Srijeda, 30.04.2025 | 17:12
IZVOR: rtcg.me

Adžović: Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE USKLAĐENI sa Ustavom

Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom i sa zakonodavstvom, a javnost kritikuje ugovor koji još nije niti sačinjen niti potpisan, kazala je ministarka javnih radova Majda Adžović u emisiji „Budimo budni – pitajte Vladu“ na Prvom programu Televizije Crne Gore.




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković

Predsjednik države Jakov Milatović juče je vratio Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima na ponovno izglasavanje, jer kako je naveo, vjeruje da su investicije važne ali da sve mora biti u skladu sa pravnim poretkom.

Studentkinja u studiju Javnog medijskog servisa pitala je ministarku javnih radova kako vidi taj potez.

“Gorak ukus u ustima ostavlja to vraćanje, ali predsjednik to može da učini i tokom same rasprave u Skupštini jasno je bilo da će to uraditi”, rekla je ona.

Kako je navela, iznenađena je što je potpisao Zakon o potvrđivanju sporazuma o okvirnoj ekonomskoj saradnji.

“Što se tiče toga da li su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom, jasno je da su prošli skupštinske odbore, ali i druge instance koje su procjenjivale to. Tu je i mišljenje EK. Vlada je bila i ostala stava da su sporazumi sa UAE u skladu sa važećim propisima i Ustavom. Problematizovan je Zakon o javnim nabavkama ali ako imate propis koji je usklađen sa direktivama EU i dio je našeg zakonodavstva, i ako predviđa izuzeće primjene o javnim nabavkama u slučaju međudržavnih sporazuma, a što je sadržano u direktivi tog zakona, i ako tu nemate negativno mišljenje onda ja ne vidim prostor za kritiku”, istakla je Adžović.

Ponavlja da je Vlada bila i ostala pri tome da su sporzumi da UAE usklađeni sa Ustavom i sa zakonodavstvom, a javnost, kaže, kritikuje ugovor koji još nije niti sačinjen niti potpisan.

 Kako je rekla sve primjedbe koje su iznijete, iznijete su na ugovor koji tek treba da proistekne iz sporazuma.

“Dajemo primjedbe na nešto što nemamo, a ono što imamo fabrikujemo da piše u samom sporazumu. Političari šalju političke poruke i to je legitimno ali sjutra kad se ugovor bude izrađivao mi dajemo porstor da se ljudi uključe u izradu ugovora, ali zamjerke se odnose na nešto što još nije precizirano. Zamjerke se odnose na ugovor na koji nemamo”, kategorična je Adžović.

Kaže da projekat na Velikoj plaži neće biti nalik na onaj koji je investitor Mohamed Alabar izgradio u Beogradu.

“Jedini zajednički imenitelj je “Eagle hills” i tu počinje i završava svaka slučnost sa tim projektom. To je rezidencijalni projekat, a mi smo turistička zemlja i Vlada je stava da će tu biti isključivo tuistički sadržaj”, ukazala je ministarka javnih radova.

Govoreći o potrebi da se stvori resor na čijem je ona čelu, Adžović pojašnjava da je potrebno da se projekti realizuju, naročito oni koji se iz godine u godinu samo “prelivaju” i ne uspijevaju se ostvariti.

“Cilj nam je stvaranje institucionalnih uslova za realizaciju velikih projekata, i ne samo toga nego i realizacije budžeta kako bi se dao zamah boljem i efikasnijem radu. Potrebno je bilo institucionalizovati mnoge investicije”, rekla je Adžović.

Kaže da će im prioritet biti izgradnja Opšte bolnice u Pljevljima, kao i sprovođenje mjera za smanjenje zagađenja i toplifikacija Pljevalja.

Važno je, kaže, da imamo i PET skener u Klinici za hematologiju, ali i da izgradimo Dom za stare u Plavu, te zgradu u kasarni Milovan Šaranović u Danilovgradu i spasilački dom u Nikšiću.

“Sve je to potrebno izgraditi ove godine i nama je fokus na realizaciji projekata. Tu je i prioritetan regionalni razvoj kao i razvoj sjevera Crne Gore”, rekla je Adžović koja je istakla da im je ekonomski razvoj prioritet. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ljiljanić: PUP se ne smije donositi po principu “paf, paf"

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 07:57

Zamjenica gradonačelnika Podgorice Nađa Ljiljanić poručila je da način na koji je Vlada usvojila Prostorno-urbanistički plan (PUP) glavnog grada nije prihvatljiv, naglašavajući da se o dokumentu od takvog značaja mora voditi temeljna i transparentna rasprava, piše Dan.

Đukanović: Domaći proizvodi GUBE BITKU

Nedjelja, 17.08.2025 | 09:50

Podaci o uvozu i izvozu poljoprivrednih proizvoda u prvoj polovini 2025. godone izazivaju ozbiljnu zabrinutost jer ukazuju na rastuću zavisnost od uvoza i gubitak domaćeg tržišta – ocijenio je za Bankar predsjednik Odbora udruženja prehrambene i poljoprivredne industrije u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG) Milutin Đuranović, piše Portal Bankar.me.

URA: Dok gori Crna Gora, Vlada mučki USVOJILA PUP kojim se uništava Glavni grad

Petak, 15.08.2025 | 19:40

Najgora Vlada Crne Gore u njenoj istoriji je danas, kukavički i mučki, nezakonito, nelegitimno i dok nam gori pola države, na elektronskoj sjednici usvojila katastrofalni PUP Podgorice, kojim se trajno i bespovratno uništava i betonira prostor Glavnog grada, saopštili su iz podgoričke URE.

