Ponedjeljak, 14.04.2025 | 14:39
IZVOR: superzena.b92.net

Pet savjeta za roditelje tinejdžera - Ovo morate znati ako želite da ih RAZUMIJETE

Mnogi stručnjaci, a i mame i tate, kažu da je pubertet najizazovniji period za roditelje u odgajanju djece.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Kada mališani dođu u tinejdžerske godine, čini se kao da odjednom govore drugim jezikom, koji je njihovim roditeljima nepoznat i nerazumljiv.

Psihologica Elena Pogonina zato je dala savjete koji roditeljima mogu pomoći da se bolje razumeju sa svojim tinejdžerima. Kako je istakla, problemi u komunikaciji sa tinejdžerima najčešće počinju između njihove 11. i 13. godine, a traju do 15–16. 

Takođe, ona ističe da se često govori o tome kako je roditeljima teško u toj fazi odrastanja dece, ali se zaboravlja da ovaj izazovan period nije lak ni za tinejdžere.

"Želi da bude prijateljski nastrojen, ali je ljut, želi da bude jak, ali je mršav, a ne može da natera sebe da vježba. Želi da bude šarmantan i dopadljiv, ali je sumoran i, izvinite, bubuljičav. Kako da živi sa tim? A roditelji ga napadaju i zvocaju mu, muka mu je od samog sebe", objašnjava Elena Pogonina s psihološke tačke gledišta kako bi se mogao osjećati jedan tinejdžer u svom tijelu.

Kako bi roditelji bolje mogli da razumiju dijete, važno je da znaju nekoliko stvari, smatra Pogonina.

Prvo, njen savet je da se često prisetite kakvi ste vi bili u uzrastu u kojem se nalazi vaše dijete. 

"Neki roditelji zaborave da su i sami nekad bili tinejdžeri, pa se ponašaju kao da su oduvijek bili odrasli, pametni i znali kako treba da se ponašaju."

Drugo, roditelji koji su iskreno zainteresovani za svoje dijete, mogu da nauče mnogo o promjenama koje se dešavaju u tijelu i psihi tinejdžera iz raznih knjiga koje su namenjene roditeljima tinejdžera. 

"Ova literatura može pomoći brižnim roditeljima kako bi razumjeli šta se dešava djetetu i kako mogu da pomognu i njemu i sebi", kaže psihološkinja.

Treće, uvijek možete potražiti pomoć psihologa, koji će vam objasniti šta se djetetu dešava, a da to ne bude trauma ni za vas ni za dijete.

Četvrto, savjetuje psihološkinja, razmislite o svom stilu roditeljstva, jer ono što je bilo dobro i odgovarajuće za malu djecu, možda nije dobro i za tinejdžere.

Peti savjet psihologa – gledajte svoje dijete kao nezavisnu, unikatnu osobu, a ne kao svoj "produžetak". Ona preporučuje da zato uživate u zajedničkim aktivnostima, vodite prijateljske razgovore i pokažete želju da razumijete svoje dijete.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto jedemo kada nismo gladni? Niz psiholoških faktora krije se iza ove navike

Četvrtak, 07.05.2026 | 16:30

Kada se suočimo sa viškom kilograma, često se zapitamo: "Kako se ovo desilo?". Često se javlja i osjećaj da se više ne prepoznajemo u ogledalu.

Postpraznični blues – Januar je gotov, jeste li spremni za februar?“

Srijeda, 28.01.2026 | 11:16

Nakon praznika, usporenog ritma, kasnih buđenja i manje obaveza, povratak poslu mnogima je teži nego što su očekivali. Fokus slabi, motivacija kasni, a energija je „na rezervi“.

Zašto se ne razumijemo: najčešće greške u komunikaciji i kako da ih izbjegnemo

Subota, 17.01.2026 | 14:56

Često imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, ili da je to nešto što prirodno dobro radimo, a ne vještina koja se može usavršavati i kojoj možemo svjesno posvetiti pažnju. Ako poboljšamo svoje komunikacijske vještine, gotovo svaki aspekt našeg života imaće koristi. Komunikolozi izdvajaju neke uobičajene loše navike koje bi trebalo da ostavimo u prošlosti – i objašnjavaju zašto.

Način na koji govorimo može da otkrije poremećaj ličnosti – navode istraživači

Nedjelja, 28.12.2025 | 18:05

Da li je moguće uočiti disfunkciju ličnosti iz nečijeg svakodnevnog govora i upotrebe riječi?

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Ombudsman: Granski kolektivni ugovor diskriminiše dio zaposlenih u zdravstvu

Srijeda, 10.06.2026 | 08:27

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković utvrdio je da su zdravstveni saradnici diskriminisani Granskim kolektivnim ugovorom za zdravstvenu djelatnost iz 2025. godine, jer im nijesu povećani koeficijenti složenosti poslova, dok su istovremeno članovi nereprezentativnih sindikata dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na članove reprezentativnog sindikata. Ombudsman je Ministarstvu zdravlja i sindikatima preporučio izmjene ugovora i uspostavljanje inkluzivnijeg socijalnog dijaloga.

