Subota, 19.04.2025 | 15:14
IZVOR: novilist.hr

Vaša koža STARI brže? Ovo su rani znaci GUBITKA kolagena

Nažalost, proces gubitka kolagena nije moguće u potpunosti izbjeći.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Je li ikakvo čudo što je kolagen postao jedna od najčešće pretraživanih riječi na Googleu posljednjih godina? Neizbježan gubitak najobilnijeg proteina u tijelu vidljivo utiče na naš izgled jer kolagen čini nevjerojatnih 75 posto suve težine kože, stoga je bolje vjerovati da je njegov nedostatak primjetan.

To čak i može objasniti našu kolektivnu opsjednutost održavanjem kolagena na što je moguće većem nivou pogotovo zato što od svoje 25. godine gubimo oko jedan posto zaliha kolagena godišnje.

“Kolagen prisutan u našoj koži rezultat je ravnoteže između sinteze i razgradnje,” objašnjava Mercedes Abarquero Cerezo, farmaceutkinja i voditeljka naučnih projekata jednog kozmetičkog brenda, za Vogue.

“S vremenom stanice zadužene za sintezu kolagena smanjuju svoju aktivnost. Osim toga, subjekti okoline poput sunca, načina života, prehrane ili stresa, kao i hormonalne promjene, ubrzavaju njegovu razgradnju, posebno kod žena".

Statistički gledano, promjene obično počinju oko 25. godine, ali Abarquero Cerezo napominje da se kolagen može početi gubiti i ranije zbog načina života.

Među najouočeniji znakovima da je gubitak kolagena  su:

suva i dehidrirana koža

izraženije mimičke linije i bore

gubitak čvrstine kože

manje elastičnosti

Drugi znakovi gubitka kolagena uključuju tanju kožu pa tako područje oko očiju izgleda šuplje, zatim promjene u obliku lica kao što su uske sljepoočnice, ali i lomljivi nokti i kosa, pa čak i bolovi u zglobovima i slabost mišića.

Nažalost, proces gubitka kolagena nije moguće u potpunosti izbjeći. Međutim, može se usporiti slijedeći nekoliko isprobanih i istinskih wellness osnova, a Abarquero Cerezo preporučuje:

izbjegavanje pušenja i izlaganja suncu

svakodnevno korištenje SPF krema

odmor i smanjenje stresa

redovno vježbanje

održavanje težine

zdrava prehrana bogata cjelovitom hranom koja sadrži ključne makronutrijente, vitamine i esencijalne aminokiseline koje podržavaju proizvodnju kolagena (jaja, mliječni proizvodi, mahunarke, povrće, voće, cjelovite žitarice, meso i riba.)

Savjetuje se i korištenje proizvoda s aktivnim sastojcima za jačanje kolagena, kao što su glikozaminoglikani, proksilan, peptidi, ekstrakt kasije, hijaluronska kiselina i antioksidansi kao što su vitamin C i niacinamid.

Lokalni proizvodi koji sadrže kolagen, poput krema i maski, doista mogu poboljšati izgled kože, ali vjerojatno neće spriječiti stvarni gubitak kolagena u koži. “Kolagen je molekula koja se koristi u kozmetici i ima veliku molekularnu težinu, stoga je njegova apsorpcija ograničena na površinski sloj kože”, napominje Abarquero Cerezo.

Drugim riječima, kreme s kolagenom izvrsne su zbog efekata koji proizvode jer trenutno poboljšavaju teksturu površine. Ali, za održavanje ravnoteže između gubitka i obnavljanja kolagena, bolje je da se držite gore navedenih sastojaka i savjeta, piše Vogue.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PODGORICA: Sjutra regionalna modna smotra ,,Modni mostovi Balkana”

Petak, 26.06.2026 | 18:27

U Podgorici će sjutra na platou kod Dvorca Petrovića biti održana regionalna modna manifestacija ,,Modni mostovi Balkana”. Riječ je o događaju koji okuplja istaknute dizajnere iz šest zemalja regiona. Publika će imati priliku da vidi šest revija renomiranih autora: Kaja Hrovat (Slovenija), Ivica Skoko (Hrvatska), Dragana Ognjenović (Srbija), HAAD (BiH), Nikola Petrovski (Sjeverna Makedonija) i Nataša Pejović (Crna Gora).

Podgoričanka po glasovima publike iz čitavog svijeta trenutno najljepša na takmičenju Miss Summer World 2026.

Subota, 16.05.2026 | 16:47

Miss Summer World 2026 Albania je međunarodno takmičenje ljepote koje se održava u Albaniji od 11. do 18. maja 2026. godine. Ovaj prestižni događaj okuplja učesnice iz mnogih zemalja svijeta sa ciljem promocije ljepote, kulture, elegancije i turizma Albanije.

Vesna de Vinča: Crnogorska misica je čudesna i izuzetna

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 14:04

Vesna de Vinča, vlasnica agencije Miss Monte – koja posjeduje licencu za zvaničan izbor za mis Crne Gore, oglasila se nakon prošlonedjeljenog krunisanja Maše Vukićević.

Miss Crne Gore Maša Vukićević za Kolektiv.me: Kruna je simbol odgovornosti i prilike da inspirišem druge

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:34

Novoizabrana Miss Crne Gore Maša Vukićević još sabira utiske nakon pobjede, ističući da joj titula donosi i veliku odgovornost, ali i priliku da svojim primjerom inspiriše mlade.

Sa Cetinja do svjetske scene: Maša Vukićević nova Miss Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:37

Maša Vukićević sa Cetinja sinoć je izabrana za novu Miss Crne Gore i ona će našu zemlju predstavljati na izboru za miss svijeta u Vijetnamu. Vukićević je svoje prve utiske nakon proglašenja pobjede podijelila sa ekipom medijske agencije Media Biro.