Potrošačke cijene u julu PORASLE 4,5 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine

Utorak, 12.08.2025 | 11:28

Prema najnovijim podacima Zavoda za statistiku MONSTAT, cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu 2025. u prosjeku su porasle za 0,6 odsto u odnosu na prethodni mjesec.

U julu POTROŠNJA STRUJE veća za 25,29 odsto

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 15:29

Domaćinstva u Crnoj Gori su tokom jula 2025. godine potrošila 143.825.665 kWh električne energije, što je 25,29 odsto više u odnosu na potrošnju iz juna ove godine. U poređenju sa julom 2024. godine, zabilježen je pad potrošnje od 5,68 odsto, saopšteno je iz EPCG. 

Požari pod KONTROLOM, ali OPREZ i dalje potreban - Šteta će tek da se utvrdi

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 08:19

Nakon osam dana borbe s vatrenom stihijom koja je zahvatila više crnogorskih opština, situacija se stabilizuje, ali nadležni upozoravaju da opasnost još nije u potpunosti prošla. Svi požari stavljeni su pod kontrolu, a kiša koja je juče pala u okolini Podgorice – posebno na području Pipera i Kučkih korita – donijela je veliko olakšanje vatrogascima, vojsci i mještanima koji su danonoćno gasili požare. Šteta koju su napravili požari tek će da se utvrdi.

Jutarnja ENERGIJA na tanjiru: Omlet sa SIROM i POVRĆEM koji će vas osvojiti na prvi zalogaj

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 09:47

Daje energiju za cijeli dan.

Nikšić: Bačena EKSPLOZIVNA naprava ispred lokala - Pričinjena materijalna ŠTETA

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 09:14

Materijalna šteta pričinjena je u jednom nikšićkom kafiću na šetalištu Alekse Backovića, kada je oko 2:40 došlo do eksplozije.

FOTO: Ceca održala koncert za pamćenje u diskoteci TOP HILL

Nedjelja, 17.08.2025 | 20:31

Jedna od najvećih balkanskih zvijezda, Ceca, priredila je koncert o kojem će se još dugo pričati!

Slavna JELA nastala slučajno - Greške koje su PROMJENILE svijet gastronomije

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 08:42

Mnogi omiljeni recepti koje danas poznajemo poput jogurta, korneta i sendviča, nastali su sasvim slučajno, često kao rezultat greške, eksperimentisanja ili nedostatka određenih sastojaka.

Google UPOZORAVA: Novi napadi prijete 1,8 milijardi Gmail korisnika

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 19:11

Tehnološki div Google izdao je važno upozorenje za 1,8 milijardi korisnika Gmaila širom svijeta, upozoravajući na novi talas kibernetičkih prijetnji podstaknut naglim razvojem vještačke inteligencije (AI).

Građani Cetinja DOSTAVILI ZAHTJEVE Spajiću povodom zločina u Medovini

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:55

Grupa građana Cetinja danas je predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću uputila pismo sa zahtjevima izrečenim na građanskom skupu održanom 12. avgusta 2025. godine, povodom trogodišnjice stravičnog masakra u Medovini. 

Milatović ZAHVALIO liderima zemalja koje su POMOGLE Crnoj Gori u BORBI PROTIV POŽARA

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:52

Povodom nedavnih požara koji su zahvatili gotovo čitavu teritoriju Crne Gore, predsjednik države, Jakov Milatović uputio je pisma zahvalnosti predsjednicima zemalja koje su pružile pomoć u borbi protiv vatrene stihije.

Jelena Rozga o ZDRASTVENIM PROBLEMIMA "Ne dam se, pozitivna sam"

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:39

U susret 48. rođendanu kaže da joj zdravstveni nalazi nisu najsjajniji.

Predstavljene promjene: NOVI LOGO, turneja finalista i potencijalni redizajn trofeja Evrovizije

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:27

Evropska radiodifuzna unija otkrila je novi generalni logotip Pjesme Evrovizije.

UDES u Podgorici: POVRIJEĐEN motociklista

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:24

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila danas u 16.10 časova u Ulici 13. jula u Podgorici povrede je zadobio motociklista.

„Kao da vam je mozak ISCRPLJENi“: Kijanu Rivs o svojoj novoj ulozi

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:14

Kijanu Rivs uskoro će nastupiti na Brodveju.

Mugoša: Oni koji su građanima OBEĆAVALI transparentnost i brigu o javnom interesu, danas ĆUTE i ČEKAJU

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:06

Odbornik Stranke evropskog progresa u Skupštini Glavnog grada Podgorice Ilija Mugoša istkao je da nova/stara vlast u Podgorici ne uspijeva ili ne želi da obezbijedi ni elementarni kvorum za rad, što jasno pokazuje potpunu neodgovornost i odsustvo političke volje da se bave problemima građana

Vujović: Odlaskom Perovića Crna Gora IZGUBILA neumornog čuvara jezika i kulture

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 18:02

Ministarka kulture i medija, Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrtiakademika Sretena Perovića – istaknutog kulturnog stvaraoca.

DPS: HITNO ispitati kvalitet vode na Pizanu

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 17:38

Jasno je da je usljed požara koji je zahvatio jahtu ispred Starog grada nastupila milionska šteta, ali je nejasno i nedopustivo da jutros građane i turiste nije sačekalo obavještenje i upozorenje da voda na Pizani nije bezbjedna za kupanje. “Oslobođenom” Pizanom širi se nepodnošljivi miris gareži i nafte, a voda se presijava od ulja i goriva, pa se postavlja pitanje zbog čega niko od nadležnih nije postupio savjesno i odgovorno i informisao kupače da, usljed posljedica nemilog događaja, je taj pojas nebezbjedan za kupanje,  saopštili su iz DPS-a Budva.