Utorak, 04.02.2025 | 14:59
IZVOR: Jutarnji.hr

Koja je marka najgore prošla? Stručnjaci ocijenili koji se automobili NAJVIŠE KVARE

Evropski sistem Safety Gate izdao je 2024. godine ukupno 249 opoziva za 41 automobilsku marku, što je uticalo na 256 modela. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Osim sistema Safety Gate, sada se koriste i podaci njemačke Savezne uprave za motorna vozila, koja je u 2024. godini objavila čak 387 opoziva, pokrivajući 258 modela (44 marke).

Opozivi nisu bili ograničeni na novije modele, već su uključivali i neka vozila starija od deset godina, a u pitanju su zvanične mere koje su proizvođači automobila zakonski dužni da pokrenu nakon što otkriju da njihova vozila mogu predstavljati rizik za bezbjednost, zdravlje ili okolinu.

Osim opoziva, proizvođači automobila provode i servisne kampanje (TSB) koje se zvanično ne prijavljuju bezbjednosnim tijelima i obično se sprovode diskretno tokom rutinskih posjeta ovlašćenim servisnim centrima.

U 2024. godini, kao i prethodne godine, Mercedes-Benz bio je najaktivniji proizvođač u evropskom sistemu Safety Gate po broju prijavljenih opoziva - ukupno 24 kvara koji su uticali na 23 modela.

Slijedili su BMW sa 23 i Citroen sa 15 opoziva, a dalje idu Ford (13), Volksvagen (12), Hyundai (12), Opel (12), Lexus (12), Pežo (11) i Tojota (11).

Njemačka statistika na bazi podataka KBA pokazuje nešto drugačiji redosljed u prvih deset.

Mercedes-Benz ostaje na vrhu sa 43 opoziva, ali Ford je na drugom mjestu sa 35, nadmašivši BMW-ova 24 opoziva. Volkswagen (22) je četvrti, a slede ga Fijat (19), Porše(18), Audi (17), Džip (16), Pežo (15) i Hundaji (12).

Razlika može biti zbog činjenice da KBA takođe izvještava o manje opasnim opozivima, a samo oni s ozbiljnim rizikom prijavljuju se sistemu Safety Gate.

Problemi riješeni tokom opoziva obično ne određuju pouzdanost samog vozila - čak i češće opozvani model može biti dobar izbor, i obrnuto, prenosi Jutarnji.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Volksvagen rešava problem koji su sami napravili

Subota, 04.04.2026 | 12:54

Volkswagen se tokom posljednje decenije udaljio od fizičkih dugmića u svojim automobilima, ali to će se uskoro promijeniti, izjavio je prvi čovjek kompanije, Tomas Šafer.

Novi Jeep koncepti spajaju prošlost, sadašnjost i budućnost

Subota, 28.03.2026 | 17:44

Easter Jeep Safari svake godine predstavlja jedinstvenu priliku da Jeep prikaže niz konceptnih vozila koja često nagovještavaju buduće dizajnerske i tehnološke pravce serijskih modela. Ove godine predstavljeno je pet koncepata, u čast 85 godina postojanja brenda i 60 godina same manifestacije.

Škoda napušta kinesko tržište nakon dramatičnog pada prodaje

Četvrtak, 26.03.2026 | 17:57

Kinesko tržište automobila dramatično se promijenilo od pandemije Covid-19, uglavnom zahvaljujući porastu novih domaćih brendova i promjeni preferencija kupaca prema električnim vozilima i hibridima.

Dvostruki aršini: Nova Tojota ima različite pogone za Zapadnu i Istočnu Evropu

Četvrtak, 26.03.2026 | 16:00

Porodica Land Cruiser, koja već osam decenija predstavlja sinonim za nezaustavljivost, dobila je značajno osvježenje u svojoj seriji 250. Toyota je strateški podijelila gamu na dva nova nivoa opreme — VX i VX-L — kako bi odgovorila i na potrebe tradicionalista, ali i na očekivanja nove generacije kupaca kojima je luksuz jednako važan kao i performanse.

