Budimpeštu i Beograd, a troškovi tih putovanja iznosili su 7.309 eura.

Troškovi službenih putovanja Jevta Erakovića (DPS) u Bukurešt, Dablin i Vašington iznosili su 6.486 eura.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić lani je tri puta bio u Beogradu, dva puta u Briselu, te u Stokholmu, Rimu, Valeti, Rabatu, Bragi, Palma de Majorki i Beču, za šta su iz budžeta utrošena 6.252 eura.

Troškovi putovanja poslanika Jovana Subotića iznosili su 6.205 eura, a on je lani bio u Sarajevu, dva puta u Bukureštu, u Beogradu, Berlinu, Budimpešti, Ženevi i Namiru.

Troškovi putovanja u Beč, Bukurešt, Dablin, Vašington i dva puta u Budvu poslanika Momčila Lekovića iznosili su 6.175 eura.

Potpredsjednik parlamenta Mirsad Nurković putovao je u Rabat, Berlin, Luksemburg, Petrovac i Rim, što je koštalo 5.202 eura.

Poslanica GP URA Ana Novaković Đurović lani je bila u Vašingtonu, Strazburu, Srebrenici, Berlinu i Budvi. Ta putovanja koštala su 5.074 eura.

Vasilije Čarapić (PES) bio je tri puta u Parizu, a putovao je i u Strazbur i Budvu. Ta putovanja koštala su 4.767 eura.

Za službena putovanja Slađane Kaluđerović (SNP) dato je 4.610 eura, a ona je prošle godine po dva puta bila u Beču i Briselu, kao i u Strazburu, Beogradu i Budvi.

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša putovao je tri puta u Strazbur, kao i u Madrid, Kotor, Kolašin i Budvu, a troškovi njegovih putovanja iznosili su 4.601 euro.

Lider GP URA Dritan Abazović bio je u Londonu i Briselu, što je parlament koštalo 4.570 eura.

Poslanik SD Nikola Zirojević lani je dva puta bio u Sarajevu, kao i Tirani, Varšavi, Brižu, Ljubljani, Briselu, Ujedinjenom Kraljevstvu i Jerevanu, Berlinu i Budvi. Troškovi njegovih putovanja iznosili su 4.497 eura.

Putovanja Dejana Đurovića (NSD) u Brisel (dva puta), Nikšić, Kolašin, Bragu, Budvu i Bukurešt koštala su 3.874 eura.

Službena putovanja Vladislava Bojovića koštala su 3.755 eura, Maje Vučelić 3.401 euro, Zoje Bojanić Lalović 3.374 eura, Borisa Pejovića 2.905 eura, Mihaila Anđušića 2.705 eura, Miloša Pižurice 2.609 eura, Seida Hadžića 2.440 eura, Andrije Nikolića 2.267 eura, Adrijana Vuksanovića 2.171 euro, Nikole Milovića 2.061 euro, Danijela Živkovića 1.998 eura, Radinke Ćinćur 1.763 eura, Velimira Đokovića 1.692 eura, Dražena Petrića 1.586 eura, Aleksandre Vuković Kuč 1.338 eura, Aleksandre Despotović 1.296 eura, Branislava Nenezića 1.271 euro, a Kenane Strujić Harbić 1.014 eura.

Strazbur česta destinacija

Bivša poslanica, a sada ministarka saobraćaja Maja Vukićević do sredine juna tri puta je bila u Strazburu, Vašingtonu, dva puta u Parizu, Tivtu, Atini, Herceg Novom, Kotoru, Oslu i Kolašinu. Njena putovanja parlament su koštala 13.119 eura.

Sadašnja ministarka turizma Simonida Kordić kao poslanica je bila u Tbilisiju, Atini, Solunu, Lisabonu i Bukureštu, a ta putovanja su koštala 5.775 eura.

Bivši poslanik, a sadašnji ministar urbanizma Slaven Radunović je sa poslaničke funkcije putovao u Baku, Beč, Strazbur, Tiranu i Lisabon, što je poreske obveznike koštalo 5.566 eura.

Dok je bio poslanik, aktuelni potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović boravio je u Vašingtonu, Prištini, Dortmundu, Istanbulu i Srebrenici, a troškovi tih putovanja iznosili su 4.632 eura.

Službena putovanja sadašnjeg ministra socijalnog staranja Damira Gutića dok je bio član parlamenta koštala su 3.200 eura.

Urošević na ime dnevnica dobio devet eura

Skromnije troškove putovanja imali su poslanici Jasmin Ćorović (940 eura), Nikola Rovčanin (911 eura), Jelenka Andrić (563 eura), Sonja Milatović (400 eura), Jelena Kljajević (269 eura), Abaz Dizdarević i Oskar Huter (po 268 eura), Jovan Jole Vučurović (194 eura), Albin Ćeman (166 eura) i Milica Rondović (128 eura).

Minimalne troškove putovanja u prošloj godini imali su Bojana Pićan (90 eura), Vaso Obradović (76 eura), Darko Dragović (27 eura) i Uglješa Urošević, kojem je na ime dnevnica uplaćeno devet eura.

