Ponedjeljak, 03.03.2025 | 20:41
IZVOR: dan.online

DIPLOMATSKI UDAR iz Vašingtona: Tramp stopirao proces ulaska Hrvatske u OECD

Hrvatska je prvi put došla na udar nove američke spoljne politike koju vodi Donald Tramp.




Foto: YouTube screenshot/ ABC News

Prema informacijama Dnevnika Nove TV, hrvatski put u OECD (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj) je barem privremeno stopiran.

Razlog je carinski sukob između SAD-a i Evropske unije, a to nije jedini problem u hrvatsko-američkim odnosima koji bi zbog novih vjetrova koji duvaju iz Bijele kuće mogao da eskalira.

U 19 od 25 odbora OECD-a Hrvatska je zatvorila pristupne rasprave te u pregovorima napredovala brže od očekivanja. Ali kad je došao na red odbor za trgovinu – hladan tuš. Izglasavanje je odloženo do daljnjeg. I to voljom jednog od najvećih saveznika.

"Glasanje u odboru za trgovinu će se održati kad se za to steknu uslovi, mi s američkim partnerima i OECD-om radimo na svim pitanjima koja se tiču našeg ulaska u OECD",  rekao je Zdenko Lucić, državni sekretar Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Jer upravo su američki partneri povukli ručnu. Nezvanično, razlog su carine. Hrvatska bi tu mogla da bude kolateralna žrtva carinskih sukoba na relaciji SAD-EU koji su se pojavili s dolaskom Donalda Trampa u Bijelu kuću. U Vladi vjeruju da će sve ići po planu.

"Pred nama je još dosta posla, do kraja godine želimo da zatvorimo raspravu u preostalih šest odbora. Za sada se to ipak sve događa u skladu sa planom i on ostaje ulazak u OECD do sredine iduće godine",  objasnio je Lucić, prenosi Dnevnik.hr.

Još jedna komplikacija

Ali to nije jedina komplikacija u nedavnim odnosima SAD-a i Hrvatske. Dogovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, koji se još nedavno činio nadohvat ruke, nikako da dođe na dnevni red. Republikanski senator koji se posebno bavi odnosima s Hrvatskom objašnjava.

"Bojim se da je problem bio u Kongresu, a i promjene u našem Ministarstvu finansija. Kada se to prvi put otvorilo 2022. godine bila je druga administracija kojoj baš i nije bilo do promjena",  komentarisao je Dejvid Džojs.

 Ipak, obećava da će se s Trampovom administracijom sve promijeniti te hvali hrvatsku diplomatiju.

"Od mojih samih početaka ovdje rade usko sa mnom, žele da shvatim koja je vaša pozicija te da taj problem konačno rIJešimo jednom za sva vremena",  rekao je Džojs.

No ako je suditi po pristupnim pregovorima OECD-u, pitanje je hoće li to zaista tako i biti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Azemović: Hrvatska snažan oslonac Crnoj Gori na putu ka EU

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:02

Savez Crnogoraca Hrvatske organizovao je 28. februara u Zagrebu, u Kancelariji Evropskog parlamenta, diskusiju na temu “Hrvatska i Crna Gora jučer, danas i sjutra”, saopštili su iz Ministarstva dijaspore.  

Ivanović s Joanikijem razgovarao o prednostima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:37

Potrpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Iavnović susreo se danas s Mitropolitom crnogorsko-primorskim Joanikijem, s kojim je razgovarao o prednostima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i namjeri da se pregovarački proces završi do kraja ove godine.

Milatović zakazao sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost za 9. mart zbog Bliskog istoka

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:51

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović zakazao je nastavak sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost za 9. mart u 11 sati, a imajući u vidu da predsjednik Vlade nije u zemlji ove sedmice.

Krapović i Krozeto potpisaće sjutra Sporazum o saradnji u oblasti odbrane

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:43

Ministar odbrane Italije Gvido Krozeto boraviće sjutra u zvaničnoj posjeti crnogorskom Ministarstvu odbrane, a sa crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem potpisaće Sporazum između vlada dvije države o saradnji u oblasti odbrane.

“Odgovor na neisprovocirane napade”: Grčka šalje avione i brodove na Kipar

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:32

Grčka je odlučila da pošalje dvije fregate, dva aviona F-16 i sistem odbrane od dronova na Kipar, nakon što je napadnuta britanska baza na tom ostrvu, objavio je grčki portal Ekathimerini.

Crnogorski pomorci zarobljeni u Ormuskom moreuzu, iranski dronovi im kruže oko brodova

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:01

Više od deset crnogorskih pomoraca, zarobljeno je na brodovima u Ormuskom moreuzu, koji je Iran zatvorio prijeteći da će potopiti brodove ukoliko pokušaju da pređu preko njihovih teritorijalnih voda, saznaje portal TVPG.

