Srijeda, 11.06.2025 | 16:49
IZVOR: rtcg.me

Nišić: Sedmočasovno radno vrijeme u javnom i u privatnom sektoru, NEMA SMANJENJA PLATA

Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić u emisiji "Budimo budni - pitajte Vladu" na TVCG najavila je da Ministarstvo u narednom periodu radi na sveobuhvatnoj reformi radnog zakonodavstva.




Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić, arhiva

Istakla je da su u okviru resora posebno važna dva pregovaračka poglavlja – jedno koje Ministarstvo direktno koordinira i drugo koje zavisi od njihovih reformi. Prioritet im je stvaranje otvorenog tržišta rada i usklađivanje zakonodavstva sa standardima Evropske unije, što zahtijeva mnogo posla i temeljne promjene.

"Istakla bih jedan dio izmjena Zakona o radu koji se trenutno nalazi u Evropskoj komisiji, sa dvije implementirane direktive i okvirnim sporazumom za rad na daljinu, odnosno fleksibilnijim radnim angažovanjem. Do kraja godine trebalo bi da implementiramo dodatne dvije direktive, a to su jednakost zarada muškaraca i žena, i da se definiše tačan način predlaganja minimalne zarade, jer će se, shodno direktivi, ići na to da se o minimalnoj zaradi raspravlja u socijalnom dijalogu i da je kroz Socijalni savjet, Socijalni savjet predlaže Vladi u određenom vremenskom periodu", rekla je ona.

Ministarka kaže da kada do kraja godine budu usklađene sve četiri direktive i okvirni sporazum, Zakon o radu biće u potpunosti usklađen sa zakonodavstvom i praksama Evropske unije.

Pored toga, kako je istakla, u Ministarstvu jako puno rade na transformaciji tržištu rada koji zahtjeva sveobuhvatnu reformu.

"Pohvalila bih potpisivanje ugovora vezanog za Plan rasta koji donosi 31, 6 miliona eura koji će se odnosititi na socijalnu inkluziju i tržište rada", rekla je Nišić.

Sedmočasovno radno vrijeme u javnom i u privatnom sektoru

Na pitanje kako planiraju da uvedu sedmočasovno radno vrijeme i usklade interese poslodavaca koji su zabrinuti, ona je istakla da bi takva promjena predstavljala istorijski iskorak za Crnu Goru, u pravcu kojem teže i mnoge evropske zemlje.

"Mislim da je ovo trenutak kada se može preći na sedmočasovno radno vrijeme", naglasila je Nišić.

Kaže da su tokom prošle nedjelje održani brojni sastanci sa sindikatima i poslodavcima koji imaju zakonski utvrđenu reprezentativnost. Takođe, juče je održana sjednica Socijalnog savjeta na kojoj su dogovoreni prvi koraci ka uvođenju sedmočasovnog radnog vremena i definisani načini njegove eventualne implementacije.

Jedan dio privrednih grana izrazio je zabrinutost i potrebu za dodatnim dijalogom kada je u pitanju ova tema, a mi kao vladin resor imamo obavezu da im izađemo u susret.

Najviše negodovanja stiglo je iz sektora građevine i dijela turizma, ali mi se oslanjamo na zvanične podatke naših institucija. Naime, od 1. januara do danas, inspekcija rada nije evidentirala potrebu za uvođenjem prekovremenog rada u privrednom sektoru.

Zato ćemo ostaviti Predsjedništvu Socijalnog savjeta da se sastane krajem ove ili početkom naredne nedjelje, kako bi formirali nekoliko tematskih radnih grupa koje bi analizirale gdje su problemi u privredi, šta privreda zahtijeva, koje su im poslovne barijere i koje prepreke treba ukloniti.

Ministarka Nišić kaže da će sedmočasovno radno vrijeme biće uvedeno i u javnom i u privatnom sektoru. Iako su poslodavci izrazili zabrinutost da bi ta promjena mogla dovesti do smanjenja plata, ona poručuje da do toga neće doći..

"Sedmočasovno radno vrijeme uz saradnju svih socijalnih partnera uvešće se kako u javnom tako i u privatnom sektoru i ono što će biti zakonska obaveza jeste da ono ne može uticati na smanjenje zarada", istakla je ministarka.

Na pitanje kako će sedmočasovno vrijeme odraziti na vojsku i policiju ministarka kaže da što se tiče vojske i policije tu su odradili niz analiza.

