Srijeda, 12.03.2025 | 13:03
IZVOR: net.hr

Stručnjaci upozorava na čestu GREŠKU pri nanošenju DEZODORANSA

Kako biste maksimalno iskoristili dezodorans, zapravo ga morate staviti uveče prije spavanja.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Nanošenje dezodoransa neizostavan je dio svakodnevne rutine većine ljudi, ali prema riječima doktorice specijalizirane za kožu Dr. Ree Adel, mnogi od nas to rade na pogrešan način. Ona je u videu na Tik Toku istaknula da ako nanosite dezodorans ujutro ili nakon vježbanja, "to radite pogrešno", a to bi mogao biti razlog "zašto vaš dezodorans ne djeluje".

"Kako biste maksimalno iskoristili dezodorans, zapravo ga morate staviti naveče prije spavanja, a to je zato što su vaše žlijezde znojnice manje aktivne dok spavate, što znači da dezodorans ima više vremena da prodjeluje", objasnila je dr. Ree.

Ova metoda može dovesti do bolje apsorpcije te tako učiniti dezodorans učinkovitijim sljedeći dan. Dr. Ree je, takođe, savjetovala nanošenje na suhu kožu za optimalnu apsorpciju, čime se eliminiše potreba za ponovnim nanošenjem tokom dana.

Dr. Lindsey Zubritsky iz Mississippija podržava ovaj savjet te je rekla da antiperspiranti najbolje djeluju kada se nanose noću zbog prirodnog procesa hlađenja tijela, dok se priprema za spavanje, koji je podstaknut povećanom proizvodnjom melatonina.

Kako dnevna svjetlost blijedi, razine melatonina rastu, što dovodi do smanjenja tjelesne temperature, krvnog tlaka i otkucaja srca, što signalizira tijelu da je vrijeme za odmor. Nanošenje dezodoransa ili antiperspiranta u skladu s ovim porastom melatonina može povećati njihovu učinkovitost kako bi se eliminirao neugodan miris iz znojnih žlijezda i upravljalo znojenjem.

Koja je razlika između dezodoransa i antiperspiranta?

Prema Healthlineu, dezodoransi i antiperspiranti smanjuju miris tijela na različite načine. Na primjer, dezodoransi djeluju na uklanjanje neugodnih mirisa, ali neće spriječiti znojenje. Obično su na bazi alkohola, a kada ih nanesete zakisele kožu, što je čini manje privlačnom za bakterije

Antiperspiranti, pak, imaju aktivne sastojke i obično su na bazi aluminijuma, koji privremeno blokira znojne pore, piše Bristol Live.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vujović: Izmjenama zakona jačamo pozorišnu umjetnost i kinematografiju

Srijeda, 13.05.2026 | 18:52

Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport jednoglasno je podržao Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pozorišnoj djelatnosti i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kinematografiji, kojima je, kako je saopšteno iz Ministarstva kulture i medija, predviđeno unapređenje normativnog i institucionalnog okvira za razvoj pozorišne umjetnosti i stvaranje efikasnijeg i stimulativnijeg sistema razvoja filmske industrije u Crnoj Gori.

Sumnja na virus blokirala kruzer sa 1.700 ljudi

Srijeda, 13.05.2026 | 18:46

Francuske vlasti privremeno su zabranile iskrcavanje putnika i članova posade sa kruzera "Ambition" u luci Bordo nakon pojave većeg broja slučajeva sumnje na gastroenteritis među putnicima.

Pojačane tenzije: Slovačka zatvorila granicu sa Ukrajinom

Srijeda, 13.05.2026 | 18:40

Slovačka je danas oko 15 časova zatvorila sve granične prelaze sa Ukrajina iz bezbjednosnih razloga, saopštila je Finansijska uprava Slovačke.

Prvi sastanak ad hok grupe značajan korak u procesu pristupanja Crne Gore

Srijeda, 13.05.2026 | 18:25

Nakon uspostavljanja Ad hoc radne grupe za izradu Ugovora o pristupanju Crne Gore – jednog od ključnih prioriteta Predsjedavanja Kipra u oblasti proširenja – danas je održan njen inauguralni sastanak, saopšteno je iz Kiparskog predsjedavanja Savjetom EU.

Od mikrofona do filmskog platna: Jala Brat dio kriminalističkog trilera

Srijeda, 13.05.2026 | 18:33

Bosanskohercegovački reper Jala Brat uskoro će se okušati i u glumačkim vodama, a prema informacijama regionalnih medija, dobio je ulogu u novom kriminalističkom trileru koji se ovih dana snima u Zagreb.

Šaranović i Bruner: MUP i UP ostaju snažno fokusirani na ispunjavanje završnih mjerila iz Poglavlja 24

Srijeda, 13.05.2026 | 18:17

Na marginama drugog Međunarodnog preglednog foruma o migracijama (IMRF), ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se sa Magnusom Brunerom, evropskim komesarom za unutrašnju politiku i migracije.

Vujičić: Građani snose posljedice lošeg vođenja sistema

Srijeda, 13.05.2026 | 18:11

Sve dok i mi sami, ali i institucije ne budemo spremni da priznamo greške iz prošlosti, ali i one koje se prave danas, građani će nastaviti da snose posljedice lošeg vođenja sistema, ocijenila je odbornica Evropskog saveza u SO Herceg Novi, Tanja Vujičić.

Nikšić: Muškarac osumnjičen za nasilje nad vanbračnom suprugom i prijetnje smrću

Srijeda, 13.05.2026 | 18:05

Osnovno državno tužilaštvo u Nikšiću je, nakon saslušanja, donijelo rješenje o zadržavanju i podnijelo predlog za određivanje pritvora K.A. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Vlada: Crna Gora nije dio pregovora o „trećim centrima“ za migrante

Srijeda, 13.05.2026 | 17:46

Vlada Crne Gore demantovala je navode koji su se pojavili na pojedinim internet adresama, a u kojima se država dovodi u vezu sa razgovorima o uspostavljanju takozvanih „trećih centara“ za prihvat odbijenih tražilaca azila.

Koncert Teodore Džehverović i Nućija 29. MAJA u Nikšiću

Srijeda, 13.05.2026 | 17:34

Spektakularni muzički događaj očekuje publiku u Sportskom centru Nikšić, gdje će 29. maja po prvi put nastupiti Teodora Džehverović i Nući.