Nedjelja, 23.03.2025 | 10:21
IZVOR: superzena.b92

Najbolji očevi imaju OVE osobine: Njihova djeca izrastaju u SJAJNE ljude

Očevi su, baš kao i majke, veoma važni za razvoj i napredak djeteta, a odnos koji razvijaju obilježiće dijete za cijeli život.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Odnos roditelja i djece je ključan za emocionalni, socijalni i psihički razvoj djeteta. Ali šta tačno očeve čini sjajnim i koje kvalitete posjeduju očevi koji imaju poseban, čvrst odnos sa svojom djecom?

Angažovanje i emocionalno prisustvo

Jedan od najvažnijih kvaliteta koje posjeduju najbolji očevi je njihova sposobnost da budu emocionalno prisutni u životima svoje djece. 

To znači više od toga da su fizički prisutni, oni aktivno učestvuju u aktivnostima djeteta, razgovaraju sa djetetom i pokazuju interesovanje za njegove emocije i misli.

Očevi koji su emotivno prisutni stvaraju bezbjedno okruženje gdje djeca mogu slobodno da izraze svoja osjećanja.

Istraživanja pokazuju da djeca koja imaju angažovane očeve razvijaju veće samopouzdanje, bolju emocionalnu stabilnost i bolje socijalne vještine. 

Očevi koji su emotivno prisutni omogućavaju djeci da se osjećaju voljeno i shvaćeno, što im pomaže da izgrade pozitivan identitet.

Strpljenje

Strpljenje je ključni kvalitet koji omogućava očevima da izgrade čvrste temelje za svoj odnos sa svojom djecom. 

Djeca će prolaziti kroz različite faze razvoja, a strpljivo ponašanje oca pomaže im da se osjećaju bezbjedno u procesu učenja i odrastanja. 

Umjesto da reaguju impulsivno, strpljivi očevi ostaju smireni i voljni da slušaju, dozvoljavajući djeci da izraze svoje misli i emocije bez straha od presude.

Djeca koja odrastaju uz strpljive očeve bolje se nose sa negativnim emocijama i izazovima. Strpljivo roditeljstvo omogućava djeci da razviju emocionalnu otpornost i bolje se nose sa životnim stresovima. 

Očevi koji pokazuju strpljenje takođe uče djecu važnosti upornosti i sposobnosti da se suoče sa neuspjehom na zdrav način.

Empatija

Empatija je kvalitet koji omogućava očevima da prepoznaju i razumiju emocije svoje djece, što dovodi do jače emocionalne veze. 

Empatični očevi ne samo da slušaju, već se povezuju sa osjećanjima svoje djece i pokazuju im da su njihova osjećanja bitna. Ovi očevi stvaraju emocionalnu sigurnost koja omogućava djeci da se osjećaju voljeno i prihvaćeno.

Prema istraživanju psihologa i stručnjaka za emocionalnu inteligenciju, dr Danijela Golemana, djeca koja imaju empatične roditelje bolje razumiju svoje emocije i razvijaju društvene vještine koje im pomažu da izgrade zdrave odnose. 

Očevi koji svojim ponašanjem pokazuju empatiju omogućavaju djeci da nauče kako da budu empatični prema drugima, što im pomaže da stvore stabilne odnose sa prijateljima i porodicom.

Posvećenost

Posvećenost djetetu podrazumijeva dosljednost u svakodnevnim aktivnostima, praćenje razvoja djeteta i obezbjeđivanje stabilne rutine. 

Očevi koji su posvećeni roditeljstvu ne samo da provode vrijeme sa svojom djecom, već se i emocionalno trude da izgrade bezbjedno okruženje koje podržava njihovo odrastanje.

Djeca koja imaju odane očeve osjećaju se sigurno i voljeno. Posvećenost u vezi omogućava djeci da nauče važnost odgovornosti, discipline i doslednosti. 

Očevi koji su dosljedni u svojim postupcima i riječima pomažu djeci da razviju stabilan osjećaj samopouzdanja i sigurnosti u životnim situacijama.

Smirenost i racionalnost u kriznim situacijama

Smirenost u stresnim situacijama je ključni kvalitet koji omogućava očevima da održe emocionalnu ravnotežu uprkos spoljnim izazovima. 

