Petak, 30.05.2025 | 18:19
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Prepoznajući POTENCIJAL kreativnih industrija Crna Gora intenzivno radi na razvoju tog sektora

Kreativne industrije nude nove forme izražavanja, uče nas da kritički promišljamo i oblikujemo zajednice zasnovane na smislu, one su prostor u kojem se inovacije, znanje i kultura spajaju u pokretačku snagu i upravo prepoznajući potencijal tog sektora, Crna Gora intenzivno radi na njegovom razvoju.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Ministarka kulture i medija, Tamara Vujović, na konferenciji “Growth reimagined”, koju su organizovali British Council, CIM Forum i studio Beyond, uoči otvaranja ovogodišnjeg CIM Foruma, poručila je da su kulturne i kreativne industrije (KKI) jedan od najvitalnijih sektora savremene ekonomije, posebno u kontekstu digitalne transformacije, kulturne raznolikosti i razvoja zasnovanog na znanju u postindustrijskom društvu.

“Crna Gora, iako malo tržište, intenzivno radi na razvoju ovog sektora, prepoznajući njegov potencijal kako na domaćem, tako i na međunarodnom planu. Sa bogatim kulturnim nasljeđem i rastućim kreativnim kapacitetima, možemo postati model preduzetničkog i održivog razvoja zasnovanog na kulturnim resursima i savremenoj kreativnosti što smo i obećali Deklaracijom, kojom smo se kao ministri kulture sa Zapadnog Balkana obavezali da kreativne ekonomije postavimo u centar strategija ekonomskog rasta. Događaji poput ovog su način da gradimo sektor, upostavljamo mrežu saradnje i na primjerima učimo jedni od drugih”, kazala je Vujović.

Naglasila je da su Evropska komisija i druge međunarodne institucije (UNESCO), Ujedinjene nacije, Svjetska banka saglasne da kulturne i kreativne industrije „čuvaju i promovišu kulturnu i jezičku raznolikost i jačaju evropski, nacionalni, regionalni i lokalni identitet“.

“Istovremeno, one globalno djeluju kao „ambasadori evropskih vrijednosti“, što je ujedno i jedno od ključnih opredjeljenja naše politike. Naša saradnja sa Ujedinjenim Kraljevstvom ima strateški značaj. British Council u Crnoj Gori sprovodi više programa koji doprinose razvoju kreativnog sektora. Podgorički kreativni susreti (2024) fokusirani su na digitalnu transformaciju, formiranje kreativnih habova i razvoj digitalnih vještina”, navela je Vujović.

Dodala je da je Filmski sektor, u saradnji sa Filmskim centrom Crne Gore, afirmisao britanska iskustva u podsticanju kreativne ekonomije.

“Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs) je regionalni program u partnerstvu sa UNESCO-om i Italijanskom agencijom za razvojnu saradnju, a finansira ga EU. Ovaj program podržava kreativne ekosisteme i jača kulturnu saradnju”, rekla je Vujović.

Prema njenim riječima, u svijetu u kojem je pažnja postala valuta, a vidljivost ključni kapital, kreativne industrije se izdvajaju kao prostor od ogromnog društvenog i razvojnog značaja.

“One ne samo da nude nove forme izražavanja, već nas uče kako da kritički razmišljamo, da prepoznamo autentičnost i oblikujemo zajednice zasnovane na smislu, a ne statistici. Kreativne industrije su upravo prostor u kojem se inovacije, znanje i kultura spajaju u pokretačku snagu održivog razvoja, ličnog, ekonomskog i društvenog”, rekla je Vujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Održan protokolarni sastanak u susret POSJETI ministarke Vujović Grčkoj

Petak, 13.06.2025 | 15:26

U susret zvaničnoj posjeti ministarke kulture i medija Crne Gore,  Tamare Vujović, Republici Grčkoj, delegacija Ministarstva kulture i medija održala je protokolarni sastanak sa ambasadorom Grčke u Crnoj Gori, Dimitrosom Gioldasisom.

