Petak, 28.03.2025 | 10:43
IZVOR: superzena.b92.net

Imate NEPOSLUŠNO dijete? Vi ste pravi srećnici, a evo i ZBOG ČEGA

Zvuči čudno, ali evo zašto treba da se radujete zbog toga što vas dijete ne sluša slijepo za svaku naredbu.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Iskreno govoreći, svi roditelji žele da imaju poslušno dijete jer kome nije muka kada djetetu mora po pet puta da ponovi svaki zahtjev jer ono ništa ne sluša?!

Ako je vaš mališan neposlušan, sigurno se pitate u čemu griješite ili šta ta mama koju dijete bespogovorno sluša radi bolje od vas. Međutim, zapravo bi trebalo da se smatrate srećnom ako imate neposlušno dijete – i ne, ne šalimo se.

Posmatrajte to ovako – da li zaista želite da imate poslušno dijete koje se automatski pokorava svakoj komandi? Ili možda želite da odgajite dijete koje će biti samouvjereno, radoznalo, koje će umijeti da promisli o nekoj situaciji i zauzme se za sebe i ono što je ispravno?

Naravno, ima situacija u kojia vam je potrebno da dijete uradi tačno ono što mu kažete. Recimo, ne smije da istrčava na ulicu, ne smije da se vozi u automobilu van auto-sedišta i slično. Ali, kada ste roditelj, morate da birate bitke koje ćete da vodite, a kada je u pitanju bezbjednost djeteta, tu nema pregovora.

S druge strane, to znači i da ne treba da se fokusirate na poslušnost samo radi poslušnosti i da "ludite" kada vaš nasljednik neće da obuče pantalone koje ste mu spremili ili želi patike umjesto cipela. 

Posmatrajte svoje dijete kao nekoga ko će jednog dana biti odrasla osoba i koja će postavljati pitanja umjesto da slijepo slijedi instrukcije, koja će umjeti da vodi druge kreativno, sa empatijom i integritetom, piše kindercare.com.

Takođe, nemojte da mislite da se dijete uvjek buni i odbija da vas posluša samo zato što je buntovno – moguće je da je ono prosto fokusirano na svijet oko sebe i ono što njega zanima, a poslušnost mu je na listi prioriteta daleko iza traženja kamenčića u blatu, trčanja, igre..

Sve to, naravno, ne znači da treba da pustite dijete da radi šta hoće i kako hoće, ali možda treba da razmislite o tome da malo popustite što se tiče poslušnosti za neke stvari koje zaista nisu važne niti mogu da utiču na zdravlje ili bezbjednost.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Rukometaši danas sa FInskom u Bemaks areni

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:36

Muška rukometna reprezentacija Crne Gore igraće danas u Podgorici potiv Finske revanš utakmicu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. 

Kako će se ubuduće zapošljavati nastavnici: Intervju od 15 do 30 minuta i bodovanje do 100 poena

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:34

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija MPNI donijelo je Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika, koji precizno definiše kako će se kandidati rangirati po konkursima u školama i obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Wizz Air 30. marta otvara bazu u Podgorici i uvodi 17 novih ruta

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:39

Wizz Air će 30. marta otvoriti bazu na Aerodromu Podgorica, čime će dodatno proširiti svoje prisustvo u Crnoj Gori i unaprijediti povezanost sa evropskim destinacijama, piše u zajedničkom saopštenju Aerodroma Crne Gore i Wizz Air-a. Kompanija će bazirati dva aviona i pokrenuti 17 novih ruta, dok će istovremeno povećati broj dostupnih sjedišta i doprinijeti razvoju turizma i privrede.

"Izmjene Ustava mogu blokirati donošenje zakona"

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:26

Izmjene Ustava koje će tražiti predsjednik Jakov Milatović kako bi se zakoni koje vrati Skupštini u ponovnom glasanju usvajali kvalifikovanom većinom, po mišljenju advokata Miloša Vukčevića ne bi dovele do rješenja, već bi naprotiv, narušile balans između šefa države i Parlamenta. Vukčević je izričit da najviši pravni akt ne bez razloga jasno propisuje koji se zakoni donose prostom, a koji kvalifikovanom većinom.

