Utorak, 11.02.2025 | 16:11
IZVOR: b92.net

Jedan od NAJPOŽELJNIJIH karavana odlazi u istoriju – Proizvodnja se OBUSTAVLJA!

U eri dominacije SUV vozila, nestanak još jednog karavana, nažalost, nije iznenađenje.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Još jedan karavan uskoro će nestati sa tržišta – Volvo će u septembru obustaviti proizvodnju V90, svog luksuznog modela u ovoj kategoriji. Nakon lansiranja specijalne Executive Edition verzije, ovaj konkurent BMW-a Serije 5 Touring više neće biti dostupan.

U eri dominacije SUV vozila, nestanak još jednog karavana, nažalost, nije iznenađenje. Dobra vijest je da V60 ostaje u ponudi.

Budućnost brenda Volvo je električna, ali bez karavana?

Volvo je upravo najavio nekoliko novih modela, uključujući EX60 električni krosover i ES90 električnu limuzinu.

Takođe je pomenut je plug-in hibrid namjenjen kineskom tržištu, ali logično je pretpostaviti da to neće biti karavan, s obzirom na naklonost Kineza prema limuzinama i SUV modelima.

Pored toga, Volvo razvija još dva neimenovana električna vozila na SPA3 mehaničkoj platformi (ista osnova koju koristi EX60).

Međutim, kompanija još nije potvrdila da li će među njima biti i električni karavan. Nikol Šo, direktorka Volvo UK, "izjavila je prošlog decembra za Auto Express da Volvo trenutno nije siguran da li im je takav model zaista potreban."

Električni karavani su i dalje rijetkost na globalnom tržištu. Među rijetkim primerima su BMW i5 Touring, Volkswagen ID.7 Tourer, Audi A6 Avant E-Tron i Porsche Taycan Sport/Cross Turismo.

Volvo još nije donio odluku da li će se pridružiti ovom segmentu.

V90 se oprašta specijalnom "Exclusive Edition" verzijom

Prije nego što V90 ode u istoriju, Volvo će ponuditi V90 T8 AWD Plug-In Hybrid Ultra – Exclusive Edition, koji će koštati 75.995 eura u Holandiji. Ova specijalna verzija uključuje dodatnu opremu bez doplate:

Takođe, Volvo nudi opcioni Polestar Performance paket za dodatnih 1.250 eura, koji donosi pojačanu snagu, crne krovne nosače i crne oznake na karoseriji.

Kraj za V90, ali XC90 i dalje opstaje

Model V90, nasljednik legendarne V70, bio je u proizvodnji od 2016. godine, ali nije najstariji model u ponudi – tu titulu drži XC90.

Veliki luksuzni SUV je prošle godine dobio drugo osvježenje i ostaće u ponudi sve dok postoji interes kupaca, rame uz rame sa potpuno električnim EX90, prenosi B92.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Predstavnici DPS-a sa Kopmanom i Satlerom: Očekujemo odgovoran dijalog o platformi opozicije

Petak, 19.06.2026 | 16:56

Očekujemo odgovoran dijalog tokom predstojećih razgovora o platformi opozicije, poručili si poslanici DPS-a Andrija Nikolić i Ivan Vuković.

Sada je i zvanično: Evropskom savezu pristupili SEP, BDP i PZT

Petak, 19.06.2026 | 16:50

Naime, u Podgorici je upravo potpisan aneks Memoranduma o saradnji ES sa Strankom evropskog progresa, Bošnjačkim demokratskim pokretom i Pokretom za Tuzi.

Dukaj: Odgovorna primjena vještačke inteligencije ključna za modernu javnu upravu

Petak, 19.06.2026 | 16:37

Crna Gora razvoj i primjenu vještačke inteligencije posmatra kao sastavni dio šire transformacije javne uprave, digitalne ekonomije, obrazovanja i društva u cjelini. Naš cilj je da nove tehnologije budu u službi građana, uz puno poštovanje principa transparentnosti, odgovornosti i zaštite prava građana, kazao je Dukaj.

Krivične prijave protiv više lica, među njima i službenici Uprave carina

Petak, 19.06.2026 | 16:29

Službenici Sektora za borbu protiv kriminala - Odsjek za suzbijanje složenih oblika ekonomskog kriminala i sprovođenje finansijskih istraga, borbu protiv korupcije i ekološkog kriminala podnijeli su krivične prijave protiv devet lica.

Koalicija 27: Napredak u Poglavlju 27 ograničen, ključni izazov ostaje primjena propisa

Petak, 19.06.2026 | 16:21

Crna Gora je u oblasti životne sredine i klimatskih promjena ostvarila ograničen napredak, dok su u sektoru energetike zabilježeni značajniji pomaci, ocijenjeno je na predstavljanju Izvještaja iz sjenke Koalicije 27, uz poruku da će uspjeh reformi zavisiti prije svega od njihove dosljedne primjene u praksi.

Radulović i Forto: U julu potpisivanje ugovora za most na Šćepan Polju

Petak, 19.06.2026 | 17:00

Ministar pomorstva Filip Radulović sastao se sa ministrom komunikacija i prometa BIH Edinom Fortom, gdje su razgovarali o izgradnji mosta na Šćepan Polju.

Otvorena prva benzinska pumpa na auto-putu “Princeza Ksenija”

Petak, 19.06.2026 | 16:11

Prva benzinska pumpa na auto-putu “Princeza Ksenija” otvorena je na odmorištu Gornje Mrke, saopštili su iz Monteputa, istakavši da je time vozačima i putnicima omogućena dodatna pogodnost tokom putovanja.

Crnogorske pjesme u srcu Kazahstana: “Još ne sviće rujna zora” i “Ivanova korita” u čast Crne Gore (VIDEO)

Petak, 19.06.2026 | 16:05

Tokom zvanične posjete predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića Republici Kazahstan, priređen je poseban kulturni trenutak u čast naše države.

Tri godine zatvora za pranje novca, trajno mu oduzeto 940.000 eura, protjeran iz Crne Gore

Petak, 19.06.2026 | 15:55

U Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici, objavljena presuda kojom je optuženi T.M. oglašen krivim zbog izvršenja krivičnog djela pranje novca i osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od tri godine, u koju mu se uračunava vrijeme provedeno u pritvoru

Prosječan majski račun za struju 29 eura

Petak, 19.06.2026 | 15:47

Domaćinstva su u maju 2026. godine potrošila 105.359,143 kWh (kilovatsati) struje, što je 6,37 odsto manje u u odnosu na potrošnju ostvarenu u aprilu, a u odnosu na maj 2025. godine potrošnja je veća za 5,93 odsto, saopšteno je danas iz Elektroprivrede Crne Gore.