Deveti regionalni književni festival „LiTeritorija“ od 16. do 18. JUNA

Petak, 13.06.2025 | 09:17

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović“ organizuje deveto izdanje regionalnog književnog festivala „LiTeritorija“ od 16. do 18. juna 2025. godine na platou Gimnazije „Slobodan Škerović”, sa početkom u 20 sati.

CNP: Pićurić svojom autentičnošću obilježio pozorišni i filmski prostor Crne Gore

Četvrtak, 12.06.2025 | 12:24

S dubokim bolom, poštovanjem i zahvalnošću, Crnogorsko narodno pozorište se oprašta od prijatelja i kolege, glumca Momčila Moma Pićurića, koji je preminuo juče u Podgorici u 79. godini. Pićurić je bio doživotni član Crnogorskog narodnog pozorišta, navodi se u saopštenju ove kulturne institucije.

PREMINUO Momčilo Pićurić

Četvrtak, 12.06.2025 | 09:49

Poznati crnogorski pozorišni, televizijski i filmski glumac Momčilo Momo Pićurić preminuo je u 79. godini.

KIC pop hor premijerno u Italiji

Četvrtak, 12.06.2025 | 08:12

Prvi crnogorski pop hor – KIC POP HOR učestvovaće od sjutra (petak) 13. juna do nedjelje 15. juna 2025. na 35. internacionalnom festivalu horskog pjevanja “Sergio Chiarlo” i na proslavi 50. rođendana hora Milanollo, koji je domaćin ove poznate horske smotre.

Partizan slavi rekordnu OSMU titulu - Budućnost poklekla u Beogradskoj areni

Četvrtak, 12.06.2025 | 19:46

Partizan osvojio ABA ligu.

Ispred kamera, ali bez riječi - Pogledajte prvi susret Vojaža i Breskvice nakon RASKIDA (VIDEO)

Četvrtak, 12.06.2025 | 16:47

Muzička scena sinoć je bila mesto iznenađenja i emocija – promocija novog albuma repera Devita okupila je veliki broj poznatih ličnosti, ali pažnju javnosti najviše je privukao neočekivani susret bivših partnera – Anđele Ignjatović Breskvice i Mihajla Veruovića Vojaža.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije: Izjave iz Crne Gore OPASNE, dodatno POGORŠAVAJU regionalne napetosti

Četvrtak, 12.06.2025 | 17:14

S obzirom na istorijske i kulturne veze koje Srbija ima sa regionom, vjerujemo da je ključno raditi na održavanju pozitivnih odnosa, umjesto podržavanja antisrpskog djelovanja, daljih podjela i konflikata, saopštili su iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije, reagujući na navode ministra vanjskih poslova i potpredsjednika Vlade Ervina Ibrahimovića da će Crna Gora podržati zahtjev Kosova za članstvo u Savjetu Evrope.

Krapović: Nisam IZNENAĐEN što su poslanici NSD-a glasali za ODLUKU o slanju vojnika u misiju EU, ovo je POTVRDA zrelosti

Četvrtak, 12.06.2025 | 20:38

"Ova misija ne uključuje svaku članicu EU, međutim Crna Gora jeste, ja bih rekao da će to biti značajan podstrek za naše evropske integracije. Praktično nije bilo glasa protiv", rekao je Krapović.

Nezaobilazno PRAVILO za putnike na KRUZERIMA - Evo šta morate znati PRIJE ukrcavanja

Četvrtak, 12.06.2025 | 19:06

Postoje specifična pravila o tome što možete nositi na različitim djelovima broda tokom krstarenja.