Đukanović: Sumnjam da će Crna Gora ući u EU 2028. godine

Srijeda, 10.06.2026 | 09:00

Bivši predsjednik Crne Gore i počasni predsjednik DPS-a Milo Đukanović kazao je da ne planira povratak u aktivnu politiku, ističući da je fokusiran na druge aktivnosti.

Milović: "Sve ono što ste potpisali brzo će vas stići"; Radunović: "Lažovčino, sram te bilo"

Srijeda, 10.06.2026 | 13:35

Na današnjoj sjednici Skupštine došlo je do burne rasprave između poslanika Demokratske partije socijalista Nikole Milovića i ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića.

Raspisan tender za izgradnju Bulevara Velje brdo

Srijeda, 10.06.2026 | 12:41

Ministarstvo javne uprave saopštilo je da je raspisan tender za izgradnju Bulevara Velje brdo.

Pucnjava u blizini konzulata Crne Gore u Barseloni, stradala jedna osoba

Srijeda, 10.06.2026 | 15:00

U blizini počasnog konzulata Crne Gore u Barseloni jutros je došlo do pucnjave u kojoj je stradala jedna osoba, prenosi španska "Lavanguardia".

Ulcinjska policija isključila iz saobraćaja četiri kvada, sankcionisani strani državljani

Srijeda, 10.06.2026 | 21:44

Postupajući po prijavama građana i zbog ugrožavanja bezbjednosti učesnika u saobraćaju, posebno na lokacijama sa velikom frekvencijom pješaka, službenici Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj su 10. juna iz saobraćaja isključili četiri četvorocikla (ATV/kvad vozila) koja su bila iznajmljena od jedne rent-a-quad kompanije.

Huter: Progon Balše Božovića i njegove porodice jedna je od najsramnijih slika današnje Srbije

Srijeda, 10.06.2026 | 21:32

Progon direktora Akademije za demokratski razvoj iz Novog Sada Balše Božovića i njegove porodice predstavlja jednu od najružnijih i najsramnijih slika današnje Srbije, poručio je poslanik Demokratske partije socijalista Oskar Huter.

Pet država EU u novom non pejperu predlažu ograničeno pravo glasa za nove članice

Srijeda, 10.06.2026 | 21:21

Pet zemalja članica Evropske unije predložilo je u zajedničkom non-pejperu novi obrazac budućih pristupnih ugovora o ograničenim pravima budućih članica, među kojima je privremeno ograničavanje prava glasa novih zemalja članica, ali i uvođenje novih mehanizama za zaštitu vladavine prava i drugih vrijednosti EU.

Partizan savladao Dubai i smanjio zaostatak u finalu ABA lige

Srijeda, 10.06.2026 | 21:13

Košarkaši Partizana upisali su važnu pobjedu u „Beogradskoj areni“, savladali su Dubai u trećem meču finalne serije plej-ofa AdmiralBet ABA lige i tako smanjili zaostatak na 2:1 u pobjedama.

Visoke temperature u velikoj mjeri opterećuju srce - simptomi koje ne treba ignorisati

Srijeda, 10.06.2026 | 20:57

Sunčano i toplo vrijeme za mnoge znači duži boravak na otvorenom i ljetnje aktivnosti, ali za srce takvi uslovi predstavljaju dodatni napor.  

Nisu sve vrste voća jednako dobre za vaše zdravlje: Ovih pet treba jesti svakodnevno

Srijeda, 10.06.2026 | 20:45

Naučnici tvrde da sve namirnice nemaju istu vrijednost, zbog čega mnogi ljudi kroz prehranu ne unose dovoljno važnih nutrijenata, poznatih kao flavanoli.

Zaharova: Ideja da se Moldavija ujedini sa Rumunijom “ismijavanje zdravog razuma”

Srijeda, 10.06.2026 | 20:31

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da potencijalno ujedinjenje Moldavije i Rumunije, koje pominje moldavska predsjednica Maja Sandu, predstavlja “ismijavanje zdravog razuma”.

Šahmanović: Energetska saradnja može postati najjači pokretač evropske integracije Zapadnog Balkana

Srijeda, 10.06.2026 | 20:20

Ministar energetike i rudarstva Crne Gore i međunarodni sekretar Bošnjačke stranke Admir Šahmanović učestvovao je na okruglom stolu Evropske narodne partije (EPP) posvećenom evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana, gdje je poručio da je integracija regiona u Evropsku uniju strateški interes ne samo zemalja kandidata, već i same Evrope - saopšteno je iz Vladinog resora.  

Everton mora da plati Barnliju 35 miliona funti zbog kršenja finansijskog fer-pleja

Srijeda, 10.06.2026 | 20:10

Fudbalskom klubu Everton naloženo je da isplati 35 miliona funti Barnliju zbog posljedica kršenja finansijskih pravila Premijer lige, odlučila je nezavisna komisija.

MPNI: Počela adaptacija OŠ "Mirko Srzentić" u Petrovcu

Srijeda, 10.06.2026 | 19:35

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović i predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović ozvaničili su danas početak radova na adaptaciji JU OŠ „Mirko Srzentić“ u Petrovcu, čime je napravljen važan iskorak ka unapređenju obrazovne infrastrukture u ovom dijelu budvanske opštine, saopšteno je iz MPNI.