"Dobra odluka koju bi javne finansije mogle da izdrže do mjesec i po"

Nedjelja, 22.03.2026 | 09:34

Definitivno su se iz Vlade svjesno odrekli ovog prihoda, imajući u vidu da 23 odsto budžeta čine akcize na gorivo i ostale proizvode. Ova mjera ne bi trebalo da ima prevelike posljedice po budžet ako bude trajala do mjesec-mjesec i po.

Knežević: Kvarovi na fontani na Trgu nezavisnosti iziskuju velika finansijska sredstva, trenutno ih nemamo

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:48

Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ održava ukupno sedam javnih fontana na teritoriji glavnog grada. Trenutno, četiri nijesu u funkciji – fontana na Trgu nezavisnosti, u Kraljevom parku, u parku na Kruševcu i fontana u parku na Pobrežju, kažu iz preduzeća.

Vučinić: Moramo da živimo za pobjedu, Adžiću je bolje da igra za mladu

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:25

Prvi put u ovoj godini na okupu je seniorska fudbalska reprezentacija, koja je počela pripreme za prijateljske utakmice sa Andorom i Slovenijom. Selektor Mirko Vučinić za predstojeće mečeve računa na 29 igrača. Naknadno su pozvana dvojica iz domaćeg šampionata - vezista Sutjeske Marko Šimun i napadač Mornara Balša Sekulić.

Jedan horoskopski znak će uživati ovog proljeća

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:37

Proljeće 2026. neće obilježiti samo promjena godišnjeg doba, već i snažan astrološki uticaj koji će se provlačiti kroz gotovo sve ključne tranzite.

Bazen Crvenog mulja ekološki problem, ali i izvor ozbiljne zarade

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:58

Bazen Crvenog mulja godinama predstavlja ekološki problem broj jedan u našoj zemlji. Napravljeni su prvi koraci ka njegovoj sanaciji, a ubuduće metali koji se nalaze u njemu mogli bi državi donijeti i zaradu od nekoliko milijardi eura.  

"Protiv Slovenije ne smije biti oscilacija!"

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:21

Selektor Didije Dinar i reprezentativci Crne Gore zadovoljni su pobjedama nad Finskom, ali upozoravaju da će za Sloveniju biti potreban znatno veći nivo igre.

Pogledajte koliko ćete plaćati gorivo po litru od utorka, dizel ipak skuplji - 7 umjesto najavljenih 4 centa

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:04

Trgovina sirovom naftom na svjetskom tržišta tokom protekle sedmice bila je izuzetno dinamična. Cijena se kretala između 92 i gotovo 101 dolar za barel. U petak kada su berze zatvorene posljednja cijena za barel sirove nafte bila je 98 dolara. Zbog toga cijene koje će važiti od 24. marta su nešto drugačije u odnosu na one koje su objavljene u petak.

O'Rajli se dva puta poklonio i srušio Arsenalove snove o četiri pehara u sezoni

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:47

Finale koje je Arsenal otvorio kao da igra za spas sezone, završeno je u ritmu koji je Mančester siti pretvorio u svoju zonu komfora, kontrola, strpljenje i udarac u pravom trenutku, a u centru te priče bio je Nik O’Rajli, junak večeri koji je sa dva gola u drugom poluvremenu riješio pitanje pobjednika i donio Sitiju trijumf od 2:0 i pehar Liga kupa.

Nišavić: Od početka godine Vodovod sa mreže isključio 960 potrošača

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:42

Od početka godine gradski Vodovod je privremeno sa mreže isključio oko 960 potrošača, zbog duga starijeg od tri mjeseca, odnosno iznosa preko pedeset eura, kazao je za RTV Podgorica direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.

"Političari bi da vode istrage, a tužioci glume političare"

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:42

Već duže vrijeme svjedoci smo svojevrsnog rata između predstavnika pojedinih partija na vlasti i tužilaštva.

Totenhem dotaka dno, rekord star 91 godinu izjednačen!

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:16

Slobodan pad bez kočnice i sada već istorijski minus. Totenhem Igora Tudora doživio je težak poraz od Notingem Foresta (3:0) u direktnom okršaju za opstanak i time ušao u anale, ali na pogrešan način.