Ponedjeljak, 17.03.2025 | 11:54
IZVOR: 24sedam.rs

Izbjegnite GREŠKE na putovanjima - Pet savJeta za najbolju AVANTURU

Ne dozvolite da vas neorganizovanost dovede do neuspješnog putovanja i lošeg raspoloženja.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Ništa ne može da zamjeni uzbuđenje i radost otkrivanja novih destinacija, ali to često može biti pomućeno stresom i problemima ako nismo dobro pripremljeni za put.

Često se dešava da zbog lošeg planiranja zaboravimo bitne stvari, da se suočimo sa neočekivanim problemima ili da ne možemo uživati u trenutku zbog toga što smo previše opterećeni organizacijom.

Ključno je da naučimo kako da balansiramo između želje za istraživanjem i pametnog planiranja koje će nas osloboditi stresa. Bilo da putujete prvi put ili ste iskusni avanturista, ovi savjeti će vam pomoći da svaki trenutak na putovanju bude uživanje, bez stresa i problema.

Pratite vremensku prognozu

Vremenski uslovi mogu uveliko uticati na vaš plan putovanja. Bez obzira na to gdje putujete, vremenska prognoza je važan faktor koji treba uzeti u obzir. Provjerite prognozu za destinaciju nekoliko dana prije nego što krenete, kao i tokom putovanja.

Na osnovu tih informacija, prilagodite svoj raspored i pakovanje. Ako putujete u zemlju sa promjenjivim vremenom, obavezno spakujte odjeću koja je pogodna za različite vremenske uslove – kišnu jaknu, lagane slojeve za toplije dane, ali i nešto toplije za noći. Osim što ćete biti spremni za sve, ovakav oprez može vam uštedjeti mnogo vremena, novca i stresa.

Budite spontani

Kada planirate putovanje, važno je da se ne preopteretite planiranjem do poslednjeg detalja. Iako je ključno da unaprijed rezervišete osnovne stvari poput smještaja, prevoza i ključnih atrakcija, isto tako morate dozvoliti sebi fleksibilnost.

Spontano istraživanje lokalnih ulica, otkrivanje malih restorana koje nisu na turističkim mapama, ili odlazak na neplanirane izlete mogu vam donijeti iskustva koja se ne mogu rezervisati online.

Ovaj balans između planiranja i spontanosti omogućava vam da uživate u nezaboravnim trenucima koje ćete pamtiti zauvijek. Da biste imali dovoljno vremena za ovakve spontane aktivnosti, imajte na umu da ne pretrpate dnevne rasporede i ostavite nekoliko sati slobodnih za iznenađenja.

Uživajte u putovanju, ali ne zaboravite na sigurnost

Sigurnost je jedan od najvažnijih aspekata svakog putovanja. Bez obzira na to gdje putujete, nikada ne biste smjeli da zaboravite na nekoliko ključnih bezbjednosnih savjeta. Prvo, obavezno nosite samo manju količinu gotovine, a kartice i važna dokumenta, kao što su pasoš i karte, držite na sigurnom mjestu, na primjer u novčaniku koji nosite ispod odjeće ili u sigurnosnom džepu.

Takođe, informišite svoju banku o putovanju, jer mnoge banke blokiraju kartice koje se koriste u inostranstvu iz sigurnosnih razloga. Kada ste na destinaciji, obratite pažnju na svoje stvari, posebno u gužvama ili turističkim atrakcijama, jer su džepne kradje česte.

Ne zaboravite ni na onlajn sigurnost – koristite sigurnu internet vezu i izbjegavajte javne Wi-Fi mreže za obavljanje finansijskih transakcija. Na kraju, bilo bi dobro da se upoznate sa lokalnim zakonima i pravilima, jer svaka zemlja ima svoje specifičnosti.

Iskoristite tehnologiju za bolju organizaciju

Tehnologija je danas nezaobilazni deo svakog putovanja. Postoje brojne aplikacije koje mogu učiniti vašu avanturu jednostavnijom i organizovanijom. Google Maps je sjajan alat za navigaciju, a može vam pomoći i da pronađete najbliže restorane, atrakcije i prodavnice. 

