Ponedjeljak, 28.04.2025 | 19:46
IZVOR: Live Science, Danas

Naučnici su korak bliže stvaranju ZAMJENSKIH ZUBA u laboratoriji

U pitanju je otkriće koje bi moglo da zamjeni neprijatne popravke zuba, liječenje kanala korena i ugradnju implantata.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Zub napravljen u laboratoriji mogao bi da promijeni mnogo toga što trenutno znamo o stomatologiji.

Kako navode istraživači sa King’s College-a u Londonu, razvijen je poseban materijal koji omogućava ćelijama da međusobno komuniciraju na isti način kao u ljudskom tijelu, što im omogućava da se razviju u ćelije zuba, piše Live Science.

Studija je objavljena u časopisu ACS Macro Letters.

Ovaj proces omogućava da se zubi uzgajaju iz pacijentovih sopstvenih ćelija u laboratoriji, prenosi Danas.rs.

U budućnosti, oštećeni ili pokvareni zubi mogli bi da budu zamijenjeni pravim, prirodnim zubima umjesto plombama.

Kod ljudi, normalno se razvijaju dva seta zuba: oko 20 mliječnih zuba u ranom djetinjstvu i 32 stalna zuba tokom osnovne škole.

Za razliku od ljudi, životinje poput ajkula i krokodila mogu stalno da menjaju izgubljene zube jer zadržavaju matične ćelije koje omogućavaju kontinuirani rast.

Kod ljudi te ćelije nestaju nakon nicanja stalnih zuba.

Danas, kada dođe do oštećenja zuba, popravke uključuju plombe ili ugradnju implantata, ali te metode imaju ograničen vijek trajanja i ne mogu da podstaknu regeneraciju.

„Plombe nisu najbolje rješenje za popravku zuba“, istakao je koautor studije Šuečen Žang i dodao da „vremenom slabe strukturu zuba, imaju ograničen vek i mogu dovesti do dodatnog propadanja ili osjetljivosti“.

Sa druge strane, ugradnja implantata zahtijeva invazivne hirurške zahvate kroz više termina i nosi rizik od infekcija i oštećenja okolnih tkiva.

„Obje metode su veštačke i ne obnavljaju potpuno prirodnu funkciju zuba, što može izazvati dugoročne komplikacije“, dodaje Žang.

Tim naučnika već godinama pokušava da u laboratorijskim uslovima oponaša prirodni razvoj zuba.

Tokom ranog embrionalnog razvoja, matične ćelije iz različitih tkiva međusobno komuniciraju pomoću signalnih molekula, pokrećući formiranje zuba. Te ćelije se kasnije diferenciraju u različite tipove ćelija koje stvaraju materijale poput gleđi i dentina.

Ključni napredak u ovoj studiji bilo je stvaranje materijala od hidrogela — mekog, gela sličnog materijala koji upija velike količine vode — koji oponaša prirodno okruženje ćelija u tijelu.

Zahvaljujući tome, ćelije su mogle postepeno da šalju signale potrebne za pokretanje procesa formiranja zuba.

„Prethodni pokušaji nisu uspijevali jer su svi signali bili odjednom isporučeni. Novi materijal omogućava postepeno otpuštanje signala, slično kao u organizmu“, objasnio je Žang.

Laboratorijski uzgojeni zubi mogli bi biti trajniji, jači i mnogo manje podložni odbacivanju od strane organizma, što je čest problem kod današnjih implantata.

„Zubi uzgojeni u laboratoriji prirodno bi se integrisali sa vilicom kao pravi zubi“, rekao je Žang.

Ipak, istraživači su još daleko od toga da ugrade ovakve zube u ljude. Trenutno eksperimentišu sa različitim metodama kako da novi zubi budu uspiješno implantirani — bilo transplantacijom mladih ćelija u ustima pacijenta, bilo kompletnim uzgojem zuba u laboratoriji prije ugradnje.

„Za obje opcije, proces ranog razvoja zuba mora započeti u laboratoriji“, istakao je Žang.

Uprkos izazovima, ovo otkriće otvara put ka revolucionarnim promjenama u stomatologiji.

„Kako polje napreduje, integracija ovakvih inovativnih tehnika ima potencijal da potpuno transformiše dentalnu njegu, nudeći održiva i efikasna rješenja za popravku i regeneraciju zuba“, zaključila je koautorka studije Ana Anđelova Volponi sa King’s College-a.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ovo su mogući razlozi zašto KOŽA SVRBI čim legnete na SPAVANJE

Utorak, 29.04.2025 | 21:44

Od suve kože do ozbiljnijih zdravstvenih stanja, uzroci svrbeža kože prije odlaska na spavanje mogu biti različiti. Obratite pažnju na simptome jer možda vam treba pomoć ljekara.

Megan Markl konačno progovorila o SUKOBIMA sa princem Harijem (VIDEO)

Utorak, 29.04.2025 | 21:26

Tokom svog prvog podkast intervjua u podkastu "Jamie Kern Lima Show", Megan Markl je po prvi put progovorila o teškim počecima veze s princem Harijem.

Znate li šta je FEKSTING? Ovakav vid komunikacije je sve češći RAZLOG SVAĐA u ljubavnim vezama

Utorak, 29.04.2025 | 20:38

Iako djeluje bezazleno, ova vrsta komunikacije može ozbiljno da naruši odnos.

Neočekivan potez - Bijonse SNIZILA cijene ULAZNICA na turneji

Utorak, 29.04.2025 | 20:05

Na prvom koncertu u Los Anđelesu ostalo je više od 3.000 slobodnih mjesta

Đoković NEĆE igrati u Rimu! Odluka koja je IZNENADILA fanove

Utorak, 29.04.2025 | 19:48

 Teniser Novak Đoković neće igrati na ovogodišnjem mastersu u Rimu (7-18. maj).

Jakšić Stojanović: Neselektivna PROVJERA diploma ministara i poslanika

Utorak, 29.04.2025 | 19:40

Poslanici su raspravljali o setu zakona iz obrazovanja, nauke i inovacija. Najviše rasprave bilo je o zakonu o priznavanju inostranih diploma i izjednačavanja kvalifikacija čije izmjene, kako tvrdi resorna ministarka Anđela Jakšić Stojanović, predviđaju strože provjere, a tražiće da ne samo falsifikovanje već i kupovina diploma bude krivično djelo. I vlast i opozicija pozdravljaju izmjene zakona, a ministarka najavljuje neselektivnu provjeru diploma svih građana ali i ministara i poslanika.

Prirodan sjaj i čista kosa uz pomoć PRIRODNIH sastojaka iz kuhinje

Utorak, 29.04.2025 | 19:21

Eliksir za snažnu kosu.

Kako da kontrolišete STRES u šest koraka? Dnevne rutine koje uspostavljaju KONTROLU nad životom

Utorak, 29.04.2025 | 18:46

Stres je neizbježan deo savremenog života, ali ako ne naučite kako da upravljate njime, on može imati značajan uticaj na vaše mentalno i fizičko zdravlje.

Mandić u Španiji: Nije nerealno da CG postane članica EU do 2028. godine

Utorak, 29.04.2025 | 18:24

Nije nerealno očekivanje Crne Gore da nakon zatvaranja poglavlja dobijemo podršku država članica i 2028. godine postanemo prva naredna punopravna članica EU, sa,opštio je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić pred članovima Odbora za inostrane poslove Senata Kraljevine Španije.

Zaključali ste KLJUČEVE u autu? Ove 'cake' će vam POMOĆI da ga otključate brzo i lako

Utorak, 29.04.2025 | 18:07

Ovo nije samo scena iz filma - svakome može da se desi.