"Kada je vojska, policija i zdravstvo u pitanju moramo biti svjesni da je kod njih raspored radnog vremena sljedeći. Oni ne dijele 24 sata po 8 sati već dijele 24 sata po 12 sati. Njihove smjene su 12, 12 pa imaju 24 sta slobodno. Sigurni smo da neće da bude većih problema u implementaciji ovog zakona kada je javni sektor u pitanju", istakla je Nišić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Od ponoći skuplje sve vrste goriva: Dizel poskupio devet centi

Srijeda, 15.07.2026 | 11:02

Sve vrste goriva u Crnoj Gori poskupiće od ponoći.

Zatvaranjem Poglavlja 29 potvrđena spremnost Crne Gore za evropski carinski sistem

Srijeda, 15.07.2026 | 09:21

Na Međuvladinoj konferenciji u Briselu, 14. jula 2026., na kojoj je formalno zatvoreno Pregovaračko poglavlje 29 – Carinska unija, prisustvovale su i predstavnice Uprave carina Jelena Đukić, rukovoditeljka Uprave carina i Stojanka Milošević, koordinatorka Sektora za carinski sistem i procedure, saopštili su iz Uprave carina.

Ministarstvo finansija: Nastavlja se evropski reformski zamah

Utorak, 14.07.2026 | 17:25

Zatvaranjem pregovaračkih poglavlja 8 – Konkurencija i 29 – Carinska unija, Crna Gora ostvarila je još jedan važan rezultat u procesu pristupanja Evropskoj uniji, potvrđujući da reformski proces napreduje planiranom dinamikom i da evropski standardi postaju sastavni dio institucionalnog, pravnog i ekonomskog sistema države, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Počinje javna rasprava: Ministarstvo pomorstva pripremilo Nacrt zakona o unutrašnjoj plovidbi

Subota, 11.07.2026 | 10:19

Ministarstvo pomorstva izradilo je Nacrt zakona o unutrašnjoj plovidbi, kojim se, prvi put na sveobuhvatan način, uređuje sigurnost plovidbe na unutrašnjim vodama Crne Gore – Skadarskom jezeru, Bojani, Rijeci Crnojevića i drugim unutrašnjim plovnim putevima.

Adžović: U toku veliki infrastrukturni projekti, raspisani novi tenderi u Kolašinu

Petak, 10.07.2026 | 16:49

Nastavljajući aktivnosti na realizaciji infrastrukturnih projekata širom Crne Gore, ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je danas u radnoj posjeti Kolašinu, gdje je sa rukovodstvom Opštine razgovarala o daljim razvojnim prioritetima i dinamici realizacije kapitalnih investicija, saopštili su iz Ministarstva javnih radova.

Policija izvršila racije i pojačane kontrole u 16 ugostiteljskih objekata u Kotoru, Ulcinju i Tivtu – kontrolisano oko 730 lica

Utorak, 14.07.2026 | 13:30

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ su juče, u više gradova, sprovodili pojačane aktivnosti usmjerene na kontrolu operativno interesantnih lica, članova OKG i sa njima povezanih lica, u cilju otkrivanja stvari i predmeta u ilegalnom posjedu, te prevencije i sprječavanja vršenja krivičnih djela i sankcionisanja izvršenih delikata, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Ministarstvo pomorstva: Uprkos upozorenju, u akvatorijumu ispred Plave špilje zatečeno 18 čamaca

Utorak, 14.07.2026 | 12:48

Povodom teške pomorske nezgode koja se 11. jula dogodila u akvatorijumu ispred Plave špilje, u kojoj je britanska državljanka zadobila teške tjelesne povrede nakon kontakta sa propelerom glisera, kao i prethodnih teških pomorskih nezgoda na Slovenskoj plaži u Budvi i na Skadarskom jezeru, Ministarstvo pomorstva izražava žaljenje zbog svih povrijeđenih i želi im brz i uspješan oporavak, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.

Kako su boce šampanjca preživjele potonuće Titanika? MISTERIJA sa dna okeana

Utorak, 14.07.2026 | 13:06

Na dubini od 3.800 metara, pod pritiskom koji bi smrvio i najsavremeniju tehnologiju, leže netaknute staklene boce šampanjca "Heidsieck & Co. Monopole 1907", koji se služio na Titaniku. Njihovo očuvanje tokom više od jednog vijeka nije sreća, već lekcija iz fizike.

Apple pripremio novitet: Novi iPhone dobija promjenu koju niko ne želi

Utorak, 14.07.2026 | 15:10

Apple je godinama izbjegavao da se utrkuje sa Android konkurencijom u kapacitetu baterije, ali sa dolaskom iPhone 18 serije stvari se drastično mijenjaju.

