Petak, 28.03.2025 | 14:53
IZVOR: kolektiv.me

HE „Piva“ obilježava 49 godina uspješnog rada

Hidroelektrana „Piva“, jedan od najvažnijih i najsloženijih energetskih objekata u Crnoj Gori, obilježava 49 godina od početka rada. Ova impresivna građevina, smještena u kanjonu rijeke Pive, već gotovo pola vijeka doprinosi stabilnosti crnogorskog elektroenergetskog sistema i predstavlja stub hidroenergetske pouzdanosti države, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).




Foto: EPCG

"Uprkos izazovima koje su donijele slabije hidrološke prilike, HE „Piva“ i ove godine zadržava izuzetnu pogonsku spremnost. Trenutno stanje akumulacije je iznad planiranog za 64 GWh, iznoseći oko 176 GWh. Radovi na revitalizaciji infrastrukture teku po planu. Zamjena blok transformatora i pripadajućih visokonaponskih kablova na agregatu A1 je u toku, dok je remont na agregatu A2 uspješno završen tokom 2023. godine. Uskoro se očekuje početak radova i na transformatoru agregata A3".

Izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović izrazio je zadovoljstvo dinamikom radova i ukupnim razvojem ovog važnog postrojenja:

„Ulaganjem u HE 'Piva' ulažemo u prave vrijednosti – one koje dugujemo generacijama koje su gradile ovaj objekat, i onima koje dolaze poslije nas. Ova elektrana nije samo energetski resurs, ona je simbol zajedničkog napora, žrtve i vizije. Posebno me raduje angažman mladih stručnjaka koji ovdje dobijaju priliku da se usavršavaju i profesionalno rastu – jer to je ulaganje u budućnost“, poručio je Bulatović.

Izvršni rukovodilac FC Proizvodnja Miro Vračar zahvalio se zaposlenima HE „Piva“ i podsjetio na istorijsku težinu ovog objekta:

„Njeno učešće u ukupnoj proizvodnji električne energije u Crnoj Gori je nemjerljivo. Od puštanja u rad do danas, HE 'Piva' je proizvela oko tri milijarde i sedam stotina miliona kilovat-sati, što čini oko 27% ukupne crnogorske proizvodnje. Ne smijemo zaboraviti ni da je u izgradnju ovog objekta uloženo deset godina mukotrpnog rada i da je 28 života položena za ono što danas svi imamo i koristimo“, naglasio je Vračar.

Foto: EPCG

Rukovodilac Podružnice – HE „Piva“ Nikola Daković kazao je da je plan za 2024. godinu već uveliko u realizaciji.

„Investicije koje su bile planirane za prošlu godinu su uspješno završene, čime je zatvoren jedan važan investicioni ciklus modernizacije. HE 'Piva' je danas u mogućnosti da, osim proizvodnje, obavlja i dodatne sistemske funkcije u okviru prenosne mreže. Time potvrđujemo njenu stratešku važnost i odgovornost koju nosi“, rekao je Daković.

Govoreći o narednim koracima, Daković je najavio:

„Predstoji nam zamjena sistema za gašenje požara na generatorima, završetak sistema ventilacije i protivpožarne zaštite, izgradnja novog magacinskog prostora i izrada Studije o mratinjskom klizištu – sve s ciljem dodatnog jačanja sigurnosti i operativne stabilnosti.“

Važno je istaći i to da je izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović potpisao, nedavno, četiri ugovora, vrijedna 9,48 miliona eura, o realizaciji projekata kojim će se znatno unaprijediti saobraćajna infrastruktura i modernizovati radni procesi u opštini Plužine, "ali i konačno ispuniti sve obaveze koje je naša kompanija preuzela još prilikom izgradnje HE „Piva“ 1976. godine. Te obaveze odnosile su se na infrastrukturno opremanje i unapređenje područja zahvaćenog izgradnjom tog kapitalnog energetskog objekta".

Povodom Dana HE „Piva“ izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović sa saradnicima položio je vijenac na spomen obilježje neimarima stradalim tokom izgradnje tog hidroenergetskog objekta.

Foto: EPCG

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora - Gorivo SKUPLJE od ponoći, ovo su NOVE CIJENE

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 10:50

Od ponoći, u Crnoj Gori će važiti nove cijene goriva.

Novi način mjerenja siromaštva pokazuje da SAD zaostaju za Evropom

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 10:07

U Sjedinjenim Američkim Državama potrebno je čak 63 minuta da se zaradi 1 međunarodni dolar – dvostruko više nego u Njemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji.

Novi skok cijene nafte

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 08:34

Cijena sirove nafte tipa brent prešla je 115 dolara po barelu, dok su berze u Aziji pale jer investitori očekuju produženi sukob na Bliskom istoku koji bi mogao donijeti skok inflacije i rizik od recesije većem dijelu svijeta.

Više od 81 milion kartičnih transakcija u 2025. godini: „Bezgotovinsko plaćanje raste, ali gotovina i dalje dominira“

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:42

Građani Crne Gore sve više koriste bankovne kartice, ali gotovina i dalje ima značajnu ulogu u svakodnevnim transakcijama. Podaci Centralne banke pokazuju rast bezgotovinskog plaćanja, dok analitičari upozoravaju da prelazak na potpuno digitalne finansije još nije realan.

