Subota, 15.03.2025 | 10:58
IZVOR: rts.rs/CNN/BBC

KRAJ jedne ere: Poslije 28 godina, Donatela Versače ODLAZI sa mjesta glavnog kreativnog direktora

Italijanska luksuzna modna kuća „Versače“ objavila je da Donatela Versače, poslIJe 28 godina, odlazi sa funkcije glavnog kreativnog direktora i preuzima ulogu ambasadora brenda.




Foto: YouTube screenshot/Versace

Donatela Versače – rijetka žena na čelu velikog modnog brenda i kulturna ikona poznata po svom osnaživanju žena i podršci LGBTK+ zajednici – mlađa sestra dizajnera Đanija Versačea, koji je osnovao brend 1978. godine, postala je kreativni direktor 1997. nakon što je Đani ubijen.

Kuća „Versače“ ima jedinstveno nasljeđe i neskriveno maksimalističku estetiku sa svojim prepoznatljivim baroknim printovima, živopisnom paletom boja i provokativnim stilom. Pod upravom Donatele Versače, brend je imao kampanje visokog profila u kojima su učestvovale Madona, Bijonse i Dženifer Lopez. Na njihovim revijama pistom su prošli svi najpoznatiji supermodeli.

Kulturni uticaj Donatele Versače je toliko ogroman da je Lejdi Gaga nazvala pjesmu po njoj; Penelope Kruz ju je igrala u drami Ubistvo Đanija Versačea: Američka zločinačka priča; i pojavila se u filmu Zulender.

Kako Donatela (69) završava svoju kreativnu vladavinu, njen nasljednik će postati prvi dizajner brenda koji nije iz porodice. Dario Vitale, dolazi sa mjesta direktora dizajna i imidža „Pradinog“ brenda Miu Miu.

Emanuel Gincberger, izvršni direktor „Versačea“ od 2022. godine, nazvao je Vitalea „rijetkim talentom, koji duboko poštuje suštinu i vrijednosti 'Versačea' i jasno razumije njegov potencijal rasta“.

Do kadrovske promjene je došlo usred spekulacija da je grupa „Prada“ zainteresovana za kupovinu „Versačea“ od grupe „Kapri holdings“, koja je za dvije milijarde eura otkupila modnu kuću 2018. godine.

U saopštenju objavljenom u četvrtak, „Kapri holdings“ je naveo da će se Donatela sada „posvetiti podršci 'Versačeovih' filantropskih i dobrotvornih poduhvata i da će ostati globalni ambasador brenda".

Dodaje se da su odluke bile dio „promišljenog plana sukcesije" i da je Vitale zaslužan kao „snažan lider u dizajnu" čiji će „talenat i vizija biti ključni u rastu 'Versačea'".

U saopštenju kompanije se takođe zahvaljuje Donateli Versače za sve što je učinila za brend i što je odigrala „sveobuhvatnu ulogu u globalnom uspiehu kompanije".

Donatela je takođe objavila svoju izjavu na Instagramu za svojih 12 miliona pratilaca, rekavši da je „najveća čast u mom životu da nastavim sa nasleđem mog brata Đanija“. „Versače je u mom DNK i uvijek u mom srcu.“

„Promovisanje sledeće generacije dizajnera mi je uvijek bilo važno. Oduševljena sam što će nam se Dario Vitale pridružiti i uzbuđena što ću vidjeti Versače novim očima.“

Donatela se takođe smatra oličenjem modne kuće koju je izgradila – uvijek se pojavljivala u modelima jarkih boja koji su sinonim za brend, a njena platinasto plava kosa joj je osiguravala da se uvijek ističe.

„Versače“, koji su Donatela i njena braća Santo i Đani osnovali u Milanu 1978. godine, prodat je grupi „Majkl Kors“ 2018. godine, koja je potom naredne godine pripojena „Kapri holdingsu“.