Takođe, aplikacije za prevođenje poput Google Translate-a mogu biti spas kada se nađete u zemlji čiji jezik ne govorite. Uzmite u obzir i aplikacije za praćenje letova, koje vam mogu pomoći da pratite kašnjenje leta ili da pronađete povoljne karte. Ne zaboravite i na offline karte, jer možete naići na područja gdje je signal slab, a to će vam pomoći da se ne izgubite.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Potpuno bezazlen predmet zbog kojeg vas mogu zaustaviti na aerodromu - njegovo pakovanje aktivira alarme

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 09:12

Špil karata nije zabranjen ni u jednoj aviokompaniji i mnogi ga nose u ručnoj prtljazi, no njegov oblik može aktivirati upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i uzrokovati zadržavanje u redu.

Putujete u EU s mačkom ili psom? Obratite pažnju na nova pravila koja su stupila na snagu

Nedjelja, 26.04.2026 | 17:02

Evropska komisija saopćila je kako od danas, tj, 22. aprila, na snagu stupiti ažurirana pravila kada je riječ o putovanju s psima i mačkama u Evropsku uniju.

Najbolje svjetske destinacije koje možete obići sa bebama i malom djecom

Petak, 24.04.2026 | 12:28

Porodična putovanja mogu biti veoma prijatna, ali posete pojedinim atrakcijama sa malom djecom zahtijevaju dodatno planiranje zbog gužvi, dugih redova i zahtjevnog terena, koji mogu izazvati stres.

Greška koju pravi većina putnika zbog koje ih zaustavljaju na aerodromu

Srijeda, 22.04.2026 | 12:21

Ovaj bezopasni predmet nije zabranjen od strane nijedne aviokompanije i mnogi ga pakuju u ručni prtljag, ali njegov oblik može aktivirati znakove upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i dovesti do zadržavanja u redu.

Građani sve više putuju: Raste interesovanje, Evropa i Mediteran u vrhu izbora za praznike i ljeto

Utorak, 21.04.2026 | 11:35

Budimpešta, Rim i Katanija već se izdvajaju kao najtraženije destinacije za praznične aranžmane, dok se interesovanje za ljeto sve jasnije usmjerava ka Mediteranu, posebno grčkim ostrvima i turskim ljetovalištima. Među njima prednjači Antalija, čija popularnost raste zahvaljujući direktnoj avio-liniji iz Podgorice, kazala je Ana Vukićević, vlasnica turističke agencije „Put pod noge“ u razgovoru za portal Kolektiv.me.

Istraživanje Spektrum Analitika: DPS 26,3 odsto, PES 20,2 odsto, NSD 15,1 odsto, DNP 7,5 odsto...

Utorak, 28.04.2026 | 10:36

Demokratska partija socijalista ima podršku 26,3 odsto građana, Pokret Evropa sad 20,2 odsto, Nova srpska demokratija 15,1 a Demokratska narodna partija 7,5 odsto, pokazalo je istraživanje agencije Spektrum analitika.

Miss Crne Gore među jedan odsto najinteligentnijih ljudi na svijetu

Utorak, 28.04.2026 | 15:07

Aktuelna Miss Crne Gore, Andrea Nikolić, još jednom je ispisala istoriju - ovog puta kao prva Miss Crne Gore koja je postala članica Mense.

Revolucija u prevozu: Leteći taksi poletio u Njujorku

Utorak, 28.04.2026 | 10:55

Kompanija za električne vazdušne taksije Joby Aviation u petak je izvela prve demonstracione letove letjelice sa vertikalnim polijetanjem i sletanjem (eVTOL) između dvije tačke u Njujorku i nastavlja testiranja i ove nedjelje.

Sošić: Podrška protestu zbog nepotpisivanja novog Opšteg kolektivnog ugovora

Utorak, 28.04.2026 | 10:44

Preokret pruža punu podršku zahtjevima i protestnom okupljanju koje organizuje Unija slobodnih sindikata u vezi sa njihovim zahtjevom za potpisivanje novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanjem zarada.

Odluka Višeg suda: Medojević da plati Spajiću 3.000 eura zbog povrede časti i ugleda, odluku da objavi u medijima o svom trošku

Utorak, 28.04.2026 | 11:25

Lider Pokreta za promjene, Nebojša Medojević, moraće da isplati premijeru Milojku Spajiću tri hiljade eura zbog povrede časti i ugleda, nakon što je Viši sud u Podgorici drugostepenom presudom potvrdio prvobitnu odluku u tom slučaju.

