Ponedjeljak, 03.02.2025 | 20:13
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Učešće na festivalima pokazuje NOVE MOGUĆNOSTI filmskim stvaraocima sa Balkana

Jačanje regionalne sradnje kao i učešće naših filmova na festivalima sa svjetskom reputacijom, unapređuju kvalitet i vidljivost naše kinematografije, a i doprinose razmjeni ideja i boljem razumijevanju među narodima, a Crna Gora će analizirali preporuke za finansijere i donosioce odluka, kako bi unaprijedili inkluzivnost u finansiranju produkcija.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je poruka ministrka kulture i medije  Tamare Vujović nakon posjete filmskom festivalu u Roterdamu (IFFR), gdje se srela sa direktoricom Festivala Vanjom Kaluđerčić, s kojom je razgovarala o značaju filmskih festivala za promociju autora iz zemalja sa,,low production capacity,, kinematografijama, među koje spada i Crna Gora, kao i o mogućnostima buduće saradnje.  

"Pozitivne promjene u filmskoj industriji, poput jačanja regionalne saradnje, podrške nezavisnim autorima i  veceg prisustva na međunarodnim festivalima, otvaraju nove mogućnosti za filmske stvaraoce sa Balkana. Ovi procesi ne samo da unapređuju kvalitet i vidljivost naše kinematografije, već i doprinose povezivanju kultura, razmjeni ideja i boljem razumijevanju među narodima, otvaranju naših priča globalnom tržištu. Svaka priča ispričana kroz film, ima moć da prevaziđe granice i rezonuje sa cijelim svijetom",  rekla je Vujović.

Ona je prisustvovala i uvodnom dijelu radionice "Inkluzivno finansiranje kinematografije" koju su organizovali Hubert Bals fond u saradnji sa EAVE (European Audiovisual Entrepreneurs), IMS (International Media Support) i IFFR (Internation Film Festival Rotterdam), na kojoj je učestvovala direktorica Filmskog centra Crne Gore Aleksandra Božović. 

Radionica je bila posvećena istraživanju strategija koje finansijeri  i donosioci odluka mogu koristiti da  bi usvojili politike koje omogućavaju inkluzivnije produkcije u projektima koje finansiraju. 

Na kraju sesije, učesnici su zajedno definisali konkretne i ostvarive preporuke, kako bi unaprijedili inkluzivnost u finansiranju produkcija. 

"Ove preporuke će biti moguće primijeniti kako na individualnom nivou od strane pojedinačnih agencija za finansiranje, tako i kroz zajedničke inicijative koje će podstaći šire promjene u sektoru. U Crnoj Gori ćemo analizirati ove preporuke i uskladiti svoje sa kolektivnim aktivnostima", poručila je Vujović.

Vujović je tokom boravka na Festivalu prisustvovala panelu na kojem je učestvovala proslavljena glumica Kejt Blanšet, ambasadorka dobre volje UNHCR-a, koja je osim svog novog filma predstavila i   Fonda za filmove raseljenih kinematografa, koji ima za cilj da pruži glas izbjeglicama i raseljenim licima kroz finansiranje kratkih filmova, i na taj nacin pomaze filmskim stvaraocima i u najtežim uslovima.

Ministarka je imala niz susreta sa najznačajnijim predstavnicima institucija i organizacija iz oblasti kinematografije, kod kojih i Filmski centar Crne Gore i pojedinci, apliciraju za projekte.

Posjeta je potvrda podrške koju Vlada Crne Gore pruža razvoju filmske industrije, kao mogućem pokretaču novog ekonomskog zamajca u Crnoj Gori, ali i podrška našim stvaraocima, koji pokazuju kvalitet i opravdavaju dobijena sredstva.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Veče Hadži Petra Božovića 05. maja u KIC-u

Subota, 02.05.2026 | 10:55

U okviru „Dana podgoričke kulture” 5. maja u 20 sati biće priređeno Veče Hadži Petra Božovića u velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović”.

