Petak, 14.03.2025 | 14:28
IZVOR: klix.ba

Otkrivamo TAJNU - Kako sagorijeti 60% više KALORIJA dok HODATE

Hodanje je idealna fizička aktivnost za gotovo sve, jer je pristupačna, brza i zanimljiva rekreacija koja ne zahtijeva mnogo opreme ili novca.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Ne morate ići u teretanu da biste bili u formi i zdravi. To možete postići vrlo lako i besplatno, na primjer redovnom šetnjom. Osim što pomaže u gubitku težine, hodanje poboljšava i cjelokupno zdravlje, na primjer smanjujući rizik od kardiovaskularnih bolesti, a može biti dobro i za mentalno zdravlje.

Deset minuta brzog hodanja dnevno ima mnoge zdravstvene prednosti i ubraja se u preporučenih 150 minuta nedjeljnog vježbanja. Međutim, ako je vaš cilj da smršate, to nije tako lako, jer morate sagorjeti više kalorija nego što ih unosite. Hodanjem se sagorijeva oko 100 kalorija po milji, ali možete sagorjeti više povećanjem intenziteta, što se može postići promjenom tehnike hodanja.

Istraživanja su pokazala da brzo hodanje brzinom od 5,6 kilometara na sat uzbrdo sagorijeva 60 posto više kalorija nego hodanje po ravnoj površini. Istraživanje koje je objavila web stranica verywellfit, pokazalo je da je osoba teška 68 kilograma sagorjela dodatnih 48 kalorija po milji.

Američki koledž sportske medicine takođe je otkrio da svaki postotak nagiba povećava sagorijevanje kalorija za oko 12 posto. Ovo je ekvivalentno deset više kalorija po milji za osobu tešku 68 kilograma. Stoga će vam povećanje od deset posto pomoći da sagorite dvostruko više kalorija po milji. Ako imate pristup traci za trčanje, jednostavno možete podesiti nagib, kako biste pratili koliko kalorija sagorijevate.

Iako može biti teško održavati stabilan nagib dok hodate vani, pokušajte odabrati neravni teren kako biste povećali broj otkucaja srca. Metaboličko istraživanje pokazuje da sagorijevate 6,6 posto više kalorija po milji, nego hodajući po ravnom terenu. Čak i ako hodate uzbrdo pa nizbrdo, i dalje ćete sagorjeti više kalorija nego hodajući po ravnoj površini.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U kotorskoj luci danas dva broda

Utorak, 30.06.2026 | 14:15

U kotorskoj luci danas su usidrena dva broda, sa preko 5.000 putnika, saopšteno je iz Luke Kotor, javlja Radio Kotor.

Mlade "lavice" oštećene za prvo mjesto, slijedi četvrtfinale Mundijala

Utorak, 30.06.2026 | 12:58

Mlade "lavice" su stale na korak od senzacije i pobjede protiv Danske koja bi im donijela prvo mjesto u grupi III glavne runde Svjetskog prvenstva u Kini.

MPNI: Savremena oprema i infrastruktura za moderniju Policijsku akademiju

Utorak, 30.06.2026 | 15:33

U okviru projekta "Bezbjednost za sve" (Security 4 All), koji Policijska akademija u Danilovgradu, kao nosilac projekta, realizuje u partnerstvu sa kompanijama Titan Security, Guardian World, SAB Security Montenegro i Udruženjem za zaštitu na radu, uspješno je realizovana značajna faza ulaganja u infrastrukturu i savremenu opremu za praktičnu obuku, uz podršku Regionalnog challenge fonda (RCF). To je saopšteno iz Ministarstva nauke, prosvjete i inovacija.

Drama na nebu: Avion iz Varšave poletio ka Tel Avivu, pa poslao signal za otmicu i naglo promijenio rutu, Izrael digao borbene letjelice

Utorak, 30.06.2026 | 17:04

Let iz Varšave za Tel Aviv preusmjeren je nazad kod Kipra, a sve nakon što je iz aviona prema kontrolama leta upućen tzv. hijacking signal, odnosno oznaka otmice aviona.

