Subota, 26.04.2025 | 15:21
IZVOR: net.hr

Opasnost iz nesesera - Evo kako POGREŠNO čuvanje KOZMETIKE može da naškodi

Stručnjaci su objasnili zašto neki sastojci kozmetike mogu biti štetni ako se koriste nakon isteka roka trajanja.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Poznata dermatološkinja dr. Sweta Rai otkrila je da bi se svi koji koriste kozmetičke proizvode, kojima je istekao rok trajanja, mogli suočiti s određenim zdravstvenim problemima.

Ona tvrdi da ne samo da proizvod neće biti djelotvoran kako je predviđeno zbog razgradnje njegovih sastojaka, već bi svako ko ga koristi takođe mogao biti izložen riziku od infekcije.

"Proizvodi za ljepotu kojima je istekao rok trajanja često su manje efikasni. Nekim se kremama aktivni sastojci mogu razgraditi i stepenu u interakciju s drugim aktivnim supstancima koje se razgrađuju te stvaraju iritirajući učinak na kožu. Kako proizvodi stare, njihova boja, konzistencija i miris mogu se promijeniti", rekla je dr. Rai za The Mirror.

Rizik od infekcija

"Kozmetički proizvodi koji su ostavljeni otvoreni ili izloženi vlazi ili toplini mogu stvoriti rizik od bakterija, tj. infekcije i stoga ih treba izbjegavati. Mnogi toaletni i kozmetički proizvodi kojima je istekao rok mogu imati promijenjeni miris, zrnatu konzistenciju i mogu biti manje efikasni na koži", objasnila je.

Doktorica je rekla da neki sastojci mogu biti štetniji od drugih ako se koriste nakon isteka roka trajanja. To uključuje benzen, benzofenone, akrilate, formaldehid, hidrokinon i još mnogo toga.

"Benzen je poznat kancerogen, a etanolamin kada se razgradi može proizvesti nitrozamine koji mogu biti kancerogeni. Većina hemijskih spojeva gubi svoju snagu/bioraspoloživost ako im je prošao rok trajanja i nisu 'opasni' sami po sebi, međutim neke hemikalije su produkti razgradnje aktivnog agensa i mogu biti štetne", upozorila je dr. Rai.

Vlaga i toplina mogu uzrokovati rast bakterija

Stručnjakinja je rekla da nepravilno skladištenje kozmetičkih proizvoda takođe može dovesti do problema. Na primjer, proizvodi koji sadrže vitamin C zapravo neće biti djelotvorni ako se ostave na sunčevoj svjetlosti.

Dodala je da na mnoge aktivne sastojke visoke jačine kao što su hidrokinon i niacinamid takođe može uticati izravna toplina ili svjetlost. Njen savjet je da kozmetičke proizvode držite na hladnom i suvom mjestu u svom domu, jer "vlaga i toplina mogu uzrokovati rast bakterija i deaktivaciju snage proizvoda ili stvaranje štetnih nusproizvoda kada se mnoge aktivne materije međusobno pomiješaju".

Dr. Rai je rekla da kozmetički proizvodi, uključujući kreme za sunčanje, sadrže hemikalije koje su pomiješane kako bi spojevi ostali stabilni određeno vrijeme, do njihovog roka trajanja. Stoga, kada je rok trajanja prekoračen, hemikalije u proizvodima mogu se ponašati na njen način.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Počinje prijavljivanje za Izbor za Mis Crne Gore: Potraga za ljepotom, talentom i znanjem

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:24

Pripreme za najprestižnije takmičenje ljepote u našoj zemlji, Izbor za Mis Crne Gore pod licencom Miss World, zvanično su počele. Organizatori najavljuju uzbudljivu godinu u kojoj će fokus biti stavljen na obrazovanje, harizmu i društvenu odgovornost mladih djevojaka finalistkinja.

Od Armanija i Valentina do krize identiteta industrije – da li je došao kraj epohi italijanske mode

Petak, 23.01.2026 | 21:37

Smrt Đorđa Armanija, a potom i Valentina Garavanija, u razmaku od svega nekoliko mjeseci, zatvorila je jedno od najvažnijih poglavlja u istoriji italijanske i svjetske mode. Dva imena koja nikada nisu bila rivali, već su predstavljala dva različita pogleda na eleganciju. Njihov odlazak ostavlja pitanje koje danas prevazilazi samu modu: šta ostaje od italijanske mode bez svojih najvećih stvaralaca?

Preminuo modni dizajner Valentino Garavani u 93. godini

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 18:50

Valentino Garavani, jedan od najuticajnijih i najpoznatijih modnih dizajnera 20. i 21. vijeka, preminuo je u 93. godini života, prenosi BBC.

Luksuzni detalj '80-ih se vraća u savremenom ruhu: Ovo će biti neizostavan modni dodatak

Nedjelja, 28.12.2025 | 21:01

Broševi su godinama bili rezervirani za svečane prilike, ali 2026. godine očekuju veliki povratak. Prema najnovijem izvještaju Pinterest Predicts, broševi će postati ključni modni detalj u novoj maksimalističkoj eri, a pretrage povezane s njima rastu brže nego ikad.

Zaboravite na puder: Ovaj trik briše umor za 30 sekundi

Nedjelja, 14.12.2025 | 15:00

Male tajne velikih majstora.

Zogović: Evropski standard inkluzija, ne isključenje, srpski jezik mora dobiti službeni status

Utorak, 27.01.2026 | 10:16

Potpredsjednik Vlade Milun Zogović poručio je da inicijativa Demokratske narodne partije za normiranje srpskog kao službenog jezika u Crnoj Gori predstavlja pitanje evropskih vrijednosti, jednakosti i ukidanja diskriminacije, te da je utemeljena na rezultatima tri posljednja popisa stanovništva i savremenoj evropskoj pravnoj praksi.