Kontrola policije na Skadarskom jezeru: Utvrđene nepravilnosti na devet plovila

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 09:22

Crnogorska granična policija zajedno s Lučkom kapetanimom Bar tokom vikenda sprovela je pojačanu akciju kontrole osoba i plovila u reonu akvatorija Skadarskog jezera i u kanalu rijeke Morača, usmjerenu na preventivno djelovanje i suzbijanje svih oblika nezakonitih aktivnosti na vodi, sa posebnim akcentom na bezbjednost osoba koje se prevoze plovilima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Nove cijene goriva: Benzin skuplji za cent, dizel jeftiniji

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 10:52

Od ponoći će u Crnoj Gori litar benzina biti skuplji jedan cent, dok će litar dizela pojeftiniti za jedan cent, saopštilo je Ministarstvo energetike i rudarstva.

Odluka EU da od jula uvede carinu od tri eura po naručenom artiklu neće se primjenjivati u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 11:14

U okviru buduće carinske reforme koju sprovodi, Evropska komisija i države članice su u novembru 2025. godine donijele odluku da ukinu izuzeće od carine koje je do sada bilo na snazi za pakete vrijednosti do 150 eura. Kao privremeno rješenje, odlučile su da u EU uvedu carinu od 3 eura po naručenom artiklu, počev od 1. jula 2026. godine, saopšteno je iz Uprave carina.

Mještani Tuzi zakazali protest zbog propalog razgraničenja sa Podgoricom, traže i Rikačavko jezero

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 08:44

Stanovnici Opštine Tuzi za 3. jul zakazali su protest "Malesija se ne smanjuje" ispred zgrade Opštine nezadovoljni granicama koje je povukla Arbitražna komisija.

Danas potpisivanje ugovora za prvu fazu obilaznice oko Budve

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 08:32

Izvršni direktor kompanije Monteput Milan Ljiljanić i direktor kompanije BRIV Construction Milan Marić potpisaće danas ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, koja predstavlja prvu fazu obilaznice oko Budve, saopšteno je iz Vlade.

Auto-putem od početka godine prošlo 1,45 miliona vozila

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 21:32

Auto-putem Princeza Ksenija je od početka godine prošlo 1,45 miliona vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

Vremenska prognoza - UTORAK u znaku ovih temperatura

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 21:23

U utorak se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme.

Brazil nakon velikog preokreta slomio otpor Japana - Martineli u nadoknadi odveo "Selesao" u osminu finala

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 21:11

Brazil je poslije mnogo muke i dramatične završnice izborio plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva, savladavši Japan rezultatom 2:1 golom Gabrijela Martinelija u šestom minutu sudijske nadoknade.

Istorijski trijumf u Podgorici – Crna Gora prvi put srušila Srbiju i osvojila bronzu na Balkanskom prvenstvu!

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 20:47

U18 muška reprezentacija Crne Gore ostvarila je jedan od najvećih trijumfa u istoriji i osvojila treće mjesto na Balkanskom prvenstvu u Podgorici! Pobijedila je reprezentaciju Srbije 3:1 (25:23, 20:25, 25:19, 25:18) i na sjajan način zaključila turnir u SC „Verde“ u kom je ugostila osam selekcija, među kojima pet učesnika predstojećeg Evropskog prvenstva.

Šest osoba stradalo u pucnjavi u Njemačkoj

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 20:31

Šestoro ljudi ubijeno je u pucnjavi u „centru za socijalnu zaštitu mladih“ u Štadeu, na sjeveru Njemačke, saopštila je policija.

Mesi predvodi idealni tim grupne faze Mundijala, uz Mbapea, Dembelea i Halanda

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 20:24

Nakon završetka grupne faze Svjetskog prvenstva 2026, objavljen je idealni tim dosadašnjeg dijela turnira, sastavljen na osnovu prosječnih ocjena igrača. U izbor su ušli fudbaleri koji su odigrali najmanje 150 minuta, a među njima dominiraju najveće zvijezde svjetskog fudbala.

U Poljskoj uhapšeno 11 stranaca, podstrekača ukrajinskih izbjeglica na demonstracije

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 20:18

Poljska Agencija za unutrašnju bezbjednost (ABW), zajedno s Graničnom stražom, uhapsila je, a zatim deportovala iz Poljske devet državljana Ukrajine i dva državljanina Bjelorusije, optužene da su za novac iz Rusije vrbovali i plaćali učesnike demonstracija Ukrajinaca u Poljskoj, saopštio je ministar koordinator službi bezbjednosti Tomaš Šemonjak.   

Kako vježbanje može poboljšati mentalno zdravlje

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 19:43

Kada se suočavate s problemima mentalnog zdravlja, uključivanje kretanja i vježbanja u vašu rutinu može biti moćan način za podizanje raspoloženja.

Vučić ponovo najavio izbore: Biće u naredna tri do četiri mjeseca

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 19:26

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da očekuje da će u Srbiji uskoro biti održani izbori, navodeći da bi građani na birališta mogli da izađu u naredna tri do četiri mjeseca.  

Bečić i Krapović sa Grinkevičem: Crna Gora posvećena jačanju kolektivne odbrane i modernizaciji odbrambenih kapaciteta

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 19:17

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i ministar odbrane Dragan Krapović sastali su se danas sa vrhovnim komandantom Savezničkih snaga za Evropu (SACEUR), generalom Aleksusom Gregorijem Grinkevičem, i tom prilikom ocijenjeno je da je Crna Gora posvećena jačanju kolektivne odbrane i modernizaciji odbrambenih kapaciteta, saopšteno je iz Bečićevog Kabineta.