Izgubljen kofer na aerodromu može da pokvari i najsavršenije isplaniran put. Ključno je da ostanete pribrani i odmah preduzmete četiri koraka, kada primijetite da vam nema kofera.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Dobra vijest je da se čak u 97 odsto slučajeva izgubljeni prtljag na kraju pronađe i vrati vlasniku, pa je zato važno sačuvati mir. Kako je sezona ljetnjih odmora u punom jeku, putnici bi trebalo unaprijed da se informišu i pripreme za moguće neprijatnosti na aerodromima
Ne paničite odmah, moguće je da je vaš kofer jednostavno završio na pogrešnoj traci. Na nekim aerodromima postoji više traka za istovar, pa se prtljag ponekad prebaci na drugu lokaciju, posebno ako je nalepnica s podacima otpala tokom transporta. Prije nego što prijavite nestanak, dobro provjerite sve trake u okolini.
Ako ni tada ne pronađete kofer, uputite se do šaltera označenog kao „Lost and Found“, „Lost Luggage“ ili „Lost Baggage“, i ponesite avionsku kartu sa naljepnicom za prtljag, jer je to jedinstveni kod koji je ključan za pronalaženje vaših stvari.
Obratite se avio-kompaniji
Ako ste sigurni da prtljag nije stigao i nije zalutao na drugu traku, sljedeći korak je odlazak do predstavništva avio-kompanije kojom ste letjeli. Iako nije direktno odgovorna za gubitak, avio-kompanija ima obavezu da sprovede proceduru potrage. Njeni službenici će vas dalje uputiti i pomoći u narednim koracima.
Popunite PIR obrazac
Na šalteru avio-kompanije dobićete PIR obrazac (Property Irregularity Report), koji je neophodno da popunite. U njemu treba da navedete što preciznije informacije o izgubljenom prtljagu - boju, veličinu, marku, prepoznatljive oznake, pa čak i sadržaj torbe. Što više detalja date, to su veće šanse da vaš kofer bude brzo pronađen.
Ovaj dokument je ključan, jer bez njega nećete moći da podnesete zahtjev za odštetu ako se prtljag ne pronađe.
Sačuvajte avionsku kartu i naljepnicu sa kofera – ako su oštećeni ili izgubljeni, proces potrage će biti usporen.
Zatražite nadoknadu štete ako prtljag nije pronađen
Nažalost, najnepovoljniji ishod jeste situacija kada se vaš prtljag uopšte ne pronađe. Ipak, i tada imate pravo na odštetu. Prema Montreal konvenciji, koja uređuje prava putnika u međunarodnom avio-saobraćaju, imate pravo na kompenzaciju u slučaju gubitka, kašnjenja ili oštećenja prtljaga.
Ako se vaš kofer ne pronađe u roku od 21 dan, smatra se trajno izgubljenim, što vam daje zakonsko pravo da zatražite nadoknadu štete.
Kolika je naknada?
Visina nadoknade zavisi od više faktora: ukupne težine prtljaga, deklarisane vrijednosti stvari koje su bile u njemu, i važećih ograničenja kompanije. Uobičajeno se odšteta izračunava po kilogramu ili prema ukupnoj prijavljenoj šteti, do unapred propisanog maksimuma. Zato je korisno da imate spisak stvari koje su bile u koferu, po mogućstvu sa dokazima o kupovini ili fotografijama.
Šta ako ste tokom čekanja morali da trošite novac?
Ukoliko ste zbog izgubljenog prtljaga bili prinuđeni da kupite osnovne stvari poput garderobe ili higijenskih potrepština, imate pravo i na povraćaj tih troškova. Ključno je da sačuvate sve račune i priložite ih uz svoj zahtjev.
Kada je vrijeme da potražite pravnu pomoć?
Ako ne dobijete odgovor od avio-kompanije u razumnom roku, ako vam zahtjev bude odbijen ili dobijete manju odštetu od očekivane, obratite se stručnjaku. Postoje advokati specijalizovani za putna i potrošačka prava, koji vam mogu pomoći da ostvarite ono što vam zakonski pripada.
Pravna pomoć je posebno važna ako se u izgubljenom prtljagu nalazila skuplja ili osjetljiva oprema, poput laptopa, medicinskih pomagala, poslovnih dokumenata ili ugovora. Iako pravni postupak može biti spor, često predstavlja jedini efikasan način da dobijete kompletnu nadoknadu.
Angažovanjem advokata takođe šaljete jasnu poruku avio-kompaniji da ozbiljno pristupate problemu, jer kompanije najčešće žele da izbjegnu dodatne troškove i sudske sporove.
KOMENTARI (0)