Utorak, 18.02.2025 | 21:56
IZVOR: avaz.ba

Obuća koja najviše ŠTETI stopalima - Udobnost mora biti na PRVOM mjestu

Mnoge žene nose obuću koja im je premala.




Foto: Ilustracija/ Pexels

U potrazi za elegancijom često nas privlače cipele koje mogu biti izvrsnog dizajna, ali štetne za naša stopala. Sprovedena su razna istraživanja koja su otkrila potencijalne zamke koje se kriju ispod privlačnosti svakog stila.

Pretjerani pritisak

Bez obzira na visinu štikle, ovaj stil obuće može dovesti do deformacije kosti u stopalu na zadnjem dijelu pete (Haglundove pete). Nesavitljivi materijal vrši pritisak na koštanu regiju što rezultira problemima kao što su otekline, burzitis i bol u Ahilovoj tetivi. Potencijalne mjere olakšanja uključuju led, ortopedske nastavke, jastučiće za pete i odabir prikladnijih cipela.

Ultravisoke pete tjeraju stopala u neprirodan položaj, a pretjerani pritisak može uzrokovati upalu ili oštećenje ovih kostiju i okolnih živaca, što potencijalno može dovesti do preloma.

Nošenje visokih potpetica povećava rizik od uganuća zgloba, posebno bočnog uganuća, gdje se stopalo kotrlja na spoljnu stranu, rastežući ligamente zgloba izvan njihovih normalnih granica. Teška uganuća mogu dovesti do pucanja ligamenata. Preporučuje se odabrati potpetice koje nisu više od pet centimetara.
 
Baletanke ne pružaju podršku za luk, što potencijalno dovodi do problema s koljenima, kukovima i leđima, kao i plantarnog fascitisa.

Uz minimalnu zaštitu, japanke povećavaju rizik od posjekotina i povreda stopala te pogoršavaju plantarni fascitis. Takođe im nedostaje oslonac za luk, što potencijalno uzrokuje probleme s koljenima, kukovima ili leđima. Za one koji preferiraju baletanke, umeci koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji mogu blago ublažiti bol u stopalima.

Kruti ležajevi za stopala u cipelama s platformom mogu ometati prirodno kretanje stopala. Visoke potpetice sa značajnom visinskom razlikom između pete i prstiju takođe opterećuju metatarzalne kosti. Iako nisu idealne, cipele s nižom platformom mogu smanjiti pritisak na donji dio stopala. Međutim, kruti potplat ipak može uticati na prirodno kretanje pri hodu.

 Mekši materijali

Cipele sa šiljastim vrhovima pritiskaju prednji dio stopala, uzrokujući bol, čukljeve, žuljeve i čekićarske prste. Mogu čak dovesti do modrica ispod noktiju nogu zbog stalnog pritiska.

Izbjegavanje cipela sa šiljastim vrhovima i odabir stilova koji se spuštaju preko ruba prstiju može spriječiti štipanje živaca u stopalu, što izaziva ukočenost stopala. Preporučuju se i mekši materijali. Kao i žene, muškarci bi trebali izbjegavati neudobne šiljaste cipele kako bi spriječili čekićarske prste, čukljeve i bol, te bi se trebali odlučiti za cipele koje su šire u području nožnih prstiju.

Devet od 10 žena nosi premale cipele, što dovodi do žuljeva, čukljeva, kurjeg oka i problema sa zglobovima. Konstantno trljanje može dovesti do artritisa. Dizajnirane da oponašaju bosonogo hodanje, minimalističkim cipelama nedostaju podrška i apsorpcija udaraca, što potencijalno utječe na prirodno kretanje stopala.
 
Prije kupovine cipela neka vam stručna osoba izmjeri dužinu i širinu stopala dok stojite. Osobe s neuobičajeno ravnim ili visokim lukovima trebaju se posavjetovati s podijatrom kako bi spriječile osteoartritis ili plantarni fascitis. Pravovremeno liječenje i odabir odgovarajuće obuće pridonose ukupnoj dobrobiti stopala.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Meč ODLUKE za Crnu Goru

Petak, 05.12.2025 | 13:00

Crnu Goru očekuje presudan duel za plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Njemačkoj i Holandiji.

Lalatović Žižić – Joanikije: Odnosi države i Crkve nakon minulih turbulentnih godina idu uzlaznom putanjom

Petak, 05.12.2025 | 14:43

Predsjednica Skupštine opštine (SO) Nikšić Milica Lalatović Žižić posjetila je Mitropoliju crnogorsko-primorsku i tom prilikom razgovarala sa mitropolitom Joanikijem, a sagovornici su, kako je saopšteno iz SO Nikšić, ocijenili da odnosi države i Crkve, nakon minulih turbulentnih godina, idu uzlaznom putanjom.

