Srijeda, 12.02.2025 | 09:07
IZVOR: punkufer.dnevnik.hr

Evropska država u kojoj vas mogu KAZNITI sa 200 EURA ako PREGLASNO pričate telefonom

Francuski saobraćajni zakon dozvoljava kažnjavanje onih koji koriste uređajima i instrumentima emituju buku, koja remeti mir drugih u prostorima koji se koriste za javni prevoz.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Prije nekoliko dana svijetom je odjeknula vijest da je muškarac u Francuskoj kažnjen sa 200 eura zbog preglasnog razgovora na mobilnom telefonu.

Čovjek poznat samo kao David razgovarao je sa svojom sestrom na željezničkoj stanici u Nantu u Francuskoj preko zvučnika mobilnog telefona, prije nego što ga je zaposleni željezničke kompanije SNCF zaustavio i zamolio ga da se utiša.

Iako je upozoren da će dobiti kaznu od 150 eura, David je mislio da se službenik SNCF šali. Kaznu je odbio da plati na licu mjesta, a ona je „povećana” na 200 eura. Angažovao je advokate koji sada pokušavaju da ospore naplatu kazne, piše Punkufer.

Kazne za one koji su glasni

U Francuskoj ne postoji zakon koji zabranjuje razgovore mobilnim telefonom preko spikerfona na javnim mjestima. Međutim, postoje vrlo jasni propisi o kontroli buke.

Francuski saobraćajni zakon dozvoljava kažnjavanje onih koji koriste uređaje i instrumente, da bukom remete mir drugih u prostorima koji se koriste za javni prevoz. Na primjer, možete dobiti kaznu od 60 eura na francuskim željeznicama čak i ako glasno razgovarate na mobilni telefon bez upotrebe spikerfona.

Glasno razgovaranje telefonom na javnim mjestima ili gledanje video zapisa na mobilnom telefonu bez slušalica je sve češća navika u savremenom svijetu. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Suđenje Katniću i Čađenoviću: Zatraženo dodatno vrijeme za pripremu odbrane

Utorak, 02.06.2026 | 09:54

Pred podgoričkim Višim sudom danas je odloženo ročište u postupku protiv Milivoja Katnića i Saše Čađenovića.

Ministarstvo poziva vlasnike bespravno izgrađenih objekata da zahtjev za upis u Katastar nepokretnosti podnesu najkasnije do 14. avgusta

Utorak, 02.06.2026 | 09:50

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine poziva sve vlasnike bespravno izgrađenih objekata koji još nijesu podnijeli zahtjev za upis u Katastar nepokretnosti da to učine najkasnije do 14. avgusta tekuće godine, u skladu sa Zakonom o legalizaciji bespravnih objekata i važećim izmjenama i dopunama zakona.

Lakušić: Kondo hoteli više neće biti paravan za izbjegavanje zakonskih obaveza

Utorak, 02.06.2026 | 09:40

Predlog izmjena Zakona o regionalnom vodosnabdijevanju Crnogorskog primorja predstavlja važan korak ka zaštiti javnog interesa, zatvaranju pravnih praznina i sprečavanju zloupotreba koje su, prema riječima ranijeg predsjednika Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zorana Lakušića, godinama nanosile milionsku štetu budžetima primorskih opština i Regionalnom vodovodu.

Podignuta optužnica za stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje više od četiri tone kokaina

Utorak, 02.06.2026 | 09:26

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv deset osoba zbog sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, čiji predmet izvršenja je ukupno 4.139,605 kilograma kokaina.

SDT podiglo optužnicu: Terete ih za šverc više od četiri tone kokaina, pokrenuta i finansijska istraga

Utorak, 02.06.2026 | 09:22

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo je optužnicu protiv deset osoba zbog stvaranja kriminalne organizacije i krijumčarenja više od četiri tone kokaina, a istovremeno je pokrenuta i finansijska istraga radi trajnog oduzimanja imovine za koju se utvrdi da je stečena kriminalnim djelovanjem, saopšteno je iz SDT-a.

Usvojen novi Statut Univerziteta Crne Gore

Utorak, 02.06.2026 | 09:16

Univerzitet Crne Gore (UCG) pozdravio je odluku Vlade Crne Gore kojom je data saglasnost na novi Statut UCG, čime je okončan proces usklađivanja najvišeg opšteg akta Univerziteta sa novim Zakonom o visokom obrazovanju.

Preminuo Rik Adelman

Utorak, 02.06.2026 | 09:02

Član Kuće slavnih i trener brojnih NBA timova, Rik Adelman preminuo je sinoć u 80. godini.

Zečević: Može DNP-ov kandidat, ali da ne talasaju i ne ruše Mujovića

Utorak, 02.06.2026 | 09:05

Jedan od lidera koalicije Za budućnost Podgorice Radoš Zečević saopštio je da Nova srpska demokrtaija (NSD) nema ništa protiv da kandidata za predsjednika Skupštine Glavnog grada da Demokratska narodna partija (DNP) sa kojom tvore ovaj politički subjekt, ali uz uslov da ne „talasaju”.  

Koliko će još trajati nacionalne rezerve nafte?

Utorak, 02.06.2026 | 09:00

Nacionalne strateške rezerve nafte se svuda smanjuju kako bi se ublažila eksplozija cijena. Ali, rat protiv Irana traje i dalje, snabdijevanje je poremećeno, a rezerve nijesu beskonačne, piše Dojče vele.

SAD razmatraju proširenje aranžmana o dijeljenju nuklearnog naoružanja u Evropi

Utorak, 02.06.2026 | 08:53

Sjedinjene Američke Države vode povjerljive razgovore o mogućem proširenju NATO-ovog sistema dijeljenja nuklearnog naoružanja na dodatne evropske države, objavio je Financial Times. Cilj razgovora je da se saveznicima pošalje poruka da Vašington ostaje posvećen bezbjednosti Evrope, uprkos mogućnosti smanjenja konvencionalnog vojnog prisustva SAD na kontinentu.