MZD: Osuđuje svaki oblik nasilja nad zdravstvenim radnicima, odbacujemo tvrdnje o "sistemskom zanemarivanju

Srijeda, 29.04.2026 | 10:04

Povodom navoda menadžmenta Opšte bolnice Bijelo Polje, prenesenih u medijima, Ministarstvo zdravlja Crne Gore saopštilo je da najoštrije osuđuje svaki oblik nasilja nad zdravstvenim radnicima, smatrajući takve postupke apsolutno neprihvatljivim i društveno nedopustivim.

Mugoša podnio inicijativu za saslušanje ministara oko Opšteg kolektivnog ugovora

Srijeda, 29.04.2026 | 09:32

Predsjednik poslaničkog kluba Evropskog saveza u Skupštini Crne Gore, Boris Mugoša podnio je inicijativu da se održi saslušanje resornih ministara zaduženih za socijalni dijalog i finansije, ministarke Naide Nišić i ministra Novice Vukovića, povodom kompleksne situacije oko Opšteg kolektivnog ugovora.

Mask tvrdi: Novac uskoro potpuno gubi smisao

Srijeda, 29.04.2026 | 09:22

Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask, smatra da je besmisleno štedeti za penzionerske dane jer će, kako tvrdi, sa razvojem veštačke inteligencije (AI) nastati izobilje.

NBA sprema veliku reformu: Novi "3-2-1" sistem protiv "tankovanja"

Srijeda, 29.04.2026 | 09:17

NBA liga razmatra uvođenje nove reforme draft lutrije pod nazivom "3-2-1", sa ciljem da suzbije sve učestaliju praksu tankovanja.

Butorović: Neophodna snažnija zaštita najvrednijih lokaliteta kroz reformu sistema izdavanja dozvola

Srijeda, 29.04.2026 | 08:53

Predsjednik Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskog nadzora i ministar u Vladi Crne Gore, Milutin Butorović, boravio je sa saradnicima u radnoj posjeti Upravi za zaštitu kulturnih dobara, gdje je sa direktoricom Uprave, Petrom Zdravković, razgovarao o unapređenju mehanizama zaštite najznačajnijih lokaliteta u državi, saopšteno je iz Vlade.

Zelenski: Ukrajina će početi da izvozi višak oružja, proizvodimo više nego što nam treba

Srijeda, 29.04.2026 | 08:31

Ukrajina se priprema za izvoz oružja jer zemlja proizvodi više nego što je potrebno njenim oružanim snagama , rekao je u utorak ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Tramp: Merc ne zna o čemu govori, nije ni čudo što Njemačkoj ide tako loše i ekonomski i uopšte...

Utorak, 28.04.2026 | 21:37

Njemački kancelar Fridrih Merc kazao je ranije da Amerikanci očigledno nemaju strategiju u ratu sa Iranom.

Napadnut tehničar bjelopoljske bolnice, nanesene mu teške tjelesne povrede, osumnjičeni na saslušanju

Utorak, 28.04.2026 | 21:00

Iz bjelopoljske bolnice "Vijestima" je potvrđeno da je Milićević zadobio povrede u vidu preloma nosa.

Bešić: Rast PES-a, DPS drži stabilnu podršku

Utorak, 28.04.2026 | 20:07

Istraživanje pokazuje da od svih partija DPS uživa stabilnu podršku, dok najviše varira biračko tijelo URE i Evropskog saveza. Porastao je rejting PES-a, a zbog dešavanja u koaliciji Za budućnost Crne Gore, gdje je Nova ostala u vlasti, a DNP otišao u opoziciju, bilježe se najinteresantnije promjene.

Građani plaćaju „za svaki slučaj“ - Kada je zaista potrebna međunarodna vozačka?

Utorak, 28.04.2026 | 21:27

Većina građana prije putovanja izvadi međunarodnu vozačku dozvolu, iako im u mnogim slučajevima nije potrebna. Nacionalna vozačka dozvola važi u većini evropskih zemalja, zato je važno provjeriti gdje se traži međunarodna vozačka.