Ponedjeljak, 21.04.2025 | 15:06
IZVOR: b92.net

Šta se nakon SMRTI pape mijenja za turiste koji idu u Italiju?

Vijest o smrti papa Franje, koji je preminuo jutros u 88. godini, potresla je cijeli svijet.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Trgu svetog Petra okupilo se više stotina vjernika, a mnogi se u suzama mole za dušu preminulog poglavara Katoličke crkve.

Nakon papine smrti, koja je ražalostila i mnoge,otpočinje devet dana žalosti, poznatih kao Novendijale, a Italija takođe obično proglašava period nacionalne žalosti. To je zabrinulo pojedine turiste koji su još ranije uplatili aranžmane u Italiji, pa su se zapitali da li će ovo znatno uticati na njihov boravak narednih dana u toj zemlji.

Ono što oni koji narednih dana putuju u Italiju treba da znaju jeste da postoji mogućnost određenih "turističkih potresa" tokom ovog perioda, ali se neće mnogo toga promijeniti, osim možda u Rimu.

Kao što smo već napomenuli, Italija će vjerovatno proglasiti period nacionalne žalosti, naročito na dan sahrane pape. To obično podrazumijeva zastave na pola koplja i svečane ceremonije, ali turističke aktivnosti uglavnom se odvijaju normalno.

Prodavnice, restorani i turističke atrakcije će uglavnom ostati otvoreni, posebno van Vatikana i vjerskih centara. Na dan sahrane, neke radnje i restorani u Rimu mogu biti zatvoreni iz poštovanja, posebno one u blizini bazilike Svetog Petra.

Ukoliko budete boravili na ovom području, vjerovatno ćete primjetiti kako veći broj vjernika odlazi u crkvu na misu, čućete crkvena zvona češće, ali to neće uticati na vaše turističke planove.

Ipak, kako će u Rim doći veliki broj hodočasnika, novinara i zvaničnika, može doći do gužvi u javnom prevozu ili do izmjena trasa, naročito oko Vatikana, tako da bi pažljivije trebalo da planirate rutu i djelove koje biste obišli tog dana. Imajte na umu da će tih dana bezbjednosne mjere će biti pojačane, pa je moguće zatvaranje ulica, ali i kontrole, pogotovo u blizini Trga Svetog Petra, tako da obavezno nosite dokumenta sa sobom.

Isto tako, u danima prije i na sam dan sahrane, očekujte povećanu gužvu i na aerodromima.

Takođe, znajte da bazilika Svetog Petra može biti zatvorena nekoliko dana zbog ceremonija i priprema za konklavu. Vatikanski muzeji (uključujući Sikstinsku kapelu) će vjerovatno ostati otvoreni, ali se preporučuje da unapred provjerite radno vrijeme.

Ukoliko putujete u druge djelove Italije – kao što su Firenca, Venecija, Milano, obala Amalfi – vjerovatno nećete osetiti gotovo nikakve promjene.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Gozo – najbolje čuvana tajna Mediterana: ostrvo gdje vrijeme usporava, a duša diše

Utorak, 03.02.2026 | 16:55

Na Mediteranu i dalje postoji ostrvo koje nije izgubilo tišinu, prostor i dušu. Mjesto gdje se pejzaži ne mijenjaju zbog trendova, gdje tradicija nije dekor već način života i gdje priroda i istorija postoje u savršenoj ravnoteži. Gozo je ostrvo koje osvaja polako, ali ostaje duboko urezano u sjećanje.

Najbolje zemlje za penzionisanje u Evropi: Na vrhu liste nije Španija, a jedna se posebno izdvaja

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:21

Ako ste ikada razmišljali o penzionisanju u inostranstvu, postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir.

Nije ni Njujork, ni Singapur,... Ovo je NAJSKUPLJI GRAD za život u 2026. godini

Utorak, 27.01.2026 | 13:59

Prema najnovijoj rang-listi platforme Nambijo, Švajcarski Cirih je najskuplji grad za život na svijetu. Analiza, koja upoređuje troškove života u gradovima širom svijeta na osnovu podataka više od 600.000 korisnika, pokazuje značajne razlike i otkriva kako se drugi gradovi pozicioniraju na listi.

Ovo je najbolji grad za solo putovanje u ovoj godini

Nedjelja, 18.01.2026 | 11:52

Njegova prohodnost i raznolikost atrakcija pomogle su mu da osvoji titulu na dodjeli nagrada Tripadvisor Travellers’ Choice Awards.

Da li znate u kojoj zemlji pada najviše snijega? Nije Rusija, a ni Kanada

Utorak, 13.01.2026 | 08:49

Aomori u Japanu smatra se gradom s najviše snežnih padavina na svijetu – u glavnom gradu prefekture Aomori i na najvećem japanskom ostrvu svake godine u prosjeku padne 7,9 metara snijega.

Šćekić u Vladi za godinu zaradio 31.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 09:58

Bivši ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić na toj funkciji je u prošloj godini zaradio 22.116 eura, dok je dodatnih 9.097 eura prihodovao kao predsjednik Savjeta za prava djeteta.

