Subota, 26.04.2025 | 15:21
IZVOR: net.hr

Opasnost iz nesesera - Evo kako POGREŠNO čuvanje KOZMETIKE može da naškodi

Stručnjaci su objasnili zašto neki sastojci kozmetike mogu biti štetni ako se koriste nakon isteka roka trajanja.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Poznata dermatološkinja dr. Sweta Rai otkrila je da bi se svi koji koriste kozmetičke proizvode, kojima je istekao rok trajanja, mogli suočiti s određenim zdravstvenim problemima.

Ona tvrdi da ne samo da proizvod neće biti djelotvoran kako je predviđeno zbog razgradnje njegovih sastojaka, već bi svako ko ga koristi takođe mogao biti izložen riziku od infekcije.

"Proizvodi za ljepotu kojima je istekao rok trajanja često su manje efikasni. Nekim se kremama aktivni sastojci mogu razgraditi i stepenu u interakciju s drugim aktivnim supstancima koje se razgrađuju te stvaraju iritirajući učinak na kožu. Kako proizvodi stare, njihova boja, konzistencija i miris mogu se promijeniti", rekla je dr. Rai za The Mirror.

Rizik od infekcija

"Kozmetički proizvodi koji su ostavljeni otvoreni ili izloženi vlazi ili toplini mogu stvoriti rizik od bakterija, tj. infekcije i stoga ih treba izbjegavati. Mnogi toaletni i kozmetički proizvodi kojima je istekao rok mogu imati promijenjeni miris, zrnatu konzistenciju i mogu biti manje efikasni na koži", objasnila je.

Doktorica je rekla da neki sastojci mogu biti štetniji od drugih ako se koriste nakon isteka roka trajanja. To uključuje benzen, benzofenone, akrilate, formaldehid, hidrokinon i još mnogo toga.

"Benzen je poznat kancerogen, a etanolamin kada se razgradi može proizvesti nitrozamine koji mogu biti kancerogeni. Većina hemijskih spojeva gubi svoju snagu/bioraspoloživost ako im je prošao rok trajanja i nisu 'opasni' sami po sebi, međutim neke hemikalije su produkti razgradnje aktivnog agensa i mogu biti štetne", upozorila je dr. Rai.

Vlaga i toplina mogu uzrokovati rast bakterija

Stručnjakinja je rekla da nepravilno skladištenje kozmetičkih proizvoda takođe može dovesti do problema. Na primjer, proizvodi koji sadrže vitamin C zapravo neće biti djelotvorni ako se ostave na sunčevoj svjetlosti.

Dodala je da na mnoge aktivne sastojke visoke jačine kao što su hidrokinon i niacinamid takođe može uticati izravna toplina ili svjetlost. Njen savjet je da kozmetičke proizvode držite na hladnom i suvom mjestu u svom domu, jer "vlaga i toplina mogu uzrokovati rast bakterija i deaktivaciju snage proizvoda ili stvaranje štetnih nusproizvoda kada se mnoge aktivne materije međusobno pomiješaju".

Dr. Rai je rekla da kozmetički proizvodi, uključujući kreme za sunčanje, sadrže hemikalije koje su pomiješane kako bi spojevi ostali stabilni određeno vrijeme, do njihovog roka trajanja. Stoga, kada je rok trajanja prekoračen, hemikalije u proizvodima mogu se ponašati na njen način.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Objavljena tema za ovogodišnju Met Galu

Srijeda, 25.02.2026 | 19:33

Vogue je otkrio da će ovogodišnji Met Gala, koji se održava prvog ponedeljka u maju, imati dres kod pod nazivom "Fashion is Art" (Moda je umjetnost).

Privilegovano odrastanje: Ove navike imaju ljudi koji su odrasli bez finansijskih briga

Petak, 20.02.2026 | 21:22

Pojam privilegije često izaziva rasprave, ali ne ogleda se uvijek kroz bogatstvo ili status. Ponekad se vidi u sitnim, svakodnevnim navikama koje proizilaze iz odrastanja bez većih finansijskih briga.

Počinju kastinzi za Mis Crne Gore: Prvi u Podgorici

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:22

Organizatori izbora za Mis Crne Gore, koji se održava pod prestižnom licencom Miss World, zvanično su otvorili sezonu kastinga širom zemlje. Potraga za novim licima koja će predstavljati Crnu Goru na jednom od najznačajnijih svjetskih takmičenja ljepote počinje već ove subote.

Počinje prijavljivanje za Izbor za Mis Crne Gore: Potraga za ljepotom, talentom i znanjem

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:24

Pripreme za najprestižnije takmičenje ljepote u našoj zemlji, Izbor za Mis Crne Gore pod licencom Miss World, zvanično su počele. Organizatori najavljuju uzbudljivu godinu u kojoj će fokus biti stavljen na obrazovanje, harizmu i društvenu odgovornost mladih djevojaka finalistkinja.