Uber ulaže milijarde: Na ulice stiže 50.000 robotaksija!

Utorak, 24.03.2026 | 13:21

Rivian i Uber najavili su saradnju koja bi mogla značajno ubrzati razvoj autonomne vožnje.

Žakelj: Zaslužena pobjeda, zadovoljan sam kako su svi odigrali

Nedjelja, 05.04.2026 | 21:05

Košarkaši Budućnost Volija upisali su veliku pobjedu i večeras u “Mtel dvorani Morača”, u šestom kolu Top 8 faze savladali Partizan 95:89.  

Šahman: Manjine u vlasti nemaju partnerski nego sluganski odnos

Nedjelja, 05.04.2026 | 21:39

Čini mi se da su, kako lokalne, tako i državne vlasti pokazale jedan maćehinski odnos i nemar prema svojim građanima - ocijenio je predsjednik Bošnjačkog demokratskog pokreta Sead Šahman pošto su stanovnici Rožaja dva dana bili bez struje.

Institut pomilovanja se rijetko koristi, od 246 zahtjeva odobreno 34

Nedjelja, 05.04.2026 | 20:47

U Crnoj Gori pravo na pomilovanje ima isključivo predsjednik države. Riječ je o institutu koji može skratiti kaznu, zamijeniti je blažom ili izbrisati posljedice osude. Prema zvaničnim podacima, tokom 2025. godine predsjednik Jakov Milatović odlučivao je o 54 molbe, usvojeno je šest, dok je 48 odbijeno, što znači da je više od 88 odsto zahtjeva odbijeno. U tom procesu, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija priprema detaljne izvještaje o osuđenima.

Budućnost srušila evroligaša – Partizan pao u “Morači”

Nedjelja, 05.04.2026 | 20:11

Velika pobjeda košarkaša Budućnost Volija – savladali su Partizan u derbiju ABA lige 95:89 nakon velike borbe u “M:tel dvorani Morača”.  

Bijelo Polje: Komunalno nije imalo saglasnost da 18.000 uginule živine zakopa na deponiji

Nedjelja, 05.04.2026 | 20:04

Komunalno preduzeće Lim iz Bijelog Polja nije imalo saglasnost da 18.000 uginule živine zakopa na deponiji u Dobrakovu.  

Kovčević otvorio bazar “Radost Vaskrsa u srcu Nikšiću”

Nedjelja, 05.04.2026 | 20:59

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, otvarajući na Trgu slobode Vaskršnji bazar i čestitajući praznik, istakao je da ova manifestacija postaje ozbiljna tradicija.  

Direktor OŠ u Piperima osumnjičen da je prisvojio tri tone peleta

Nedjelja, 05.04.2026 | 19:46

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata S.B. zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Mirković: Mi Balkanci smo veoma talentovani, vidite Jokića, Dončića…

Nedjelja, 05.04.2026 | 21:13

Mladi crnogorski košarkaš David Mirković dao je izjavu za Telegraf Sport neposredno nakon poraza Ilinoisa od Jukona (71:62) u polufinalu Fajnal fora NCAA u Indianapolisu.

Objavljen trailer: Na Netflix uskoro stiže dokumentarac o Ronaldinju

Nedjelja, 05.04.2026 | 20:23

Netflix je objavio službeni trailer za dokumentarnu seriju 'Ronaldinho: The One and Only', trodjelni dokumentarac koji će prikazati dosad neviđene trenutke iz života brazilskog nogometnog maga, kako na terenu, tako i izvan njega.

NASA | Ljudi zbunjeni novim snimcima: Zašto Zemlja izgleda drugačije?

Nedjelja, 05.04.2026 | 19:58

Najnovije fotografije Zemlje koje je objavila NASA u sklopu misije Artemis II izazvale su veliku pažnju javnosti, ali i brojne rasprave na društvenim mrežama. Iako su snimci opisani kao spektakularni, mnogi korisnici tvrde da ne izgledaju impresivno kao legendarne fotografije snimljene prije više od pola stoljeća.