Raznovrstan i sadržajan maj u KIC-u

Petak, 01.05.2026 | 10:31

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” nastaviće i tokom maja sa promocijom reprezentativnih umjetničkih vrijednosti kroz bogat i pažljivo koncipiran program.

Vujović: Prvi Showcase crnogorskog pozorišta otvoriće vrata crnogorskom teatru na međunarodnoj sceni

Četvrtak, 30.04.2026 | 15:09

Prvi Showcase crnogorskog pozorišta, koji Ministarstvo kulture i medija organizuje od 13. do 17. maja u Podgorici, Cetinju, Budvi i Tivtu, predstavlja važan iskorak u strateškom i promišljenom međunarodnom pozicioniranju savremenog crnogorskog teatra, ocijenila je ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović, ističući da će ovaj događaj okupiti relevantne međunarodne selektore, producente i kritičare i kroz pažljivo odabran program i profesionalni dijalog doprinijeti većoj vidljivosti domaće produkcije na međunarodnoj sceni.  

Sejfo Seferović gost tribine „Podgoričke priče” u KIC-u

Subota, 25.04.2026 | 09:33

Među umjetnicima koji su svojim djelovanjem obilježili kulturni i umjetnički život Glavnog grada, posebno se izdvajaju oni koji su decenijama posvećeno gradili pozorišnu i filmsku scenu.

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

Više osoba privedeno u Nikšiću zbog snimka kretanja pratnje štićene ličnosti, među njima zaposlena u tužilaštvu

Subota, 02.05.2026 | 11:18

Policija je u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom identifikovala i privela više osoba zbog snimanja i dijeljenja video zapisa o kretanju vozila eskorta, odnosno pratnje štićene ličnosti, a među privedenima je i zaposlena u tužilaštvu, dok su u toku pretresi i vještačenje oduzetih digitalnih uređaja radi utvrđivanja svih okolnosti slučaja, piše u saopštenju Uprave policije.

Lebron nije dozvolio sedmu: Lejkersi pregazili Hjuston i zakazali duel sa Oklahomom

Subota, 02.05.2026 | 08:34

Dva puta su Los Anđeles Lejkersi tokom ove sedmice imali šansu da završe posao protiv Hjuston Rokitsa i dva puta su je ispustili. Treći put nijesu ostavili prostor ni za nervozu, ni za povratak, ni za još jednu noć u kojoj bi tim iz Teksasa povjerovao da serija može potpuno da promijeni smjer.

Tramp poslao pismo Kongresu: Tvrdi da je sukob s Iranom okončan

Subota, 02.05.2026 | 09:00

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je poslao pismo Kongresu u kojem je naveo da je sukob s Iranom završen, a razlog za slanje pisma je rok za korištenje američke vojske koji je istekao u petak.

UP: Racije u centralnoj regiji, kontrolisano oko 400 osoba, devet uhapšenih

Subota, 02.05.2026 | 14:34

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ su sinoć na teritoriji Podgorice, Danilovgrada i Cetinja, sproveli akciju kontrole učesnika u saobraćaju i ugostiteljskih objekata, operativno interesantnih osoba i članova OKG, sa posebnim fokusom na lociranje i hapšenje međunarodno traženih osoba.

Građani sve više fokusirani na životni standard, identitetske teme u drugom planu

Subota, 02.05.2026 | 08:31

Istraživanje koje je agencija "Spektrum Analitika" sprovela krajem aprila pokazalo je da se društvo sve manje uklapa u stare političke i identitetske podjele, te da su građani fokusirani na ekonomska pitanja i životni standard. Da identitetske podjele u Crnoj Gori nisu nestale, već potisnute u drugi plan, kazao je našem Radiju politikolog Aleksandar Ćuković. Analitičar i građanski aktivista Stefan Đukić ocjenjuje da su birači siti polarizacije, te da su se te teme u dobroj mjeri potrošile.

