Četvrtak, 24.04.2025 | 16:31
IZVOR: 24sedam.rs

Evo zašto noviji automobili više nemaju REZERVNI TOČAK u gepeku? Ovo je PRAVI razlog

To je dio šire strategije uštede, efikasnosti i prilagođavanja modernim tehnologijama.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Ako ste nedavno kupili ili iznajmili nov automobil i podigli poklopac prtljažnika tražeći rezervni točak - moguće je da ste ostali zbunjeni. Niste jedini.

Sve veći broj novih automobila više ne dolazi sa rezervnim točkom, a razlog za to nije slučajnost, već pažljivo promišljena odluka proizvođača.

Evo glavnih razloga zbog kojih su rezervni točkovi postali prošlost:

Ušteda u proizvodnji

Automobilska industrija mjeri svaki gram, svaki cent i svaki detalj. Izbacivanjem rezervnog točka, gume i dizalice, proizvođači smanjuju troškove proizvodnje.

Iako se radi o "maloj" stavci, u industriji koja broji milione automobila godišnje - ova ušteda postaje značajna.

Naravno, ako baš želite rezervni točak, mnogi brendovi će vam ga rado prodati - kao dodatnu opremu.

Manja težina znači manja potrošnja

Bez rezervnog točka automobil je lakši za oko 27 kilograma. Možda se to ne čini kao velika razlika, ali u svijetu automobilske regulative svaki gram CO2 je važan.

Lakši automobil troši manje goriva, što pomaže proizvođačima da prođu stroge EU standarde emisije štetnih gasova i izbjegnu dodatne takse.

Električni i hibridni automobili: prostor je dragocjen

Kod hibrida i električnih vozila, prostor u donjem dijelu vozila je često rezervisan za bateriju. To znači da fizički nema mjesta za rezervni točak.

Osim toga, u ovim vozilima je i teža kontrola mase još važnija, jer svaki dodatni kilogram direktno utiče na potrošnju energije i domet.

Šta dobijate umjesto točka?

Većina vozila bez rezervnog točka dolazi sa tzv. kompletom za hitnu sanaciju gume - brtvilom i malim kompresorom za vazduh. Ovi setovi mogu pomoći kod manjih bušenja, ali ako je guma jače oštećena ili isječena - pomoći neće.

Zato je važno da redovno provjeravate stanje svojih guma i znate kada je vrijeme da ih zamjenite. A ako krećete na duži put - razmislite o kupovini dodatnog rezervnog točka, piše HAK Revija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đurović i Vučurović predložili izmjene: Bez "aneksije" u zakonu o statusu dinastije Petrović Njegoš

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 16:35

Poslanici Nove srpske demokratije Dejan Đurović i Jovan Vučurović predložili su izmjene i dopune Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš kojim se briše iz člana jedan odredba da je dinastija "detronizovana protivno Ustavu za Knjaževinu Crnu Goru aktom nasilne aneksije države iz 1918. godine". Kako su predložili, član jedan treba da glasi "radi istorijske i moralne rehabilitacije dinastije Petrović Njegoš ovim zakonom se uređuju pitanja od značaja za status potomaka dinastije Petrović Njegoš".

INSPEKCIJSKI NADZOR JOŠ TRAJE: Provjerava se da li je Miloš Rajković zakonito imenovan za v.d. direktora Uprave za šume

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 16:21

I dalje se čeka epilog inspekcijskog nadzora kojim treba da se utvrdi da li je Miloš Rajković prekršio zakon, odnosno da li je nezakonito imenovan za vršioca dužnosti direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.    

Policajci obradovali mališane Dječijeg doma „Mladost“ u Bijeloj

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 16:03

Službenici Sektora granične policije, Specijalne jedinice policije, Posebne jedinice policije i Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi posjetili su danas Dječiji dom „Mladost“ u Bijeloj, gdje su u prazničnoj atmosferi druženje upriličili za 76 mališana ove ustanove.

EU ulaže 175 miliona eura u unapređenje željezničke pruge Bar-Golubovci

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 15:50

Evropska unija opredjeljuje 175 miliona eura za modernizaciju željezničke pruge Bar-Golubovci, strateškog dijela Željezničkog koridora 4 na proširenoj osnovnoj TEN-T mreži, saopštilo je Minisarstvo finansija.

Knežević: Srbija nikad nije anektirala Crnu Goru, plašim se da nam prijeti opasnost od Hrvatske

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 15:15

Skupština Crne Gore danas raspravlja o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, kojim se, između ostalog, predlaže brisanje riječi “nasilna” iz formulacije koja se odnosi na aneksiju Crne Gore 1918. godine. Prijedlog su podnijeli poslanici Pokreta Evropa sad Gordan Stojović i Miloš Pižurica, a izazvao je oštre polemike u plenumu.

Marković: Nema niti je bilo dogovora PES-a i DPS-a

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 15:00

Poslanica Pokreta Evropa Sad Branka Marković poručila je tokom sjednice Skupštine da su tvrdnje o navodnoj saradnji PES-a i Demokratske partije socijalista neutemeljene, ističući da takvih razgovora niti dogovora nikada nije bilo.

Janović: Političke podjele uskratile Ustavnom sudu najstručnije kadrove

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 14:27

Nezavisni poslanik Nikola Janović izjavio je da su politički sukobi prethodnih godina onemogućili brojnim kvalitetnim pravnicima da dobiju priliku da svoje znanje pokažu u Ustavnom sudu.

Božović promovisan: Za igrače je najbolje da ih ne poznajem dobro

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 14:17

Nakon 20 godina Miodrag Grof Božović se vratio na klupu Budućnosti.

Ronaldo jasan: Cilj su trofeji i magična brojka od 1.000 golova

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 13:59

Kristijano Ronaldo, izjavio je da će o prestanku igranja razmišljati kada ostvari cilj, odnosno kada sakupi hiljadu golova u karijeri.

Klub odbornika DPS: Vlast u Danilovgradu nema 30 hiljada za studentske stipendije, ali ima pola miliona eura za partijsko zapošljavanje

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 13:50

Danilovgradska vlast je odbila amandman Demokratske partije socijalista na Predlog odluke o Budžetu za 2026. godinu kojim je predloženo povećanje studentskih stipendija i time jasno poručila gdje su na njenoj listi priroriteta mladi, obrazovanje i unapređenje njihovog položaja, saopštili su iz Kluba odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) Danilovgrad.