Utorak, 04.02.2025 | 15:27
IZVOR: index.hr

Lista NAJVREDNIJIH brendova automobila - Prvo mjesto NE IZNENAĐUJE

Grupa od 500 najvrednijih globalnih brendova objavila je izveštaj za 2025, a među prvih deset najvrednijih brendova na svijetu nema proizvođača automobila.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Prema izveštaju o 500 najvrednijih brendova (Brand Finance), rangiranje se zasniva na vrijednosti brenda, a ne na veličini industrije.

Tako je Epl na prvom mjestu, ispred Majkrosofta i Gugla, dok su Amazon i Volmart na četvrtom i petom mjestu. Prvih pet kompanija su isključivo američke kompanije, piše Index.hr.

Ono što je zanimljivo jeste da se prvi proizvođač automobila nalazi ukupno tek na 18. mjestu. A kako su na ovoj listi generalno rangirani brendovi automobila i koji je trenutno najvrjedniji otktrijte u nastavku.

Top 10 najvrjednijih marki automobila:

Tojota – 58,4 milijarde eura (18. mjesto ukupno, prošle godine 21.)

Mercedes – 47,6 milijardi eura (23. mjesto ukupno, prošle godine 17.)

Hyundai Group – 41,5 milijardi eura (29. mjesto ukupno, prošle godine 41.)

Tesla – 38,6 milijardi eura (36. mjesto ukupno, prošle godine 18.)

BMW – 38,1 milijardi eura (37. mjesto ukupno, 37. prošle godine)

Porše – 36,9 milijardi eura (40. mjesto ukupno, prošle godine 33.)

Mitsubishi grupa – 36,2 milijarde eura (43. mjesto ukupno, 46. prošle godine)

Tata Group – 28,3 milijarde eura (60. mjesto ukupno, prošle godine 64.)

Folksvagen – 28,2 milijarde eura (61. mjesto ukupno, prošle godine 49.)

Honda – 25,4 milijarde eura (70. mjesto ukupno, prošle godine 74.)

Značajan pad Tesle

Prvi proizvođač automobila na rang listi je Tojota, koja je zauzela 18. mjesto sa vrijednošću brenda od 58,4 milijarde eura, što je napredak za tri mjesta u odnosu na prošlu godinu.

Mercedes-Benz je na 23. mjestu sa vrijednošću od 47,6 milijardi eura, dok je na trećem Hjundai sa vrijednošću od 41,5 milijardi eura.

Tesla je zabilježio značajan pad – sa 18. na 36. mjesto. Porše i Folksvagen su takođe pali na rang listi, dok je BMW ostao na istoj poziciji kao prošle godine.

Ford zauzima 11. mjesto među najvrjednijim markama automobila (ukupno 86. mjesto), a slijede Audi (127. mjesto) i Ferari (158.mjesto). Kineski proizvođač BID (167. mjesto), Chevrolet (176. mjesto) i Kia (200. mjesto) takođe su se našli među 200 najboljih.

Tojota je takođe bila najprodavaniji proizvođač automobila u 2024., sa prodajom od skoro 11 miliona vozila.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Keković: Ako Vlada ne pristupi kolektivnom ugovoru, slijede radikalniji oblici sindikalne borbe

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:39

Unija slobodnih sindikata upozorila je da bi, ukoliko u narednih 15 dana ne bude pomaka u pregovorima o opštem kolektivnom ugovoru i povećanju zarada, mogla posegnuti za radikalnijim oblicima sindikalne borbe, uključujući generalni štrajk i blokade. Sindikati tvrde da Vlada odugovlači socijalni dijalog, dok zaposleni u javnom sektoru sve teže podnose rast troškova života i odlazak radne snage.

Tri osobe povrijeđene u udesu u Zeti

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:38

Tri osobe su povrijeđene u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Zeti, u blizini logističkog centra Voli.

NATO u šoku zbog Trampove odluke o povlačenju vojnika iz Njemačke: "Kažnjava saveznike, a šteti SAD-u"

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:01

Visoki zvaničnici NATO-a nijesu bili unaprijed obaviješteni o odluci američkog predsjednika Donalda Trampa da u narednih šest do dvanaest mjeseci povuče 5000 vojnika iz Njemačke, a za nju su saznali tek nakon što ju je Pentagon objavio u petak.

Vraća se Novak Đoković

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:07

Novak Đoković ponovo na terenu, čeka se samo zvanična potvrda.

Sjutra Dan žalosti u Opštini Zeta

Nedjelja, 03.05.2026 | 20:11

Predsjednik Opštine Zeta, Mihailo Asanović donio je odluku da sjutra proglasi Dan žalosti povodom tragedije na Skadarskom jezeru.

Završena adaptacija stare zgrade Vlade za SDT i SPO

Nedjelja, 03.05.2026 | 20:00

U Podgorici će sjutra biti održana konferencija za medije povodom završetka radova na adaptaciji stare zgrade Vlade za potrebe Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja.

Šćepanović: Semafori u Ulici slobode ostaju, predložena izmjena rada svjetlosnih signala

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:33

Dio Ulice slobode, nakon rekonstrukcije, ima modernu javnu rasvjetu i svjetlosnu signalizaciju, podzemne instalacije, kao i zasađena stabla primorskog hrasta. Ipak, iako je proglašena pješačkom zonom – i dalje su prisutni semafori koji regulišu saobraćaj, što je izazvalo određene nedoumice.

Junajted dobio najveći ostrvski derbi i vratio se u Ligu šampiona

Nedjelja, 03.05.2026 | 18:57

Dvije godine u Ligi šampiona nije bilo jednog od njenih simbola. Bilo je potrebno resetovanje i ono je stiglo sa jednim od najpotcjenjenijih igrača u eri ser Aleksa Fergusona, Majklom Kerikom - Mančester junajted je dobio najveći ostrvski derbi protiv Liverpula (3:2) i tri kola prije kraja Premijer lige obezbijedio povratak u elitno evropsko takmičenje.

Pojačane akcije policije u centralnoj regiji: Jedna osoba uhapšena zbog droge, devet vozača privedeno

Nedjelja, 03.05.2026 | 18:37

Policija je saopštila da je sprovela više pretresa i 20 akcija „Racija“ usmjerenih na pripadnike organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantna lica. Uhapšena je jedna osoba zbog sumnje na zloupotrebu narkotika, dok je devet vozača uhapšeno zbog saobraćajnih prekršaja.

Đilas: Vučić želi izbore 12. jula jer tada ne bi glasalo nekoliko stotina hiljada ljudi

Nedjelja, 03.05.2026 | 18:13

Predsjednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocijenio je danas da je jedini razlog zbog kojeg bi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić raspisao izbore za 12. jul, činjenica da tada ne bi moglo da izađe na glasanje nekoliko stotina hiljada ljudi, koji bi bili na odmorima, ili na radu u inostranstvu.