Nikolina Grba snimila novu pjesmu "APEL" koja poziva na mir

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:46

Nikolina, koju publika pamti po ulozi u popularnoj seriji „Besa“, spot za novu pjesmu objavila je na svom YouTube kanalu

(VIDEO) DUBAI UTIHNUO: Grad prazan nakon iranskih napada

Nedjelja, 01.03.2026 | 16:34

Nakon iranskih napada, Dubai je postao gotovo neprepoznatljiv.

Finalni poziv za učešće - Seminar Radni odnosi i HR - novine i primjena u praksi

Nedjelja, 01.03.2026 | 17:38

Centar za ekonomiju i tehnologiju, u saradnji sa Unijom poslodavaca Crne Gore, organizuje trodnevni stručni seminar „RADNI ODNOSI I HR – novine i primjena u praksi“, koji će se održati od 04. do 06. marta 2026. godine u Hotel Tara. Seminar okuplja predstavnike ključnih institucija sistema i vodeće HR praktičare, sa ciljem unapređenja znanja i praktične primjene propisa iz oblasti radnih odnosa, zapošljavanja i poreza.  

Georgina pokazala koliko se život može promijeniti u 10 godina: Od prodavačice do modne ikone Guccija

Nedjelja, 01.03.2026 | 17:27

Georgina Rodriguez je na svom Instagram profilu podijelila niz fotografija, a među kojima je i jedna fotografija stara 10 godina kada je radila kao asistentica prodaje u Guccijevoj radnji.  

Šćepanović: Neizručenje Marovića je politički dogovor

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:10

Mujović obišao ustanovu na Kakarickoj gori: Nastavak podrške rehabilitaciji i resocijalizaciji korisnika

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:04

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović sa predsjednicom Skupštine Jelenom Borovinić Bojović i zamjenicima Nađom Ljiljanić i Borisom Spalevićem, boravio je danas u radnoj posjeti Javnoj ustanovi za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci na Kakarickoj gori, gdje je sa direktorom ustanove Markom Čađenovićem, razgovarao o aktuelnim aktivnostima, rezultatima rada i planovima za naredni period, saopštili su iz Glavnog grada.

Azemović: Hrvatska snažan oslonac Crnoj Gori na putu ka EU

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:02

Savez Crnogoraca Hrvatske organizovao je 28. februara u Zagrebu, u Kancelariji Evropskog parlamenta, diskusiju na temu “Hrvatska i Crna Gora jučer, danas i sjutra”, saopštili su iz Ministarstva dijaspore.  

Mandić: Svako dijete u Crnoj Gori treba da se osjeća ravnopravnim građaninom bez obzira na jezik

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:45

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević i predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić govorili su na svečanoj akademiji povodom otvaranja manifestacije „Mart — mjesec srpskog jezika i književnosti“, koju je organizovao Studijski program za srpski jezik i južnoslovenske književnosti u amfiteatru Filološkog fakulteta u Nikšiću.  

Ivanović s Joanikijem razgovarao o prednostima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:37

Potrpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Iavnović susreo se danas s Mitropolitom crnogorsko-primorskim Joanikijem, s kojim je razgovarao o prednostima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i namjeri da se pregovarački proces završi do kraja ove godine.

FIFA uvodi četiri nova pravila na svjetskom prvenstvu!

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:35

Na predstojećem Svjetskom prvenstvo u fudbalu 2026, koje će se tokom ljeta igrati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku, biće uvedeno nekoliko novih pravila s ciljem ubrzavanja igre i smanjenja zadržavanja vremena.

Pali djelovi sa nadstrešnice na ulazu u Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:24

Djelovi sa nadstrešnice na ulazu u Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu danas su pali, javlja reporter Bete sa lica mjesta.  

Hadži Ismailova džamija u Nikšiću primjer suživota: „Jedni drugima smo braća“

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:17

Hadži Ismailova džamija u Grudskoj mahali, Nikšiću, najbolji je primjer suživota, dobra koje je odvraćalo od zla, ali i kako su pojedinci mijenjali lošu sliku jednog vremena, liječili rane i slali poruke zajedništva. Trenutno su u toku radovi na rekonstrukciji jedne od najstarijih džamija u Crnoj Gori koju je 1804. godine na temeljima srušene bogomolje obnovio bogati trgovac Hadži Ismail Lekić, a koja je 1952. godine proglašena kulturno-istorijskim spomenikom. Nakon rekonstrukcije, ponovo će se u njoj naći dva duboreza koja je uradio Željko Cerović i na najbolji način pokazao šta znači suživot, piše RTNK.  

Spalević: Tamo gdje su nam ostavili ruševine, vratićemo osmijeh i radost

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:03

Glavni grad Podgorica najavljuje obnovu devastiranog odmarališta Kekec u Sutomoru, s planiranom izgradnjom novog odmarališta do 2027. godine, čime će djeca ponovo dobiti prostor za igru i radost, saopštio je zamjenik gradonačelnika Boris Spalević.    

Milatović zakazao sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost za 9. mart zbog Bliskog istoka

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:51

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović zakazao je nastavak sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost za 9. mart u 11 sati, a imajući u vidu da predsjednik Vlade nije u zemlji ove sedmice.