Spajić: Crna Gora pripada evropskoj porodici; Kos: Ovo je super utorak za proširenje EU

Utorak, 14.07.2026 | 16:37

Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Briselu zatvorila pregovaračka poglavlja 8 (Konkurencija) i 29 (Carinska unija), čime je broj privremeno zatvorenih poglavlja povećan na 18 od ukupno 33. Iako je za zatvaranje bilo spremno i Poglavlje 14 (Saobraćajna politika), ono nije dobilo podršku Hrvatske zbog otvorenog pitanja kabotaže, odnosno prava prevoznika iz jedne države da obavlja prevoz unutar druge države.

Po potjernicama Interpola Podgorica uhapšeni osumnjičeni za trgovinu ljudima i utaju poreza tešku 366.000 eura

Srijeda, 15.07.2026 | 12:14

Službenici policije u Saveznoj Republici Njemačkoj i na Kosovu uhapsili su dvije osobe za kojima je NCB INTERPOL Podgorica raspisao međunarodne potjernice, zbog krivičnih djela trgovina ljudima – maloljetnim licem i utaja poreza i doprinosa u iznosu od preko 360.000 eura.

Zelenski odlikovao Ursulu fon der Lajen: Priznanje za podršku Ukrajini na putu ka EU

Srijeda, 15.07.2026 | 12:05

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski uručio je predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen Orden Evrope tokom njene posjete Kijevu.

Niković: Prve ekipe Hitne pomoći stigle na mjesto saobraćajne nesreće kod Risna za oko 10 do 20 minuta

Srijeda, 15.07.2026 | 11:57

Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore Vuk Niković demantovao je tvrdnje da je Hitna pomoć kasnila nakon teške saobraćajne nesreće u Lipcima, navodeći da zvanični podaci pokazuju da su prve ekipe stigle na mjesto nesreće za oko 10 do 20 minuta.

Knežević: Crna Gora postala rob Hrvatske

Srijeda, 15.07.2026 | 11:51

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević izjavio je da je Crna Gora postala "rob Hrvatske" u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji, optužujući Zagreb za političke pritiske.

Meksikanac pronađen u risanskoj bolnici

Srijeda, 15.07.2026 | 11:35

Dvadesetjednogodišnjeg turistu iz Meksika Dijega Alonsa Floresa policija je pronašla živog u risanskoj bolnici, saopšteno je iz policije za CdM.

Radunović na Političkom forumu na visokom nivou o održivom razvoju: Vlada posvećena Agendi 2030

Srijeda, 15.07.2026 | 11:23

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Slaven Radunović, učestvovao je na Političkom forumu na visokom nivou o održivom razvoju, koji se u periodu od 13. do 16. jula održava u Ujedinjenim nacijama, u Njujorku, saopšteno je iz njegovog resora.

Policija razotkrila lanac krijumčarenja migranata: Uhapšene dvije osobe osumnjičene za zlostavljanje migranata

Srijeda, 15.07.2026 | 11:14

U okviru kontinuiranih aktivnosti usmjerenih na suzbijanje krijumčarenja migranata i unapređenje bezbjednosti državne granice, policijski službenici Sektora granične policije – Regionalnog centra granične policije „Sjever“, preduzimajući pojačane mjere nadzora državne granice i pograničnog područja, u skladu sa aktuelnom obavještajnom slikom migracionih kretanja u Crnoj Gori, sinoć su realizovali aktivnosti kojom prilikom su slobode lišena dva strana državljanina osumnjičena za krijumčarenje migranata.

Od ponoći skuplje sve vrste goriva: Dizel poskupio devet centi

Srijeda, 15.07.2026 | 11:02

Sve vrste goriva u Crnoj Gori poskupiće od ponoći.

Satler: Nema predaha za voz evropskih integracija Crne Gore

Srijeda, 15.07.2026 | 10:57

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler čestitao je Crnoj Gori zatvaranje još dva pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom, ocjenjujući da je riječ o važnom koraku ka jačanju institucija, fer konkurenciji, otvorenom tržištu i sigurnijim spoljnim granicama.

Mbape preuzeo odgovornost nakon eliminacije: Kao kapiten, to je moja obaveza

Srijeda, 15.07.2026 | 10:41

Kapiten Francuske Kilijan Mbape rekao je da preuzima punu odgovornost za poraz od Španije u polufinalu Svjetskog prvenstva i priznao da njegov tim nije bio na nivou potrebnom za plasman u finale.