Subota, 22.03.2025 | 20:35
IZVOR: una.rs

Da li ste pod DIGITALNIM stresom? Saznajte kako da ga POBIJEDITE

Sa napretkom tehnologije suočili smo se i sa mnogim problemima, a oni su često povezani sa uticajem previše informacija na naše mentalno zdravlje.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Nema sumnje da je tehnologija u velikoj meri unaprijedila mnoge aspekte naših života – bilo da želimo da se družimo sa prijateljima, da se opustimo uz omiljenu seriju, naručimo obrok ili istražimo neku temu, sve nam je dostupno sa samo nekoliko klikova.

Međutim, sa napretkom tehnologije suočili smo se i sa mnogim problemima, a oni su često povezani sa uticajem previše informacija na naše mentalno zdravlje.

Internet, posebno društvene mreže, izvor je beskrajne zabave i informacija. Ali sigurni smo da ste se bar jednom našli u situaciji u kojoj vas je beskrajno skrolovanje ostavilo sa osjećanjem anksioznosti i stresa.

Kada kombinujemo ovu beskrajnu dostupnost informacija sa činjenicom da mnogi od nas takođe koriste tehnologiju u svom radu, često se susrećemo sa digitalnim stresom.

Šta je digitalni stres?

Digitalni stres je novi termin koji opisuje osjećanja stresa, anksioznosti i preopterećenja koji mogu nastati uslijed sve većeg oslanjanja na digitalnu tehnologiju, kako objašnjava psiholog Liza Stroman za portal Mind Body Green.

Jasno je da je digitalni stres uzrokovan preteranim okruženjem tehnologije, ali postoji nekoliko ključnih faktora koji mogu izazvati anksioznost i osjećaj iscrpljenosti.

Prvi je konstantan protok ogromne količine informacija, do te mjere da može izgledati nemoguće pratiti to. Tu je i FOMO, strah od propuštanja, koji se često javlja zbog društvenih medija, gde se čini da je svima bolje od nas.

Prekomerna upotreba tehnologije, posebno društvenih medija, dovodi do osećaja isključenosti iz stvarnog života, što ima negativne posledice po mentalno zdravlje i međuljudske odnose.

Kako se nositi sa digitalnim stresom

Iako može izgledati kao najočiglednije rešenje da jednostavno odložite telefon, za mnoge to nije izvodljivo – ako koristite tehnologiju za posao ili morate da budete dostupni svojoj djeci i porodici, ostavljanje telefona kod kuće vjerovatno nije opcija za vas. Međutim, psiholozi savjetuju da digitalni stres možete znatno da smanjite ako preduzmete nekoliko sljedećih koraka.

1. Postavite granice i pauze

Odredite određena vremena tokom dana kada nećete koristiti digitalne uređaje, na primjer tokom obroka i prije spavanja. Dobra ideja je pravilo 50-10, metod koji je odličan ako radite za računarom – na svakih 50 minuta vremena pred ekranom, napravite desetominutnu pauzu da se pomjerite i istegnete.

2. Isključite (neka) obavještenja

Stalna obavještenja nas često "tjeraju" da podignemo telefone. Zato je dobra ideja da isključite sva obavještenja osim onih koja su vam zaista potrebna.

3. Dajte prioritet brizi o sebi

Ako osjećate da vas je "uhvatio" digitalni stres, odvojite se od telefona ili računara i preusmjerite se na pozitivnu, opuštajuću aktivnost – vježbanje, meditaciju ili šetnju.

4. Izbjegavajte multitasking

Da li ste ikada uhvatili sebe kako skrolujete kroz društvene mreže i istovremeno odgovarate na poslovne e-poruke – to se zove digitalni multitasking i može dovesti do preopterećenja i "sagorijvanja". Pokušajte da izbjegnete ovo i fokusirajte se na jedan po jedan zadatak.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

jednostavan trik koji RODITELJI obožavaju - Evo kako da DIJETE zapamti vaš broj MOBILNOG TELEFONA

Subota, 15.11.2025 | 18:16

Možda se čini nepotrebnim i beskorisnim, ali pamćenje ne karakterište svako dijete. Navikli smo na ideju da je u njihovim godinama upijanje informacija i pamćenje veoma lako, ali to nije uvijek slučaj.

Evo zašto se djeca NAJGORE ponašaju kada su sa mamom? Razlog će vas OBRADOVATI

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 08:49

Jesi li ikada primjetile kako su va[a deca poput anđela s drugima – s bakom, učiteljima ili čak potpunim strancima na ulici – ali čim ostanu samo s ama, postanu pravi mali vragolani?

Deset OPASNIH stvari koje bi trebalo da DOPUSTIMO djetetu da radi

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 08:59

Iako savremeni svijet nije ništa opasniji nego što je bio pre trideset ili četrdeset godina, ipak se ponekad ojsećamo kao da živimo na opasnijem mjestu.

