Petak, 18.04.2025 | 11:18
IZVOR: index.hr

Laskava titula za ovaj model - Izabran SVJETSKI AUTOMOBIL GODINE

Laskava titula ostaje u rukama istog proizvođača.




Foto: YouTube screenshot/Kia Worldwide

Nakon što je prošle godine veliki SUV model EV9 odnio titulu Svjetskog automobila godine sad je uspjeh ponovio EV3, trenutno najmanji električni model korejskog proizvođača. 

U finalu ovogodišnje dodjele, EV3 je nadmašio direktne konkurente BMW X3 i Hyundai Inster te je na njujorškom sajmu automobila proglašen jasnim pobjednikom.

"Velika nam je čast što je EV3 dobio titulu World Car of the Year 2025. Ova nagrada potvrđuje vodeću globalnu poziciju Kije u pružanju dizajnerski usmjerenih, tehnološki naprednih i održivih rješenja mobilnosti te pokazuje kako EV3 redefiniše korisničko iskustvo za kupce širom svijeta", izjavio je Ho Sung-song, predsjednik i izvršni direktor Kije.

Odluku o nagradi donijela je stručna komisija sastavljena od 96 međunarodnih automobilskih novinara iz 30 zemalja. Time je Kia u posljednjih pet godina čak šest puta odnijela pobjedu na World Car Awardsu. Ovim priznanjem EV3 definitivno učvršćuje Kijin status jednog od predvodnika u električnoj mobilnosti.

Iako je na izboru za Evropski automobil godine EV3 izgubio od novog Renaulta 5, prednost korejskog modela jeste njegova dostupnost na globalnom nivou. Model u svom segmentu nudi vodeći doseg do 605 kilometara, a baterija mu se od 10 do 80 posto može napuniti za samo 31 minut.

Podsjetimo, kako bi se automobil kvalifikovao za ovu nagradu, mora se proizvoditi u najmanje 10.000 primjeraka godišnje, imati cijenu ispod nivoa luksuznog segmenta u svojim glavnim tržištima te biti dostupan za prodaju između 1. januara 2024. i 30. marta 2025. na najmanje dva velika tržišta iz različitih kontinenata (npr. Evropa, SAD, Kina, Japan ili Koreja).

Dosadašnje Kijine pobjede na World Car Awardsu:

Kia EV9 – World Car of the Year 2024.
Kia EV9 – World Electric Vehicle 2024.
Kia EV6 GT – World Performance Car 2023.
Kia Telluride – World Car of the Year 2020.
Kia Soul EV – World Urban Car 2020.

Više informacija: Kia EV3

Model je dugačak 4.300 mm, širok 1.850 mm, visok 1.560 mm, a međuosovinski razmak iznosi 2.680 mm. Pokreće ga napredni električni pogonski sklop s pogonom na prednje točkove, razvijen na modularnoj električnoj platformi E-GMP, uz korištenje Kijine baterijske tehnologije četvrte generacije.

Standardna verzija EV3 dolazi isključivo s baterijom kapaciteta 58.3 kWh, dok Long Range varijanta koristi veću bateriju od 81.4 kWh. Oba modela opremljena su električnim motorom snage 150 kW i okretnog momenta od 283 Nm. To omogućava ubrzanje od 0 do 100 km/h za 7.5 sekundi. Najveća brzina iznosi 170 km/h.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto mali auto ima brzinomjer do 220 km/h kada jedva ide 160?

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:47

Zašto brzinomjeri u automobilima prikazuju veću maksimalnu brzinu od stvarne?

Volksvagen rešava problem koji su sami napravili

Subota, 04.04.2026 | 12:54

Volkswagen se tokom posljednje decenije udaljio od fizičkih dugmića u svojim automobilima, ali to će se uskoro promijeniti, izjavio je prvi čovjek kompanije, Tomas Šafer.

Novi Jeep koncepti spajaju prošlost, sadašnjost i budućnost

Subota, 28.03.2026 | 17:44

Easter Jeep Safari svake godine predstavlja jedinstvenu priliku da Jeep prikaže niz konceptnih vozila koja često nagovještavaju buduće dizajnerske i tehnološke pravce serijskih modela. Ove godine predstavljeno je pet koncepata, u čast 85 godina postojanja brenda i 60 godina same manifestacije.

Škoda napušta kinesko tržište nakon dramatičnog pada prodaje

Četvrtak, 26.03.2026 | 17:57

Kinesko tržište automobila dramatično se promijenilo od pandemije Covid-19, uglavnom zahvaljujući porastu novih domaćih brendova i promjeni preferencija kupaca prema električnim vozilima i hibridima.