Poslanik Artan Čobi nije primio nijedan euro na ime dnevnica, pa ni za odlazak u Nikšić u radnu posjetu EPCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Monstat: Izdato 265 građevinskih dozvola

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:54

Crnoj Gori je u trećem kvartalu izdato 265 građevinskih dozvola i prijava radova, pokazuju podaci Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Vukićević: Otvaranje ponuda za autoput 20. decembra

Nedjelja, 30.11.2025 | 11:24

Bulevar Tivat-Jaz trebalo bi da bude završen do početka naredne sezone, saopštila je ministarka saobraćaja Maja Vukićević i navela da će do 20. decembra biti otvaranje finansijskih ponuda za drugu dionicu autoputa

"Privatno skijalište da se uključi u sanaciju štete"

Subota, 29.11.2025 | 20:17

Odbor direktora Skijališta Crne Gore ponovo poziva ski-centar 1450 da nastave dogovor.

Vukićević: April ili maj krajnji rok za bulevar Tivat – Jaz, otvaranje ponuda za auto-put 20. decembra

Subota, 29.11.2025 | 19:10

Da bi Crna Gora spremno dočekala nove avione Wiz aira, koji od proljeća treba da budu stacionirani u Podgorici, ali i avione drugih kompanija, Aerodromima Crne Gore je potreban novi prostor za terminale i hangare. Iz te kompanije su nedavno najavili da su zainteresovani za kupovinu kompanije “Vektra aviation” u stečaju kako bi obezbijedili potreban prostor, međutim ministarka saobraćaja Maja Vukićević smatra da nije dobro rješenje kupiti cijelu kompaniju, već samo hangare.

EPCG: Instalirana najveća vjetroturbina u Evropi

Subota, 29.11.2025 | 18:56

Elketroprivreda Crne Gore (EPCG) instalirala je najveću vjetroturbinu u Evropi, saopšteno je iz te kompanije.

Slavković: Pokazali smo drugačije lice

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 08:54

Najavljivali su crnogorski košarkaši i selektor Andrej Žakelj da se mora popraviti utisak iz startnog poraza od Portugala i to su u Piteštiju učinili – u znatno boljem izdanju protiv Rumunije došli su do prve pobjede u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, 80:75 . I nije samo trijumf dobitak sa ovog gostovanja, već pristup i borbenost koje su momci pokazali i koji bi trebalo da ih krase i u nastavku.

Uhapšena Danilovgrađanka osumnjičena da je iz zlatare ukrala prsten vrijednosti blizu 1.000 eura

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 08:39

Podgorička policija uhapsila je B.P. (51) iz Danilovgrada, zbog sumnje da je iz zlatare ukrala zlatni prsten vrijednosti blizu 1.000 eura a potom ga prodala za 100 eura, saopšteno je iz Uprave policije.

Ivanović: Nova vlada će uvesti Crnu Goru u EU, ali se neće razlikovati od aktuelne

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 08:26

Crna Gora ulazi u najosjetljiviju fazu evropskih integracija, a nova vlada – iako će, prema riječima potpredsjednika Vlade za vanjske i evropske poslove Filipa Ivanovića, završiti tehnički dio pregovora – neće biti ona koja će zemlju formalno uvesti u EU.

UP - U Srbiji uhapšen crnogorski državljanin sa međunarodne potjernice

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 08:03

Postupajući po međunarodnoj potjernici koja je raspisana od strane NCB Interpola Podgorica, policijski službenici Republike Srbije su lišili slobode crnogorskog državljanina V.M. (30) iz Podgorice, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Abazović: Svaka partija u Crnoj Gori je danas DPS, liše Ure

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:48

Borili smo se za promjene, ali mi danas poštovani građani živimo i dalje vrijeme DPS-a, kazao je lider Ure Dritan Abazović na 4. kongresu budvanskog odbora partije. 

Vremenska prognoza - PONEDELJAK u znaku ovih temperatura

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:42

U ponedjeljak se očekuje malo do umjereno oblačno vrijeme, sa dužim periodima sunčanog vremena.

Navijači BiH izviždali himnu Srbije

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:29

Himna Republike Srbije „Bože pravde" u sarajevskoj Skenderiji dočekana je večeras uz velike zvižduke i pogrdna skandiranja sa tribina, piše Pobjeda. 

Slavković: Pokazali smo drugu energiju

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:17

Crna Gora je uspjela da se podigne nakon teškog poraza od Portugala i na kraju da slavi protiv Rumunije.

Najavljeno otvaranje Svetog Stefana, mještani se nadaju pristupu, Vlada bez potvrde

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:54

Ponovno otvaranje Svetog Stefana mediji su najavili za naredno ljeto.Tu informaciju,međutim nijesu mogli da nam potvrde iz Vlade. Iz resora Nika Đeljošaja kazali su nam da je cijeli proces označen internim, te da dok traje arbitražni postupak ne mogu davati izjave. Sama mogućnost otvaranja hotela obradovala je mještane Svetog Stefana ali očekuju da pristup neće biti rezervisan samo za goste hotela.

Crna Gora kontrolisala meč i savladala Rumuniju u Piteštiju

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:49

Košarkaši Crne Gore pobijedili su Rumuniju u gostima rezultatom 80:75 u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.