URA: Venecijanska komisija POTVRDILA da je parlamentarna većina postupala SUPROTNO Ustavu

Petak, 13.06.2025 | 16:21

U nacrtu mišljenja, Venecijanska komisija je istakla da je Skupština Crne Gore bila dužna da poštuje proceduru i sačeka formalno obavještenje od Ustavnog suda o ispunjenju uslova za prestanak mandata sutkinji, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

Božović: VK NIJE UTVRDILA da je razrješenjem Đuranović PREKRŠEN Ustav

Petak, 13.06.2025 | 16:18

Unacrtu mišljenja se tek napominje da je trebalo preciznije ispoštovati proceduru, što je stvar formalnog karaktera. Međutim, nigdje se ne kaže da je odluka Ustavnog odbora bila neustavna ili nezakonita, smatra Jelena Božović, polanica Nove srpske demokratije (NSD) i predsjednica UStavnog odbora.

Novac, uspjeh i sreća u narednih 5 godina: Period iz snova stiže za ČETIRI ZNAKA

Petak, 13.06.2025 | 16:02

Nema potrebe da brinu, njih neće nadviti sivi oblaci, jer čeka ih pravi period prosperiteta!

Vujović: Uzalud non pejper i stav Venecijanske komisije - oni će PO STAROM

Petak, 13.06.2025 | 15:50

Nema te Venecijanske, ni Evropske komisije koja će ovu vlast dovesti "k poznaniju prava", poručio je Ivan Vujović, predsjednik SDP-a i jedan od lidera Evropskog saveza.

Mugoša: Stavovi opozicije POTVRĐENI u mišljenju Venecijanske komisije

Petak, 13.06.2025 | 15:44

Ono što su opozicija i djelovi stručne javnosti jasno ukazivali potvrđeno je u mišljenju Venecijanske komisije, a nešto ranije i u “non – pejperu” Evropske komisije. Većina je (svjesno) prekršila Ustav, Zakon o Ustavnom sudu i podredili su pravni sistem uskopartijskim interesima, rekao je poslanik SD i Evropskog saveza Boris Mugoša. 

Nikolić: VK u nacrtu mišljenja rekla ono što smo ZNALI, opozicija sa potpunim pravom BLOKIRA rad Skupštine

Petak, 13.06.2025 | 15:40

Venecijanska komisija (VK) je u nacrtu mišljenja rekla ono što smo znali da će reći – parlamentarna većina prekršila je Ustav kad je bez obavještenja Ustavnog suda penzionisala sutkinju tog suda Draganu Đuranović, saopštio je šef Kluba poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore Andrija Nikolić.

Održan protokolarni sastanak u susret POSJETI ministarke Vujović Grčkoj

Petak, 13.06.2025 | 15:26

U susret zvaničnoj posjeti ministarke kulture i medija Crne Gore,  Tamare Vujović, Republici Grčkoj, delegacija Ministarstva kulture i medija održala je protokolarni sastanak sa ambasadorom Grčke u Crnoj Gori, Dimitrosom Gioldasisom.

PRETRESI na sjeveru: UHAPŠENE operativno interesantne osobe i lica sa nacionalnih potjernica, oduzeto oružje, automobili, opijati…

Petak, 13.06.2025 | 15:05

U pretresima na sjeveru Crne Gore, policija je uhapsila pet operativno interesantnih osoba kao i tri lica sa nacionalnih potjernica. Oduzeto je devet vozila, pronađeno je tri komada vatrenog oružja, municija,opijati i drugi predmeti, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Proglašena je NAJOPASNIJA zemlja za putovanje

Petak, 13.06.2025 | 14:50

Novo istraživanje koje je sprovela platforma za finansijsko upoređivanje Hellosafe, otkrilo je koje su zemlje svijeta najopasnije za putovanje.

Evo kako da ŠMINKA traje i na +30°C

Petak, 13.06.2025 | 14:23

Ljetne temperature donose izazove za svakodnevnu make-up rutinu. Visoka vlaga i izlaganje suncu često narušavaju postojanost šminke, čineći je kratkotrajnijom i manje udobnom za nošenje. Ipak, uz pažljivo odabrane proizvode i pametnu rutinu, moguće je postići svjež, lagan i dugotrajan make-up koji opstaje čak i po najvećim vrućinama.