Uskoro direktna avio linija Podgorica - Antalija

Utorak, 27.01.2026 | 08:13

Tokom ljetnje letačke sezone će biti uspostavljena direktna avio-linija između Podgorice i Antalije, saznaje Portal ETV.

Policija već preduzela konkretne mjere i radnje povodom prijetnji Ivanu Vukoviću

Utorak, 27.01.2026 | 08:22

Policija je već preduzela konkretne mjere povodom prijetnji koje je potpredsjednik Demokratske partije socijalista Ivan Vuković dobio putem društvenih mreža, saznaje nezvanično portal Standard iz policije.

Od danas skuplje sve vrste goriva

Utorak, 27.01.2026 | 08:26

Od danas, u Crnoj Gori su skuplje sve vrste goriva.

SEP poziva Glavni grad da zaustavi pokušaje identitetskog preobražaja Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“

Utorak, 27.01.2026 | 09:44

Stranka evropskog progresa izražava odlučno protivljenje još jednom u nizu pokušaja identitetskog preoblikovanja Crne Gore i poziva osnivača Narodne biblioteke “Radosav Ljumović”, Glavni grad Podgoricu, da zaustavi pokušaje neutemeljenog identitetskog preobražaja ove ustanove i sačuva njen kulturni, obrazovni i emancipatorski dignitet, saopštili su iz Stranke evropskog progresa (SEP).

Gdje se u Evropi najviše koristi vještačka inteligencija, a gdje je još uvijek tabu?

Utorak, 27.01.2026 | 21:38

Manje od desetine Evropljana, u prosjeku 9,8 odsto, priznaje da u 2025. godini koristi generativnu vještačku inteligenciju u svrhe formalnog obrazovanja. Predvodnici u korišćenju vještačke inteligencije u obrazovanju su Švedska, Malta, Danska, Španija i Estonija. Na dnu liste nalaze se Mađari, slijede Rumuni, Poljaci, Bugari i Nijemci.

Poruka Varvara: "Unište sve čega se dohvate, prevaranti, lažne Demokrate"

Utorak, 27.01.2026 | 21:32

"Rat" između navijača Budućnosti - ,,varvara” i rukovodstva fudbalskog kluba se nastavlja. Ipak, večeras na košarkaškoj utakmici Eurokupa između Budućnost Volija i Kemnica u M:tel dvorani "Morača" – bili su konkretni i direktni.

Tramp: Preti se nije ponašao kao ubica, to je vrlo nesrećan incident

Utorak, 27.01.2026 | 21:09

Predsjednik Donald Tramp rekao je da ne vjeruje da je Aleks Preti djelovao kao “ubica” u Mineapolisu, što predstavlja najdirektnije protivrječje izjavama nekih članova njegove administracije o kojima su tako govorili neposredno nakon što je Preti ubijen, piše CNN.

Budućnost lako sa Kemnicom, Skajlar Mejs briljirao

Utorak, 27.01.2026 | 21:02

Košarkaši Budućnosti Voli nastavili su borbu za četvrto mjesto u B grupi Evrokupa, a ključni korak ka cilju napravili su u Mtel dvorani Morača, savladavši njemački Kemnic 97:81. Ovom pobjedom “plavi” su stigli do desetog trijumfa u takmičenju i zadržali šanse za domaći teren u osmini finala.

Šta će reći Orban i Fico? Rusija gađala naftovod koji snabdijeva Mađarsku i Slovačku

Utorak, 27.01.2026 | 20:55

Ruske snage pogodile su infrastrukturni objekt u ukrajinskom gradu Brody u Lvivskoj oblasti, koji je povezan s naftovodom Družba, koji snabdijeva Mađarsku i Slovačku.

Karni: Trampu treba da bude jasno, stojim iza svega što sam rekao u Davosu

Utorak, 27.01.2026 | 21:22

Kanadski premijer Mark Karni odbacio je danas tvrdnju adminsitracije američkog predsjednika Donalda Trampa, da je tokom privatnog razgovora sa njim u ponedjeljak povukao svoje izjave iz Davosa.

Crna Gora sa dva predstavnika na ZOI

Utorak, 27.01.2026 | 21:55

Od 6. do 22. februara Milano i Kortina biće domaćini 25. Zimskih olimpijskih igara. Italija će po četvrti put organizovati ovo takmičenje, a Crna Gora će imati dva predstavnika.

Gdje je u Evropi najlakše, a gdje najteže naći posao u 2026?

Utorak, 27.01.2026 | 20:31

Evropa ostaje jedno od najatraktivnijih tržišta za investiranje i zapošljavanje. Samo u Evropskoj uniji strani investitori drže gotovo 10.000 milijardi eura direktnih investicija. Ipak, politička i regulatorna rascjepkanost čini izbor zemlje za širenje poslovanja sve složenijim.

Laković: Ako tužilaštvo ne riješi slučaj “crnih trojki” pravdu ću tražiti pred međunarodnim institucijama

Utorak, 27.01.2026 | 20:18

Ako tužilaštvo ne riješi slučaj “crnih trojki” pravdu ću tražiti pred međunarodnim institucijama, poručio je profesor i bivši savjetnik predsjednika Crne Gore Vojo Laković.

Beograd: Državljanka Crne Gore pala sa četvrtog sprata, preminula na licu mjesta

Utorak, 27.01.2026 | 19:56

Državljanka Crne Gore A.K. (24) poginula je sinoć u Beogradu nakon pada sa zgrade u opštini Palilula, prenose srpski mediji.