Ponedjeljak, 24.02.2025 | 08:46
IZVOR: index.hr

VIDEO koji ima 22 miliona pregleda: Ubacio je kameru u rupu na ANTARKTIKU, evo šta je snimio

Tiktokom ponovno kruži jedan od najzanimljivijih znanstvenih videa objavljen prije više od dvije godine, koji otkriva prizore koje bi rijetki imali priliku vidjeti uživo. Snimak, koja je na TikToku prikupila gotovo 22 milijuna pregleda i više od 2.6 miliona lajkova, prikazuje fascinantno istraživanje ledene dubine Antarktike.




Foto: TikTok screenhot/austincarter642

Video je podijelio doktorand Austin Carter, poznat po svojim objavama vezanim uz boravak na najjužnijem kontinentu. Carter je na Antarktici proveo 75 dana. S obzirom na to da je riječ o najmanje istraženom kontinentu, svaka nova informacija iz tog područja izaziva veliku znatiželju naučnika, ali i javnosti.

U videu Carter prikazuje rupu duboku 93 metra, koju je sam izdubio u ledu Antarktike, na području Allan Hills, jednoj od rijetkih površina bez leda, gdje je pronađen i najstariji led na Zemlji. Ali, cilj istraživača je otići još dublje, kako bi došli do starijih slojeva leda i stekli bolji uvid u klimatski sastav naše planete.

Šta bi se moglo skrivati u tolikoj ledenoj dubini? Mogući odgovori uključuju fosile nepoznatih vrsta, rijetke materijale, pa čak i potencijalno opasne bakterije koje su hiljadama godina bile zarobljene u ledu. Kako bi otkrio barem dio tajni, Carter i njegov tim iz Centra za istraživanje starog leda (COLDEX) odlučili su jednostavno - spustiti kameru u rupu.

Snimak prikazuje kameru kako ubrzava dok je gravitacija povlači prema dnu ledene cijevi, stvarajući utisak putovanja kroz neobični ledeni tunel. Na samom dnu dočekuje ju sniježni pokrov, ispod kojeg se, prema istraživaču, nalazi stijena - tačka do koje su došli bušenjem.

Reakcije tiktokera bile su raznolike - od fascinacije do nelagode. "Led star 2.7 miliona godina? Čini se da je jako dobro očuvan. Možda bi ga trebalo poslužiti s čašom 50 godina starog viskija", napisao je jedan korisnik. Drugi je priznao: "Čim je kamera ušla unutra, osjetio sam napada panike i morao sam se podsjetiti da je to samo video." Treći je dodao: "Iskreno, ovo mi je bilo prilično zastrašujuće."

Naučnici iz COLDEX-a i sličnih istraživačkih timova analiziraju uzorke leda iz velikih dubina kako bi bolje razumjeli klimatsku prošlost Zemlje. Proučavanjem drevnih ledenih slojeva mogu doći do ključnih podataka o klimatskim promjenama i uslovima na našoj planeti prije milion godina.

Otkriće ovakvih slojeva leda daje naučnicima priliku da zavire u prošlost i možda pronađu odgovore na neka od ključnih pitanja o razvoju Zemljine klime. Hoće li dalja istraživanja otkriti još starije i nepoznate slojeve, ostaje za vidjeti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

PSŽ odbranio evropsku krunu, Arsenal "pao" poslije penal serije

Subota, 30.05.2026 | 21:06

Fudbaleri Pari Sen Žermena odbranili su evropski tron.

"Obaveza države da do kraja ispita moguću umiješanost Đukanovića u šverc cigareta"

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:24

Ukoliko već postoje međunarodni dokazi, svjedočenja i dokumentacija vezana za moguću umiješanost bivšeg predsjednika i premijera Mila Đukanovića u šverc cigareta, onda je obaveza naše države da sve to konačno ispita do kraja, smatraju sagovornici Portala RTCG. Oni ocjenjuju da je očigledno da kraci "švercerske družine" još sežu duboko u naš pravosudni sistem koji vapi za vetingom. Iz DPS nijesu odgovorili na naša pitanja povodom nedavne izjave šefa države Jakova Milatovića o zanimanju neimenovanog predsjednika neimenovane države za istragu navodne Đukanovićeve upletenosti u šverc cigareta.

Ima 108 kilograma, a kognitivni test je "savršen": Šta je sve otkrio najnoviji ljekarski pregled Trampa

Subota, 30.05.2026 | 17:08

Ljekar Donalda Trumpa izjavio je da je predsjednik u "odličnom zdravstvenom stanju" i "potpuno sposoban" da obavlja dužnost vrhovnog komandanta, nakon ljekarskog pregleda obavljenog u utorak u Nacionalnom vojnom medicinskom centru Walter Reed.