Žrijeb sastavio Englesku i Hrvatsku, Haland protiv Mbapea, Meksiko i Južna Afrika otvaraju SP

Petak, 05.12.2025 | 20:32

U Kenedijevom Centru u Vašingtonu održan je žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u fudbalu, koje će se od 11. juna igrati u SAD-u, Kanadi i Meksiku, a događaj je obilježio bogat kulturni program i prisustvo brojnih sportskih i političkih ličnosti.

Osude uvreda upućene Tadić Mijović: Spajić da obezbijedi smjenu Vraneša

Petak, 05.12.2025 | 14:11

Više nevladinih i građanskih organizacija osudilo je komentar predsjednika opštine Pljevlja Daria Vraneša upućenog direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

Abazović: Katnić i dalje iznosi neistine , 'budvanska grupa' procesuirana za vrijeme 43. Vlade

Subota, 06.12.2025 | 11:54

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da su tokom mandata Vlade na čijem je čelu bio uhapšene sve osobe iz budvanskog "škaljarskog klana", za koje ga je bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić optuživao da je tražio poštedu. Dodao je i da o ozbiljnosti Katnića najbolje govore njegovi raniji hvalospjevi upućeni visokopozicioniranim saradnicima "kavačkog klana".

Bečić: Država nikada više neće dozvoliti da se vrati vrijeme kada je bila stavljena na tacnu organizovanim kriminalnim grupama

Subota, 06.12.2025 | 09:43

Posjetom visokih funkcionera Piperima nastavljena je akcija reevidencije članstva Demokrata na nivou Podgorice, a povodom deset godina od osnivanja partije, čime je još jednom potvrđena privrženost vrijednostima i ciljevima koji su postavljeni osnivanjem partije, saopšteno je iz te partije.

Petar Nikolić i flamenko duo Lorenzo-Sinel 9. decembra u KIC-u

Subota, 06.12.2025 | 09:21

Prvi solistički koncert talentovanog mladog gitariste Petra Nikolića biće održan u okviru desetog Međunarodnog festivala Dani gitare u Podgorici u utorak, 9. decembra, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

Vremenska prognoza: SUBOTA u znaku ovih temperatura

Petak, 05.12.2025 | 21:55

U subotu se u severnim predjelima očekuje pretežno oblačno i uglavnom suvo vrijeme.

Vlada Crne Gore: Abazović zlonamjerno plasira dezinformacije o navodnom ugovoru

Petak, 05.12.2025 | 21:36

Kabinet predsjednika Vlade Crne Gore reagovao je na tvrdnje bivšeg premijera Dritana Abazovića o navodnom „tajnom ugovoru“ sa kompanijama Adriatic Properties i Aman.

Jedna od najboljih individualnih partija u istoriji ABA lige – Vlado Mihailović ubacio 42 poena Beču

Petak, 05.12.2025 | 21:21

Vladimir Mihailović se odavno profilisao kao lider Zadra, a da ga je izuzetno teško čuvati kada ga služi šut pokazalo se na utakmici ABA lige protiv Beča.

Jovanović: Onog momenta kad je saslušan posljednji svjedok, Viši sud jedino je mogao da naloži ukidanje pritvora Uboviću

Petak, 05.12.2025 | 20:48

Ne znam zbog čemu fama povodom puštanja Ranka Ubovića na slobodu. Radi se o nečemu potpuno zakonitom, jer valjda svi postupamo po osnovu istog procesnog rješenja, rekao je advokat odbrane Stefan Jovanović, komentarišući saopštenje SDT-a da je ukidanje pritvora dvojici biznismena, Ranku Uboviću i Vladanu Ivanoviću bilo nezakonito.

Vraneš: Odgovor upućen Tadić Mijović isključivo političke prirode, nije mi bila namjera da bilo koga uvrijedim

Petak, 05.12.2025 | 20:37

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš, reagovao je povodom osuda javnosti zbog “uvreda” koje je u emisiji ” Načisto” na TV Vijesti uputio direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

MLJMP: Najstrožije osuđujemo mizogine i krajnje uvredljive komentare upućene Milki Tadić Mijović

Petak, 05.12.2025 | 20:32

Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava najstrožije osuđuje mizogine i krajnje uvredljive komentare upućene Milki Tadić Mijović — novinarki i direktorici CIN-CG — od strane javnog funkcionera Daria Vraneša.

Žrijeb sastavio Englesku i Hrvatsku, Haland protiv Mbapea, Meksiko i Južna Afrika otvaraju SP

Petak, 05.12.2025 | 20:32

U Kenedijevom Centru u Vašingtonu održan je žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u fudbalu, koje će se od 11. juna igrati u SAD-u, Kanadi i Meksiku, a događaj je obilježio bogat kulturni program i prisustvo brojnih sportskih i političkih ličnosti.