Nova pravila: Bašte ugostiteljskih objekata moraju biti udaljene dva metra od zgrada

Petak, 06.02.2026 | 08:37

Više stotina ugostitelja moraće da pomjeri bašte lokala dva metra od stambenih zgrada jer je 30. decembra prošle godine stupio na snagu Pravilnik o vrstama i bližim uslovima postavljanja odnosno građenja i uklanjanja privremenih objekata Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, prenosi Dan.

Na snazi narandžasti meteoalarm: Očekuje se jak vjetar, ponegdje obilne padavine

Petak, 06.02.2026 | 08:12

Narandžasti meteoalarm ostaje na snazi i danas na području cijele Crne Gore zbog jakog vjetra, čiji udari mjestimično prelaze 50 kilometara na sat.

Mikavica: Rad nedjeljom tokom sezone u jednoj smjeni i samo u jednom objektu u okviru opštine

Petak, 06.02.2026 | 14:37

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je kazao da je su na današnjoj vanrednoj sjednici Socijalnog savjeta jednoglasno donijeli preporuke izmjena zakona.

Despotović: Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600gr ili 200gr sira

Petak, 06.02.2026 | 10:51

Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600 gr ili 200gr sira, saopštila je danas poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore, Aleksandra Despotović.

Počelo svečano otvaranje Zimskih olimpijskih igara

Petak, 06.02.2026 | 21:10

Svečano otvaranje 25. Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Kortini počelo je u 20 sati, a po prvi put sportisti će defile proći na čak četiri lokacije.

Ambasador Satler posjetio TE Pljevlja

Petak, 06.02.2026 | 21:00

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Sattler, rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Carolin Tisso sa predstavnicima EU delegacije posjetili su danas Termoelektranu Pljevlja, gdje su se upoznali sa tokom i dosadašnjim rezultatima procesa ekološke rekonstrukcije tog energetskog objekta.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.02.2026 | 21:30

Promjenljivo oblačno sa uslovima za uglavnom slabu mjestimičnu kišu.

Milatović: Želio sam da pokažem ko koči evropski put

Petak, 06.02.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da je vraćanjem zakona u skupštinsku proceduru želio da pokaže ko u našoj zemlji koči evropski put. On je za TVCG kazao da je na sceni "raspad sistema" u Skupštini, Vladi, bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. Poručio je i da će u ponedjeljak predložiti, po njemu, jedino trajno rješenje za neradnu nedjelju, a to je izmjena Ustava.

Borovinić Bojović: Rok za novo zasijedanje Skupštine Glavnog grada očekuje se 8. marta

Petak, 06.02.2026 | 19:37

U Glavnom gradu se ponovo otvara pitanje rada Skupštine, nakon što su odbornici DNP-a najavili odsustvo sa narednih sjednica. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović u Jutarnjem programu RTV Podgorica istakla je da su izborni procesi u posljednje tri godine predstavljali ozbiljnu opstrukciju rada lokalne uprave, te upozorava da bi odlaganje sjednica moglo uticati na usporavanje evropskih integracija.

MJU Jokiću: Ili dokumentujte nezakonitosti službenika, ili se ne oglašavajte

Petak, 06.02.2026 | 19:07

"Profesionalci u institucijama nijesu i ne smiju biti taoci dnevne politike. Zato ministar ne prima pohvale koje istovremeno provlače pokušaje ciljane diskreditacije stručnih i vrijednih službenika zbog kojih ovaj resor bilježi rezultate"

Ubijen hrvatski karikaturista, ubica izvršio samoubistvo

Petak, 06.02.2026 | 18:58

U Malom Mihaljevcu u Međimurju, u Hrvatskoj, danas je ubijena jedna osoba, piše Index.hr.

Pejović: Neophodna obnova dijaloga o kontroli naoružanja

Petak, 06.02.2026 | 21:09

Poslanica Jevrosima Pejović, članica Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (PS OEBS), učestvovala je na sastanku rukovodstva Opšteg odbora za politička pitanja i bezbjednost PS OEBS-a, održanom 6. februara u Vašingtonu.

Jakšić Stojanović u Dubaiju: Samit svjetskih Vlada značajna prilika za intenziviranje međunarodne saradnje

Petak, 06.02.2026 | 21:21

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, je u okviru Samita svjetskih Vlada (WGS) 2026 koji se održava u Dubaiju prisustvovala prijemu koji je organizovala Šeika Latifa bint Mohamed bin Rašid Al Maktum, predsjednica Uprave za kulturu i umjetnost Dubaija.

Ambasada Palestine: Osuđujemo saradnju Ministarstva odbrane Crne Gore i izraelske vojske

Petak, 06.02.2026 | 18:02

Ambasada Države Palestine u Crnoj Gori osuđuje kontinuiranu saradnju između Ministarstva odbrane Crne Gore i izraelske vojske i njene vojne industrije, navode u saopštenju.