Italijanski brend je donosio 20% od 5,2 milijarde eura ukupnih prihoda „Kapri holdinga“ u 2024. godini.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović: Usvajanje Zakona SNAŽAN SIGNAL američke podrške

Petak, 21.11.2025 | 13:27

Usvajanje Zakona o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana biće snažan signal američke podrške našem demokratskom razvoju, vladavini prava i sveobuhvatnoj saradnji, otvarajući prostor za nove zajedničke inicijative i dodatno jačanje partnerstva. To je saopštio predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tokom radne posjete Vašingtonu, povodom obilježavanja 120 godina diplomatskih odnosa između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država.

Njemačka štampa: Salah svojim potezima sputava Virca

Petak, 21.11.2025 | 13:21

Liverpul je daleko od šampionske forme iz prošle sezone, a ni super pojačanja nikako da krenu na pravi naačin – među njima je i veliki maestro Florijan Virc.

Uhapšen još jedan Pakistanac: Osumnjičen za krijumčarenje migranata u reonu Božaja

Petak, 21.11.2025 | 13:11

U nastavku policijsko – tužilačkih aktivnosti službenika Regionalnog centra granične bezbjednosti “Centar” na otkrivanju i suzbijanju ilegalnih migracija, u kojima je prethodno lišen slobode maloljetni Pakistanac osumnjičen za krijumčarenje migranata, sinoć su policijski službenici po nalogu postupajućeg tužioca lišili slobode još jednog državljanina Pakistana - T.A.B. (26), saopšteno je iz Uprave policije.

Cijela porodica slavi - Nikolina Kovač i Saša Kapor otkrili POL bebe

Petak, 21.11.2025 | 13:00

Nikad emotivniji.

Bizarna povreda, Kol Palmer slomio nožni prst

Petak, 21.11.2025 | 13:00

Engleski vezista i as Čelsija Kol Palmer neće biti na raspolaganju za predstojeći meč protiv Barnlija, nakon što je doživio nezgodu kod kuće i slomio nožni prst.    

Počinju kvalifikacije za SP: Evo ko je na širem spisku košarkaške reprezentacije

Petak, 21.11.2025 | 12:41

Objavljen je širi spisak košarkaške reprezentacije Crne Gore za mečeve kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.   

Mještani Gornje Gorice traže razgovor sa Mujovićem: Ako nema odgovora, slijede radikalniji potezi

Petak, 21.11.2025 | 12:35

Organizacioni odbor Gornje Gorice pozvao je gradonačelnika Podgorice, dr Sašu Mujovića, na razgovor o valorizaciji područja Sadina. Uprkos zvaničnom pozivu upućenom krajem oktobra, mještani još nijesu dobili informaciju o terminu sastanka, iako je riječ o pitanju koje direktno pogađa oko stotinu porodica iz Gornje i Donje Gorice te Tološa, navodi se njihovom saopštenju .   

Vrhovni sud produžio pritvor Peroviću zbog opasnosti od bjekstva

Petak, 21.11.2025 | 12:19

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 18. novembra 2025. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog P. P., donijelo je rješenje da se okrivljenom produži pritvor za tri mjeseca, odnosno do 22. februara 2026.godine.

Zenović: Crna Gora ne teži samo ravnopravnom članstvu u EU, aktivno oblikujemo svoje mjesto u ujedinjenoj Evropi

Petak, 21.11.2025 | 12:13

Zenović je predstavio rezultate koje je Crna Gora ostvarila u okviru Reformske agende, naglasivši da jasno pokazuju našu posvećenost ubrzanoj integraciji  

Andrijevica: Oduzeto oružje, municija i preko 550 komada tableta – jedna osoba procesuirana

Petak, 21.11.2025 | 11:41

Beranska policija je pretresom kuće R.M. (54) iz Andrijevice pronašla i oduzela tri komada vatrenog oružja, municiju, i preko 500 komada tableta. On je procesuiran nadležnim tužilaštvima, saopšteno je iz Uprave policije.