Četvrtak, 17.04.2025 | 21:37
IZVOR: adria.tv

Spajić: Sporazumi sa UAE omogućavaju investicije, 35 milijardi eura je konzervativna brojka i može biti i veća

Premijer Milojko Spajić je saopštio da je potencijal za investicije kroz sporazume sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) ogroman, da ne može da garantuje ali da kroz njih u Crnu Goru može biti uloženo i više od 35 milijardi. eura.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đorđe Cmiljanić

To je kazao na sjednici Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, pred kojim se raspravlja o ovim dokumentima.

Spajić se osvrnuo na brzinu usvajanja ovih sporazuma i naveo da će naredne sedmice biti u Sjedinjenim Američkim Državama, te da očekuje da će Skupština tada već imati novog posla. Istakao je da je sporazum transparentan i objavljen javno, ali i da na Odborima nije čuo nijedan argument koji bi mogao da uvaži…

„Nikada se neće ponavljati prakse iz prošlosti, nekonsultovanje parlamenta, lokalne zajednice. Razumijem da se mnogi plaše procesa saradnje sa UAE jer bi mogle da isplivaju neke bezbjednosno interesantne informacije koje ne bi bile poželjene, onima koji su u politici sada ili su bili prije. Da li garantujem za 35 milijardi? Ja ne mogu da garantujem ali sporazumi omogućavaju da privučemo te investicije, a potencijal je da privučemo i preko 35 milijardi… 35 milijardi je konzervativna brojka i uvjeren sam da može biti i veća. Ne mogu da garantujem za UAE ali je potencijal ogroman“, naglasio je on i dodao da investicije ne idu u državnu kasu već u ekonomiju i BDP.

Naglasio je da kineska strana za auto-put nije plaćala za akcize i PDV, te da to neće biti slučaj sada. Tvrdi da će se kroz sporazume dobiti konkretne brojke i investicije, pa će nakon toga moći da se vodi dijalog.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ministarstvo prostornog planiranja sjutra predstavlja idejno rješenje za Blok A1 naselja "Velje brdo"

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:25

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine najavilo je konferenciju za medije, na kojoj će biti predstavljeno prvorangirano idejno rješenje (I nagrada) za Blok A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“.

Subotić: Akcija „limitirane cijene“ je morala biti nastavljena

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 08:57

Akcija ,,limitirane cijene“ je znatno usporila rast cijena osnovnih namirnica za svako domaćinstvo i morala je biti nastavljena bar do 1. jula uz pauzu tokom turističke sezone, pa ponovo od 1. septembra, kako bi se zaštitio životni standard građana. Imajući u vidu finansijske iskaze trgovačkih kompanija, ova akcija nije ugrozila njihovo poslovanje.

Očekuje se povećana tražnja za kreditima

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 08:06

Kreditni standardi za preduzeća u Crnoj Gori u četvrtom kvartalu 2025. ostali su uglavnom nepromijenjeni, dok su krediti stanovništvu dodatno ublaženi, pokazuje najnovija anketa banaka, koju je objavila Centralna banka Crne Gore CBCG.

Kompanija Carine: Oslonili smo se na odluke Vlade i lokalnih institucija i postupali u okvirima dobijenih saglasnosti

Subota, 11.04.2026 | 18:48

Uprava kompanije „Carine“ d.o.o. oglasila se povodom aktuelnih dešavanja i medijskih objava u vezi s poslovanjem u Boki Kotorskoj, i saopštila da su se oslonili na odluke Vlade i lokalnih institucija i postupali u okvirima dobijenih saglasnosti.

Zbog rata sa Iranom naglo porasla inflacija u SAD

Subota, 11.04.2026 | 19:08

Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama naglo je porasla zbog rata sa Iranom, a cijene su 3,3 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Siner preuzeo vrh od Alkarasa, Đoković ostao četvrti

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 11:06

Titulom na Mastersu u Monte Karlu, Janik Siner preuzeo je prvo mjesto na ATP listi od Karlosa Alkarasa.

Vatikan odgovorio Trampu: Papa govori drugim jezikom, nije sveden na gramatiku sile

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:58

U prvom odgovoru Vatikana na oštre kritike predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa upućene papi Lavu XIV, zvaničnik Vatikana izjavio je da američki lider cilja na “moralni glas” jer ga “ne može obuzdati”.

Starmer: Britanija neće podržati blokadu Hormuškog moreuza

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:46

Britanski premijer Kir Starmer rekao je danas da, bez obzira na pritiske, Britanija neće biti uvučena u rat u Iranu i da ne podržava blokadu Hormuškog moreuza.

Na dva granična prelaza policija oduzela vozilo koje potražuje Mađarska i koje potražuje hercegnovska policija

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:34

Službenici granične policije su na dva granična prelaza oduzeli vozila koja se potražuju od strane hercegnovske policije i mađarskih organa za sprovođenje zakona.

Ministarstvo prostornog planiranja sjutra predstavlja idejno rješenje za Blok A1 naselja "Velje brdo"

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:25

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine najavilo je konferenciju za medije, na kojoj će biti predstavljeno prvorangirano idejno rješenje (I nagrada) za Blok A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“.

Na dva granična prelaza policija oduzela vozilo koje potražuje Mađarska i koje potražuje hercegnovska policija

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:18

Službenici granične policije su na dva granična prelaza oduzeli vozila koja se potražuju od strane hercegnovske policije i mađarskih organa za sprovođenje zakona, saopšten je iz Uprave policije (UP).

Tramp oštro kritikovao papu Lava: Nijesam njegov fan, užasan je za spoljnu politiku

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:02

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp oštro je kritikovao papu Lava XIV u nedjelju veče, osuđujući njegov stav o ratu u Iranu i rekavši da je on "užasan za vanjsku politiku".

Jovanović: Sea Dance u Budvi od 27. do 29. avgusta, bulevar Jaz - Tivat neće biti gotov do početka turističke sezone

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:58

Od 27. do 29. avgusta u Budvi nas očekuje Sea Dance festival, potvrdio je za "Boje jutra" na TV Vijesti prvi čovjek Opštine Nikola Jovanović. Festival će se organizovati u Bečićima, a očekuje se više od 50 hiljada gostiju.

Pomorska blokada Ormuza počinje danas

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:46

Pomorska blokada Ormuza počinje danas od deset sati po istočnom vremenu (16 sati po srednjoevropskom vremenu), saopštila je Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Film „Finikove avanture” 2 u KIC-u

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:45

Nastavak sinhronizovanog animiranog filma „Finikove avanture 2/Finnik 2” (2025) biće prikazan u okviru filmskog programa KIC-a „Budo Tomović” u subotu, 18. aprila, u digitalizovanoj bioskopskoj sali KIC-a, u 11 sati.