Očevi koji ostaju smireni i racionalni pomažu djeci da nauče da se nose sa problemima bez panike ili emocionalnih izliva. Smirenost takođe pomaže u izgradnji emocionalne stabilnosti djeteta i sposobnosti da se nosi sa nepredvidivim situacijama.

Djeca koja imaju smirene očeve uče kako da zadrže hladnu glavu u kriznim situacijama. Smireni očevi djeluju kao stabilan oslonac, a djeca koja odrastaju uz takve roditelje lakše će razviti emocionalnu otpornost i sposobnost donošenja racionalnih odluka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Siner izjednačio Đokovićev rekord

Subota, 21.03.2026 | 21:25

Janik Siner je bez problema prošao prvu prepreku na masters turniru u Majamiju.

Čurović: Betonizacija uzima maha; Vukčević: U prethodnih nekoliko godina izgrađeno 30 parkova i 70 igrališta

Subota, 21.03.2026 | 21:10

Pejzažne arhitekte upozoravaju da betonizacija uzima maha, te da zelene površine nestaju. S druge strane, iz podgoričkog „Zelenila“ poručuju da će nastaviti da grade zelene površine, ali da moraju poštovati prostorno-urbanističke planove.

Smanjite rizik od bolesti: Ove namirnice biste trebali izbjegavati nakon 50. godine

Subota, 21.03.2026 | 21:39

Ulaskom u pedesete godine tijelo prolazi kroz brojne promjene, zbog čega ishrana postaje još važnija za očuvanje zdravlja i energije.

Tramp o vijesti da je preminuo Robert Miler: "Drago mi je da je mrtav"

Subota, 21.03.2026 | 21:21

Američki predsjednik Donald Tramp komentarisao je smrt bivšeg šefa FBI-ja Roberta Milera izjavom u kojoj navodi kako mu je drago što je Miler mrtav.

Vučić: Srbija kao vojno neutralna država mora da se naoruža, ali neće nikoga napadati

Subota, 21.03.2026 | 20:43

Srbija kao vojno neutralna država mora da se naoružava, ali neće nikoga napadati - kazao je predsjednik ove zemlje Aleksandar Vučić večeras na skupu Srpske napredne stranke.

Kastratović: Nema riječi o odgađanju dijaloga sa zvaničnim Zagrebom

Subota, 21.03.2026 | 20:32

Crna Gora nije dogovorila bilo koji termin za tretiranje otvorenih pitanja sa Hrvatskom, te nema riječi o odgađanju dijaloga sa zvaničnim Zagrebom, kazao je za TVCG državni sekretar u MVP Periša Kastratović, istiluči da bilateralne konsultacije idu dobrim tokom, prenosi RTCG.

Vuković Kuč: Ko ne diže spomenik Joki Baletić, diže ruku protiv antifašizma

Subota, 21.03.2026 | 20:14

Ko ne diže spomenik Joki Baletić, diže ruku protiv antifašizma i diže ruku na nezavisnu, građansku i evropsku Crnu Goru, napisala je na mreži X potpredsjednica DPS-a i poslanica Aleksandra Vuković Kuč, komentarišući to što je Savjet za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova u Nikšiću odbio inicijativu GP URA za podizanje spomen-obilježja Joki Baletić.

Skorseze otkrio jedini film koji može ponovo da gleda

Subota, 21.03.2026 | 20:21

Iako Martin Skorseze ima jednu od najcjenjenijih filmografija u istoriji Holivuda, postoji samo jedan njegov film koji može ponovo da gleda bez nelagode.

Rad gradskih preduzeća u Podgorici bez zastoja, cijene usluga ostaju nepromijenjene

Subota, 21.03.2026 | 19:44

Uprkos rastu cijena goriva u Crnoj Gori, rad gradskih preduzeća u Podgorici ostaje stabilan i bez zastoja. Iz Čistoće, Zelenila, Vodovoda za RTV Podgorica poručuju da poskupljenja utiču na njihove operativne troškove, ali ne i na kvalitet i kontinuitet usluga koje pružaju. Građani, kako ističu, neće osjetiti posljedice ni kada je riječ o cijenama usluga koje će ostati nepromijenjene.

Crnogorskim reprezentativcima 22 medalje na Kritu

Subota, 21.03.2026 | 19:26

Džiu džicu reprezentacija Crne Gore nastup na Evropskom prvenstvu za sve uzrasne kategorije na Kritu završila je sa 22 medalje.