Topli čaj ili hladna kafa? Istraživanje otkriva kako TEMPERATURA NAPITKA utiče na tijelo i um

Subota, 01.11.2025 | 15:48

Bilo da je u pitanju topla čokolada ili hladna kafa, temperatura pića, kao i vrijeme kada ih konzumirate, može uticati na vaše raspoloženje, kažu istraživači.

Dani su kraći, a ovo morate da znate: Ključni TRIKOVI za preživljavanje zime BEZ umora

Utorak, 28.10.2025 | 15:12

Sezonske promene često remete našu sposobnost da se kvalitetno odmorimo, ostavljajući nas iscrpljenima i bezvoljnima tokom dana. Istraživanja potvrđuju da čak 34% odraslih zimi spava više, ali to ne znači nužno i bolje.

Beograd: Ubijen VOĐA navijača Partizana

Subota, 22.11.2025 | 18:11

Na Novom Beogradu, iza trafike na Bulevaru Arsenija Čarnojevića, ubijen je T.P. (25), vođa navijača Partizana iz Zemuna. Mladić je ubijen sa nekoliko hitaca.

FOTO - Sudbina ih spojila i u stvarnom životu: Luka Raco se OŽENIO sa koleginicom

Subota, 22.11.2025 | 17:52

Naš popularni glumac danas se oženio dugogodišnjom partnerkom, koleginicom Ninom Mrđom.    

Volite prazničnu atmosferu i božićne vašare, ali ne i ZIMU? Evo zašto je Malta vaša IDEALNA destinacija za Novu godinu

Subota, 22.11.2025 | 17:31

Novembar je uveliko tu i već sada kreće ono poznato pitanje: gdje ćeš za Novu godinu? Zima i praznični period za mnoge su vreme kada želimo da pobjegnemo od hladnoće i gužvi, a opet da doživimo nešto posebno, drugačije i inspirativno. Ako razmišljate o idealnom mestu za doček Nove godine, Malta vam može ponuditi savršenu kombinaciju – najtopliju klimu u Evropi, izuzetnu kulturnu i versku tradiciju, prelepe pejzaže i jedinstvenu prazničnu atmosferu, piše kulturizam.com.

Jakšić-Stojanović u Madridu: Borba protiv NASILJA partnerstvo svih DRUŠTVENIH AKTERA

Subota, 22.11.2025 | 17:11

Na poziv Svjetske zdravstvene organizacije, delegacija Crne Gore, predvođena ministarkom prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđelom Jakšić Stojanović, boravila je u Kraljevini Španiji, gdje je učestvovala na globalnom događaju “I believe you”: Building Survivor-Centered Health Systems for Women and Girls, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Iznenadite nepca: Neobična MUSAKU s KUPUSOM koju morate probati

Subota, 22.11.2025 | 16:57

Sigurno ste probali razne vrste musake – od klasičnog krompira do sočnih tikvica – ali danas vam donosimo recept za netipičnu musaku s kupusom. Iako vam na prvu može djelovati neobično, svaki zalogaj će vas uvjeriti da je ova kombinacija sočne junetine, blagog kupusa i zlatne korice sira trapista prava čarolija.

Rasta pokazao šta je dobio od ćerke Tare za rođendan: "Ovo mi je najljepši poklon" (FOTO)

Subota, 22.11.2025 | 16:39

Raznježila je tatu.

Mijović pred Partizan: Ekipa da REAGUJE nakon loše partije protiv Kluža

Subota, 22.11.2025 | 16:30

Košarkaši SC Derbija sjutra gostuju Partizanu. Trener "studenata" Petar Mijović kazao je da želi da vidi reakciju svog tima nakon poraza od Kluža u prethodnom kolu.

Jovanović: Budva najrazvijenija opština u Crnoj Gori, budžet Opštine za ovu godinu iznosi 69 miliona eura

Subota, 22.11.2025 | 16:03

Svečanom sjednicom Skupštine opštine Budva, proslavljen je 22. novembar - Dan opštine i Dan oslobođenja. Svečanu sjednicu je otvorio predsjednik Skupštine opštine, Petar Odžić, te je podsjetio na 22. novembra 1944. godine kada su hrabri borci Prve bokeške brigade Narodnooslobodilačke vojske, zajedno sa ostalim partizanskim jedinicama, ušli u grad i istjerali fašističkog okupatora.

Koprivica: Ohrabruje činjenica da žene sve ČEŠĆE prijavljuju NASILJE

Subota, 22.11.2025 | 15:55

U svjetlu učestalih dešavanja u našoj državi i velikog broja prijava porodičnog nasilja, najčešće od strane žena, ipak ohrabruje činjenica da žene danas sve češće prijavljuju ove vidove nasilja, poručila je Nada Koprivica iz SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić.

Skupština u utorak o IZBORU sudija Ustavno suda

Subota, 22.11.2025 | 15:47

O sudbini Ustavnog suda u Skupštini će se ponovo odlučivati naredne sedmice.