Dvostruki aršini: Nova Tojota ima različite pogone za Zapadnu i Istočnu Evropu

Četvrtak, 26.03.2026 | 16:00

Porodica Land Cruiser, koja već osam decenija predstavlja sinonim za nezaustavljivost, dobila je značajno osvježenje u svojoj seriji 250. Toyota je strateški podijelila gamu na dva nova nivoa opreme — VX i VX-L — kako bi odgovorila i na potrebe tradicionalista, ali i na očekivanja nove generacije kupaca kojima je luksuz jednako važan kao i performanse.

Petorica Cetinjana oslobođena, trojica osuđena zbog incidenta tokom skupa predsjedničkog kandidata Milatovića

Utorak, 07.04.2026 | 15:35

Prvostepenom presudom koju je danas izrekla sutkinja Osnovnog suda na Cetinju Marija Ćupić petorica Cetinjana oslobođena su optužbi, dok su trojica proglašena krivim, za krivična djela napad na službeno lice tokom promotivnog skupa tadašnjeg predsjedničkog kandidata Jakova Milatovića, prenosi Radio Cetinje.

Predlog ES za privremeno smanjivanje PDV-a: Mjera između spasavanja standarda i privrede

Utorak, 07.04.2026 | 15:25

Evropski savez (ES) juče je predstavio akt kojim se Vladi omogućava da privremeno snizi stopu poreza na dodatu vrijednost (PDV) u cilju zaštite standarda građana usled posljedica eskalacije sukoba na Bliskom istoku.    

Budva: Dojava o bombi u SMŠ "Danilo Kiš"

Utorak, 07.04.2026 | 14:56

Budvanska policija izvršiće detaljan pretres kompletnog objekta Srednje mješovite škole (SMŠ) "Danilo Kiš" nakon što je stigla dojava da je postavljena bomba u ovoj školskoj ustanovi.

Bogdanović: Zakon jeste zaštitio istorijske simbole, ali nije uredio kada, gdje i na koji način se mogu isticati

Utorak, 07.04.2026 | 14:50

Zakon o državnim simbolima, usvojen u vrijeme bivšeg režima, u članu 28 jasno je zaštitio crnogorske istorijske simbole, uključujući sve crnogorske trobojke od 1905. godine, i to na istovjetan način na koji su zaštićeni i važeći državni simboli, kazao je poslanik Demokrata Boris Bogdanović.  

Knežević: Trobojka smeta onima koji bi da zaboravimo Vojislavljeviće, Balšiće, Petroviće...

Utorak, 07.04.2026 | 14:29

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević je u objašnjenju svog predloga da se na dnevni red Skupštine uvrsti rasprava o trobojci kao narodnoj zastavi kazao da bi "heroje Kajmakčalana, Bregalnice, Vučjeg dola..." trebao da ubjeđuje da je sadašnja zastava njihova.

Dojava o bombi u tri osnovne škole u Podgorici, učenici poslati kući

Utorak, 07.04.2026 | 14:26

Učenici Osnovnih škola "Štampar Makarije", "Sutjeska" i "Maksik Gorki" poslati su nešto prije 14 časova kući nakon dojave da je u toj obrazovnoj ustanovi postavljena eksplozivna naprava.

Nikolić: Vlast koristi novac građana da bi korumpirala određene ciljne grupe, izgledate kao dobrovoljni davaoci tuđe krvi

Utorak, 07.04.2026 | 14:07

Šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić ukazao je da je od 240 hiljada zaposlenih svaki treći angažovan u javnom sektoru.

Siner dominantno započeo nastup u Monte Karlu

Utorak, 07.04.2026 | 14:04

Drugi teniser svijeta prepustio svega tri gema Igu Amberu.

Brajović: Identitetska pitanja se svjesno stavljaju u prvi plan, na štetu suštinskih društvenih potreba

Utorak, 07.04.2026 | 13:57

Uvođenjem vjeronauke u škole narušava se princip sekularnosti i otvara prostor za institucionalizaciju religijskog uticaja na obrazovanje djece, ocijenila je članica Predsjendištva Foruma žena Evropskog saveza Danijela Brajović.

Air MNE stabilizovao poslovanje i širi flotu, ove godine planiran prelazak na sopstvene operacije

Utorak, 07.04.2026 | 13:47

Nacionalni avio-prevoznik Air Montenegro nakon pet godina poslovanja bilježi rast broja putnika i stabilizaciju poslovanja, uz planove za proširenje flote i dodatno jačanje sopstvenih kapaciteta, saopšteno je na konferenciji za medije kompanije. Istaknuto je da kompanija posluje sve bolje i stabilnije te da će uskoro biti i noviteta koji se odnose na kupovinu aviona.