"Aerodromi će ove godine opslužiti preko tri i po miliona putnika"

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:06

Član Odbora direktora Aerodroma Crne Gore Nikola Bajčetić saopštio je u Dnevniku TVCG ta kompanija ima iza sebe rekordnu godinu i da je opslužila preko tri miliona putnika. To je, kako je dodao, podsticaj i ohrabrenje da ovu sezonu dočekaju još spremniji.

Udes u mejstu Verige, poginula jedna osoba, tri povrijeđene

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:01

U saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila oko 12 časova na putnom pravcu Kamenari – Kotor, u mjestu Verige poginula je jedna osoba, saopšteno je iz Uprave policije.

Udes u Podgorici, ima povrijeđenih

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:17

U Podgorici je večeras došlo do saobraćajne nezgode u kojoj ima povrijeđenih lica, saopšteno je portalu RTCG iz policije.

Kovačević: Odobren kredit za finansiranje izgradnje regionalnog centra za upravljanje otpadom u Nikšiću

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:00

Odbor izvršnih direktora Svjetske banke, na sastanku održanom u Vašingtonu, 27. marta ove godine, odobrio je Vladi Crne Gore kredit u iznosu od 40 miliona evra sa ciljem jačanja upravljanja čvrstim otpadom i unapređenja kvaliteta života zajednica, uz podršku čistijem i privlačnijem poslovnom okruženju, saopšteno je iz Opštine Nikšić.

Mugoša: Cijene goriva će još rasti i, osim smanjenja akciza, biće neophodne dodatne mjere

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:26

Cijena dizela u Crnoj Gori mogla bi do kraja marta porasti 34 centa u odnosu na period od prije tri sedmice, upozorio je poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša.

Madžgalj: Otvaranje baze Wizz Air-a jedan od najvažnijih iskoraka u razvoju vazdušnog saobraćaja i turizma

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:34

 Otvaranje baze kompanije Wizz Air na Aerodromu Podgorica i uspostavljanje 17 novih linija predstavlja jedan od najvažnijih iskoraka u razvoju vazdušnog saobraćaja i turizma Crne Gore u posljednjim godinama, to je saopštio  predsjednik Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, Stefan Madžgalj.

Konatar pita Spajića: Zašto ne podržavate povećanje svih penzija za 40 eura

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 12:20

ef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar zatražio je od premijera Milojka Spajića objašnjenje o tome zašto Vlada Crne Gore ne podržava predlog poslanika te partije da se povećaju penzije za po 40 eura svim penzionerima.  

Šerbedžija: Nijedna vlast ne može da zaustavi revoluciju mladih ljudi, ako ne pobijede danas, pobijedit će sjutra

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 12:14

Glumac Rade Šerbedžija o filmu “Paviljon”, političarima koji vladaju uz korupciju i šireći mržnju, zašto nijedna vlast ne može da zaustavi pobunu mladih govori za Danas.

Milatović: Bio sam protiv ideje o Crnoj Gori kao “kripto raju”

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:47

Sve je teže pratiti sumnjive finansijske tokove u digitalnom svijetu, a ja sam, za razliku od drugih, bio protiv ideje o Crnoj Gori kao “kripto raju”, kazao je predsjednik države Jakov Milatović, prenosi Pobjeda.

Pritvor Vesne Medenice pred Ustavnim sudom

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:56

​Branioci bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, advokati Zdravko Begović i Zdenko Tomanović, izjavili su u petak žalbu Ustavnom sudu na rješenje kojim je određen pritvor njihovoj branjenici.

Vučić: Razgovarao sam sa Putinom, produžili smo ugovor za gas za tri mjeseca

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:42

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je razgovarao sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom i da je Srbija dobila “tri mjeseca produženja ugovora za gas po veoma povoljnim uslovima”.

Vlada odobrila: Pedijatri iz Doma zdravlja Podgorica radiće noćne smjene sa kolegama u Institutu za bolesti djece

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:36

Vlada Crne Gore je prihvatila Inicijativu za organizovanje pružanja pedijatrijskih zdravstvenih usluga u noćnim satima od strane Doma zdravlja Glavnog grada Podgorica u prostoru Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore.

Terzić: Zečević zaobišao institucije u milionskoj nabavci

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:26

Predsjednik Savjeta mladih Demokratske partije socijalista (DPS) i odbornik u Skupštini Glavnog grada, Filip Terzić, saopštio je da nabavka drobiličnog postrojenja, plaćenog sredstvima Glavnog grada, kojom se direktor Puteva, Radoš Zečević, hvali, nije uspjeh, već ozbiljno kršenje zakonskih procedura.

Pet vlada EU članica optuženo da „dosljedno” urušavaju vladavinu prava

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:23

Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Italija i Slovačka aktivno sprovode regresivne politike, navodi vodeća evropska organizacija za građanske slobode

Đukanović: Afera "Možura" koruptivni posao, napravljen sistem za enormnu zaradu

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:10

Predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović odgovorno tvrdi da se u aferi "Možura" radi o koruptivnom poslu u kome su određeni pojedinci napravili sistem da neko ostvari enormnu zaradu. On je to izjavio u emisiji "Link" na Radiju Crne Gore.

Hiljade vozila truju Biogradsko jezero

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 11:01

Desetine hiljada vozila tokom turističke sezone parkira se na samoj obali Biogradskog jezera, u samom srcu istoimenog nacionalnog parka, čime se zagađuje priroda, ali i samo jezero.