LIJEPA VIJEST - Za maturante u Beranama po 100 EURA od Opštine

Subota, 30.05.2026 | 20:34

Svi maturanti iz Berana, dobiće na poklon po 100 eura, to je saopštio prvi čovjek tog grada Đole Lutovac.

Vladajuće partije u Podgorici poručile: Kandidat za šefa parlamenta da bude iz ZBPG, sa opozicijom neće pregovarati

Subota, 30.05.2026 | 14:52

Predstavnici partija na vlasti u Glavnom gradu dogovorili su na današnjem sastanku da neće pregovarati sa opozicijom niti će prihvatiti njihovog kandidata za predsjednika lokalnog parlamenta.

Fudbal kakav je nekad bio: Bohemijans pravi tim isključivo od svojih navijača

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:40

Bohemijans iz Praga odlučio je da napravi potez koji zvuči kao podsjetnik na fudbal prije nego što ga je preuzela modernizacija, na koju se sve češće mrštimo.

Ministarstvo finansija: Tekući i primarni suficit potvrdili snagu crnogorske ekonomije, država stabilna

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:24

Crna Gora danas ima stabilne, sigurne i snažne javne finansije, što najbolje potvrđuju ostvareni tekući suficit od 43,75 miliona eura, primarni suficit od 55,2 miliona eura i nastavak snažnog kapitalnog investicionog ciklusa kroz kapitalni budžet vrijedan 50,6 miliona eura u prva četiri mjeseca 2026. godine, saopštili su iz Ministarstva finansija.  

Hidrocentrale na Bistrici: Cemović sanjao jezera i turizam, tajkuni ugradili cijevi i dobili profit

Nedjelja, 31.05.2026 | 14:33

Ideja o izgradnji malih hidroelektrana na rijeci Bistrici, pored sadašnjeg puta prema Kolašinu preko planine Jelovice, nastala je još u drugoj polovini sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog vijeka, kada je tadašnji ministar finasnija u Vladi SFRJ Momo Cemović pokušao da obezbijedi novac za više protočnih hidrocentrala i akumulacija.

Milović, osumnjičen za prijetnje dr Abdiću, pred sudom 24. juna

Nedjelja, 31.05.2026 | 14:20

Početak suđenja Danilu Miloviću koji se tereti da je prijetio doktoru i poslaniku DPS- a Nerminu Abdiću zakazan je za 24. jun. Postupak će voditi sudija Goran Đuković – potvrđeno je Portalu ETV iz Osnovnog suda u Podgorici.

Kabinet Milatovića: Dva femicida za manje od 48 sati ozbiljno upozorenje, institucije moraju dati odgovore

Nedjelja, 31.05.2026 | 14:11

Dva femicida u razmaku kraćem od 48 sati predstavljaju ozbiljno upozorenje da borba protiv nasilja nad ženama mora biti jedan od prioriteta svih nadležnih institucija, saopštili su iz Kabineta predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

Spajić u utorak pred poslanicima: Odgovaraće na pitanja o ekonomiji, aerodromima i životnom standardu

Nedjelja, 31.05.2026 | 14:00

Premijer Milojko Spajić odgovaraće na pitanja poslanika na posebnoj sjednici Skupštine Crne Gore zakazanoj za 2. jun u 12 sati.

Tramp: Iran pristao da ne razvija nuklearno oružje

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:46

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je Iran pristao da ne razvija nuklearno oružje, što je ključna tačka spora u pregovorima između Vašingtona i Teherana o okončanju rata.  

MPNI: Đaci u Nikšiću i Podgorici dobijaju moderne sportske terene

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:37

Učenice i učenici crnogorskih škola dobiće dodatan podstrek da budu fizički aktivniji, je se u saradnji Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Ministarstva sporta i mladih i Centra za afirmaciju sporta i mladih (CAMS) adaptiraju i modernizuju sportski tereni u pet škola na području Nikšića i Podgorice.

Bojović prozvao NSD: Da li su Lekiću i kolegama fotelje važnije od poništenja priznanja Kosova?

Nedjelja, 31.05.2026 | 12:04

Poslanik DNP-a i predsjednik pljevaljskog odbora te partije Vladislav Bojović istakao je da nakon odbijanja predsjednika Opštinskog odbora Nove srpske demokratije Milana Lekića da podrži inicijativu kojom bi se i u Pljevljima poništila odluka o priznanju Kosova, podsjeća javnost da su odbornici NSD-a u Zeti glasali za to i da tada nijesu postavljali pitanje dometa, već su se rukovodili programom svoje stranke i programom koalicije.  

Odžić poziva premijera i nadležne institucije da zaustave "sulude ideje o devastaciji 100 novih lokacija u Budvi, uključujući i ostrvo Školj"

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:10

Izmjene i dopune Programa privremenih objekata u zoni Morskog dobra za period 2024-2028. godine koje je usvojilo Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine su sporne, kazao je u izjavi za Antenu M predsjednik Skupštine opštine Budva Petar Odžić.