Tvrdo kuvana jaja izuzetno su hranjiva, što ih čini dobrim izborom za zdravi međuobrok ili kao dio uravnoteženog obroka.
Foto. Ilustracija/Pixabay.com
Međutim, mnogima nakon praznika ostane više jaja.
Zanimljivo je da kuvana jaja zapravo traju manje od svježih jaja.
Kako ih pravilno skladištiti?
Kuvanjem se uklanja prirodni zaštitni sloj s ljuske, što ih čini osjetljivijima na zrak i bakterije. Zato je vrlo važno da ih ohladite odmah nakon kuvanja kako biste spriječili kvarenje ili kontaminaciju.
Najbolje ih je čuvati u kartonskoj ambalaži ili zatvorenoj posudi s poklopcem, te na unutašnjoj polici frižidera– a ne na vratima, gdje česte promjene temperature mogu uticati na njihovu svježinu.
Možda ćete na početku osjetiti neobičan miris u frižideru u kojem se drže tvrdo kuvana jaja, no to nije znak da su pokvarena. Riječ je o prisutnosti sumporovodika koji se stvara tokom kuvanja – miris je bezopasan i obično nestane nakon nekoliko sati.
Mogu li se zamrznuti?
Zamrzavanje kuvanih jaja nije preporučljivo jer i bjelanjci i žumanjci postanu gumenasti i vodenasti, što nije prijatno za jesti.
Ako se pravilno skladište, tvrdo kuvana jaja s ljuskom i bez ljuske mogu se čuvati u frižideru do sedam dana, prema Ministarstvu poljoprivrede SAD-a. Ako niste sigurni koliko dugo su jaja tamo, obratite pažnju na ljusku – ako postane ljepljiva ili kredasta, jaje treba baciti.
Takođe, izbjegavajte jesti napuknuta ili razbijena jaja, jer to može dovesti do trovanja hranom sa simptomima poput mučnine, povraćanja i proliva. Ako sumnjate da je jaje pokvareno, razbijte ga i pomirišite – neugodan miris jasan je znak da nije za upotrebu.
Šta ako je žumanjak zelenkast?
Mnogi se zabrinu kad žumance tvrdo kuhanog jajeta poprimi sivkasto-zelenu nijansu, ali to ne znači da je jaje pokvareno. Boja ovisi o temperaturi i trajanju kuvanja – što se duže kuva, žumanjak više blijedi i može promijeniti boju.
KOMENTARI (0)