Utorak, 18.02.2025 | 10:52
IZVOR: RTS, Conversation

Prašina od kočionih pločica OTROVNIJA od izduvnih gasova dizelaša

Mikroskopske čestice koje emituju kočione pločice toksičnija je od izduvnih gasova automobila, pokazalo je novo istraživanje.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Zagađenja nastaju od trenja guma i puta, kao i kočnica, poznata su kao „neizduvne emisije“ i sada su jedan od najznačajnijih vidova zagađenja, a širom Evrope čak premašuju i emisije izduvnih gasova.

Od svih „neizduvnih emisija“, prašina nastala od kočionih pločica je glavni zagađivač, ali uprkos tome još nije zakonski regulisana.

Stručnjaci sa Univerziteta u Sautemptonu otkrili su da više koncentracije bakra u nekim od uobičajeno korišćenih kočionih pločica je povezana sa štetnim efektima po osjetljive ćelije pluća.

Izloženost zagađenju koje stvaraju motori sa unutrašnjim sagorjevanjem već se povezuje sa povećanim rizikom od bolesti pluća i srca. Dok je pažnja najčešće usmjerena na izduvne gasove, štetne čestice se oslobađaju i od guma, puta i kočnica.

„Ljudi uobičajeno povezuju zagađenje vazduha sa auspusima i misle da električna vozila skoro i ne zagađuju. Međutim, zbog svoje veće težine, električna vozila proizvode više štetnih čestica trenjem i trošenjem guma, puta i kočnica“, navodi dr Džejms Parkin sa Univerziteta u Sautemptonu.

Britanski naučnici su željeli da razumiju kako različiti sastavi kočionih pločica mogu da utiču na toksičnost emitovanih čestica i šta to znači po zdravlje ljudi.

Ispitali su četiri različite vrste pločica – niskometalne, polumetalne, keramičke i neazbestno organske.

Rezultati su pokazali da su od četiri tipa pločica najštetnije neazbestno organske, odnosno da su čestice koje ostaju njihovim korišćenjem najpotentnije kod izazivanja upala i toksičnije su po ljudska pluća od izduvnih gasova iz dizel motora.

Keramičke pločice su bile druge po toksičnosti.

Ipak, dr Ijan Madvej sa Škole za javno zdravlje na Kraljevskom koledžu u Londonu kaže da je, iako studija djeluje da je dobro obavljena, prerano zaključiti da su emisije od kočionih pločica štetnije od izduvnih gasova dizel motora.

„Previše varijabli ostaje nepoznato – vrste kočionih diskova, sastav čestica izduvnih gasova dizel motora, kao i odabrane referentne vrijednosti. Uprkos tome, ovi zaključci mogu imati velike posljedice po zakone, jer pokazuju da mjere usmerene isključivo na izduvne gasove neće biti dovoljne da se smanje rizici od zagađivača iz saobraćaja“, ističe Madvej.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto mali auto ima brzinomjer do 220 km/h kada jedva ide 160?

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:47

Zašto brzinomjeri u automobilima prikazuju veću maksimalnu brzinu od stvarne?

Volksvagen rešava problem koji su sami napravili

Subota, 04.04.2026 | 12:54

Volkswagen se tokom posljednje decenije udaljio od fizičkih dugmića u svojim automobilima, ali to će se uskoro promijeniti, izjavio je prvi čovjek kompanije, Tomas Šafer.

Novi Jeep koncepti spajaju prošlost, sadašnjost i budućnost

Subota, 28.03.2026 | 17:44

Easter Jeep Safari svake godine predstavlja jedinstvenu priliku da Jeep prikaže niz konceptnih vozila koja često nagovještavaju buduće dizajnerske i tehnološke pravce serijskih modela. Ove godine predstavljeno je pet koncepata, u čast 85 godina postojanja brenda i 60 godina same manifestacije.

Škoda napušta kinesko tržište nakon dramatičnog pada prodaje

Četvrtak, 26.03.2026 | 17:57

Kinesko tržište automobila dramatično se promijenilo od pandemije Covid-19, uglavnom zahvaljujući porastu novih domaćih brendova i promjeni preferencija kupaca prema električnim vozilima i hibridima.

Dvostruki aršini: Nova Tojota ima različite pogone za Zapadnu i Istočnu Evropu

Četvrtak, 26.03.2026 | 16:00

Porodica Land Cruiser, koja već osam decenija predstavlja sinonim za nezaustavljivost, dobila je značajno osvježenje u svojoj seriji 250. Toyota je strateški podijelila gamu na dva nova nivoa opreme — VX i VX-L — kako bi odgovorila i na potrebe tradicionalista, ali i na očekivanja nove generacije kupaca kojima je luksuz jednako važan kao i performanse.

Tramp: Cijela jedna civilizacija će večeras umrijeti

Utorak, 07.04.2026 | 17:56

Američki predsjednik Donald Tramp objavio je danas, 7. aprila, dramatičnu poruku na društvenim mrežama u kojoj je nagovijestio moguće istorijske promjene u Iranu, uz upozorenje da bi „čitava civilizacija mogla nestati večeras“.

