Četvrtak, 03.07.2025 | 18:36
IZVOR: cdm.me

Vuković: Realni rast BDP-a u 2024. i prvom kvartalu 2025. godine NADMAŠUJE prosjek EU i Eurozone

Realni rast BDP-a od tri odsto u 2024. i 2,5 odsto u prvom kvartalu 2025. godine nadmašuje prosjek EU i Eurozone, saopštio je ministar finansija Novica Vuković na godišnjem sastanku belgijsko-holandske Konstituence Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, koja okuplja predstavnike fiskalne i monetarne politike iz 18 zemalja Evrope i šire.




Foto: screenshot/ gov.me

Naglasio je da rast dolazi uz snažan porast privatne potrošnje, investicija i stranih direktnih ulaganja.

“Ministar je posebno istakao reforme koje su dovele do značajnog povećanja plata, smanjenja nezaposlenosti na rekordno niskih 9,91 odsto i rasta penzija. Poručio je da je inflacija u Crnoj Gori pod kontrolom, dok fiskalna politika bilježi rezultate. Tako je javni dug smanjen na 56,2 odsto BDP-a, a budžetski deficit sveden na 0,5 odsto”, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Vuković je ukazao i na jedan od ključnih iskoraka, a to je zatvaranje pregovaračkog poglavlja 5 – Javne nabavke, čime je Crna Gora potvrdila odlučnost na evropskom putu.

Takođe je podsjetio i na podatak da je Ministarstvo finansija dobitnik međunarodne nagrade Fondacije Bloomberg Philanthropies za izuzetnost u politici oporezivanja duvanskih proizvoda.

Vuković je poručio da su ovi rezultati odraz strategije i reformske odlučnosti, te da Crna Gora ostaje jasno usmjerena ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji do 2028. godine.

Tokom susreta sa Gertom Janom Kopmanom, generalnim direktorom Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje i istočno susjedstvo, ministar Vuković izrazio je zahvalnost na kontinuiranoj i značajnoj podršci koju Evropska komisija pruža Crnoj Gori na putu ka članstvu u EU, ističuċi da je Ministarstvo finansija duboko uključeno u proces, kako kroz poglavlja koja direktno vodi, tako i kroz šire ekonomske reforme.

Belgijsko-holandska konstituenca primjer je evropske i međunarodne saradnje razvijenih i ekonomija u razvoju, koje pokazuju snažan interes za globalnu stabilnost, a koju pored Crne Gore, čine i Jermenija, Bugarska, Belgija, Kipar, Gruzija, Hrvatska, Izrael, Luksemburg, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Holandija, Rumunija i Andora, naveli su iz Ministarstva.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Keković: Veće zarade izvjesne, iznos će se znati u septembru

Petak, 28.08.2026 | 14:41

Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca ponovo su sjeli za pregovarački sto, ali konkretan dogovor o potpisivanju novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju obračunske vrijednosti koeficijenta još nije postignut, piše Pobjeda.

Potpisan ugovor za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice vrijedan 17,1 milion eura

Petak, 28.08.2026 | 13:58

Vršilac dužnosti direktora Uprave za saobraćaj Luka Mugoša potpisao je ugovor sa konzorcijumom kompanija Euromont stil i Toškovići za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za unapređenje saobraćajne mreže Glavnog grada.

Zbog kršenja propisa na moru izdato gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga

Petak, 28.08.2026 | 11:41

Na crnogorskom primorju ove sezone izdato je gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga zbog kršenja propisa na moru, dok je samo u prve tri sedmice avgusta privremeno oduzeto 29 plovnih objekata.

Crnogorski prevoznici najavili protest upozorenja 31. avgusta: Ne tražimo privilegiju, tražimo rješenje

Petak, 28.08.2026 | 09:05

Crnogorski prevoznici održaće 31. avgusta, od 12 do 14 časova, protest upozorenja ispred Delegacije Evropske unije u Podgorici zbog problema sa primjenom pravila 90/180 dana na profesionalne vozače. 

Šimun: Ulaganjem u dječju zdravstvenu zaštitu stvaramo bolje uslove za najmlađe pacijente i zdravstvene radnike

Petak, 28.08.2026 | 12:39

Ministar zdravlja Vojislav Šimun obišao je danas radove na adaptaciji Dječjeg dispanzera Doma zdravlja Nikšić i Odjeljenja pedijatrije Opšte bolnice Nikšić, ukupne vrijednosti približno 820.000 eura.

Veliko interesovanje za Sea Dance: Krenite na vrijeme da ne biste propustili nastup omiljenih izvođača

Petak, 28.08.2026 | 12:50

Zbog velikog interesovanja za Sea Dance festival i očekivanog pojačanog saobraćaja u Budvi i Bečićima tokom festivalskih večeri, organizatori pozivaju posjetioce da na festival krenu na vrijeme, kako bi bez žurbe stigli do festivalske lokacije i ne bi propustili nastup svog omiljenog izvođača, saopštili su organizatori. 

Spajić: Njemačka podrška od izuzetnog značaja za evropski put Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 12:54

Premijer Milojko Spajić poželio je dobrodošlicu novom ambasadoru Njemačke u Crnoj Gori Edgaru Alfredu Gansenu, poručivši da je podrška Berlina od izuzetnog značaja u ključnom periodu evropskih integracija.

Bil Gejts predlaže da se roboti oporezuju kao radnici i da se pojedini poslovi rezervišu samo za ljude

Petak, 28.08.2026 | 12:22

Suosnivač Majkrosofta Bil Gejts objavio je esej u kojem upozorava na sve veće rizike razvoja vještačke inteligencije i poziva lidere da što prije uvedu mjere kojima bi se ograničile moguće negativne posljedice.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.

Obratite pažnju na OVE DETALJE - Kako provjeriti pritisak u gumama?

Subota, 29.08.2026 | 11:57

Većina vozača pritisak u gumama provjerava tek kada se na instrument tabli pojavi upozorenje. Tad može biti već kasno.

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Vrućine se nastavljaju - Subota u znaku OVIH TEMPERATURA

Petak, 28.08.2026 | 15:33

Pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu oblačnost tokom dana, mjestimično se očekuje kratkotrajna kiša, ponegdje i grmljavina, u kontinentalnim predjelima, moguće i na području Boke, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Keković: Veće zarade izvjesne, iznos će se znati u septembru

Petak, 28.08.2026 | 14:41

Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca ponovo su sjeli za pregovarački sto, ali konkretan dogovor o potpisivanju novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju obračunske vrijednosti koeficijenta još nije postignut, piše Pobjeda.