Milatović sa Grinkevičem: Crna Gora ostaje pouzdan saveznik i aktivan dio evropske bezbjednosti

Utorak, 30.06.2026 | 13:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se sa vrhovnim komandantom savezničkih snaga za Evropu, generalom Aleksusom G. Grinkevičem, sa kojim je razgovarao o ulozi Crne Gore u NATO-u, jačanju kolektivne odbrane, bezbjednosnim izazovima u Evropi i regionu, kao i modernizaciji odbrambenih sposobnosti, saopšteno je iz Kabineta predsjednika.

Pulišić: Spremni smo za ovaj trenutak

Srijeda, 01.07.2026 | 12:38

Fudbalski reprezentativac Sjedinjenih Američkih Država Kristijan Pulišić izjavio je da je potpuno spreman za meč protiv Bosne i Hercegovine i da može da igra koliko god utakmica bude trajala.     

Ljiljanić: Naredne godine glavni radovi na dionici Mateševo–Andrijevica, u pripremi i tri obilaznice

Srijeda, 01.07.2026 | 12:27

Monteput paralelno priprema pet velikih infrastrukturnih projekata – nastavak auto-puta prema Andrijevici, obilaznice oko Podgorice, Budve i Bara, ali i novu saobraćajnicu od Čeva do Krivošija, koja bi trebalo da skrati putovanje prema Herceg Novom i zapadnom dijelu Boke. U toj državnoj kompaniji očekuju da naredne godine počnu glavni radovi na dionici Mateševo–Andrijevica, dok su za obilaznicu Podgorice i obilaznicu Bara u toku pripreme tenderske i projektne dokumentacije.  

Mitrović: Nepoznanica smo i za mene

Srijeda, 01.07.2026 | 12:18

Crnogorski košarkaši doputovali su u Porto, gdje ih u četvrtak očekuje duel sa Portugalom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.     

Camaj – Alhantuli: Crna Gora i Palestina njeguju prijateljske odnose

Srijeda, 01.07.2026 | 12:04

Potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj sastao se sa ambasadorom Države Palestine u Crnoj Gori Rabijem Alhantoulijem, sa kojim je razgovarao o bilateralnim odnosima i aktuelnoj situaciji na Bliskom istoku.  

Kako vježbanje može poboljšati mentalno zdravlje

Srijeda, 01.07.2026 | 12:01

Kada se suočavate s problemima mentalnog zdravlja, uključivanje kretanja i vježbanja u vašu rutinu može biti moćan način za podizanje raspoloženja.

Ulcinj: Žena osumnjičena za trgovinu ljudima na štetu svoje troje maloljetne djece

Srijeda, 01.07.2026 | 11:52

Ulcinjska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv V.A. (29) iz Ulcinja zbog sumnje da je počinila krivično djelo trgovina ljudima na štetu svoje troje maloljetne djece. Istraga je pokrenuta nakon saobraćajne nezgode u kojoj je povrijeđeno šestogodišnje dijete, a policija je utvrdila sumnju da je osumnjičena primoravala djecu da prose i sav prikupljeni novac predaju njoj.     

Zirojević nakon odgađanja sjednice: Neko ne želi kontrolu ANB-a i bezbjednosnog sektora

Srijeda, 01.07.2026 | 11:37

Sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu, na čijem je dnevnom redu bio izvještaj o radu Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) za prošlu godinu, nije danas održana, potvrđeno je Portalu RTCG iz Skupštine.     

Ivanović: Irsko predsjedavanje dolazi u odlučujućem trenutku za evropsku budućnost Crne Gore

Srijeda, 01.07.2026 | 11:24

Irsko predsjedavanje dolazi u odlučujućem trenutku za evropsku budućnost Crne Gore, poručio je potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović.  

ACV i Opština Zeta zajedno u prevenciji zloupotrebe dronova

Srijeda, 01.07.2026 | 10:45

Nezakonita upotreba bespilotnih vazduhoplova (dronova) biće efikasnije suzbijana zahvaljujući Sporazumu o saradnji, koji su Agencija za civilno vazduhoplovstvo (ACV) i Opština Zeta zaključile s ciljem očuvanja i unapređenja sigurnosti vazdušnog saobraćaja, zaštite građana i imovine, te jačanja institucionalnog djelovanja.  

Netanjahu poručio Erdoganu: Bilo bi mudro da se smiri, 400 godina osmanske vladavine je završeno

Srijeda, 01.07.2026 | 10:33

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da bi turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan trebao da se "smiri" kada je riječ o njegovoj retorici prema Izraelu.