PES: Identitetske teme mogu na red nakon ispunjenja obaveza iz evropske agende

Utorak, 07.04.2026 | 13:02

U potpunosti uvažavajući pravo kolega iz opozicionog DNP-a da bez ikakvih konsultacija kandiduju inicijative koje su dio njihove političke agende, dužni smo konstatovati da smo zajednički usvojili Barometar 26 kojim smo zajedno dali apsolutni prioritet temama koje su ključne i neophodne za evropski put Crne Gore, saopšteno je iz Pokreta Evropa sad (PES).

Knežević: Nek je srećna kripto-lopovsko-porno Vlada; Marković: Spajić je veći Srbin od vas

Utorak, 07.04.2026 | 16:13

Prijedlog DNP-a da na dnevni red budu uvrštene izmjene Zakona o državnim simbolima, kako bi trobojka bila normirana kao narodna zastava, nije izglasan u parlamentu.Za je glasao 21 poslanik, 23 su bila protiv, a uzdržano je bilo 13 poslanika.

Predlog DNP-a da se na dnevni red Skupštine uvrsti rasprava o uvođenju trobojke nije izglasan

Utorak, 07.04.2026 | 14:44

Predlog Demokratske narodne partije (DNP) da se na dnevni red Skupštine Crne Gore uvrsti rasprava o uvođenju trobojke kao narodne zastave nije izglasan.

Laković: Može trobojka kao narodna, ali sa petokrakom

Srijeda, 08.04.2026 | 09:09

Može trobojka kao narodna, što da ne, napisao je na društvenoj mreži "X" nezavisni poslanik Miodrag Laković nakon što u Skupštini Crne Gore u dnevni red nije uvršten predlog lidera DNP-a Milana Kneževića o izmjenama Zakona o državnim simbolima, kako bi trobojka bila normirana kao narodna zastava.

Medojević: Haos u vladajućoj koaliciji zbog trobojke, Mandić morao da smiruje situaciju

Srijeda, 08.04.2026 | 12:54

Predsjednik Nebojša Medojević i lider Pokret za promjene saopštio je da je predlog Demokratska narodna partija (DNP) Milana Kneževića da se trobojka Kraljevine Crne Gore proglasi narodnom zastavom izazvao ozbiljne potrese unutar vladajuće koalicije.

Adžić: Ne mogu se Aedrodromi dati za vrijednost jedne zgrade u Podgorici

Srijeda, 08.04.2026 | 12:47

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Filip Adžić poručio je da Aerodromi Crne Gore ne smiju da idu pod koncesiju u vrijednosti jedne zgrade u Podgorici, navodeći i da država ne smije sve vazdušne puteve koji vode ka njoj da prepusti nekom drugom kome nije obaveza da vodi računa o njenom interesu.

Izložba „Fotografije našeg zajedništva“ otvorena u KIC-u „Budo Tomović“

Srijeda, 08.04.2026 | 11:46

U holu KIC-a „Budo Tomović“ u Podgorici, 6. aprila 2026. godine u 20 časova, otvorena je izložba „Fotografije našeg zajedništva“, realizovana u okviru istoimenog projekta koji je podržao Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Peruničić: Zelenika 40 godina čeka ono što je odavno platila

Srijeda, 08.04.2026 | 11:37

Zelenika do danas nema izgrađenu kanalizacionu mrežu koju su njeni stanovnici odavno platili, što predstavlja očiglednu nepravdu i institucionalni propust koji mora biti ispravljen, saopštio je potpredsjednik Opštinskog odbora SNP Podgorica Željko Peruničić.

Iranci nastavljaju ismijavati Trampa: Objavljen AI video na kojem nosi bijelu zastavu i moli za oproštaj

Srijeda, 08.04.2026 | 11:33

Nakon što je dogovoreno primirje između Irana i SAD-a, iranske diplomate nastavile su na društvenim mrežama ismijavati američkog predsjednika Donalda Trampa.

Usvojen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti

Srijeda, 08.04.2026 | 11:26

U Skupštini Crne Gore usvojen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Manifestacija “Vaskrs u srcu Podgorice” 10, 11. i 12. aprila

Srijeda, 08.04.2026 | 11:15

Glavni grad i Turistička organizacija Podgorice organizovaće manifestaciju "Vaskrs u srcu Podgorice" u Dječjem parku na Kruševcu, 10, 11. i 12. aprila, od 11 do 15 sati.

Pljevlja: Dvije osobe osumnjičene za nelegalnu gradnju

Srijeda, 08.04.2026 | 11:07

Policija u Pljevljima podnijela je krivične prijave protiv dvije osobe koje su osumnjičene za nelegalnu gradnju, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Zemljotres u BiH: Epicentar blizu Mostara

Srijeda, 08.04.2026 | 11:06

Slabiji zemljotres magnitude 2.8 stepeni po Richteru registrovan je jutros na području Bosne i Hercegovine.

Vlada danas o koncesiji za Aerodrome

Srijeda, 08.04.2026 | 10:50

Vlada Crne Gore održaće danas tematsku sjednicu povodom Predloga za davanje koncesije za aerodrome Podgorica i Tivat.