Od Armanija i Valentina do krize identiteta industrije – da li je došao kraj epohi italijanske mode

Petak, 23.01.2026 | 21:37

Smrt Đorđa Armanija, a potom i Valentina Garavanija, u razmaku od svega nekoliko mjeseci, zatvorila je jedno od najvažnijih poglavlja u istoriji italijanske i svjetske mode. Dva imena koja nikada nisu bila rivali, već su predstavljala dva različita pogleda na eleganciju. Njihov odlazak ostavlja pitanje koje danas prevazilazi samu modu: šta ostaje od italijanske mode bez svojih najvećih stvaralaca?

ANKETA: Da li podržavate predlog da država majkama za svako dijete upisuje pet godina radnog staža?

Petak, 06.03.2026 | 09:28

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

Pokrenuta inicijativa: Pet godina radnog staža za svako rođeno dijete

Petak, 06.03.2026 | 08:15

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

(FOTO) Dojava o navodnim bombama u tržnim centrima: Policija provjerava "Big Fashion" i "City Mall"

Petak, 06.03.2026 | 15:13

Povodom dojave koja je danas putem e-maila poslata crnogorskim medijima, a koja se odnosi na navodno postavljanje eksploziva u tržnim centrima Big Fashion i City Mall u Podgorici, Službenici Uprave policije su odmah postupili po navedenoj dojavi i preduzimaju hitne protivdiverzione mjere i radnje u odnosu na pomenuto, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

Gorčević: Vjerujem da će većina braniti amandmane za koje je EK dala zeleno svjetlo

Petak, 06.03.2026 | 08:20

Evropska komisija pažljivo će pratiti sprovođenje zakona o MUP-u i ANB-u odgovoreno je iz te institucije šefovima poslaničkih klubova opozicionih partija u našem parlamentu, koji su toj instituciji poslali upit da li predloženi pravni akti dovode u pitanje zaštitu ljudskih prava. Ministarka evropskih poslova Majda Gorčević je kazala da su svi amandmani koje Vlada usvojila na predložene zakone usklađeni sa Evropskom komisijom, osim onih koji se odnose na direktive koje su u vezi sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

Vuković Kuč: Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu

Petak, 06.03.2026 | 09:38

Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu, poručila je Aleksandra Vuković Kuč, potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.03.2026 | 21:40

Sunčano uz povremeno malu do umjerenu oblačnost. 

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

Petak, 06.03.2026 | 21:38

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio je ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

Usvojen Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 21:15

Skupština Crne Gore usvojila je Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima. Predlog je usvojen uz 47 glasova za i 12 protiv. Zakon o ANB-u i onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

Mirjana Pajković na saslušanju u policiji

Petak, 06.03.2026 | 20:28

Policija je večeras, po nalogu tužilaštva, pozvala na saslušanje bivšu državnu službenicu Mirjanu Pajković. Ona se trenutno nalazi u prostorijama OB Podgorica, a nakon saslušanja tužilac će odlučiti da li u njenom postupanju postoje elementi krivičnog djela.

Ronaldo otišao u Madrid za spas karijere

Petak, 06.03.2026 | 21:31

Poznati portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo otputovao je u Madrid kako bi pronašao što efikasniji metod za oporavak od povrede zadnje lože zbog koje ga izvjesno neko vrijeme neće biti u timu Al Nasra.

Uhapšen osumnjičeni za prijetnje Borisu Bogdanoviću

Petak, 06.03.2026 | 19:42

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, uhapsili S.P. (55) iz Nikšića zbog sumnje da je na štetu Borisa Bogdanovića, poslanika u Skupštini Crne Gore, počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Udruženje pravnika CG: Predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Ustavni sud bi proglasio neustavnim

Petak, 06.03.2026 | 21:04

Udruženje pravnika Crne Gore, nakon analize predloženih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, dužno je da ukupnoj crnogorskoj javnosti, a posebno poslanicima kao nosiocima zakonodavne vlasti, ukaže da se, u dijelu amandmana, radi o rješenjima koja bi za slučaj pokretanja postupka pred Ustavnim sudom, saglasno članu 150 Ustava Crne Gore, ista bila proglašena neustavnim.

Greškom dobio skoro milion eura: Državljanin Bosne i Hercegovine odmah obavijestio banku

Petak, 06.03.2026 | 20:56

Švedski tapetar bh. porijekla Frank Arnautović (57) ostao je šokiran kada je na svom bankovnom računu iznenada ugledao veliku svotu novca koja nije bila njegova.

Lažne dojave o bombama u podgoričkim tržnim centrima

Petak, 06.03.2026 | 18:54

Dojave o bombama u tržnim centrima Big Fashion i City Mall bile su lažne, saopšteno je iz Uprave policije.

Sančez: Rat protiv Irana greška

Petak, 06.03.2026 | 21:56

Premijer Španije Pedro Sančes nazvao je rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana "izuzetnom greškom", naglašavajući da je konflikt "jasno van okvira međunarodnog prava".