Zirojević: Za pokušaj lišavanja slobode zbog snimanja štićene ličnosti čuo sam samo u Africi

Subota, 02.05.2026 | 21:15

Pričale su mi kolege iz GenDem-a kako je jednom prilikom koleginica iz Gruzije zamalo lišena slobode na aerodromu u Lilongveu (Malavi, Afrika) jer je pokušala da snimi predsjednika koji je u tom trenutku negdje putovao. To je, do danas, bio jedini ovakav slučaj za koji sam čuo, kazao je Nikola Zirojević, poslanik Evropskog saveza.

Đilas: Snimci dronom nisu moji, majbah sam snimio telefonom kod parka

Subota, 02.05.2026 | 20:46

Nikšićanin Saša Đilas, kojeg je policija saslušavala zbog sumnje da je snimao vozilo pratnje direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića, a o čemu su danas pisali svi mediji, za portal RTCG kaže da nema nikakve veze sa tim slučajem.

Zatvaranja pregovaračkih poglavlja šansa i za nova radna mjesta u Crnoj Gori

Subota, 02.05.2026 | 20:34

U narednih par godina u Crnoj Gori je planirano zapošljavanje preko 200 novih službenika u institucijama koje su vezane za socijalnu politiku, kaže za Radio Slobodna Evropa Anita Bilafer Mihaljević, šefica pregovaračke radne grupe za poglavlje 19 iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici.

Zapušten prolaz na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog; Šćepanović: Razmotriti uvođenje novih sadržaja

Subota, 02.05.2026 | 19:50

Planiran kao frekventna pješačka veza u centru Podgorice – podzemni prolaz na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog, danas je gotovo prazan i zapušten. Građani ga uglavnom izbjegavaju. Ko je odgovoran za takvo stanje i može li prolaz ponovo biti funkcionalan?

Iranski zvaničnici: Mogući novi sukobi sa SAD

Subota, 02.05.2026 | 19:15

Obnovljeni sukob sa Sjedinjenim Državama je moguć, izjavio je visoki iranski vojni zvaničnik nakon što je Donald Tramp odbacio najnoviji mirovni prijedlog Teherana. Ove izjave, koje dolaze u vrijeme pojačanih napetosti, prenijele su iranski mediji.

Vojinović: Izjava Muratovića skandalozna, ogoljena cijela matrica DPS-a

Subota, 02.05.2026 | 18:50

Poslanica Demokratske Crne Gore (DCG) Anđela Vojinović saopštila je da je izjava funkcionera DPS-a Borisa Muratovića, koji je naveo da može snimiti "majbaha" kad god ga vidi, da je njegova objava skandalozna, i da je ogolila, ne samo njega - već cijelu političku matricu DPS-a.

Vještina koju djeca treba da nauče da bi se zaštitila od štetnih uticaja društvenih mreža

Subota, 02.05.2026 | 19:00

 Učenje djece vještini kritičkog razmišljanja od ranog uzrasta može ih zaštititi od dezinformacija i drugih opasnosti na internetu.  

Ona je najljepša slavna žena današnjice – evo ko je još na listi

Subota, 02.05.2026 | 18:40

Brojni sajtovi i stranice objavljuju liste najljepših žena svijeta, a publika širom svijeta ima priliku da glasa i iznese svoj sud.

Hejli Biber progovorila o problemima u braku s Džastinom Biberom: Nije sve savršeno

Subota, 02.05.2026 | 18:22

U posljednje vrijeme ponovno su se pojavile priče o problemima u braku Hejli i Džastina Bibera, a dio pažnje privukle su i njene ranije iskrene izjave o njihovom vezu. Hejli je u intervjuu za Time priznala da je teško održati odnos koji je uvijek u fokusu javnosti.

Jokić potpisuje novi ugovor i ostaje do kraja karijere u Denveru?

Subota, 02.05.2026 | 17:53

Nikola Jokić će najvjerovatnije do kraja karijere igrati za Denver.